Περι razor burn

Απάντηση
Mihalis21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 02 Μάι 2012, 01:00
12
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Has thanked: 92 times
Been thanked: 643 times
Ηλικία: 32

Ηθελα να κανω μια ερωτηση γενικης φυσεως και δε βρηκα καποιο συγκεκριμενο topic οποτε ειπα να γραψω εδω..

Ειμαι στο 5ο ή 6ο ξυρισμα και αυτα τα razor burns δε μπορω να τα αποχωριστω με τιποτα... Προσπαθω να καταλαβω αν ειναι θεμα τεχνικης ή αν εχω ευαισθητο δερμα...
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1262
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11069 times
Ηλικία: 25

Μπορεί η μηχανή να μην ταιριάζει στο δέρμα σου, μπορεί να πιέζεις πολύ, μπορεί να μην σου ταιριάζει η λεπίδα, μπορεί ο συνδυασμός λεπίδας-μηχανής να μην είναι ιδανικός, μπορεί να θέλει άλλαγμα η λεπίδα, μπορεί να μην έχεις σωστά την γωνία, μπορεί να μην έχεις χαρτογραφήσει σωστά ή καθόλου την φορά των τριχών σου και το WTG να είναι XTG ή ακόμα χειρότερα ATG, μπορεί να περνάς πολλές φορές από το ίδιο σημείο, μπορεί να μην κάνεις καλή προετοιμασία, μπορεί το δέρμα σου να μην αντέχει την συχνότητα με την οποία ξυρίζεσαι. Πολλά τα μπορεί Μιχάλη...
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28385 times
Been thanked: 29685 times
Ηλικία: 64

Μιχάλη αν έχεις ευαίσθητο δέρμα το γνωρίζεις μόνο εσύ (έχεις;)
Είσαι ακόμα στην αρχή της αρχής. Με 5 ή 6 ξυρίσματα μόνο, σίγουρα δεν μπορείς να βρεις λύσεις γιά όσα θέματα ή προβλήματα μπορούν να προκύπτουν.
Σίγουρα ακόμα δοκιμάζεις λεπίδες, αλλά εκτός από αυτές, υπάρχουν και άλλες παράμετροι που παίζουν ρόλο.
- Κάνεις σωστή προετοιμασία προσωπου;
- Κάνεις σωστό αφρό;
- Ξυρίζεσαι χωρίς να ασκείς πίεση στην μηχανή;
- Εχεις ευαίσθητο δέρμα;

Και οι πλεόν έμπειροι κάποιες φορές έχουν razor burns, είτε λόγω βιασύνης, είτε λόγω απροσεξίας ή ακόμα και υπερβολικής σιγουριάς.
Ενα καλό after shave ή balm διορθώνει τα πράγματα.

Σίγουρα όμως η εμπειρία πάνω απ 'ολα. Υπομονή, επιμονή και δοκιμές. :)
Γιάννης
Mihalis21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 02 Μάι 2012, 01:00
12
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Has thanked: 92 times
Been thanked: 643 times
Ηλικία: 32

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Η αληθεια ειναι οτι στην κρυπτογραφηση της φορας των τριχων ειχα ενα θεμα γιατι εχω αλλα στο ενα μαγουλο, αλλα στο αλλο, και στο λαιμο γινεται χαμος... Το 80% των razor burns ειναι στα σημεια του λαιμου, αρα ή πρεπει να σταματησω το gross grain εκει ή πρεπει να δωσω βαση στη φορα περισσοτερο...
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Δοκίμασε να μην βάλεις after shave lotion στο τέλος.
Βάλε μόνο balm.και ενυδατικη.συστηνω αυτή.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
NoRex
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 22:09
4
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 20 times
Been thanked: 61 times
Ηλικία: 31

Razor burns μπορούν να υπάρξουν με ότι και αν ξυρίζεσαι. Είναι μια φήμη που ακούγεται αρκετά ότι "Όταν ξυρίζεσαι παραδοσιακά σταματάνε razor burns και bumps". Είτε μιλάμε για πενταλέπιδο πλαστικό Gillette είτε DE ή Straight πάντα μπορείς να προκαλέσεις razor burns. Η διαφορά είναι ότι στα DE και τα Straights εσύ έχεις τον έλεγχο, η γωνία κοπής είναι αυτή που κάνει για εσένα προσωπικά και διαλέγεις εσύ πόσα περάσματα κάνεις. Οπότε θεωρητικά με το που παίρνεις τον έλεγχο σε αυτά αυτομάτως έχεις καλύτερα ξυρίσματα. Όπως εσύ έτσι και εγώ έχω πολύ μεγάλες διαφορές στη φορά της τρίχας πάνω, κάτω, αριστερά και διαγώνια. Μπορεί να περνάω ένα κομμάτι και ταυτόχρονα να είναι WTG και XTG. Πέρα από αυτά που ειπώθηκαν (ποιότητα αφρού, σωστές γωνίες κοπής κτλ) να προσθέσω και εγώ ότι είδα μεγάλη διαφορά όταν 1. Ξυρίζομαι North to South εκτός ενός κομματιού το λαιμού, δεν ακολουθώ τη φορά κάθε patch τριχών 2. Μικρά περάσματα. Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι. 3 Αφού τελειώσω με το ξυρισμά μου ρίχνω μπόλικο χλιαρό προς ζεστό νερό ιδιαίτερα στον λαιμό και μετά κρύο νερό. Ο λόγος? για να φύγουν όλα τα υπολείμματα σαπουνιού απο τους πόρους. Υπάρχουν πάρα πολύ παράγοντες και όπως έχει ειπωθεί είναι αμέτρητοι παράγοντες οπότε πέραν του ξυρίσματος αυτού καθεαυτού δοκίμασε να φέρεις στις δικές σου ανάγκες και ότι είναι παρελκόμενο με αυτό.
Chaos is a ladder.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”