Αρχάριος&Straight razors

Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Φιλε Πετρο περιπου τα καταλαβες νομιζω. Πιο γλυκο ειναι το ξυρισμα οταν το μαθεις και ναι εχει δικιο ο Χαρης οτι τα παλια ειναι πιο γλυκα. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να ξερεις να ξεχωριζεις το γλυκο και αυτο γινεται αφου μαθεις. Ο λογος που σου προτειναμε τα καινουργια Dovo ειναι καθαρα διοτι ειναι καλα μαχαιρια και βρισκεις σε ολες τις τιμες. Οποιο και να παρεις δηλαδη θα σου βγει καλο. Κυριως ομως διοτι με το καινουργιο σου αποβαλεις το αγχος της απολυμανσης και αρα ξεκινας με ενα λιγοτερο. Εγω τουλαχιστων γιαυτο ξεκινησα με καινουργιο. Φυσικα και μπορεις να παρεις απο τον Γιωργο και να το στειλεις εξω για ακονισμα απλα θα σου κοστισει περισσοτερα χωρις να ξερεις εαν θα σε βολεψει. Τα ΤΙ που εχει ο Γιωργος ειναι φανταστικα αλλα ακριβα. Εισαγωγικα ξυραφια δεν υπαρχουν δυστυχως μονο οτι καλο ειναι να ξεκινησεις με ενα 5/8 η 6/8. Η τεχνικη και η προσπαθεια ειναι τα μονα οπλα σου καθως και το σωστο ακονισμα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Να προσθέσω επίσης ότι τα Vintage ξυράφια δεν είναι και τόσο εύκολο να τα αγοράσεις σε "εγγυημένη" κατάσταση. Εγώ τα περισσότερα τα έχω πάρει από αγγελίες στο TSR, αλλά από άτομα που γνωρίζω ότι ασχολούνται σοβαρά με την αποκατάσταση και το ακόνισμα. Επίσης καλά είναι τα ξυράφια του Neil Miller, αλλά εδώ και μερικούς μήνες δεν έχει βγάλει κανένα καινούργιο για πώληση στο site του.

Τα TI είναι πανέμορφα ξυράφια (και ακριβά βέβαια). Αυτά που φέρνει ο Γιώργος έχουν την καινούργια σύνθεση μετάλλου τύπου C135. Απ' όσον γνωρίζω τα παλιά ξυράφια είχαν μέταλλο από το Sheffield και κάποιοι ισχυρίζονται ότι κάνουν μαλακότερο ξύρισμα. Από την άλλη τα καινούργια έχουν σκληρότερο μέταλλο και κρατούν την κόψη τους για μεγαλύτερο διάστημα. Σίγουρα δεν χάνεις τίποτα να τα δεις από κοντά. TI δεν έχω, αλλά κάποια στιγμή θα αγοράσω.

Εγώ ακόμα δεν θα ήθελα να αναλάβω το ακόνισμα ξυραφιού άλλου, αλλά είμαι σίγουρος ότι οι πιο έμπειροι στο forum ευχαρίστως θα το αναλάβουν, εάν απαιτηθεί.
Χάρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”