Yaqi Factory Store from Aliexpress ΜΑΚΡΙΑ

GeorgeKa
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 26 Απρ 2020, 22:13
4
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Has thanked: 15 times
Been thanked: 657 times
Ηλικία: 56

Έχω παραγγείλει στις 24/6 ένα Yaqi 24MM Sagrada Familia Black/White Tuxedo Synthetic Fibre Resin και ένα
Yaqi 26mm Moka Express Two Band Badger Hair .
Το πρώτο έλεγε παράδοση από την αποθήκη τους στην Ισπανια και παράδοση σε λίγες μέρες (σήμερα γράφει ότι δεν παραδίδουν Ελλάδα).
Τα έστειλαν όλα μαζί από Κίνα χωρίς να με ενημερώσουν και από τις 16/7 το δέμα είναι στο αεροδρόμιο στην Αθήνα.
Έστειλα dispute μόνο για το Sagrada Familia και είπαν ότι θα μου στείλουν πίσω τα χρήματα.
Για να δούμε τελικά τι θα γίνει .......
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7329 times
Been thanked: 9872 times
Ηλικία: 54

Το εχω ξαναπει, το απλο ή εστω και το συστημενο ταχυδρομειο ειναι η απλη και πιο χρονοβορα διαδικασια αποστολης επειδη εξαρταται σε μεγαλο βαθμο απο τ' αεροπλανα επιβατικων πτησεων και το αν και ποσο χωρο (ελευθερο βαρος στην ουσια) εχουν στις προγραμματισμενες επιβατικες πτησεις (μειωμενες λογω covid19) για να το φορτωσουν.Γι αυτο και ειναι φτηνο. Οι εταιριες-κολοσσοι courrier (TNT-Fedex, DHL, UPS κλπ) που εχουν δικα τους αεροπλανα, στο στελνουν στην πορτα σου (εκτος αν εχεις 1-2 μερες ν αφιερωσεις να κανεις τη διδικασια μονος σου) εκτελωνισμενο και φυσικα ακριβοτερα. Οτι πληρωνεις παιρνεις στην τελικη
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Εγώ έχω 7 Yaqi! Πότε δεν είχα πρόβλημα με καμία συναλλαγή. Και όταν κάποια στιγμή μου έστειλε ένα με υψηλό glue bump, του έστειλα mail και μου ταχυδρομησε νέο πινέλο με άψογο glue bump και μου είπε να κρατήσω και το παλιό.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Laz73
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Δεκ 2021, 18:28
2
Has thanked: 43 times
Been thanked: 14 times

Παρήγγειλα πρόσφατα ένα yaqi συνθετικό από το factory store στο aliexpress και παρέλαβα εντός μηνός χωρίς καμία επιπλέον χρέωση ή άλλο θέμα. Λογικά το πρόβλημα προέκυψε την περίοδο τέλη 2020 - καλοκαίρι 2021 με τα απανωτά λοκ ντάουν και τα χοντρά προβλήματα στις διεθνείς μεταφορές, σε συνδυασμό με την αλλαγή πολιτικής ΦΠΑ εντός ΕΕ από 1/7/2021 που προφανώς οδήγησε πολλές εταιρείες από Κίνα να αλλάξουν διαχείριση σε ότι αφορά αποστολές, τιμές (ενσωμάτωση ΦΠΑ και σε αγαθά από το πρώτο ευρώ), αποθήκες κλπ.
Αυτό σίγουρα δεν αλλάζει το γεγονός ότι το customer service στην περίπτωση του φίλου που άνοιξε το θέμα ήταν μάλλον τραγικό.
Papapit
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 19 Απρ 2022, 23:48
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Καλησπέρα σας εγώ παρέλαβα μέσα στην εβδομάδα 2 δέματα από yaqi factory - alliexpress έκανε λιγότερο από μήνα να έρθει Ελλάδα και ήρθε μέσω Ουγγαρίας..
Δεν είχα κανένα πρόβλημα ούτε τελωνείο μπήκε ούτε τίποτα...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”