Θήκες για πένες

Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για τους φορείς της καινούργιας αρρώστιας (πολύ μεταδοτικής):
Πως αποθηκεύετε τις πένες σας; Εννοώ και για το σπίτι αλλά και για όταν είστε έξω;

Σκέφτομαι κάτι τέτοιο:

Εικόνα

Αλλά τα κοντινότερα είναι στη Κίνα (οκ, έχει και ο κύριος στο κέντρο αλλά τα πουλάει 10 φορές ακριβότερα από τους κινέζους = no thanks).

Για καθημερινή μεταφορά δεν έχω ιδέα.

Λοιπόν, τι χρησιμοποιείτε εσείς;
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
NavalArchitect

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Το θέμα της θήκης με έχει προβληματίσει και εμένα. Σκέφτομαι να φτιάξω ένα ακόμα κουτί σαν αυτό που έχω για τα straight, πιθανόν με δύο επίπεδα αποθήκευσης και χώρο π.χ. για μελάνια ή άλλα αξεσουάρ. Το πρόβλημα είναι ότι θα χωρούν πάρα πολλές πένες και θα σκέφτομαι συνεχώς πως να το γεμίσω.

Στη φωτογραφία που ακολουθεί φαίνεται το γραφείο που έχω στο σπίτι και πάνω στο laptop το κουτί με τα straight.

Εικόνα

Εικόνα

Για καθημερινή μεταφορά χρησιμοποιώ είτε τις θήκες που έχουν οι τσάντες μου, είτε μία δερμάτινη δύο θέσεων.

Εικόνα
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Οταν χρειαστει να παρω πεννα εκτος σπιτιου χρησιμοποιω μια θηκη δυο θεσεων Waterman.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Τελικά παράγγειλα 2 τέτοια και βλέπουμε. Όσον αφορά τη καθημερινή μεταφορά, βλέπω ιδιοκατασκευή στον ορίζοντα.
:ninja_hide

ΥΓ. Χάρη, σε τόσο όμορφο γραφείο δεν θα ταίριαζε τίποτα άλλο από πένα και straight! Αυτό το έπιπλο σε εμπνέει να γράψεις!
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Δημήτρη καλή λύση οι θήκες και σε πολύ καλή τιμή.

Υ.Γ.Το γραφείο όντως με εμπνέει να δουλεύω στο σπίτι και τα τελευταία δύο χρόνια που το μετέφερα στην τραπεζαρία/βιβλιοθήκη (λόγω παιδιών) το ευχαριστιέμαι περισσότερο. Είναι αρκετά παλιό, "κληρονομιά" από τον πατέρα της συζύγου μου.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Θήκη δεν έχω ούτε για την καθημερινή μεταφορά της πένας ούτε για την αποθήκευση των υπολοίπων. Συνήθως κουβαλάω μια πένα στην εσωτερική τσέπη, στο πανωφόρι μου (σακάκι, μπυφάν κλπ). Διαφορετικά, την έχω προσαρμοσμένη στο loop της Leuchtturm:
Εικόνα

Πρέπει να πω οτι δεν πολυ-εμπιστεύομαι τις θήκες αυτού του τύπου:
Εικόνα

Αφενός γιατί δεν ξέρω τι επίπτωση θα έχουν μακροπρόθεσμα στο φινίρισμα και το χρώμα της πένας, λόγω τριβής. Ακόμα, δεν μου αρέσει να είναι το κλιπ, μονίμως υπο τάση.

Προτιμώ αυτές που έχουν εσωτερικά δακτύλιους απο λάστιχο, σαν αυτές που παρήγγειλε πρόσφατα ο Δημήτρης ή αυτήν που έχει δείξει ο Κωνσταντίνος σε κάποιο βίντεο και περιείχε την σειρά Boheme.

Το ενδιαφέρον κάποια στιγμή, μου είχε κινήσει και το Quiver(φαρέτρα!) αλλά δεν πήρα ποτέ την απόφαση.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22692 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

Παραλαβή από αυτόν ( :thnx Δημήτρη!). Η παραγγελία έγινε στις 26/2.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Παρέμειναν εκτός: Parker 51, Parker 21 (μη λειτουργικές), Rotring ArtPen (πολύ μακριά) και Jinhao 159 (πολύ χοντρή!).
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εικόνα

Αγορασμένες το τελευταίο 2μηνο
Από αριστερα προς τα δεξιά.
Online
Lamy
Cross
Städtler
Άρης
VangelisB
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Δεκ 2014, 13:12
9
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Fotakas έγραψε:Θήκη δεν έχω ούτε για την καθημερινή μεταφορά της πένας ούτε για την αποθήκευση των υπολοίπων. Συνήθως κουβαλάω μια πένα στην εσωτερική τσέπη, στο πανωφόρι μου (σακάκι, μπυφάν κλπ). Διαφορετικά, την έχω προσαρμοσμένη στο loop της Leuchtturm:
Εικόνα

Πρέπει να πω οτι δεν πολυ-εμπιστεύομαι τις θήκες αυτού του τύπου:
Εικόνα

Αφενός γιατί δεν ξέρω τι επίπτωση θα έχουν μακροπρόθεσμα στο φινίρισμα και το χρώμα της πένας, λόγω τριβής. Ακόμα, δεν μου αρέσει να είναι το κλιπ, μονίμως υπο τάση.

Προτιμώ αυτές που έχουν εσωτερικά δακτύλιους απο λάστιχο, σαν αυτές που παρήγγειλε πρόσφατα ο Δημήτρης ή αυτήν που έχει δείξει ο Κωνσταντίνος σε κάποιο βίντεο και περιείχε την σειρά Boheme.

Το ενδιαφέρον κάποια στιγμή, μου είχε κινήσει και το Quiver(φαρέτρα!) αλλά δεν πήρα ποτέ την απόφαση.
Το πάχος του δέρματος στη θήκη είναι αρκετά λεπτό και η τάση αγαπητέ είναι μικρή έως ανύπαρκτη. Μπορώ να πω ότι μεγαλύτερος είναι ο κίνδυνος να χαλάσει στο συγκεκριμένο σημείο επαφής η δερμάτινη επιφάνεια ειδικά αν είναι από δέρμα πολύ μαλακό (τύπου nappa).
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Είδη γραφείου”