Grooming Cult Hesperus

Απάντηση
Kalomoiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Μαρ 2023, 21:48
1
Been thanked: 96 times

Εχθές το βράδυ έγινε η παραγγελία και περιμένω πως και πως να έρθει να το δοκιμάσω!!!!


Prometheus Τallow Βase:

Η βάσης Tallow Prometheus είναι ένα πολυτελές μείγμα φυσικών συστατικών που έχει σχεδιαστεί για να ενυδατώνει σε βάθος και να θρέφει το δέρμα. Εμπλουτισμένο με έλαια και βούτυρα υψηλής ποιότητας, το σαπούνι παρέχει ενυδάτωση που διαρκεί για να διατηρεί το δέρμα απαλό και ελαστικό.

Εκτός από το πολυτελές μείγμα συστατικών στο σαπούνι ξυρίσματος, περιλαμβάνει επίσης:

Κατσικίσιο Γάλα: το κατσικίσιο γάλα περιέχει άλφα-υδροξυοξέα, τα οποία είναι γνωστό ότι απολεπίζουν απαλά το δέρμα και αποκαλύπτουν μια πιο λεία και φωτεινή επιδερμίδα.
Βιταμίνες Α και D: οι οποίες είναι απαραίτητες για τη διατήρηση υγιούς δέρματος.
Βοδινό Λίπος: περιέχει έναν μοναδικό συνδυασμό λιπαρών οξέων και αντιοξειδωτικών που συνεργάζονται για να ενυδατώνουν, να καταπραΰνουν και να προστατεύουν το δέρμα, αφήνοντάς το απαλό και αναζωογονημένο.
Λίπος/Βούτυρο Στρουθοκαμήλου: έχει την ιδιότητά του να διεισδύει βαθιά στο δέρμα και να προσφέρει βαθιά ενυδάτωση. Τα απαραίτητα λιπαρά οξέα στο έλαιο στρουθοκαμήλου βοηθούν επίσης στη βελτίωση της υφής και του τόνου του δέρματος, με υψηλή περιεκτικότητα σε ωμέγα 3,6 και 9, υποστηρίζοντας την παραγωγή κολλαγόνου.
Κουκούλια Μεταξοσκώληκα: είναι ένα μοναδικό και πολύτιμο συστατικό λόγω της πλούσιας σύστασής τους σε σερικίνη. Η σερικίνη σχηματίζει ένα προστατευτικό φράγμα στο δέρμα, συμβάλλοντας στη διατήρηση της υγρασίας και στην πρόληψη της αφυδάτωσης. Εκτός από τις ενυδατικές και αντι-γηραντικές της ιδιότητες, η σερικίνη έχει επίσης αποδειχθεί ότι έχει αντιφλεγμονώδη δράση, καθιστώντας την αποτελεσματική για την καταπραϋντική και ηρεμία του ερεθισμένου ή φλεγμονώδους δέρματος.
Λανολίνη: είναι ένα φυσικό μαλακτικό που βοηθά στην καταπραϋντική και ενυδάτωση του δέρματος. Λειτουργεί επίσης ως φυσικός φραγμός, βοηθώντας στην πρόληψη ερεθισμών και εγκαυμάτων από ξυράφι.
Κερί μέλισσας: είναι ένα φυσικό υγραντικό που βοηθά στην δέσμευση της υγρασίας και στην προστασία του δέρματος από περιβαλλοντικούς στρεσογόνους παράγοντες. Έχει επίσης αντιφλεγμονώδεις και αντιβακτηριδιακές ιδιότητες, οι οποίες μπορούν να βοηθήσουν να καταπραΰνουν κάθε ερεθισμό ή φλεγμονή που μπορεί να εμφανιστεί κατά το ξύρισμα.εμφανιστεί κατά το ξύρισμα.
Η φόρμουλα Prometheus θα δώσει στο δέρμα σας μια αίσθηση θρέψης, ανανέωσης και υγείας, παρέχοντας μια απαράμιλλη εμπειρία ξυρίσματος που θα σας κάνει να νιώθετε και να φαίνεστε καλύτερα.

Το άρωμα Hesperus:

Το Hesperus από τη σειρά “vintage freak” είναι ένα κλασικό άρωμα που έχει αντέξει στη δοκιμασία του χρόνου με το πλούσιο και σαγηνευτικό άρωμά του. Το άρωμα αποτελείται από ένα μοναδικό μείγμα αρωματικών βοτάνων και μπαχαρικών, όπως βασιλικός, φασκόμηλο και δεντρολίβανο, τα οποία είναι εμποτισμένα με ξυλώδεις νότες κέδρου και σανταλόξυλου. Η προσθήκη πατσουλί και βέτιβερ προσθέτει βάθος και πολυπλοκότητα στο άρωμα!

Νότες από: Αρτεμίσια, λεβάντα, περγαμόντο, λεμόνι, δεντρολίβανο, βασιλικός, μέντα, άρκευθος, αγγελική, γαρύφαλλο, γιασεμί, βρύα δρυός, δέρμα, έλατο, βέτιβερ, πατσουλί, ρητίνες, κέδρος και σανταλόξυλο.
Άβαταρ μέλους
johnble
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Ιαν 2023, 17:08
1
Has thanked: 48 times
Been thanked: 443 times

προσωπικά μου θυμίζει αφρό ξυρίσματος Gillette το άρωμα
Kalomoiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Μαρ 2023, 21:48
1
Been thanked: 96 times

Όσο το μυρίζω μου αρέσει και πιο πολύ αλλά για να πω την αλήθεια δεν έχω μυρίσει αφρό της Gillette για να σου πω η δοκιμή του είναι στις 29.05 σύμφωνα με τηβ λίστα αν και δεν βλέπω να κρατιέμαι και πολύ οπότε μπορεί να το δοκιμάσω τις επόμενες ημέρες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 18 Μάι 2023, 03:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ, αφαίρεσε την υπογραφή του tapatalk. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
johnble
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Ιαν 2023, 17:08
1
Has thanked: 48 times
Been thanked: 443 times

Απο την αλλη το Έρως είναι κορυφαίο άρωμα....δεν έχω λόγια!
Kalomoiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Μαρ 2023, 21:48
1
Been thanked: 96 times

Από το πρωί που πήγα στην δουλειά αυτήν την στιγμή σκεφτόμουν έχουμε και λέμε

Πινελο : yaqi 28 rock συνθετικό
Μηχανη : r41
Λεπιδα : feather (1)
After shave : korres balm vetiver root ( που τελικά δεν χρησιμοποιήθηκε)
Pre shave : δεν έγινε
Σαπουνι : Grooming Cult Hesperus

Να αρχίσω από το άρωμα είχα σπάσει το κεφάλι μου τι μου θυμίζει, τελικά θυμήθηκα οποίος έχει συγγενείς στο εξωτερικό ειδικά στην Γερμανία και ερχόντουσαν καλοκαίρι με κάτι Adidas αφρόλουτρα που μύριζε όλο το μπάνιο μέχρι την επόμενη ημέρα!!!

Γλιστρά η r 41 έκανε καλλιτεχνικό πατινάζ

Προστασία τι να πω !!! Πρώτη φορά άκουγα μόνο την r41 ούτε με του Ισπανού τέτοια άνεση

Post ακόμα είναι νωρίς αλλά μισή ώρα μετά και νιώθω τόσο ήρεμο και μαλακό το δέρμα μου και δεν έχω βάλει τίποτα μόνο ότι σαπούνι είχε μείνει στο πινελο

Σίγουρα στην λίστα μου θα μπει 2 φορές μια αρχή του μήνα και μια στο τέλος.

Το επόμενο ξυρισμα θα το κάνω όπως ήταν αρχικά στην λίστα.

Μπράβο στα παιδιά για το αποτέλεσμα Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foxtrot την 18 Μάι 2023, 17:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να αφαιρέσεις την υπογραφή του Tapatalk
Άβαταρ μέλους
alexoudc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2020, 14:16
3
Has thanked: 3923 times
Been thanked: 2372 times
Ηλικία: 24

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

2 χρόνια πριν ένιωσα πρώτη φορά "ξυριστικό δέος" από την πρώτη δοκιμή Saponificio Varesino και λίγες μέρες μετά από την πρωτοπόρα φόρμουλα OB1, βάση που όμοια της δεν είχε δει μέχρι τότε ο ξυριστικός κόσμος (2021). Δεν περίμενα με τίποτα να πάθω ακριβώς το ίδιο πράγμα σήμερα.

Ειχα μεγάλη ανυπομονησία να δοκιμάσω το συγκεκριμένο, αλλά δεν περίμενα να "ξετρελαθω" μιας και λίγο πολύ ξυριζομαι αποκλειστικά με τέτοιας φιλοσοφίας σαπούνια και τα έχω συνηθίσει, με εξιταρουν στιγμιαία πλέον πάνω στο ξύρισμα και δεν κάθομαι να μιλάω για φόρμουλες και συστατικά κλπ κλπ πια.
Περίμενα ελάχιστη βελτίωση από τον Προμηθέα 1 ας πούμε, αλλά καμία σχέση.

Το σαπούνι αυτό δεν μοιάζει με κανένα άλλο σαπούνι ξυρίσματος, ούτε καν με τα προηγούμενα σαπούνια της grooming cult/occult. Με κανένα όμως. Ναι έχει τη γυαλαδα που έχουν και άλλα σαπούνια αυτής της "σχολής" αλλά μέχρι εκεί. Το χαρακτηριστικό του 1ου Προμηθέα ήταν το πρωτόγνωρο post shave που έδινε μετά το ξύρισμα. Αυτό εδώ τα έχει όλα πρωτόγνωρα, γλιστράει διαφορετικά και κάθεται διαφορετικά πάνω στο πρόσωπο. Την 84p την συνήθισα πλέον, κι όμως από το 1ο χέρι αισθανομουν μια εντελώς διαφορετική αίσθηση στο γλίστρημα και στον τρόπο που κυλούσε στο πρόσωπο. Επίσης, ξεπλενα το πρόσωπο με νερό ενδιάμεσα στα περάσματα και νόμιζα ότι έμενε πλήρες στρώμα αφρού επάνω.

Στην κόντρα έγινε ακόμα πιο εμφανής η βαριά του αίσθηση στο πρόσωπο και η προστασία που δίνει. Μόνο με τη δοκιμή μπορεί να το καταλάβει κανείς, αλλά πιστεύω πως είναι το πιο μαλακτικό σαπούνι και αλλάζει εντελώς την διαδικασία της "κόντρας", φανταζομαι με οποιαδήποτε μηχανή.
Λοσιόν δεν έβαλα, μιας και το post shave 2 ώρες μετά θυμίζει τον Προμηθέα 1, αλλά για να το πω καλύτερα είναι Προμηθέας 1 "on anabolic steroids".
Το άρωμα είναι δυνατό σε ένταση, καταλαβαίνω μόνο τη λεβάντα και κάτι ξύλα, αλλά περισσότερο εμένα μου φέρνει σε: φρεσκάδα, καθαριότητα, αίσθηση ασφάλειας, παγωμένο φραπέ στην αυλή της γιαγιάς το καλοκαίρι, αλλά εγώ είμαι εντελώς άσχετος σε αυτά, να δείτε την αναλυτική to the point περιγραφή του κ. Χαρατζη. Δεν κουράζει καθόλου το άρωμα, είναι παρόν σε όλο το ξύρισμα με καλή ένταση, και θα μπορούσα άνετα να ξυριζομαι και κάθε μέρα με αυτό.

Πραγματικά χαίρομαι που υπάρχει αυτό το προϊόν στην αγορά. Μπράβο στα "παιδιά" και τους ευχαριστώ για αυτή την εμπειρία και τα προϊόντα που παρέχουν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”