Λάδι, σαπούνια και χρήσεις;

Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 180 times

Καλησπέρες σε όλους!
Υπάρχει διαθέσιμη μία ποσότητα (ΠΟΛΥ) παλαιωμένου ελαιόλαδου.
Αντί να το πετάξω, προσπάθησα να σκεφτώ χρήσεις του. Η μόνη που μου ήρθε είναι το σαπούνι...
Αν θυμάμαι καλά έχουμε κάποιον εδώ στο forum που ασχολείται και θα ήθελα να ρωτήσω... Είναι εφικτό;
Μπορώ να φτιάξω σαπούνι από ελαιόλαδο και μάλιστα αρκετών ετών; (Η οξύτητα πρέπει να είναι αρκετά ψηλά)
Θα προτιμούσα να φτιάξω σαπούνι ξυρίσματος αλλά και χεριών ή σώματος να είναι, δεν μπορώ να πω ότι με πειράζει...
Απλά δεν θέλω να το πετάξω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω κάπως...

Ακόμα και στην περίπτωση που δεν γνωρίζετε για σαπούνια, άλλες πιθανές χρήσεις και ιδέες είναι ευπρόσδεκτες.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Έχει ταγκιάσει;
Αν όχι, μπορείς να το βάλεις σε ότι σαπούνι θέλεις. Οι πρόγονοι μας αυτό έκαναν.
Αν και πάλι έχει ταγκιάσει, μπορείς να φτιάξεις σαπούνι, αλλά όχι για προσωπική χρήση γιατί θα μυρίζει.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 180 times

Δεν ξέρω τι σημαίνει "ταγκιάζω" :ninja_hide αν και έψαξα στο :google2 ...
Έχει μία έντονη όξινη μυρωδιά και έχει μείνει σε γυάλινο δοχείο (με μέτριο καπάκι) πάνω από 5 (ίσως και περί τα 10) έτη!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Ψάξε στο δίκτυο για "rancid oil in soapmaking".
Από ότι λες, είναι σίγουρα ταγκιασμένο. Έχεις πολύ λιγότερες επιλογές αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις σαπούνι.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

newinhere έγραψε:Δεν ξέρω τι σημαίνει "ταγκιάζω" :ninja_hide αν και έψαξα στο :google2 ...
Τι έκανες;

Y.Γ εχω μυρίσει τσαγκό λάδι... ξεχνα το σαπούνι. Δωρεά στην τοπική εκκλησία για τα καντήλια!
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 180 times

Αυτό.

Δεν είναι οτι μυρίζει πολύ άσχημα αλλά πολύ όξινα... Επίσης στην τοπική εκκλησία δεν αρέσουν αυτά τα λάδια, θέλουν μόνο καλό ελαιόλαδο έμαθα...
Μάλλον θα το κάνω σαπούνι και θα του δώσω κάποιο άρωμα με βότανα ή κάτι τέτοιο...
Αν έχει κάποιος δοκιμάσει ή γνωρίζει κάποια "συνταγή" ή/και που θα μπορούσα να βρω ό,τι χρειάζεται, ας μου πει...
Διάβασα στο νετ πως το ταγκό λάδι κάνει πολύ καλό σαπούνι Καστίλλης αλλά δεν βρήκα συνταγή με 100% ελαιόλαδο.
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Βάλε εσύ 100% ελαιόλαδο, μην μασάς. Απλά κάνε σωστούς υπολογισμούς και φόρεσε προστατευτικά!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
newinhere
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 16 Ιουν 2014, 01:25
9
Has thanked: 62 times
Been thanked: 180 times

Μπορεί κάποιο λάδι να χρειάζεται άλλη ποσότητα καυστικής σόδας ας πούμε από κάποιο άλλο ή απλά αντικαταστώ το λάδι και τα άλλα είναι όπως ήταν;
Βρήκα μια συνταγή που προτείνει καυστική σόδα, λάδι, νερό και μαλακτικό. Νόμιζα ήταν πιο δύσκολη η διαδικασία απ'το απλά τα βάζω όλα μαζί και ανακατεύω...
Διάβασα κάπου και ότι πρέπει λέει να μην μείνει καθόλου λάδι ελεύθερο στο σαπούνι αν έχει ταγκιάσει, ισχύει; Πως θα υπολογίσω να μην περισσέψει η σόδα ας πούμε για να κάνω έτσι το σαπούνι;

Υ.Γ. Για να μην σας πρήζω με τόσες ερωτήσεις, μια εναλλακτική είναι ένα link με κάποιον καλό οδηγό ή βιβλίο γιατί δεν είδα κάπου πως τα υπολογίζουμε ή τι χρησιμοποιούμε για LYE (σαπωνοποιητής;) και όλο βρίσκω νέες απορίες!!!
Νομίζω έχω S.A.D.
“I have come here to chew bubblegum and kick ass…and I’m all out of bubblegum.”
Μην κοιτάς το τι· αλλά το γιατί!
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τι είναι το μαλακτικό;
Χρησιμοποίησε αυτό και ακολούθα πιστά τις ποσότητες νερού, NaOH και λαδιού. Η σαπωνοποίηση είναι χημεία και τα γραμμάρια μετράνε. Σε ένα σωστό υπολογισμό δεν θα μείνει λάδι (εκτός αν κάνεις superfat).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

dimitris έγραψε:Έχει ταγκιάσει;
Αν όχι, μπορείς να το βάλεις σε ότι σαπούνι θέλεις. Οι πρόγονοι μας αυτό έκαναν.
Αν και πάλι έχει ταγκιάσει, μπορείς να φτιάξεις σαπούνι, αλλά όχι για προσωπική χρήση γιατί θα μυρίζει.
ΠΟλύ σωστό. Όχι για προσωπική χρήση.... Δώστο σε άλλους, ακόμα καλύτερα ώστε να βγάλεις κανένα φράγκο :hystericalbs1 :hystericalbs1 :hystericalbs1 AXAXAXA
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”