Straight razor την αποψη σας

Απάντηση
Andromed
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Ιαν 2014, 20:06
10
Has thanked: 2 times

Καλησπερα παιδια προσφατα αγορασα ενα ξυραφη απο το ebay και θα ηθελα λοιπων την γνωμη σας, να προσθεσω οτι δεν βρισκω τιποτα στο διαδυκτιο για τον κατασκευαστη κτλ. ανυπομονο για τα σχολια σας.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

ο πωλητης απο Πολονια το χαρακτηρησε στην αγγελια : rare OLD German straight razor AMOR WILHELM NOELLE SOLINGEN 4/8
ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Το οτι ειναι απο το Solingen σιγουρα διασφαλιζει μια καποια ποιοτητα μεταλλου!
Το ξυραφι σου ενα καποιο hone wear και ειναι καπως μικρουλι (κατι το οποιο πιστευω να ειχε αντικτυπο στην τιμη), ωστοσο αυτα τα δυο δεν το επηρεαζουν απο το να ξυριζει καλα. Ο πωλητης στο εστειλε shave ready;
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Εδώ και εδώ έχει κάποιες πληροφορίες. Πάντως από ό,τι λένε και οι φίλοι μας από το εξωτερικό φαίνεται να είναι καλός κατασκευαστής και το ξυράφι σου ποιοτικό σαν κατασκευή και σε καλή κατάσταση. To μικρό hone wear προσωπικά (σε αντίθεση με τον Ιάσονα που τα προσέχει πολύ κάτι τέτοια) δε θα με ανησυχούσε. Αν δεν είναι shave ready, βρες κάποιον να στο κάνει και καλή αρχή με το νέο σου απόκτημα.
Ανδρέας-san
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 107
Εγγραφή: 02 Ιαν 2014, 18:10
10
Has thanked: 269 times
Been thanked: 29 times
Ηλικία: 42

Γεια σας κοι και καλό μήνα να έχουμε.
Απέκτησα,πρόσφατα,το cone μου in Germany.
Σέφτομαι πάρα πολύ να τον αγγαρέψω,ώστε να μου φέρει κανένα Tabac.......
Ωστόσο,ψήνομαι πάρα πολύ για straight razor,και,ευκαιρία που είναι,να το χτυπήσω.
Είμαι,όμως,πολύ νέος στο forum,και στο χώρο όπως καταλαβαίνετε,και πιστεύω,η γνώμη των παλαιοτέρων,θα είναι οχι απλώς ασήμι αλλά χρυσάφι.Φυσικά πρέπει να υπενθυμίσω οτι το μπάτζετ μας ήταν,είναι,και ελπίζω να παραμείνει ταπεινό.
Σας ευχαριστώ όλους.
Ανδρέας
Andromed
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 29 Ιαν 2014, 20:06
10
Has thanked: 2 times

Iασονα δεν το εχω ακομη στα χερια μου μεσα στη εβδομαδα θα ειναι εδω.Με τα μεταφορικα πληροσα γυρο στα 36 ευρο, οσο για το shave rdy δεν εγγραφε τιποτα..Αλεξη ευχαριστω, τι ενοειτε με το hone wear? το μηκος η το πλατος της λεπιδας?
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Hone wear εννουμε την φθορα της ραχης (spine) απο το ακονισμα. Αν θες την γνωμη μου η τιμη του ηταν λιγο τσιμπημενη, αλλα αυτο ειναι καλο παραλληλα γιατι παιρνεις εμπειρια στις αγορε μεταχειρισμενων ξυραφιων (σε ολους μας εχει συμβει).
Το Ιασονας με Ο
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”