Μέθοδοι αυτοδιδασκαλίας ξένων γλωσών.

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Θα ήθελα να μάθω την άποψη σας για τον αν οι μέθοδοι αυτοδιδασκαλίας ξένων γλωσσών έχουν κάποιο αποτέλεσμα; Σαφώς δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης με την παραδοσιακή μέθοδο με δάσκαλο, ούτε πιστεύω ότι με την αυτοδιδασκαλία μπορεί κανείς να φτάσει σε υψηλό επίπεδο ούτε ότι είναι η σωστή μέθοδος για κάποιον μαθητή που τώρα σταδιοδρομεί στην εκπαίδευση. Αλλά για έναν ενήλικο που θέλει περισσότερο να το δει ως hobby και που θέλει να φτάσει σε ένα επίπεδο απλά να μπορεί να διαβάσει και να γράψει τα βασικά όπως και να κάνει μια απλή συζήτηση, ίσως και να είναι μια ικανοποιητική προσέγγιση. Ιδιαίτερα στην εποχή μας που λόγω Internet μπορεί κανείς εύκολα να βρει πηγές για practice που ως γνωστόν είναι ο θεμέλιος λίθος στην εκμάθηση των ξένων γλωσσών.

Έχει κανείς εμπειρία δική του ή από κοντινά πρόσωπα;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Απόστολε δεν έχω εμπειρία, αλλά φαντάζομαι ότι διαφέρει το αποτέλεσμα αναλόγως τη δίψα της μάθησης, αν είναι ο άλλος "ανοιχτός" σε καινούργιες γλώσσες κτλ.
Π.χ. ο παππούς μου έμαθε Αγγλικά απο λεξικό (!) και άλλοι με ιδιαίτερα μαθήματα δεν μπορούν να μάθουν.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
haris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 17:50
10
Been thanked: 3 times

Αποστολε καλησπερα
απο δικη μου πειρα στα Ισπανικα, υπαρχουν πολλα torrents με εκμαθηση ξενων γλωσσων (απο begginers μεχρι-advanced) . Εγω ξεκινησα ετσι, και τωρα κατεβαζω podcast ραδιοφωνικων εκπομπων.
Τα podcast ειναι πραγματικα αμετρητα αλλα το σταδιο απο το 0 εως το podcast θελει πολυ επιμονη/υπομονη.
Απο Si kai Hola εχω φτασει να μιλάω ανετα με πελατες στην δουλεια, και σε συνδιασμο με κανα blog kai εφημεριδες της αρεσκειας σου θα τα πας μια χαρα, αλλα πραγματικα θελει να προσπαθησεις, να βαλεις προγραμα και να μην το αφηνεις (κατι που θα σου εκανε ο καθηγητης)
Μην μασας, ολα στο μυαλο ειναι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Χάρη στα torrents αυτά τι βρίσκει κανείς; Βιβλία; Τα podcats τι περιεχόμενο έχουν;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
haris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 17:50
10
Been thanked: 3 times

Torrents:
Διάλογοι εκμάθησης , pdf, ταινίες, τραγούδια.
Έστω ότι θες να μάθεις ισπανικά,αν ψάξεις torrents "learn Spanish " θα σου βγάλει πολλά αποτελέσματα σε mp3. Υπάρχουν ολόκληρες σειρές που ξεκινούν από αρχάριους με παρά πολύ βασικούς διαλόγους και σιγά-σιγά ανεβαίνουν σε θεματολογία,λεξιλόγιο,ταχύτητα. Αλλά αξίζουν αλλά όχι και τα πετάς.Τώρα αν εσύ θες γραμματική και γραπτό λόγο και αυτό γίνεται αλλά θέλει πολύ ποιο πολύ οργάνωση και σίγουρα είναι ποιο δύσκολο ( πάντως και για αυτό υπάρχουν e-books με ασκήσεις και PDF- πάλι torrents - δηλαδή free) . Η μέθοδος αυτή είναι καλύτερη για προφορικό λόγο.

Ε-books:
Μπορείς να βρεις/κανείς download εκατοντάδες e-books (από παραμυθάκια μέχρι βαριά λογοτεχνία) αυτά είναι πολύ εύκολο να τα βρεις.

Podcasts:
Τα podcast είναι ηχογραφημένες εκπομπές τις οποίες κατέβαζεις είτε σαν torrents (είτε κατεύθειαν από το μέσο (πχ ραδιόφωνο) η μέσω itunes) και τις ακούς οπότε θες όσες φορές θες. Άλλο ένα θετικό με τα podcast είναι πως η γλώσσα είναι ποιο κοντά στην καθομιλουμένη αντί από την "σωστή" την βιβλίων. Για πχ υπάρχει εκπομπή που διαβάζει τα νέα αργά (news in slow Spanish) η εκπομπές ιστορίας -μουσικής...κτλ κτλ. Διάθεση και χρόνος να υπάρχει.
Μπορεί να σου ακούγεται υπερβολικό αλλά μπορείς να φτάσεις σε μέτριο επίπεδο μόνο με 1 ώρα την ημέρα, πραγματικά εξαρτάται από πόσο το κυνηγάς. Sorry για το "εγώ" αλλά σε 2 χρόνια μπορώ να μιλάω (έχουμε φίλους Ισπανούς που μιλάμε μόνο ισπανικά) διαβάζω εφημερίδα, και εννοείται να καταλαβαίνω ταινίες, τραγούδια και εκπομπές ραδιοφώνου. Πρέπει να δεις όμως εσύ πως σε ενδιαφέρει να μάθεις.
Οι γλώσσες είναι από τα καλύτερα δώρα που μπορείς να κανείς στον εαυτό σου. Επιστήμονες λένε προς κάνουν καλό στον εγκέφαλο, καθυστερούν τη γήρανση του αλλά το ποιο σημαντικό είναι πως μέσα από αυτές μαθαίνεις την κουλτούρα του λαού που την μιλάει. Πάντως αν θες να μάθεις σωστά μια γλώσσα νομίζω πως ο καθηγητής είναι η ποιο σίγουρη λύση, ασε που ποια χρεώνουν 7-10 ευρώ την ώρα. (Επαναλαμβάνω τα λόγια σου)
Αν η γλώσσα που σε ενδιαφέρει είναι ισπανικά, τότε δεν ψάχνεις, τα έχω έτοιμα και εννοείται στα δίνω
Και πάλι συγνώμη για τα "εγώ"
NavalArchitect

Ωραίο νήμα, με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.
gspy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Φεβ 2014, 00:50
10

haris έγραψε:Torrents:
Διάλογοι εκμάθησης , pdf, ταινίες, τραγούδια.
Έστω ότι θες να μάθεις ισπανικά,αν ψάξεις torrents "learn Spanish " θα σου βγάλει πολλά αποτελέσματα σε mp3. Υπάρχουν ολόκληρες σειρές που ξεκινούν από αρχάριους με παρά πολύ βασικούς διαλόγους και σιγά-σιγά ανεβαίνουν σε θεματολογία,λεξιλόγιο,ταχύτητα. Αλλά αξίζουν αλλά όχι και τα πετάς.Τώρα αν εσύ θες γραμματική και γραπτό λόγο και αυτό γίνεται αλλά θέλει πολύ ποιο πολύ οργάνωση και σίγουρα είναι ποιο δύσκολο ( πάντως και για αυτό υπάρχουν e-books με ασκήσεις και PDF- πάλι torrents - δηλαδή free) . Η μέθοδος αυτή είναι καλύτερη για προφορικό λόγο.

Ε-books:
Μπορείς να βρεις/κανείς download εκατοντάδες e-books (από παραμυθάκια μέχρι βαριά λογοτεχνία) αυτά είναι πολύ εύκολο να τα βρεις.

Podcasts:
Τα podcast είναι ηχογραφημένες εκπομπές τις οποίες κατέβαζεις είτε σαν torrents (είτε κατεύθειαν από το μέσο (πχ ραδιόφωνο) η μέσω itunes) και τις ακούς οπότε θες όσες φορές θες. Άλλο ένα θετικό με τα podcast είναι πως η γλώσσα είναι ποιο κοντά στην καθομιλουμένη αντί από την "σωστή" την βιβλίων. Για πχ υπάρχει εκπομπή που διαβάζει τα νέα αργά (news in slow Spanish) η εκπομπές ιστορίας -μουσικής...κτλ κτλ. Διάθεση και χρόνος να υπάρχει.
Μπορεί να σου ακούγεται υπερβολικό αλλά μπορείς να φτάσεις σε μέτριο επίπεδο μόνο με 1 ώρα την ημέρα, πραγματικά εξαρτάται από πόσο το κυνηγάς. Sorry για το "εγώ" αλλά σε 2 χρόνια μπορώ να μιλάω (έχουμε φίλους Ισπανούς που μιλάμε μόνο ισπανικά) διαβάζω εφημερίδα, και εννοείται να καταλαβαίνω ταινίες, τραγούδια και εκπομπές ραδιοφώνου. Πρέπει να δεις όμως εσύ πως σε ενδιαφέρει να μάθεις.
Οι γλώσσες είναι από τα καλύτερα δώρα που μπορείς να κανείς στον εαυτό σου. Επιστήμονες λένε προς κάνουν καλό στον εγκέφαλο, καθυστερούν τη γήρανση του αλλά το ποιο σημαντικό είναι πως μέσα από αυτές μαθαίνεις την κουλτούρα του λαού που την μιλάει. Πάντως αν θες να μάθεις σωστά μια γλώσσα νομίζω πως ο καθηγητής είναι η ποιο σίγουρη λύση, ασε που ποια χρεώνουν 7-10 ευρώ την ώρα. (Επαναλαμβάνω τα λόγια σου)
Αν η γλώσσα που σε ενδιαφέρει είναι ισπανικά, τότε δεν ψάχνεις, τα έχω έτοιμα και εννοείται στα δίνω
Και πάλι συγνώμη για τα "εγώ"
Γεια σου Χάρη! Διάβασα την ανάρτησή σου. Επειδή με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω ισπανικά, μήπως μπορείς να μου δώσεις το ηλεκτρονικό υλικό που έχεις μαζέψει για να με βοηθήσεις;
haris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 17:50
10
Been thanked: 3 times

καλησπερα gspy,

για να μην ενοχλουμε πες μου πως μπορουμε να επικοινωνησουμε κατευθειαν
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”