Επιλογή της πρώτης κρέμας ξυρίσματος

roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Stefanos έγραψε:Καλημερα φιλε μου (συγγνωμη, αλλα δε συστηθηκες, οποτε δεν μπορω να σε προσφωνησω ονοματικα).

Πρωτον, καλως ηρθες. Η κρεμα της Nivea δεν ειναι ασχημη, αλλα η συνθεση της δημιουργει πολλα ερωτηματικα, σε εμας τους ψαγμενους τουλαχιστον. Προσωπικα θα συνιστουσα να την αποφυγεις. Το ιδιο και το balm, το οποιο το θεωρω Δ' κατηγοριας προϊον. Δεν ξερω που μενεις, αν εισαι σε μια μεγαλουπολη εχεις αρκετες επιλογες να πας να βεις εναλλακτικες λυσεις, ή απο το διαδικτυο. Εδω μπορεις να βρεις λιστες καταστηματων στην Ελλαδα. Σαπουνι για πριν το ξυρισμα δε χρειαζεσαι, εφοσον ξυριζεσαι μετα το μπανιο. Αν καμμια φορα τυχει και δεν συμπιπτουν, ενα απλο σαπουνακι κανει τελεια τη δουλεια του. Για το ποιες κρεμες ειναι ευκολες για αρχαριο, ριξε μια ματια στην αντιστοιχη κατηγορια.

Καλη συμμετοχη!

Φιλικα
Στεφος
Καλησπέρα και με την ευκαιρία να συστηθώ..Τάσος ονομάζομαι και είμαι φοιτητής στα Γιάννενα.Σχετικά με την NIVEA εφόσον δημιουργεί ερωτηματικά την απορρίπτω χωρίς δεύτερη σκέψη..Άλλωστε το κόστος τον "ψαγμένων" είναι πολύ μικρό για να το σκεφτώ..Αυτό που με απασχολεί είναι ότι δεν είμαι σε μεγαλούπολη οπότε κρέμες μόνο από το διαδίκτυο..
Giannis έγραψε:Μια πολύ καλή επιλογή για αρχή θα ήταν να πάρεις απο Χόντο μια Proraso κρέμα και το αντίστοιχο balm.
Εύκολα, φθηνά και ποιοτικά προϊόντα και οχι μόνο για αρχή.
Petros.Mp έγραψε:Με λίγα ευρώ παραπάνω μπορείς να πάρεις κρέμα, μαλακό σαπούνι που είναι κορυφή, όπως : Cella, Proraso, La toja stick αλλά και κρέμα. Οι τιμές σε αυτά που ανέφερα κυμαίνονται από 2 - 5.5€, οπότε σκέψου το.
Από καταστήματα, Hondo, Wellshaved, Hairmaker...(Οι παραπάνω απαιτούν πινέλο δεν είναι brushless)
Έχουν όλα τα καταστήματα Hontos ή συγκεκριμένα;Γιατί σε κάποιο νήμα διάβασα ότι δεν έχουν σε όλες τις πόλεις..Επίσης το σαπούνι δεν θα με ζορίσει στον αφρό;Έχω διαβάσει ότι είναι λιγάκι δυσκολότερη η διαδικασία σε σχέση με τις κρέμες..
newinhere έγραψε:Μπορείς επίσης να πάρεις κάποια κρέμα Palmolive, είτε αυτή με την μέντα, είτε την κανονική.
Είναι και οι 2 πολύ οικονομικές, τις βρίσκεις σχετικά εύκολα και είναι και πολύ καλές επίσης. Θα έλεγα πως είναι από τις καλύτερες επιλογές για αρχή...
Οι περισσότερες κρέμες χρειάζονται και πινέλο, έχεις;
macho έγραψε:
Giannis έγραψε:Μια πολύ καλή επιλογή για αρχή θα ήταν να πάρεις απο Χόντο μια Proraso κρέμα και το αντίστοιχο balm.
Εύκολα, φθηνά και ποιοτικά προϊόντα και οχι μόνο για αρχή.
συμφωνω και εγω με τον Γιαννη .αυτα τα προιοντα ειναι απο τα καλυτερα για εισαγωγη στο π.ξ.αργοτερα κοιτας και για καποιο σαπουνι.αληθεια τι εξοπλισμο εχεις?αν θες γραψε στο αντιστοιχο νημα.καλη αρχη.
Με τον εξοπλισμό έχω κολλήσει με το wellshaved δυστυχώς.. Ένα πινέλο pure badger που θέλω να πάρω δεν το έχει και δεν ξέρει πότε θα το παραλάβει (λέει δεν το έχουν ούτε στο εργοστάσιο) ενώ η Merkur που επίσης θέλω να πάρω θα είναι διαθέσιμη τον Φεβρουάριο του 2015 οπότε είμαι λίγο στον αέρα, για αυτό και η απουσία σχετικού νήματος..
yiannischris έγραψε:Και εγώ το ίδιο με τα παιδιά θα σε συμβούλευα,ξεκίνα με κάτι απλό και σιγά σιγά θα βρεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.
Palmolive(δύο επιλογές),Prosar,Proraso (τρείς επιλογές) και φυσικά πινέλο γουρουνάκι για αρχή !!
Από γουρουνάκι όμως δεν είναι για σαπούνι;Κάνουν και για κρέμες;
NikosX έγραψε:Οπως τα λένε οι συνάδελφοι παραπάνω:

Κρέμα: Palmolive (1,40 Χαρμάνης) - Proraso (Χόντος) - Lea (όλες 2-3 ευρώ), Arko (Oggi, 1 euro!)
Σαπούνι: Cella. 5,50 euro

Mην ανοιχτείς οικονομικά, σε πρώτη φάση, έως ότου τελειοποιήσεις την τεχνική σου.
Μόλις νιώσεις με σιγουριά ότι κατέχεις την τέχνη του αφρισμού και του ξυρισμού, τότε ο δρόμος για τη Νόσο της Ξυριστικής Απληστίας θα είναι ορθάνοιχτος...
Εννοείτε ότι δεν θα ανοιχτώ για αρχή..Άλλωστε το κόστος είναι χαμηλό..Όσο για την νόσο ελπίζω να την γλιτώσω.. :-D
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Για να μπω και εγώ στο κόλπο.

Καταρχήν Καλησπέρα Τάσο και καλος όρισες στο Forum και στο κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματος!!!
Θα μπορούσες να ανοίξεις και εδώ ένα topic για να μας πεις πέντα πράγματα για εσένα :bigsmilie . Εννοείται πάντα αν θέλεις.

Καταδεύτερον, θα σου πρότεινα για αρχή να πάρεις ένα γουρουνάκι. Είναι πολύ πιο οικονομικά και είναι πάρα πολύ καλά, ειδικά όταν στρώσουνε. Μετά από καιρό και αν δεις ότι σου αρέσει μπορείς να ανεβάσεις το budget σου και να πάρεις έναν "καλό" ασβό. Πάντος μπορείς να πάρεις κατά την γνώμη μου "γουρουνάκι" με 15 ευρώ, πολύ καλύτερο από τον ασβό που μας έδειξες στο link. (Πάντα προσωπική άποψη).

Επίσης, για μηχανή θα σου συμβούλευα μια κλασσική και οικονομική που ξεκινάνε όλοι όταν μπαίνουνε στο κόσμο του παραδοσιακού ξυρίσματός. Αναφέρομαι βεβαίως στην EJ 89 σε περίπτωση που δεν έχει υπομονή να περιμένεις την Merkur ή θέλεις να μείωσης το budget κατά 10 Ευρώ.

Τα γουρουνάκια που αναφέρεις, βεβαίως και κάνουνε για κρέμες. Το "δύσκολο" (θεωρητικά, γιατί στην πράξη άμα βρεις το τρόπο είναι πανεύκολο) είναι να φορτώσεις σαπούνια που είναι πιο σκληρά. Αφού τα γουρουνάκια φορτώνουνε σαπούνια, τότε να είσαι σίγουρος ότι δεν έχουνε κανένα πρόβλημα σε κρέμες....

Θα συμφωνήσω και εγώ με το budget, μην ανοίγεσαι για αρχή. Καλό θα ήτανε να πάρεις λίγα πραγματάκια για να δεις αν σου αρέσει.
Τα προοιόντα που ανέφερε ο Νίκος είναι τέλεια ως προς Value for Money.

Από εκεί και πέρα, θα κλείσω με αυτό που πιστεύω.

Σου μπήκε το μικρόβιο. Αργά ή γρήγορα θα εξαπλωθεί :hystericalbs1 :hystericalbs1 Είναι όμως φοβερό Hobby. Αν σου αρέσει, θα το λατρέψεις με τα πόσα πράγματα και επιλογές έχεις!!!! Απλά, προς το παρόν, σιγουρέψου ότι σου αρέσει και σου ταιριάζει και αν ισχύει αυτό, τότε είναι μονόδρομος, δεν την γλυτώνεις :lachtot :lachtot .

Για άλλη μια φορά , :welcome
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Καλώς σας βρήκα λοιπόν..
Για αρχή σχετικά το topic για εμένα θα ήθελα να πω πως είναι μέσα στο προγραμμά μου απλά θα ήθελα να σας δείξω και τον εξοπλισμό μου για να είναι και ποιό ολοκληρωμένο και ποιό ενδιαφέρον..
Όσον αφορά το πινέλο θα το γυρίσω σε γουρουνάκι αφού δεν υπάρχει πρόβλημα με τις κρέμες..Υπάρχει όμως κάτι που θα πρέπει να προσέξω στην ποιότητά του γιατί δεν έχουν κατηγορίες όπως του ασβού.(αν ξεφεύγει η ερώτηση πείτε μου να ανοίξω καινούργιο νήμα)..
Όσο για την μηχανή άνοιξα ήδη νήμα απλά καθυστέρησε καθώς πρέπει να πάρει έγκριση πριν δημοσιευτεί..Πλέον κλείνω πρως EJ..Αν θες ρίξε και μια ματιά και σε εκείνο για να μην ξεφύγει αυτό εδώ..
Όσο για το μικρόβιο..Τι να κάνουμε..Αφού το κόλλησα ελπίζω να συζήσουμε αρμονικά.. :bigsmilie

Τάσος
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 22 Νοέμ 2014, 06:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Τάσο καλωσήλθες και κάθε αρχή όχι δύσκολη, αλλά το ήμισυ το παντός , έτσι δεν λένε; :bigsmilie

Αν τελικά πάρεις την Τζάγκερ από το Wellshaved, εγώ θα προτείνω να πάρεις και
μια Speick κρέμα για να αρχίσεις ή/και Palmolive.
Εγώ σαν φίλος των ασβοπίνελων θα σου προτείνω να δείς και το Best της Semogue το 2020.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Καλώς όρισες.Κρέμα μπορείς να βρείς και τοπικά νομίζω.Δες και στο Χόντο και σε κανενα ψιλικατζίδικο.Όλο και κάποια gillette,prosar,proraso θα βρείς.Επίσης μπορείς να επισκεφθείς και διεθνή(Ινδικά,ρώσικα κ.λ.π)μάρκετ τα οποία κατά 90% θα έχουν κάποια κρέμα.Και αν ψάξεις και σε ψιλικαντζίδικα όλο και κάτι θα βρείς,όπως και σε είδη με βιολογικά προιόντα.Το ίντερνετ είναι πιο εύκολο να σου δώσει λύσεις βέβαια,αλλά αν κατι αξίζει και το έχεις δίπλα σου γιατί να προτιμήσεις το διαδίκτυο?

Για αρχή ξεκίνα από εδώ.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Χμμ...Δεν σκέφτηκα να ψάξω εκεί..Πολύ καλή ιδέα!Θα το κοιτάξω..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 22 Νοέμ 2014, 06:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
Giannis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2537
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 16:13
15
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 1249 times

Παιδιά, να πω τα εξής :
Σε ένα νεοεισερχόμενο οι συνεχείς και σωστότατες κατά τα άλλα προτάσεις, συνήθως μόνο σύγχυση θα του δημιουργήσουν.
Αυτά που για τους πιο παλιούς - έμπειρους είναι άμεσα κατανοητά και εύκολα, για το νέο είναι μπλοκάρισμα.
Εγώ του έγραψα απλά .. μπες στον Χόντο πάρε μια Proraso κρέμα & Balm και ξεκίνα.
Αν του έλεγα πήγαινε στον Μιχαηλίδη και ζήτα LEA, στον Δάφνη για cella, απέναντι για Palmolive, μετά πήγαινε στην Αργυρούπολη για Balm και στον Πειραιά για Πινέλο μάλλον θα τον τρέλαινα.
Εννοείται οτι οι προτάσεις είναι όλες εύστοχες αλλά όπως ξέρουμε όλοι μας, οτι και να πάρεις για να ξεκινήσεις, σε 3 το πολύ βδομάδες
θα έχεις αναζητήσει κάτι άλλο, συνεπώς δεν υπάρχει περίπτωση να αποφύγει την διαδικασία.
Τώρα σχετικά με το πινέλο τα βασικά λένε να ξεκινήσει με ενα omega απλό (10066.... 5 Ευρω και..) εαν θέλει να πάει σε ένα premium πάλι της Omega (31025....περίπου 10 και κάτι) και αν πάει σε ασβό καλό είναι να αποφύγει το Pure και να πάει τουλάχιστον σε Fine
(Μuhle απο Wellshaved.....)
Ελπίζω να μην κούρασα.
if you have a great shave you have a great day
NikosX
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 587
Εγγραφή: 04 Οκτ 2013, 09:50
10
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 208 times
Been thanked: 895 times
Επικοινωνία:

Ναι, δίκιο έχει ο Giannis.

Δεν είχα δει ότι είσαι στα Γιάννενα.
Αρα, δύο επιλογές:
-- είτε κάνεις μια παραγγελία στο wellshaved, για πινέλο και μηχανή και αναλώσιμα
-- είτε παίρνεις σβάρνα τα μαγαζιά της πόλης και ψωνίζεις ό,τι βρεις φτηνό και καλό (από τα συστηνόμενα)

Επειδή μάλλον δεν θα βρεις μηχανή και πινέλο της προκοπής στα Γιάννενα,
τότε παράγγειλε μια μηχανή 89 και ένα πινέλο χοίρου Omega ή Semogue έως 15 ευρώ max (π.χ. Omega 20102, 48, Semogue 1305, κορυφαία VFM και κλασικά). (Μην ξεχάσεις τις λεπίδες)
Ετσι, θα έχεις ένα σετ σούπερ εργαλείων για πολλά-πολλά χρόνια

Και ξεκίνα!
Καλοξύριστος!
He shaved evenly and with care, in silence, seriously.James Joyce
roaming
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2014, 20:17
9
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 23 Νοέμ 2014, 06:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
YMMV
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 825
Εγγραφή: 15 Φεβ 2013, 22:49
11
Has thanked: 998 times
Been thanked: 1110 times

Τάσο από το κατάστημα που ανέφερες, για κάποιον που τώρα ξεκινούσε και δεδομένων των ελλείψεων σε Merkur που υπάρχουν στην αγορά θα έλεγα:
-Semogue 1250 (πιο μαλακός θύσσανος) ή 1800 (λίγο πιο σκληρός αλλά με μικρή διαφορά).
-EJ οποιοδήποτε, με ολομεταλλική λαβή
-LaToja κρέμα ή Cella κρέμα-σαπούνι
-1 πακέτο Personna ή/και Astra
τίποτε άλλο για αρχή.
Αυτά που σου γράφω είναι "value for money" προϊόντα, γιατί δεν ξέρεις τι θα σου αρέσει στην πορεία. Καλη επιλογή και καλή αρχή στο ΠΞ.
Γιώργος
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”