Ερωτήσεις

Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22693 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

Ερώτηση 1η:
Οταν μουλιάζετε το πινέλο σας, σε τι θερμοκρασία είναι το νερό? Χλιαρό, από τον θερμοσίφωνα, καυτό από βράσιμο? Η ερώτηση βέβαια έχει να κάνει με τις πιθανές επιπτώσεις στο ίδιο το πινέλο.

Ερώτηση 2η:
Εχει αναφερθεί πως αρκετές κρέμες περιέχουν σιλικόνες, που με την χρήση και την πάροδο του χρόνου "μπουκώνουν" το πινέλο. Μπορούμε να υποθέσουμε ότι ο εις βάθος καθαρισμός του μια στο τόσο (με τους διάφορους τρόπους που έχουν αναφερθεί) μπορεί να το επαναφέρει στην αρχική του (ή σχεδόν) κατάσταση?
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Απαντηση 1η: Οπως ειπες αναλογα με το πινελο. Πολυ ζεστο απο θερμοσιφωνα (που δεν εχω), κατα προτιμηση πριν το Εικόνα. Αν το πινελο εχει πλαστικο δαχτυλιδι στη βαση του θυσανου, το βραστο νερο ειναι ταμπου, γιατι σε λιγες βδομαδες το εχει διαλυσει, κυριως γιατι το ιδιο θα το σπασει ενω θα φουσκωσει η κολλα που κραταει τις τριχες με αποτελεσμα να διασταλει και να μην μπαινει στη βαση. Την εχω πατησει ετσι πολλες φορες.. χα χα χα Αν το πινελο δεν εχει, μπορεις να βαλεις και νερο στους 90°C. Ποτε βραστο νερο, θα μαμησεις τις τριχες, ειδικα αν ειναι απο ασβο ή ναϋλον! Αν το νερο δεν ειναι τοσο ζεστο, για διαφορους λογους, απλα αφηνεις το πινελο πιο πολλη ωρα μεσα!!! Δεν εχει καποια αρνητικη επιπτωση σε καποιο σημειο του.


Απαντηση 2: Ναι, θεωρητικα μπορεις να το καθαρισεις. Μην ξεχνας οτι για να "μπουκωσει" το πινελο πρεπει να το εχεις με συνεχη χρηση σιλικονουχας κρεμας για αμεγαλο διαστημα. Καλο ειναι να αποφευγεται η σιλικονη, ειδικα σε ακριβα πινελα. Γνωστος μου κατεστρεψε εινα Plisson των 450,-€ ετσι, και δη μεσα σε 10 μηνες ενω το ειχε και σε rotation με αλλα 4!!! Κατσε και υπολογισε σε ποσες φορες το καταφερε! Αν ειναι και πρεπει να καθαρισει απο σιλικονη, θελει πολυ χρονο.. Πλυσιμο με σχεδον βραστο νερο και σαπουνι πιατων, και να το αφηνεις για κανα μισαωρο να "σιγοβραζει" χωρις να βραζει βεβαια. Και να το επαναλαβεις 3-4 φορες. Ξυδια μυδια στρειδια δεν βοηθανε. Πρεπει να ξερεις οτι ξυλο ειναι ταμπου να μπει σε ζεστο νερο! Αν μπορεσεις να διακρινεις απο τι ειδους υλικο ειναι η βαση, κανε ενα τσεκ στο google για να βρεις τις θερμικες αντοχες του υλικου.
Γενικα ειναι μανικι ενα σιλικονομενο πινελο να το φερεις στα γραδα του και παλι. Γιαυτο εχω ενα γουρουνοπινελο που το χρησιμοποιω μονο για κρεμες με σιλικονη και δεν με απασχλει τι μελλει γεννεσθαι!


Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22693 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

Σας μερσώ! ;) Μάλλον θα καθιερώσω 1) το ζεστό χωρίς υπερβολές, 2) Κάποιο πιο "δεύτερο" boar.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Σε ότι αφορά το 1 συμφωνώ με το Mocca. Για το δεύτερο νομίζω ότι ένα πινέλο δεν καταστρέφεται εύκολα από σιλικόνες αν το προσέχεις πριν/ κατά την διάρκεια/ και μετά την κάθε χρήση με τρόπους που έχουν ήδη αναφερθεί.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

iogi έγραψε:Ερώτηση 1η:
Οταν μουλιάζετε το πινέλο σας, σε τι θερμοκρασία είναι το νερό? Χλιαρό, από τον θερμοσίφωνα, καυτό από βράσιμο? Η ερώτηση βέβαια έχει να κάνει με τις πιθανές επιπτώσεις στο ίδιο το πινέλο.
Οτι θερμοκρασια νερου αντεχει το προσωπο σου

ετσι κανω εγω κ πολλοι αλλοι σε φορουμ του εξωτερικου αποσο εχω διαβασει
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Μια ερώτηση προς πιο ειδικούς. Βρήκα αυτό το πινέλο σε μαγαζί εδώ στο Αγρίνιο, 13,75. Αξίζει, να το πάρω?Πως το βλέπετε, μιας και δεν έχω ιδέα από ασβούς!Made in Germany

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22693 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

Τα ίδια τα βρίσκεις και στον Hondo της Ιπποκράτους, γύρω στα 16 € (διάφορα μοντέλα). Προσωπικά δεν το έχω, αλλά αν θυμάμαι καλά έχουν γραφτεί επαινετικά σχόλια στο φόρουμ...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Δημήτρη, καλό φαίνεται. Αν σκεφτείς ότι από τη Muehle παίρνεις το hjm με 17 € + μεταφορικά, ακούγεται λογική η τιμή. Μπράβο, έχετε τέτοιο μαγαζί στο Αγρίνιο; Σπανιο για επαρχία.
Αλήθεια, τα άλλα πινέλα που φαίνονται κάτω τι είναι; Και τι άλλα πράγματα έχει; Πολλές ερωτήσεις.... :megagrin
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

ΗJM είναι δηλαδή? Είχε πολλά πράγματα, μαγαζί με καλυντικά είναι. Βρήκα Σπλεντιτ, γουρούνες και ασβούς, είχε και με 20,μπορεί να ήταν και super badger, αλλά δεν θυμάμαι, μεταλλικά μπολάκια, αιμοστατικά, μέχρι και ένα κουτί feather απ'ότι κατάλαβα ανταλλακτικά για shavette ήταν, με προστατευτικά συρματάκια.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Από μηχανές και σαπούνια;;;;;
Βαγγέλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”