baby future

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21887 times
Been thanked: 4044 times
Ηλικία: 47

Μετά από αρκετό καιρό δοκιμών με διάφορες λεπίδες και διαφορετικό μήκος τρίχας, λέω να κάνω μια μικρή παρουσίαση της μηχανής, καθώς δεν βρήκα κάποια περιγραφή στο φόρουμ.
Η μηχανή, γνωστή ως baby future, αγορασμένη από aliexpres, αρκετά φτηνή (13,5€) για ρυθμιζόμενη. Τώρα με τους νέους δασμούς στο τελωνείο, δεν ξέρω αν συμφέρει σαν αγορά. Εμφανισιακά όμορφη μπορώ να πω. Κατά το ξύρισμα όμως η λεία λαβή γλιστρά πολύ με κίνδυνο να φύγει από το χέρι και να σε κόψει. Η ρύθμιση από το 0 μέχρι το 8. Το καπάκι είναι μαγνητικό, η λεπίδα "κολλάει" στο μαγνήτη και με το καπάκι είναι πολύ σταθερή. Στα του ξυρίσματος τώρα, είναι πολύ ήπια μηχανή σε σημείο που να κάνω καθημερινό ξύρισμα με ρύθμιση στο 6. Σε ρυθμίσεις μέχρι το 3, δεν ξυρίζει. Λες και δεν υπάρχει λεπίδα. Με ρύθμιση στο 6 κάνει ικανοποιητικό βαθύ ξύρισμα. Με γένια 3 - 4 ημερών, πρέπει να φτάσει η ρύθμιση στο τέλος (8), αλλιώς κάτω από 6 δεν κόβει. Για καθημερινό ξύρισμα η ρύθμιση έπαιζε από 6 έως 4 κλιμακωτά (6 πρώτο πέρασμα, 5 δεύτερο λοξό και στο 4 ή και 5 πάλι ATG). Το καλο είναι ότι και νά θέλω, δεν μπορώ να κοπώ με αυτή τη μηχανή. Το κακό είναι ότι μετά από κάθε ξύρισμα μου αφήνει ένα ελαφρύ κάψιμο στο πρόσωπο το οποίο βέβαια φεύγει λίγο μετά τη χρήση του Aftershave. Στην τιμή που την αγόρασα, δεν μετάνιωσα για την αγορά. Σε μεγαλύτερη τιμή, τώρα που την δοκίμασα, δεν θα την αγόραζα.
Ύψος :110mm
Βάρος :72
(Τα στοιχεία ύψους - βάρους δεν είναι με δικές μου μετρήσεις αλλά από ίντερνετ)

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2157
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8746 times
Been thanked: 11809 times
Ηλικία: 55

Κάτι ανάλογο έχω ζήσει με τον κλώνο της futur από την Qshave. Μέχρι το 3 απλά αφαιρούσε τον αφρό. Αλλά κ τερματισμένη δεν έλεγες κ γουάου.
Η δική σου είναι κομψή πάντως. Νταξ κάνε λίγο τα στραβά μάτια...
😊
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3800 times
Been thanked: 3580 times

@bill3377 ευχαριστούμε για την παρουσίαση, προσωπικά δε θα μπορούσα ποτέ να είμαι ήσυχος με τη μαγνητική στερέωση της λεπίδας. Οπτικά δεν είναι άσχημη.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21887 times
Been thanked: 4044 times
Ηλικία: 47

@SrTv στην αρχή είχα κι εγώ τις αμφιβολίες μου για το κούμπωμα με μαγνήτη αλλά είναι πολύ σταθερό, με δυνατούς μαγνήτες και η λεπίδα μένει ακίνητη. Προς το παρόν δεν με ανησυχεί καθόλου το κούμπωμα.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Η αναποτελεσματικότητα των "μικρών" ρυθμίσεων έμεινε εξίσου χαμηλή και με τις πιο κοφτερές λεπίδες, π.χ. perma, feather, kai;
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
bill3377
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1387
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 17:27
9
Τοποθεσία: Τρίκαλα
Has thanked: 21887 times
Been thanked: 4044 times
Ηλικία: 47

Με feather που δοκίμασα, μέχρι το 3 δεν μπορούσα να ξυριστώ. Έπρεπε να περάσω 2-3 φορές από το ίδιο σημείο για να πω ότι κάτι έγινε.
Βασίλης
Η ζωντανή ψυχή τα θέλει όλα!
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

A ok, άρα υπάρχει αντικειμενικό ελάττωμα στην παραγωγή. Δεν πειράζει, με αυτή την τιμή που έχει, παίρνεις 2-3 φτηνιάρες σε μία, γλιτώνεις και το χώρο. :D
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1139 times
Been thanked: 721 times
Ηλικία: 52

Πολύ όμορφη μηχανή!!!! Πραγματικά πολύ μου αρέσει. Ευχαριστώ που μας τη σύστησες.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”