Gibbs réglable (adjustable)

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

:text-lol: Την καλησπέρα μου!

Εγώ το μεταφέρω πάλι @Tony εδώ γιατί νομίζω πως αξίζει το δικό του χώρο και θέμα η συζήτηση.
Πάμε τώρα στο ζουμί...
Tony έγραψε: 19 Σεπ 2020, 23:24 Καλημέρα σε όλους!

Το μετέφερα εδώ, για να μπορούμε να το συζητήσουμε λίγο. :)
Τώρα Ανδρέα αν νομίζεις πως αξίζει να ανοιχτεί ένα νέο νήμα, κάνε ένα να συνεχίσουμε εκεί, γιατί χρειάζομαι την βοήθειά σου, θα εξηγήσω αργότερα.
andreas έγραψε: 19 Σεπ 2020, 16:32 1. Ξέρει κανείς πως την ρυθμίζουμε δαύτη;;;

2, Πράγματι η ρύθμιση 1 και 2 είναι μόστρα.
Ξεκινάει από το Ν και μπορείς κάπως να το πας μέχρι το 6.
Κάπως λέγοντας, εννοώ πως πρέπει να ξεβιδώσεις το κάτω κάτω κομμάτι, να χαλαρώσεις την λαβή μετά να ρυθμίσεις την μηχανή.
Μετά από αυτό θα πρέπει με προσοχή να σφίξεις την λαβή γιατί παίζει να χαλάσεις την ρύθμιση σφίγγοντας την και αφού το έχεις κάνει να βιδώσεις τελικά και το κάτω κάτω κομμάτι.
Πιάσ τ' αυγό και κούρτεφ' το δηλαδή!

3. 1ο και κύριο η συγκεκριμένη μηχανή δεν θεωρώ πως είναι ρυθμιζόμενη.
Όπως θα κατάλαβες, οι ερωτήσεις αφορούν το νέο απόκτημά σου, αρίθμησα αυτά που έγραψες γιατί μπερδεύτηκα, πολύ όμως... :P

Στο 1ο, Ξέρω ακριβώς πως ρυθμίζεται μία Gibbs 15 και 17 διότι τις έχω πολλά χρόνια, έχω επισκευάσει επίσης κάποιες, αυτό που δεν γνωρίζω είναι ο μηχανισμός ρύθμισης του κλώνου, και ανησυχώ* πολύ με αυτά που γράφεις.

Στο 2ο, Στις Gibbs οι ρυθμίσεις 1 και 2 δεν είναι για μόστρα, αντιθέτως ξυρίζουν υποδειγματικά, το Ν κανονικά είναι η ρύθμιση @3 και το μέσον της κλίμακας, όπου σημαίνει Normal, και προτείνεται εκ των Γάλλων για καθημερινό ξύρισμα, και ερωτώ εγώ τώρα, αν όντως ξεκινάει από το Ν=3 άρα τότε έχεις μόνο τρείς ρυθμίσεις στην διάθεσή σου;

Στο 3ο, Αν δεν είναι ρυθμιζόμενη τότε τι είναι; :think: δώσε άπλετο φως boss please μην την πατήσω ξανά, δεν θα το αντέξω... :doh:

* Ανησυχώ πολύ γιατί με έχουν ζαλίσει πάλι μ' αυτόν τον κλώνο, με την Qshave τότε είχα καμιά 20αρια σπίτι για επισκευή, αλλά ποτέ ξανά... :shock:
Εδώ βλέπουμε την μηχανή λυμένη, είναι 6 κομμάτια. Δεν γνωρίζω πως είναι η Gibbs.
Εικόνα
Επίσης να πω συγνώμη για την "καλλιτεχνική" πτυχή της φωτογραφίας αλλά δεν άντεξα. :D
Πάμε παρακάτω. Από εδώ και πέρα θα συναρμολογήσουμε την μηχανή "βήμα-βήμα"...

Πρώτα, βάζουμε το base plate μέσα στο safety bar, και τα κρατάμε ενωμένα με τον δαχτυλίδι όπου και είναι υπεύθυνο για την ρύθμιση της μηχανής.
Μεταξύ base plate και safety bar υπάρχει ένα έλασμα που σπρώχνει το ένα από το άλλο...
Το πιο πιθανό είναι να τα έχω κάνει μούτι με της ορολογίες... (Τόσα ξέρω τόσα λέω, συμπαθάτε με!)
Το δαχτυλίδι αυτό τερματίζει στο Ν, πιο πέρα δεν πάει. Αριστερά του Ν είναι το 6 5 4και δεξιά του το 2 και 1
Οπότε είναι 6 5 4 Ν 2 1
Εικόνα
Παρακάτω...
Βιδώνουμε την λαβή πάνω στο base plate και έτσι σφηνώνουμε το δαχτυλιδάκι για τις ρυθμίσεις...
Εικόνα
Μετά περνάμε το top cap και το βιδώνουμε με το τελευταίο κομμάτι του παζλ όπου το βαφτίζω καλαμάκι σύσφιξης!
Εικόνα
Και το παζλ ολοκληρώθηκε...

Για να ρυθμίσεις την μηχανή πρέπει...
Να ξεσφίξεις λίγο το "καλαμάκι" ΚΑΙ την λαβή να ρυθμίσεις το δαχτυλίδι, αλλά μόνο προς τα πάνω μόνο δηλαδή από το Ν μέχρι το 6 (4 "σκάλες" όχι 3) Ν - 4 - 5 - 6.
Όταν φτάσεις στην ποθητή ρύθμιση σφίγγεις την λαβή προσεχτικά για να μην χαλάσεις την ρύθμιση και ύστερα σφίγγεις και το "καλαμάκι".

Οπτικά είναι μία κούκλα, ξυριστικά δεν ξέρω, λειτουργικά είναι μία πανούκλα πάντως.

Απορίες; :D
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Όμορφη μηχανή φαίνεται, από αίσθηση στό χέρι καί βάρος πώς είναι ?

"Μπελαλίδικη" οπότε ... μακριά από μένα μού φθάνουν οί ρυθμιζόμενες πού έχω :D
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Mooie Goedemorgen kapitein και από εδώ και καλή εβδομάδα.! :greetings-waveyellow:

Έτσι είναι και η Gibbs, με αρκετές διαφορές βέβαια, βλέπω πως την έχουν αντιγράψει όσο μπορούσαν.

ΥΓ: Σε ευχαριστώ πολύ Ανδρέα για το feedback άψογος, με τέτοιο support θα λύσουμε και τα πιό δύσκολα πάζλ... ;)
Νομίζω πως βρήκα τι φταίει, μην ξυριστείς ακόμα μ' αυτήν περίμενε, οι ρυθμίσεις της είναι αλλού, να το τσεκάρω μία στην Gibbs και θα επανέλθω.

Προστέθηκε μετά από 21 ώρες 34 λεπτά 20 δευτερόλεπτα:
Συνεχίζουμε για την διερεύνηση για την ολοκλήρωση του πάζλ.

Σήμερα τσέκαρα την Gibbs και επανήλθα, όταν διάβασα για το 'φαινόμενο' ότι το δαχτυλίδι τερματίζει στο Ν, κάτι μου θύμισε, όμως έπρεπε να το ξαναδώ, το ίδιο ακριβώς λοιπόν συμβαίνει και στην Gibbs, τι φταίει; είναι ένα λάθος στο μοντάρισμα (ελπίζω).

Τι κάνουμε, δένουμε όλα τα εξαρτήματα της μηχανής όπως τα βλέπουμε στην πρώτη φωτογραφία, με αυτήν ακριβώς την σειρά, και όταν έρθει η στιγμή να βιδώσουμε αυτό το δαχτυλίδι ή adjuster Dial (επιλογέας ρύθμισης) τοτέ θα προσέξουμε ότι, από την μία πλευρά (πάνω) είναι ίσιο, και από την άλλη (κάτω) υπάρχει 'φωλιά' - εσοχή, και αν το βιδώσουμε ανάποδα, τότε αυτό σφίγγει και δεν δουλεύει ο επιλογέας, και φυσικά καμία από τις ρυθμίσεις της.

:!: Η φωλιά θα πρέπει να έχει έδρα (σε επαφή με) την λαβή (μαύρο-θερμοπλαστικό) μετά βάζουμε το καλαμάκι σύσφιξης ή bottom knob, και η DE μας είναι ετοιμοπόλεμη.!

Θα περιμένω με αγωνία τα αποτελέσματα Ανδρέα, όχι ότι έχω παραγγείλει και καίγομαι αλλά να :think:
Κατά τ' άλλα αυτό που με ανησυχούσε έγινε, έχουν παραγγείλει αρκετοί την Yaqi, μα βρε παιδί μου και αυτοί, ησυχία δεν έχουν... :d
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

@andreas βάλε αν μπορείς μερικές φώτο με φορτωμένη τη λεπίδα και να φαίνεται το blade gap στις ρυθμίσεις...
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Έτσι είναι τώρα Αντώνη δεν βιδώσα κάτι λάθος... :/
Εικόνα

Ή ζυγαριά μου την βγάζει 80 γρ ακριβώς.
Εικόνα

Στην ρύθμιση Ν
Εικόνα
4...
Εικόνα
5...
Εικόνα
6...
Εικόνα

Και μόλις παρατήρησα αυτό....
Εικόνα
Ή αριστερή πλευρά είναι πιο ανοιχτή από την δεξιά...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αχα!

Εύρηκα!
Αν γυρίσω το Base plate τους τερματίζει στο 6 (κάτι σαν 0).
Μετα μπορείς να το πας στο 1 2 3 και πάει λέγοντας.τώρα το άλλο πρόβλημα είναι ότι είναι στραβό, όπως βλέπεις και στην φωτογραφία
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
theo's
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 679
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2015, 21:51
8
Has thanked: 8873 times
Been thanked: 8903 times
Ηλικία: 61

Γεια σου Ανδρέα,

ο μακαρίτης ο πατέρας μου συνήθιζε να χαρακτηρίζει τέτοιου είδους εξαρτήματα ως
"Αγιοβασιλιάτικα"! :D
Μακριά...
Η Υaqi κλώνος μάλλον δεν έπεισε.
:(
Θεόδωρος
Τάς τε λεωφόρους μή βαδίζειν - Aut viam inveniam aut faciam
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Σώζεται ακόμα η κατάσταση (κάπως) Θοδωρή!
Η μηχανή αν μη τι άλλο είναι όμορφη!
Σε λίγες μέρες θα ξυριστώ, αλλά στις χαμηλές "ταχύτητες" γιατί βλέπω πως μπατάρει λίγο...
Αν και διορθώνεται στο πόδι εύκολα απ ότι είδα. Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι πιο μόνιμο.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Αμάν αμάν βρε τι πάθαμε... :doh:
Και έρχονται οι Yaqi στο δρόμο είναι, θα χρειαστώ μία άδεια...Άνευ... :hb

Εντάξει και μεταξύ μας τώρα, έχει και ένα δίκιο ο Θεόδωρος, μην πω και δύο, αλλά το έχουμε πει ξανά το σκεπτικό όταν αγοράζουμε κινέζικες απομιμήσεις, πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μας ας έχουμε έντονη την περίπτωση ότι, αυτό που αγοράσαμε μπορεί να πάει στον κάδο, εγώ τουλάχιστον έτσι το βλέπω.

Από την άλλη υπάρχουν DE που είναι μία χαρά, εγώ έχω κρατήσει μία Qshave που δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό, ένα είναι το σίγουρο, ότι σε αυτές τις τιμές που διατίθενται δεν σε νοιάζει το ρίσκο που θα πάρεις, διότι κακά τα ψέματα ρίσκο είναι.

Ανδρέα αυτό που βλέπω με στεναχώρησε είναι η αλήθεια, έλπιζα να είναι λάθος στο μοντάρισμα, και επίσης ξέχασα να πω για το elevator, είναι το 2ο εξάρτημα μετά το top cap που ανεβοκατεβάζει την λεπίδα, στην Gibbs μπαίνει μόνο από την μία πλευρά (δεν σε αφήνει να το βάλεις λάθος) το ίδιο σύστημα εφαρμόζουν και ακολουθούν και πολλές άλλες όπως, Progress - Variant - Ambassador - Future - Qshave ο κλώνος Future - Rocnel - Barbaros κ.ο.κ.

Η διαφορά είναι ότι στις πιό πολλές είναι 'κλειδωμένο' ενώ σε άλλες όχι, σε αυτήν την Yaqi όπως κατάλαβες, πρέπει να δοκιμάσεις σε ποια πλευρά πρέπει να πάει, αλλά και να το βάλεις ανάποδα θα το καταλάβεις, δεν θα δουλεύει όπως πρέπει.

Στις φωτογραφίες που πρόσθεσες όμως, δυστυχώς βλέπω ένα άλλο φαινόμενο, γνωστό και σπάνιο αλλά υπαρκτό, αυτό θα το καταλάβουμε καλύτερα αν δούμε την τελευταία φωτογραφία, όπου βλέπουμε διάφορα γεωμετρικά σφάλματα, και δεν μπορούμε και να πούμε τίποτα από μακριά, αυτό πρέπει να το προσέξεις όμως πριν πας να ξυριστείς Ανδρέα, η λεπίδα δεν "πατάει" καλά και θα υπάρχουν τζόγοι, δοκίμασε χωρίς λεπίδα, και αν δεις ότι έχει τζόγους άστη να πάει στο καλό. (σε θέλουμε βλέπεις) 8)

Και έτσι για να μην λέμε μόνο για τις 'κινεζιές' το έχουμε δει και αλλού το έργο, σε ανοξείδωτα υπέρτατα DE αριστουργήματα που θεωρούνται και πάρα πολύ Hi-End προϊόντα, και με ανάλογο κόστος, λέγε με Rocnel - Barbaros, το αναφέρω αυτό γιατί αν πρέπει να γκρινιάξεις για την Yaqi που δεν βγήκε καλή, τότε για την Rocnel τι πρέπει να κάνεις;
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7336 times
Been thanked: 9879 times
Ηλικία: 54

Εξαιρετικες πληροφοριες Αντρεα και Αντωνη! Έκανα 1-2 searches στο aliexpress αλλα δεν το βρηκα. Λινκ εχουμε? Ηρεμα ρωτάω XD
any shave you can walk away from, is a good shave!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”