Πινέλο χοίρου που να έχει μαλακώτητα όπως ενός ασβού

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Το ερώτημα μου είναι αν υπάρχει κάποιο πινέλο που να φέρνει μετά το ''σπάσιμο'' του σε πινέλο ασβού από άποψη μαλακώτητας.Μιας που ξεκίνησα με πρώτο πινέλο χοίρου το Kent VS80, το οποίο κατα πολλούς θεωρείται η χειρότερη γουρούνα (και εμένα δεν μου κάθισε με την καμία), λέω να δοκιμάσω έναν από τους καλους, όπως ένα semogue που είναι ωραία από εμφάνιση και έχουν επίσης πολύ καλό reputacion, μήπως και αλλάξει η γνλωμη μου για τις γουρούνες.Αποκλείω εκ των προτέρων τα Omega γιατί δεν μου αρέσουν εμφανησιακά.

Ευχαριστώ,
Μάκης
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αναλόγως με τι ασβό συγκρίνεις. Αν μιλάς για silvertip ή best/super κατα την γνώμη μου ξέχασε το.
Τα Pure συγκρίνονται με ένα ωμέγα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22693 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

ElNavajero έγραψε:όπως ένα semogue που είναι ωραία από εμφάνιση και έχουν επίσης πολύ καλό reputacion
Οντως, ειδικά αυτά με την ακρυλική λαβή είναι πολύ όμορφα... Προσωπικά πάντως ακόμα δεν "τα έχω βρει" με το Semogue 830. Είναι όμορφο, πιο μαλακό από άλλους χοίρους (Omega), δεν μυρίζει άσχημα, αλλά... Πάντως δεν τα παρατάω, που θα πάει, δεν θα μου την γλυτώσει :megagrin

ΥΓ. Δεν νομίζω να υπάρχει χοίρος που να μπορεί να συναγωνιστεί τους (καλούς) ασβούς σε "μαλακότητα"...Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Μάκη, συγγνώμη, αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αγοράζεις έναν ασβό κατ'ευθείαν. Αν δε θες να διαθέσεις πολλά χρήματα (όπως άλλωστε κι εγώ στην παρούσα φάση) πάρε ένα ST Frank Shaving (20-28€). Επίσης πολύ καλά είναι και τα Best Badger του ίδιου με περ. 14€. Ή πάρε ένα (πολύ καλό) πινέλο αλόγου από τη Vie Long, το οποίο είναι κάπου ανάμεσα σε ασβό και χοίρο, από άποψης σκληρότητας.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

Βαγγέλη θα αγόραζα ένα ασβό αλλά έχω υποσχεθεί ο επόμενος ασβός να είναι vie-long και στη χειρότερη, μοντέλο two bands και λεφτά δεν παίζουν στα 70-80 ευρώ που θέλω.Από την άλλη θέλω να κάνω το πείραμα με το να δοκιμάσω ένα ποιοτικό boar ετσι ώστε αν δεν μου αρέσει και πάλι, να ξέρω οτι δεν έφταιγε το kent μου,αλλά γενικότερα το είδος των boar.Από την άλλη με έβαλες σε σκέψη και για ένα αλογάκι.Αλλά πρώτα το boar λέω.
Γιάννη τι δεν σε ευχαριστεί από το 830??
Ξέρω πως δεν θα συγκρίνεται με ένα καλό ασβό.
Απόστολε,dear, είναι δυνατό να έχω την απαίτηση να είναι silvertip βρε? :eek :megagrin
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Και τα silvertip που ειναι μαλακα δεν σημαινει πως ειναι και κατι το εξαιρετικο.
Δεν εχω ακριβα,εχω 3 απλα μα δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα.
Σαν του ασβου δεν βαζω τιποτα.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22693 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

ElNavajero έγραψε: Γιάννη τι δεν σε ευχαριστεί από το 830??
Οπως έχω αναφέρει σε άλλο post δεν "κρατάει" τον αφρό για τα μετά το πρώτο περάσματα. Εν ολίγοις πρέπει να ξαναφορτώσεις το πινέλο.
Δορυφέρων έγραψε:Και τα silvertip που ειναι μαλακα δεν σημαινει πως ειναι και κατι το εξαιρετικο.
Δεν εχω ακριβα,εχω 3 απλα μα δεν μου αρεσουν ιδιαιτερα.
Σαν του ασβου δεν βαζω τιποτα.
:confused
Μα και τα silvertip ασβού είναι...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ναι εχεις δικιο.
Λογω βιασυνης δεν εγραψα ενα διευκρινιστικο πχ Best-Fine πριν την λεξη "ασβου".
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”