(Άλλη) μια βοήθεια στον αρχάριο!

minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Νίκο, όπως έγραψα και σε προηγούμενο πόστ, "Personna Platinum έχω δοκιμάσει. Βρίσκω τις SharpEdge καλύτερες σε μένα. Γενικά από τις μάρκες που έχω δοκιμάσει, η σειρά προτίμησης έχει ως εξής: SharpEdge, Personna, Astra SP, Derby."

Έλεγα να πάω από το Γιώργο, αλλά δεν έχει αυτή τη στιγμή Cella, οπότε προσανατολίζομαι μάλλον προς Harris. Και το Tabac θα πάρω οπωσδήποτε κάποια στιγμή, αλλά επειδή η μυρωδιά είναι συνηθισμένη σε μένα (το έχω μυρίσει άπειρες φορές από μωρό μέχρι τώρα), λέω να πάω σε κάτι πιο πρωτότυπο.
Πάντως και τα Harris που είχα μυρίσει στο Γιώργο δε με ξετρέλαναν. ΟΚ, η μύτη μου ήταν καμμένη γιατί είχα μυρίσει και όλο το στοκ, αλλά κάθε φορά κατέληγα σε 3 κρέμες αρωματικά: Jermyn str., Barber Shop και Edwin Jagger Limes & Pomegranate που μυρίζει σαν τις PEZ τις καραμέλες! Θα δω τώρα...

Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Αν πάρω ένα refill και το βάλω σε ένα μπολάκι με επίπεδο πάτο, θα κολλήσει εκεί ή θα γυρίζει σαν τρελό καθε φορά;
nikos.a

Δεν το προσεξα. Μαλλον δεν προλαβες το Windsor... Αρωματικα μου αρεσει καλυτερα απ' ολα. Το σαπουνι της Jagger ειναι πολυ καλο σαν αρωμα. Τα εχω και τα δυο και δεν με εχουν απογοητευσει μεχρι στιγμης. Το refill μπορεις να το βαλεις ας πουμε "αναποδα" ή να βρεις καποιο μπολακι που να κλεινει και να εφαρμοζει καλα βασει διαμετρου.
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Για κρεμα με tallow, εχε υποψη σου και την Vitos crema da barba finissima emolliente (500ml). Απο τοτε που σταματησε το Σπλεντιντ, ειναι η πρωτη επιλογη των μπαρμπερικων, και προσωπικα μου αρεσει πολυ και σαν αρωμα (ευκαλυπτος) και σαν αποδοση. Την εχουν 2-3 τουλαχιστον μαγαζια στο κεντρο της Αθηνας γυρω στα 9 ευρω (τα 500ml).
Εικόνα
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Πω... και Vitos θέλω να δοκιμάσω! 9€/500ml είναι απίστευτη τιμή αν είναι τόσο καλό!
Και για το Windsor ψήνομαι τώρα και για T&H που με πόρωσε ο Antonis και... ... τελικά επειδή είναι πολύ νωρίς να γεμίσω κρέμες και σαπούνια, λέω να μείνω στο αρχικό πλάνο. Feather οπωσδήποτε για αρχή και περιμένω 10 μέρες για το νέο Valobra και αν δεν βγει μέχρι τότε... :megagrin
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ακριβώς έτσι. Ο ενθουσιασμός θα σε κάνει να φορτωθείς πάμπολα προιόντα απο τα οποία για κάποια θα το μετανιώσεις. Ξεκίνα με αυτά που είπαμε , και βήμα βήμα και περνώντας σε άλλο επίπεδο πλέον θα κάνεις πιο στοχευμένες αγορές ξέροντας πλέον τι θέλεις. Διότι βελτιώνοντας την τεχνική σου θα έχεις και μεγαλύτερες απαιτήσεις απο τα σαπούνια-κρέμες που θα αγοράζεις , αλλά και πλέον θα μπορείς να εκτιμήσεις κάποια κορυφαία προιόντα όπως πχ το MWF για το οποίο πολύ σωστά αναφέρθηκε οτι είναι πολύ νωρίς για να το αγοράσεις τώρα.
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Μπολακι που θελεις για να βαλεις το refill θα παρεις ενα γιαουρτι στο πηλινο. Εαν διαλλεξεις το σωστο μεγεθος γιαουρτι τοτε ταιριαζει με ολα τα refill τελεια και κανεις αφρο ευκολα. Θα φας και το γιαουρτι που ειναι πολυ ωραιο με την κρουστα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
minime
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 30 Οκτ 2013, 21:52
10
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times

Ωραίο το κόλπο με το πήλινο του γιαουρτιού. Μερικές φορές δεν σκέφτομαι πρακτικά, όπως αυτό ή το να βάλω ανάποδα το σαπούνι στο μπολ... :stumm

Δε χρειάζεται όμως κάτι να σκεπάσω το μπολάκι για να μην ξεραίνεται το σαπούνι; Να βάλω σελοφάν;
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

Κανονικά, το σαπούνι πρέπει να μένει ανοιχτό για να στεγνώνει και να μην μουχλιάσει.

Αν έχεις πολλά σαπούνια και κάνεις rotation, το αφήνεις μια μέρα ανοιχτό να στεγνώσει και μετά το κλείνεις και το αποθηκεύεις. Αν έχεις 1-2 σαπούνια και τα χρησιμοποιείς εναλλάξ δεν θα προλάβει να ξεραθεί.

Γενικά, το μόνο που μπορούν να πάθουν τα σαπούνια, αν τα αφήνεις ανοιχτά, είναι να εξασθενήσει λίγο το άρωμα τους.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Θα συμφωνήσω ότι το πήλινο μπωλ από γιαούρτι είναι αρκετά καλή λύση και μερικά είναι αρκετά όμορφα όπως αυτό.

Επίσης η σχετικά μεγάλη διάμετρός τους βοηθάει στο εύκολο φόρτωμα του πινέλου.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Για το γαουρτι και την κρουστα δεν συνφωνει κανεις?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”