Καινούργιος στο ΠΞ

Gorilaki84
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Απρ 2020, 11:55
4
Been thanked: 21 times

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! Είμαι καινούργιος στο ΠΞ (ένα μήνα).έχω μια φαλτσέτα και συγκεκριμένα την Parker SRB Barber Razor. Εννοείται ότι δοκιμαζω λεπίδες κ τρόπους να ξυριζομαι.κ σκέφτομαι να πάρω κ μια ασφαλείας μηχανή κ έχω βάλει στο μάτι Ρυθμιζόμενη ξυριστική μηχανή (Αντίγραφο της Merkur Futur) τι λέτε αξίζει?όχι για τα λεφτά αλλά για αποτέλεσμα στο ξύρισμα
Άβαταρ μέλους
captain_hx
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3055
Εγγραφή: 08 Μάι 2015, 20:33
9
Τοποθεσία: Λεμεσός, Κύπρος
Has thanked: 16281 times
Been thanked: 16449 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες στην παρέα μας :text-welcomewave:

Η Parker που έχεις στην κατοχή σου είναι σαβέτα (shavette στα αγγλικά). Ουσιαστικά είναι ξυράφι "τύπου" φαλτσέτα που δέχεται αναλώσιμα ξυραφάκια.

Η μηχανή που έχεις βάλει στο μάτι είναι μηχανή ασφαλείας διπλής όψης και θα σε ξυρίσει καλά, αλλά, πρώτα θα πρέπει να μάθεις την τεχνική με την οποία θα ξυρίζεσαι η οποία διαφέρει από την τεχνική του ξυρίσματος με σαβετα.
ΗΛΙΑΣ

Instagram

Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
5
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 25
Επικοινωνία:

Κάποιοι λένε πως αν πάρεις ρυθμιζόμενη, θα μπαίνεις σε πειρασμό να ανακαλύψεις όλες τις ρυθμίσεις,αντί να βελτιώσεις την τεχνική σου, και συμφωνώ με αυτή τη λογική. Καλύτερα πάρε μια fixed ξυριστική ασφαλείας, και αφού νομίζεις ότι είσαι σε καλό στάδιο, δώσε τα λεφτά για μια καλή ρυθμιζόμενη.

Mini Review για την QShave Adjustable:
Την είχα για περίπου 6-7 μήνες, και ήταν μια χαρά όσο αφορά την ποιότητά της σε σχέση με το κόστος της. Πάρ' όλα αυτά, εμένα μου έκατσαν κάποια μικρό-πραγματάκια στραβά.
1. Το καπάκι δεν είναι όπως τα 2piece, 3piece ή τα πεταλούδα, ο μηχανισμός που κλειδώνει την κεφαλή στην ξυριστική κάνει απλά ένα "κλακ" και εκτός του φαίνεται ότι θα φθαρεί με συνεχή χρήση στα επόμενα χρόνια, όταν ήταν τα βγάλω το ξυραφάκι από μέσα, κάποιες φορές, απλά πεταγόταν έξω.
2. Λόγο του κάπως περίπλοκου μηχανισμού ρύθμισης, ήταν πιο δύσκολος ο καθαρισμός του μετά το κάθε ξύρισμα.
3.Η κεφαλή της ξυριστικής είναι αρκετά παχιά, με αποτέλεσμα να μου είναι δύσκολο να πάρω τις ψηλές τρίχες κάτω ακριβώς από τη μύτη μου (έχω λίγο μεγάλη μύτη :D ).

Όπως το μεγαλύτερο κομμάτι σε αυτόν τον τρόπο ξυρίσματος/hobby, έτσι και σε αυτόν τον τομέα είναι αυτό που λέμε YMMV (Your Milage May Vary), άρα αυτά που λέω ισχύουν για εμένα και μόνο.

See you around ;)
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
john1970
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 426
Εγγραφή: 19 Δεκ 2019, 00:46
4
Τοποθεσία: Αγ.Ανάργυροι Αθήνα
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 4019 times
Ηλικία: 54

Την Qsave (2τεμ) την εχω πανω απο 8 μηνες την μια,και κανα διμηνο την δευτερη.Εχω κανει αρκετα πολυ καλα ξυρισματα με την ρυθμιση απο 2 εως 4.
Πριν λιγες μερες ειδα οτι το καπακι που κραταει την λεπιδα εχει χαλαρωσει και δεν κουμπωνει σφιχτα οπως πριν,και δεν ευθυγραμμιζει την λεπιδα. Καλυτερα παρε μια κλασσικη DE.
Τα μόνα που έχεις στη ζωή σου είναι η τιμή σου και ο αυτοσεβασμός σου! Αν τα χάσεις, αν τα πετάξεις από πάνω σου ή τα ξεπουλήσεις, τότε δεν έχεις τίποτα πια…
Gorilaki84
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 04 Απρ 2020, 11:55
4
Been thanked: 21 times

Από τι κατάλαβα αυτή που έχω δει δεν είναι ότι καλύτερο! έχετε να μου προτείνετε κάποια?

Προστέθηκε μετά από 52 λεπτά 22 δευτερόλεπτα:
Α! Και να συμπληρώσει. ξυρίζομαι 1 φορά την εβδομάδα άντε 2
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 556 times
Ηλικία: 43

Φιλε μου καλημερα!Δες την parker variant.πιστετω οτι θα σε καλυψει απολυτα!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για πρωτη μηχανη ασφαλειας δεν συνιστω τις ρυθμιζομενες. Μια πιο κλασσικη DE οπως η Edwin Jagger (για καθημερινο) ή η Lord L6 (αντιγραφη της Merkur, και παμφθηνη), και θα σε ξυριζουν και θα σου μαθουν να ξυριζεσαι. Αργοτερα μπλεκεις με τις ογκωδεις κεφαλες και τα μεγαλα διακενα των ρυθμιζομενων. Η αποφαση φυσικα ειναι δικη σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Raphaelo P.
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 430
Εγγραφή: 23 Μάι 2019, 23:52
5
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1669 times
Been thanked: 4844 times
Ηλικία: 25
Επικοινωνία:

Εγώ θα προτείνω την δικιά μου πρώτη ξυριστική, την Timor G&F 1353 (κλειστή χτένα). Είναι ένα κλικ πάνω από mild, και πολύ καλή ποιότητα.

https://kosmosman.gr/%CF%80%CF%81%CE%BF ... %83%cf%84/
Only ONE way to find out how something works.Buy it yourself and use it. :D
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28382 times
Been thanked: 29684 times
Ηλικία: 64

Gorilaki84 έγραψε: 17 Απρ 2020, 02:33 ................
Α! Και να συμπληρώσει. ξυρίζομαι 1 φορά την εβδομάδα άντε 2
Καλώς όρισες και από μένα και καλή συνέχεια!

Από την στιγμή που ξυρίζεσαι μία με δύο φορές την εβδομάδα, νομίζω πως η σαβέτα που έχεις είναι μονόδρομος.
Μηχανές που ξυρίζουν (με άνεση πάντα) γένια τόσων ημερών, είναι η Muehle R41 και η Fatip open comb.
Προφανώς και κάποια ρυθμιζόμενη, στις ψηλές σκάλες βέβαια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Καλώς όρισες στην παρέα μας και καλή συνέχεια.!

Με την σαβέτα πως τα πας; και τι είδους γένια έχεις; (σκληρά-μαλακά-πυκνά-αραιά)

Συμφωνώ με τον herco! και αργότερα θα μπορεί να σε καλύψει πλήρως μία ρυθμιζόμενη ή πιό επιθετική μηχανή.

Για περισσότερες πληροφορίες, δες εδώ, αν δεν βρείς άκρη άνοιξε ένα νέο θέμα εδώ για να είμαστε και on topic να το συζητήσουμε... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”