ΑΓΟΡΑ FILARMONICA μαπα το καρπουζι

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

καλημέρα επιτελους μετα απο καποιες μερες το ξυραφι ηρθε αλλα κατι μου βρωμαει . το ξυραφι ειναι σαν μικρογραφια φιλαρμονικα και ειναι σαν καινουργιο σας παραθετω φωτο . η ερωτηση μου ειναι η εξεις . υπαρχει καποιος τροπος να δω αν το ξυραφι ειναι αυθεντικο η μη . για να πραξω αναλογα .
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

τελικα απ οτι βλεπω υπαρχει . ειναι αυτο Doble temple #10 4/8
το βρηκα σ ενα φορουμ εδω

sorry για το διπλο ποστ στο πρωτο δεν μου εβγαζε επιλογη για επεξεργασια :confused
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Τι σε έκανε όμως εξαρχής να πιστεύεις ότι είναι μαϊμού?
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

το μέγεθος . δεν πίστευα ότι υπάρχει τόσο μικρο ξυράφι
και το ότι το αγόρασα από Ρουμανία .
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Βγαίνουν και πολύ μικρά ξυράφια, 4/8, αν δεν κάνω λάθος ακόμα και 3/8 της ίντσας (ειδικά παλιότερα, τώρα έχουν επικρατήσει τα 5/8 και 6/8, ενω ελάχιστοι κατασκευαστές βγάζουν ακόμα πιο μικρά ή πιο μεγάλα από αυτά, π.χ. revisor).
Απλώς βολεύουν πολύ έμπειρους και για κάποιον που ξεκινάει τώρα μάλλον είναι δύσκολα στη χρήση. Απ' όσο γνωρίζω απευθυνόταν κυρίως σε μπαρμπέρηδες.
Αν σκεφτείς ότι το gold dollar είναι 6/8 (χοντροκομένο και με μπόλικο μέταλλο αφού είναι δεύτερης ποιότητας και πάμφθηνο) και αυτό απ' ότι βλέπω 3/8, λογικό να σου φαίνεται μινιατούρα!!! :bigsmilie
Πάντως αυτό δεν σημαίνει ότι ξυρίζει χειρότερα, απλά είναι πολύ διαφορετικό στη χρήση...
Και είναι φθηνότερο λόγο μικρότερης ποσότητας μετάλλου που χρειάζεται για την κατασκευή του.
Δεν χρειάζεται ξυράφι 8/8 (σαν μπαλτάς είναι :megagrin ), για να ξυριστείς αξιοπρεπώς.
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Το μέγεθος εείναι οκ.. Δεν έχω δει Philarmonica να είναι τόσο κακοδουλεμένο, και να μη γυαλίζει στο κοιλο. Και νομίζω ότι η Philarmonica έβγαζε κυρίως hollow ground, κάτι που το δικό σου δεν είναι. Έδωσα παραπέρα τις φώτο να δούμε τι θα βγεί μιας και δεν είμαι ειδήμων στα μαχαίρια...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

καλα εκανες σ ευχαριστω πολυ
Άβαταρ μέλους
modguru
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 06 Φεβ 2012, 09:53
12
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times
Επικοινωνία:

τελικές εντυπώσεις από το ξυράφι ..
εφόσον βρήκα το θάρρος να το περάσω καμιά δεκαριά φορές από μια πέτρα τελειώματος που έχω αποφάσισα να πάω να το δοκιμάσω . κατά την γνώμη μου δεν είναι καθόλου υπερτιμημένα τα ξυράφια φιλαρμονικα να σας πω ότι στο ξυράφι δεν ακουγόταν αυτό το χριτσι χριτσι όταν πέρναγε από τις τρίχες τις έκοβε σαν βούτυρο στο δέρμα μου δεν το ένιωθα καθόλου ήταν σαν να μην ακούμπαγε κι έτσι πήρα το θάρρος και έκανα τρία περάσματα το ένα κόντρα ... το ξύρισμα τέλειο . δεν έχω ξαναδεί κάτι τέτοιο . προς το παρόν από τα τρία ξυράφια που έχω HASHIR . GOLD DOLLAR . FILARMONICA . το filarmonica βγαίνει μακράν νικητής . περιμένω ένα Wade and Butcher και θα σας πω εντυπώσεις με αυτό
το ξύρισμα έγινε με πινελάκι ασβού με κρέμα από σωληνάριο τις ΩΜΕΓΑ ..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Μια διευκρίνηση όσον αφορά το "χριτς χριτς" που λες , δεν έχει να κάνει το αν κόβει καλά η όχι το ξυράφι αλλά έχει να κάνει με το την ιδιομορφία της λεπίδας δηλαδή αν είναι Full Hollow groung , hollow ground κτλπ.Οπότε τα Full Hollow ground τα παρομοιάζουν ως "singing razor" , ξυράφια που κελαηδάνε δηλαδή λόγω του χαραχτηριστικών τους ήχων και είναι λίγο πιο άγρια!Ενώ τα wedge , near wedge είναι πιο γλυκά στο ξύρισμα και δεν ακούγεται τίποτα.Αμα δεις τα video μου στο Dubl Duck συγκεκριμένα θα ακούσεις το κελάηδισμα καθαρά ενώ σε κάποια wedge όπως το Joseph Rodgers τίποτα!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Α.. Ξεχασα να σε πω... Ειναι γνησιο το Filarmonica σου.. :megagrin

Η Ωmega εχει νεα συσκευασια??!?!?!?!?!???? Συνθεηση? Συγκριτικα με την παλια? Απαντηση στο καταλληλο νημα pls!
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”