Yaqi DLC matte black, brass and zinc. Γνώμες?

Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

Χαιρετώ.

Δεν γνωρίζω αν μπορώ να ποστάρω λινκς από γνωστά sites πωλήσεων αλλά έχω μια ερώτηση.

Μετά από πολλές καλές κριτικές που διάβασα για τα συνθετικά πινέλα Yaqi, μπήκα στον πειρασμό να δοκιμάσω και μία από τις μηχανές της εταιρίας. Διαβάζω καλά σχόλια κι ότι είναι εφάμιλλη σε ποιότητα με τις γνωστές (muhle, merkur κτλ).

Έχει κανένας γνώση για το συγκεκριμένο μοντέλο? Πωλείται και σε ελκυστική τιμή. Αξίζει να δοκιμάσω κάτι τέτοιο ή να κάνω υπομονή να πάρω κάτι πιο επώνυμο?

Ευχαριστώ.

https://www.aliexpress.com/item/3284409 ... TmZCj&mp=1
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Δεν έχω εμπειρία αλλά από κριτικές θεωρούνται πολύ καλές μηχανές.εφαμιλες όπως αναφέρεις με πιο γνωστές εταιρείες.με τρώει....
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@macho

Κι εμένα!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κάνε υπομονή! και πάρε κάτι πιό επώνυμο αξιόπιστο ξυριστικά.!

Αν βέβαια σου αρέσουν οι δοκιμές μαζί με τα ρίσκα, δοκίμασε/μπουμπούνισε μία... :whistle:
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 791 times

Tην είχα πάρει σε πορτοκαλί χρώμα πριν 2 χρόνια. Όμορφη και αξιοπρόσεκτη στο ράφι, αλλά το ξύρισμά της ήταν τραχύ.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Να την μπουμπουνισω την κινέζα?
https://hairmaker.gr/el/ksiristikes-mix ... s1902.html
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13264 times
Been thanked: 13903 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@macho Δάσκαλε, δύσκολη η απόφαση. Από τη μία πλευρά, υπάρχει η σκέψη ότι είναι κινέζικη, έχει μεγάλο μήκος λαβής και κλειστή κεφαλή που προσωπικά δεν μου αρέσει. Από την άλλη πλευρά, είναι stainless και η τιμή super ! Οπότε εσύ αποφασίζεις.... "γιούρια στο ταμπλά με τα κουλούρια" !
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@Sitalkas

Έχει θέμα με το πώς κλειδώνει και κάθεται η λεπίδα? Είναι ευθυγραμμισμένη?

Επίσης τι εννοείς τραχυ? Είναι δηλαδή επιθετική?

Από θέμα ποιότητας και ξυρίσματος πού την τοποθετείς σε σχέση με τις πιο επώνυμες?

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 40 δευτερόλεπτα:
@Tony

Δεν ξέρω. Εντάξει το ρίσκο δεδομένης της χαμηλής τιμής δεν είναι και τόσο μεγάλο αλλά σε τι άλλο ρισκάρεις? Υπάρχει περίπτωση να είναι τελείως άχρηστη?

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 28 δευτερόλεπτα:
@macho

Έχεις κάνει καθόλου research?
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

macho έγραψε: 21 Οκτ 2020, 21:39 Να την μπουμπουνισω την κινέζα?
Άστη καλύτερα, δέν παίρνεις μιά "Ευρωπαία" καλύτερα ή μιά "Αμερικάνα" πού αξίζουν τά χρήματα τους . XD

Πάρε όποια σού αρέσει φίλε Μάχο, προσωπικά δέν έχω πάρει καμμία κινέζικη :naughty: , ή πιό ταπεινή πού έχω είναι μία Gillette Tech αλουμινίου !!

:clap:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 791 times

Κατ αρχάς να προσθέσω πως τη μηχανή τη χάρισα χωρίς πολλή σκέψη.

Δε θυμάμαι να χε θέμα στην ευθυγράμιση. Ήταν βαριά πολύ, και καταλάβαινες πως ξυρίζει άγαρμπα κι απ το θόρυβο κι απ την αίσθηση στο δέρμα. Γρατσούναγε. Δεν ήταν για πολλά περάσματα. Το πρόβλημα πρέπει να οφείλεται στη μικρή κυρτότητα της λεπίδας. Αν δε λυγίζει αρκετά τη λεπίδα το ξυράφι, το ξύρισμα δεν είναι γλυκό και θέλει περισσότερη προσοχή στις γωνίες που του δίνεις.
Πήρα έκτοτε άλλη 1 μηχανή Yaqi, πρόσφατα μάλιστα, η οποία επίσης είναι βαριά, επίσης δεν είναι για καθημερινή χρήση αλλά αυτή τη φορά δίνει μεγαλύτερη κύρτωση στη λεπίδα. Βελτιώθηκε ο Κινέζος αλλά σίγουρα δεν έγινε ακόμα του γούστου μου.
Εγώ, σε αντίθεση με πολλούς, δεν ευχαριστιέμαι πια το επιθετικό εργαλείο για βαθύ ξύρισμα. Πχ τη Futur δεν τη βάζω πάνω από 2 (συνήθως 1.5). Αν θέλω βάθος, γιατί να μη βάλω σαβέτα;
Προτιμώ η μηχανή να συγχωρεί λάθη, να μην αρπάζει εύκολα, και πρωτίστως να μη δίνει ερεθισμούς αν πάω για 2ο χέρι. Κι οι επιθετικές δεν είναι για πολλά χέρια εκτός αν τις περνάς αέρα από πάνω σου. Οπότε επανέρχεται το ερώτημα, γιατί να μη βάλω σαβέτα;

Όλα υποκειμενικά είναι όπως καταλαβαίνεις. Αν θες επιθετική μηχανή με σχετικά χαμηλό κόστος και περίεργο design, αυτή η Yaqi και πολλές άλλες κινέζες είναι για σένα.
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”