Γνωμες

Άβαταρ μέλους
E.A.Poe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 05 Φεβ 2013, 22:57
11
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Θα ηθελα την γνωμη των πιο εμπειρων απο μενα(99,9%) συμφορουμιτων για μια σχεδιαζομενη αγορα σαπουνιου και εχω καταληξει στο michell's + αλλο ενα...για δευτερο ομως ειμαι μεταξυ Muhle Sea Buckthorn, Taylor of Old Bond Street - Jermyn Street, Marlborough Dr Harris ή Crabtree & Evelyn-Nomad...απο αποψη ποιοτητας συστατικων ποιοτητας lather και ενυδατωσης τι θα προτεινατε???(και αλλα δεκτα αρκει να γινεται με ελληνικα e-shops ή μαγαζια)

εσυ ο 0,1% να μην εκφρασεις αποψη!ναι σε εσενα το λεω :hmpf
Σταυρος,
A real man wants two things: danger and play. Therefore he wants woman as the most dangerous plaything.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26765 times
Been thanked: 26276 times

Ποια είναι τα κριτήριά σου για να βοηθήσουμε;

Πχ με tallow ή χωρίς, σκληρό ή μαλακό, έντονο άρωμα ή ήπιο κλπ.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κάθε ένα απο αυτά που διάλεξες είναι διαφορετικό απο τα υπόλοιπα, σε κάθε τομέα. Για να σου μειώσω λίγο τις επιλογές: Dr Harris (όποιο σου αρέσει αρωματικά) ή C&E Sienna.
Μπορείς να τα μυρίσεις όλα και να αποφασίσεις.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Έχεις ευαίσθητη επιδερμίδα;
Σου αρέσει ο πηχτός αφρός;

Αν εξαιρέσουμε αυτά, θα έλεγα ότι η σειρά ειναι η εξής:
D.R. Harris
C&E
TOBS Jermyn St
Muhle Sea Buckthorn

Αυτά όλα ειναι υποκειμενικά βέβαια. Μπορεί αυτή η λίστα να ειναι ανάποδα για κάποιον άλλον.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitris την 11 Φεβ 2013, 19:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
E.A.Poe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 05 Φεβ 2013, 22:57
11
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Λοιπον ε το μαλακο σκληρο δε με πειραζει και στα αρωματα μονο τα λουλουδατα με χαλανε....με tallow θα εχω το mitchell's.....κυριως συστατικα και lather με νοιαζουν...λοιπον στο C&E εκλεινα γτ εχω χρησιμοποιησει αλλα το sienna ποτε...δεν κακο...μμ και ισως οντως το Dr Harris να ειναι καλη ιδεα επισης καθοτι ενα muhle εχω ηδη απλα με aloe....αρα να δω πιο απο τα δυο...και μαλλον σε refill me βλεπω...καθολου ευαισθητη αλλα ναι μ'αρεσει ο πηχτος αφρος....
Σταυρος,
A real man wants two things: danger and play. Therefore he wants woman as the most dangerous plaything.
Άβαταρ μέλους
E.A.Poe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 05 Φεβ 2013, 22:57
11
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Fotakas έγραψε:Μπορείς να τα μυρίσεις όλα και να αποφασίσεις.
Πως ακριβως θα ηταν εφικτο αυτο ?? :confused
Σταυρος,
A real man wants two things: danger and play. Therefore he wants woman as the most dangerous plaything.
NavalArchitect

Fotakas έγραψε:Κάθε ένα απο αυτά που διάλεξες είναι διαφορετικό απο τα υπόλοιπα, σε κάθε τομέα. Για να σου μειώσω λίγο τις επιλογές: Dr Harris (όποιο σου αρέσει αρωματικά) ή C&E Sienna.
Μπορείς να τα μυρίσεις όλα και να αποφασίσεις.
Έτσι.

Από όλα αυτά που ανέφερες, MWF είναι το αδιαμφισβήτητα πρώτο, και μετά ακολουθεί D.R. Harris. Κατόπιν είναι τα άλλα. Τα DRH έχουν λεβάντα (όχι κάτι το ιδιαίτερο), αμύγδαλο (που μόνο αμύγδαλο δεν είναι στη μυρωδιά), Windsor (κίτρο & πιπέρι), Marlborough, Arlington.

Για να μυρίσεις, πήγαινε μία βόλτα από το Luxe.gr στον Πειραιά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NavalArchitect την 11 Φεβ 2013, 19:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Αν είσαι Αθήνα, πέρασε μια μέρα από το Γιώργο στο Πειραιά (luxe).
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
E.A.Poe
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 05 Φεβ 2013, 22:57
11
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Αυτο γινεται μην βαραω μονο delivery.....απο drh το Marlborough ελεγα...
Σταυρος,
A real man wants two things: danger and play. Therefore he wants woman as the most dangerous plaything.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Επίσης τα DRH περιέχουν tallow. Marlborough δεν έχω μυρίσει. Πρόσφατα όμως αγόρασα το Sienna και μου αρέσει πάρα πολύ. Δεν θα το χαρακτήριζα "λουλουδάτο". Ξεκινάει με ελαφρώς κιτρώδες άρωμα και καταλήγει σε πικάντικο και spicy. Δένει πολύ με το κλασσικό Old Spice. Επίσης ελαφρύ και ανοιξιάτικο είναι το Arlington.
Όσον αφορά το muhle, μάλλον πολύ παίδεμα για το αποτέλεσμα που τα άλλα σου παρέχουν χωρίς προσπάθεια.

Άσε που με τα χρήματα που θα έδινες για ένα σαπούνι με το κουπάκι του, παίρνεις 2 refill και σου περισσεύουν κιόλας.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”