Οι καλύτεροι λουκουμάδες στην Αθήνα

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Οι καλύτεροι λουκουμάδες στην Αθήνα βρίσκονται στον ΚΤΙΣΤΑΚΗ στην οδό Σωκράτους 56 (ή 59 δε θυμάμαι) 20 μέτρα μετά την Αγίου Κωνσταντίνου, ακριβώς απέναντι από τα γραφεία της Καθημερινής.


Είναι πραγματικά οι καλύτεροι που έχω φάει.

Μέγεθος ακριβώς αυτό που βολεύει το στόμα και τη μπουκιά, αλλά και η καλύτερη αναλογία τραγανής κρούστας-μαλακής καρδιάς.

Η πιο τραγανή (όχι όμως ξερή) κρούστα που υπάρχει.

Μαλακή καρδιά όσο πρέπει. Με σωστή αναλογία οξύτητας για να μην πλήττεις από τη γλύκα.

Και ένα μοναδικό φαινόμενο σε λουκουμάδες: Σχεδόν καθόλου σιρόπι από έξω, και όλο το σιρόπι μέσα. Δεν είναι σαν τους κλασικούς λουκουμάδες που κολυμπάνε στο σιρόπι ή το μέλι. Από έξω δεν έχει καθόλου, και μόλις δαγκώσεις και σπάσει η κρούστα γίνεται χαμός!

Το σιρόπι είναι ισορροπημένο. Σωστή αναλογία μελιού/νερού και άλλων υλικών. Δεν σε λιγώνει όπως το σκέτο μέλι. Ένα πολύ πετυχημένο σιρόπι.

Από πάνω, αντί να βάζει σιρόπια και μέλια βάζει σουσάμι και κανέλα. Δείγμα λεπτότητας και χαρακτήρα στη συνταγή.

Παροτρύνω όσους περάσουν από το ταλαιπωρημένο κέντρο της Αθήνας να κάνουν μία στάση στον Κτιστάκη για τους καλύτερους λουκουμάδες της ζωής τους.

Τιμή μερίδας: 3,30 ευρώ πακέτο, 3,50 στο τραπέζι.

Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Slur έγραψε:...για τους καλύτερους λουκουμάδες της ζωής τους.
Πεζόδρομος Παπαστράτου στο Αγρίνιο, για να σου πάω και λίγο κόντρα! :beah2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

»»»»»»»»»» Οι καλύτεροι λουκουμάδες στην Αθήνα ««««««««««

Ετσι για να τονισω τον τιτλο... :iirre
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Εγώ σχολίασα το καλύτεροι λουκουμάδες της ζωής τους! :beah2
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Πολλοι "πρωτευουσιανοι" θεωρουν την Αθηνα ως το μοναδικο μερος του πλανητη ΚΑΙ για τον παραδεισο. Σε αυτους απευθυνεται! Το θεμα ειναι πολυδιαστατο, ας το αφησουμε και ας περιοριστουμε με την αναφορα πηγων - τιμων. Προτεινω να βαζει ο καθενας τα καταστηματα που εχει δοκιμασει και πιστευει οτι αξιζουν να μπουν, γιατι μεχρι τωρα μοιαζει με διαφημιση ΕΝΟΣ καταστηματος και αν σε 48 ωρες υπαρχει νεο ποστ με καταστημα στην Αθηνα και περιξ, το ποστ παει για κλειδωμα (δεν εχει να κανει με σενα Slur, δες τους Κανονες).

Προτεινω δια τουτου το συμπληρωμα του τιτλου με το επιπροσθετο: [Λιστα καταστηματων]. Θα μπορουσα να το κανω και χωρις να σε ρωτησω, αλλα ειπαμε.. :megagrin
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Να κάνεις ότι πιστεύεις ότι πρέπει να γίνει για την εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ.

Σκοπός του νήματος αυτού ήταν να δώσω πληροφορίες για το που μπορεί να βρει κάποιος τους καλύτερους λουκουμάδες κατ’ εμέ στην πόλη των Αθηνών. Και το έκανα γιατί βρήκα ενδιαφέρον από τα μέλη το προηγούμενο Σάββατο όταν πόσταρα μια βόλτα μου στην αγορά που είχα κάνει και δοκιμή λουκουμάδων. Εκεί αναπτύχθηκε ολόκληρη off-topic συζήτηση που σημαίνει ότι τοθέμα είχε ένα μικρό ενδιαφέρον.
Παραθέτω:
Slur έγραψε:
Edit: Να συμπληρώσω ότι τα αγόρασα από το Hondos Center στην Πανεπιστημίου και μετά πήγα στο «Λουκουμάδες Αιγαίον» που είναι εκεί δίπλα, ήπια ελληνικό καφέ και έφαγα λουκουμάδες φανταστικούς.
iogi έγραψε:Ωραίος! Κι εγώ τρελλαίνομαι για λουκουμάδες!
Slur έγραψε:Μήπως έχεις υπόψη σου τότε βρε Γιάννη εκείνο το ιστορικό μαγαζί που φτιάχνει του καλύτερους λουκουμάδες, μικρούς, τραγανούς και με λίγο σουσάμι, που βρίσκεται στην οδό Σωκράτους στο κέντρο που περίπου είναι ;
Έχω περάσει κατα καιρούς από τη Σωκράτους και ποτέ δεν το βρήκα. Μου είπαν ότι είναι απέναντι από την "Καθημερινή", αλλά Καθημερινή εγώ στη Σωκράτους δεν είδα.
Apostolos έγραψε:
Slur έγραψε:στο «Λουκουμάδες Αιγαίον» . [/color]
Σταθερή αξία!
iogi έγραψε:
Slur έγραψε: Μήπως έχεις υπόψη σου τότε βρε Γιάννη εκείνο το ιστορικό μαγαζί που φτιάχνει του καλύτερους λουκουμάδες, μικρούς, τραγανούς και με λίγο σουσάμι, που βρίσκεται στην οδό Σωκράτους στο κέντρο που περίπου είναι ;
Οχι, από εσένα το μαθαίνω... Θα κάνω μια βόλτα όταν μπορέσωΕικόνα
calmato έγραψε:Θα ρωτήσω τον πατέρα μου και θα σας πω, δούλευε στη Σωκράτους πριν από 30 χρόνια, κάτι θα ξέρει
Apostolos έγραψε: :btt1 :danke

Προσωπική μου τώρα άποψη: Αν ένα τόσο αθώο ποστ (δεν θα δεχτώ ότι ήταν κάτι άλλο) αντιβαίνει τους κανόνες του φόρουμ, τότε ή οι κανόνες είναι προβληματικοί ή προβληματική είναι η ερμηνεία τους. Βεβαίως και θα τους σέβομαι πάντα όπως και να ‘χει.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Σήμερα ξαναπήγα στο «Αιγαίον Λουκουμάδες» μιας και πριν τις 11 οι δρόμοι είναι άδειοι στην Αθήνα.

Αν δεν είχα φάει στον Κτιστάκη θα έλεγα ότι το Αιγαίον κάνει πολύ ωραίους λουκουμάδες.
Έλα όμως που έχω φάει …

Οι λουκουμάδες φρέσκοι, τους τηγάνισε μόλις τους παρήγγειλα.
Το μέγεθος μεγάλο, δεν είναι μπουκιά και χρειάζονται μαχαιροπίρουνο για να φαγωθούν.
Η κρούστα τραγανή αλλά λιπαρή γιατί απορρόφησε πολύ λάδι στο τηγάνισμα.
Η ζύμη μέσα όχι κάτι ιδιαίτερο.
Μέσα καθόλου σιρόπι.
Το σιρόπι είναι όλο απ’ έξω.
Το σιρόπι είναι σε πολύ μεγάλο ποσοστό μέλι και σε λιγώνει από τον πρώτο λουκουμά.
Από πάνω πασπαλισμένη άχνη και κανέλα.

Μπορείς να παραγγείλεις και με διάφορα από πάνω αν θες όπως σοκολάτα, καρύδια, τυρί. Δεν δοκίμασα γιατί δεν με ενδιαφέρουν τέτοια.

ΥΣ: Να με συγχωρέσετε για την ποιότητα της φωτογραφίας αλλά την έβγαλα από το κινητό και κρυφά γιατί δεν ήθελα να δείχνω Άγγλος τουρίστας που βλέπει λουκουμάδες για πρώτη φορά στη ζωή του.


Εικόνα
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Στο Αιγαίο έπαιζα μπάλα για χρόνια, εξαιρετικό μαγαζί. Τον Κτιστάκη δυστυχώς δεν τον ήξερα καν, και τώρα ποια πάω σπάνια κέντρο και ακόμη πιο σπάνια τόσο κέντρο (Σωκράτους) Αν όμως κατέβω θα τον επισκευτώ, οι λουκουμάδες μου αρέσουν πολύ...

Ρε συ Σλέρ (έτσι δεν διαβάζετε ή είναι Σλούρ?), κάθε μέρα λουκουμάδες τρώς :beah2
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Όχι, αλλά είναι αυτή η ρετρό διαστροφή που έχουμε όλοι εδώ μέσα που με κάνει να τα αναζητάω.

Να δεις πόσα κιλά λουκούμια είχα πάρει το καλοκαίρι από το Μισίρ Τσαρσί (Αιγυπτιακή αγορά) στην Κωνσταντινούπολη.

Επίσης μου αρέσουν και οι Συριανές χαλβαδίπιτες (ξέρεις Άρη, για τη μπουγάτσα με χαλβά λέω :megagrin ).
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:Ρε συ Σλέρ (έτσι δεν διαβάζετε ?)
Ακριβώς, Ζε σουί Σλεερ.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”