Atelier Durdan 'Le Maurice'

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5941
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27696 times
Been thanked: 39296 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Γαλλικής άρτιζαν κατασκευής και προελεύσεως σετ που περιλαμβάνει μια κεφαλή από τιτάνιο με διάκενο 0.8, μια ατσάλινη 316L με διάκενο 1.0 και μια μπρούτζινη 1.2.

Κατασκευαστής το Atelier Durdan το δε όνομα του μοντέλου "Le Maurice" (Λε Μωρίς) που είναι Γαλλικό ανδρικό όνομα, Μαυρίκιος στα Ελληνικά.

Τεχνικά χαρακτηριστικά δεν αναφέρει πολλά το Ατελιέ, άσε που το site του είναι κάπως tragique. Δεν έχει λεπτομερείς πληροφορίες ούτε καν Αγγλική βερσιόν.

Τρία διαδοχικά ξυρίσματα με το Le Maurice. Από το πιο ήπιο 0.80 έως το μπρούτζινο 1.20.

Ημέρα πρώτη με την κεφαλή 0.80 τιτανίου
Εικόνα

Ημέρα δεύτερη με την ατσάλινη 1.0
Εικόνα

Ημέρα τρίτη με τη μπρούτζινη 1.2
Εικόνα

Εννοείται πως και στις τρεις δοκιμές χρησιμοποίησα το ίδιο σαπούνι που γνωρίζω καλά καθώς και φρέσκια κάθε φορά permasharp για να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα.

Δε θα σας ζαλίσω με γλαφυρές άχρηστες περιγραφές. Πρόκειται για καλοφτιαγμένο εργαλείο. Το σχέδιο και η γεωμετρία του ξεχωρίζουν και του προσδίδουν ιδιαίτερο χαρακτήρα. Ξυρίζομαι κάθε πρωί, οπότε οι open comb μου φάνηκαν κάπως τραχιές. Αντιθέτως, οι safety bar πλευρές είναι ενδιαφέρουσες. Οι 1.0 και 1.20 μου θυμίζουν την αίσθηση και αποτελεσματικότητα των Yates mid and high level αντίστοιχα.

Η ποιότητα του φινιρίσματος είναι καλή αλλά όχι εντυπωσιακή για την τιμή που πωλείται. 155€ η ατσάλινη κεφαλή, ακριβότερες οι τιτανίου και η μπρούτζινη, 65€ η λαβή.

Λάτρεψα την κούφια λαβή του Μωρίς. Θα σκεφτόμουν κάποια στιγμή να αγοράσω το 1.20 στην ατσάλινη έκδοση.
Εάν κάποιος δεν έχει υψηλό budget, δε χρειάζεται να το αγοράσει εκτός κι αν είναι έρωτας με την πρώτη ματιά.

Ο Μωρίς ανήκει στην κατηγορία των Yates και Charcoal. Όμορφο αντικείμενο αλλά δε θα πήγαινε το χέρι μου κάθε μέρα σ' αυτόν.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
georgepa
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 497
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 19:35
4
Τοποθεσία: Π.Φαληρο-Πειραιας
Has thanked: 4513 times
Been thanked: 8720 times
Ηλικία: 58

Εξαιρετική μηχανή , έχω την 1,2 cc από ατσάλι με λαβή Υaqi (μοιάζει με τις μαμά) . Γλυκιά και αποτελεσματική ,με ξυρίζει υπέροχα την συστήνω ανεπιφύλακτα
Εικόνα
Πρώην panagosg
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”