Κατασκευή κουτιού για πένες

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Όπως θα είχατε δει σε άλλο νήμα, για αρκετό διάστημα έψαχνα για ένα κουτί με συρτάρι που θα στεγάζει τις πένες μου στο γραφείο μου στο σπίτι.

Μετά από αρκετό ψάξιμο, δυστυχώς δεν βρήκα αυτό που ήθελα, στις διαστάσεις (και την τιμή φυσικά) που ήθελα και αποφάσισα να το φτιάξω μόνος μου! Να πω ότι δεν πιάνουν ιδιαίτερα τα χέρια μου και δεν έχω ιδέα από ξυλουργικές εργασίες.

Ξεκίνησα με έναν αρκετά λεπτομερή σχεδιασμό, από τον οποίο προέκυψε ο κατάλογος των κομματιών ξύλου που χρειαζόμουν. Ήθελα ένα συρτάρι και ένα ράφι. Προβληματίστηκα για το μέγεθος του ραφιού, δηλαδή αν θα είναι για χαρτί Α4 ή Α5. Κατέληξα στο μικρότερο μέγεθος ώστε να πιάνει λιγότερο χώρο στο γραφείο μου. Με αυτές τις διαστάσεις δημιουργήθηκε χώρος για 9 πένες.

Εικόνα

Εικόνα

Μετά άρχισα να ψάχνω για κάποιον να μου ετοιμάσει τα ξύλα. Ακούγεται εύκολο, αλλά αποδείχθηκε ιδιαίτερα δύσκολο καθώς κανείς δεν είχε ενδιαφέρον να κόψει κάτι τόσο μικρό, ειδικά στο πάχος του 1cm που χρειαζόμουν. Κατέληξα σε μαγαζί DIY που δυστυχώς μπορούσε να μου ετοιμάσει όχι μασίφ ξύλο όπως ήθελα αλλά κόντρα πλακέ από σημύδα.

Εικόνα

Αν και τα νερά του ξύλου δεν είναι εντυπωσιακά, η επιφάνεια του είναι λεία και εύκολη να δουλευτεί. Οι διατομές με τα εμφανή στρώματα του κόντρα πλακέ καλύφθηκαν με ξύλο μπάλσα. Ακολούθησε το κόλλημα και το τρίψιμο με γυαλόχαρτα.

Εικόνα

Τα διαχωριστικά στο συρτάρι δημιουργήθηκαν με ράβδους από μπάλσα.

Εικόνα

Προκειμένου να προστεθεί λίγο λεπτομέρεια στο καπάκι, αγοράσθηκε διακοσμητική κορνίζα από ξύλο που κόπηκε στις ζητούμενες διαστάσεις. Η κορνίζα βάφτηκε πρώτα με μαύρο χρώμα προκειμένου να τονισθούν οι ακμές και να δημιουργήσει λίγο τεχνητή παλαίωση.

Εικόνα

Εικόνα

Δυστυχώς το πρώτο χρώμα του κουτιού με απογοήτευσε καθώς κοκκίζε περισσότερο απ’ ότι θα ήθελα. Αναγκαστικά το ξύλο ξανατρίφτηκε σε μεγάλο βαθμό και βάφτηκε πάλι άλλα δυο χέρια.
Συνέχισα με τα τελικά βιδώματα στο ράφι και τα κολλήματα, καθώς και με άλλο ένα χέρι βάψιμο. Το τελείωμα έγινε με την τοποθέτηση του πόμολου και της εσωτερικής επένδυσης στο συρτάρι.

Να λοιπόν το τελικό αποτέλεσμα:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 180 times

Harry έγραψε:Να πω ότι δεν πιάνουν ιδιαίτερα τα χέρια μου
:!@#! ΨΕΜΜΑ!!! :beah2

Είναι πολύ καλό Harry!
Ίσως και επαγγελματικό θα έλεγα.
Χρησιμοποίησες βίδες, καρφιά ή/και κόλλα;
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22690 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

:wow :worthy :thumbsup
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Καλλιτεχνης!!!!
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

newinhere έγραψε:
Harry έγραψε:Να πω ότι δεν πιάνουν ιδιαίτερα τα χέρια μου
:!@#! ΨΕΜΜΑ!!! :beah2

Είναι πολύ καλό Harry!
Ίσως και επαγγελματικό θα έλεγα.
Χρησιμοποίησες βίδες, καρφιά ή/και κόλλα;
Χρησιμοποίησα κυρίως κόλλα και σε μερικά σημεία (όπως το ράφι) βίδες.

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια! Η αλήθεια είναι ότι μου έφαγε πολύ περισσότερο χρόνο απ'ότι περίμενα. Σκέφτομαι να προσθέσω ένα χαμηλό πλαίσιο σχήματος "Π" πάνω στο καπάκι, για να προστατεύει τα αντίκειμενα από πιθανή πτώση.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Παρα πολύ μερακλίδικη δουλειά, όπου φυσικά όπου βάλεις αγάπη βγαίνει και πολύ καλό αποτέλεσμα.
Συγχαρητήρια Χάρη.
Εχεις σκεφτεί κάτι για να ανοίγει το συρτάρι χωρίς δυσκολία και χωρίς να τριβεται το ξύλο?
Ισως στο εξ. πάτο ή και στα εξωτερικά πλαινά εαν κολλούσες καφέ τσόχα?
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Λόγω του μικρού βάρους, το συρτάρι ανοίγει αρκετά εύκολα, αλλά η τσόχα είναι καλη, ιδέα. Κάποια φάση σκέφτηκα να επενδύσω το καπάκι με δέρμα, για κα ακουμπούν μαλακότερα τα γυάλινα μπουκάλια, αλλά καλύτερα που δεν το έκανα... Less is more!
Χάρης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Πανέμορφο!
Μήπως να ανέβαζες σκαναρισμένα και τα σχέδια με τις διαστάσεις για πιθανούς επίδοξους "αντιγραφείς"; :megagrin
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Χάρη καταπληκτική κατασκευή! Μπράβο! Έψαξες αρκετά σε DYI μαγαζιά; Κατάλαβες γιατί δεν ήθελαν να κόψουν μικρά κομμάτια και κυρίως γιατί όχι μασιφ?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Ρώτησα αρκετά καταστήματα. Δήλωναν ότι δεν έδιναν μασίφ ξύλο σε πάχος μικρότερο από 2εκ για τόσο μικρά κομμάτια. Φαντάζομαι ότι δεν ήθελαν να χάσουν χρόνο κόβοντας κάτι -πιθανόν όχι σε αυτόματο μηχάνημα- για μόλις €12 που έκαναν τα ξύλα μου.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”