Stirling soaps

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Για εορταστικό φθινοπωρινό stirling θα πρότεινα το D-503 που μπορεί να ταιριάξει με το old spice captain after shave lotion .
Είναι αρκετά κοντινό άρωμα με την Mont Blank Legend Cologne - άρωμα φρουτώδες γλυκό και κατάλληλο για φθινόπωρο.
(το καλύτερο match με κολώνια γι αυτό το σαπούνι είναι το Abercrombie & Fitch Fierce αλλά η τιμή του είναι πολύ υψηλή)

Επίσης πολύ ωραίο χριστουγεννιάτικο άρωμα -cologne για αυτό το σαπούνι είναι και το Burberry London με νότες κανέλλας και καπνού που είναι σε καλή τιμή.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

lozioditalia έγραψε: 11 Σεπ 2022, 11:02
βρήκε την παραμονή των Χριστουγέννων με νότες από πεύκο, γκι και ηγούμενο

Αυτό το σαπούνι μυρίζει ακριβώς όπως τα Γερμανικά lebkuchen. Όποτε το χρησιμοποιώ, ειδικά το χειμώνα, αισθάνομαι σα να είμαι στο weihnachtsmarkt της Φρανκφούρτης με ένα ποτήρι gluhwein στο χέρι. Πραγματικά μυρίζει υπέροχα και έχει φοβερές ιδιότητες, αλλά δεν ταιριάζει με καμία άλλη εποχή. Αυστηρά μεταξύ Νοεμβρίου και Φεβρουαρίου. :obscene-drinkingcheers:
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Τα stirling για μενα ειναι το entry level στο tallow ικανοποιητικα σχεδον σε ολους τους τομεις με καλυτερο χαρακτηριστικο την ποικιλια στα αρωματα,ξεχωρισα το arcadia που ειναι ο κλωνος του terre d' hermes που μαζι με το splash του που εχει ικανοποιητικη διαρκεια και ενταση κανουν ενα ιδιαιτερα ελκυστικο πακετο.Το δευτερο που μ αρεσε και θα αρεσει στους καλοκαιρακηδες ειναι το deep blue sea που αρωματικα ειναι κλωνος του bleu de chanel δεν εχει μεγαλη ενταση αλλα ειναι ωραιο αρωμα.Ποτε δεν καταλαβα γιατι πηρα το iced pineapple αν και καλοκαιρακιας αυτο ειναι ανανας on steroids και κυματα μενθολης,πολυ εντονο στην μυτη και το δερμα μου το αντεχει οριακα ευτυχως δεν πηρα το splash του γιατι πιθανος θα δεχομουν επιθεση απο μελλισες και σφηκες

Προστέθηκε μετά από 3 ώρες 33 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:
Οποιος εχει δοκιμασει τα agar,nag champa και aligheri ας πει μια γνωμη για το οσφρητικο κομματι
Tallowας απο κουνια
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39283 times
Ηλικία: 54

Κοίτα να δεις που θα 'αναβιώσουμε' τα Stirling.

Τείνουν να γίνουν classics μεταξύ των άρτιζαν Αμερικάνικων. Το ότι είναι τα μακροβιότερα, μαζί με τα Soap Commander κάτι λέει.
Τα έχω πει πολλάκις, καλές και άγιες οι σούπερ συνθέσεις με εξωτικά υλικά - καλλυντικά αλλά το σαπούνι ξυρίσματος προσωπικά το επιλέγω για την προστασία, τη γλίστρα και τον αφρό του. Αφρό θέλω, όχι πάστα, πηλό, μάσκα προσώπου κλπ. Το post shave το αφήνω στα after shaves και σε καμιά ενυδατική κρεμούλα αν ενίοτε το δέρμα πάσχει από ξηρότητα ή λιπαρότητα. YMMV όπως πάντα και στα πάντα.

Τα Stirling έχουν καλά αρώματα, κάνουν τη δουλειά τους με το παραπάνω, έχουν τον ατελείωτο και λογικές τιμές.

@Χάρης το agar έχει ξυλώδες άρωμα, λίγο 'πικρίζει'. To nag champa είναι πιο βαρύ, χειμωνιάτικο και μου βγάζει μυρωδιά λιβάνι, εκκλησία κλπ. Προτιμώ το δεύτερο, του καθενός η 'μύτη' διαφέρει όμως. Γιάννη @foxtrot πες εσύ που τα έχεις.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Τα stirling ειναι καλα σαπουνια για αυτο που προσφερουν στα ml και στην τιμη που πωλιουνται ομως η νεα γενια k2e,omnibus,vr1,ck6 ειναι εκπληκτικες φορμουλες που μπορει να μην ακολουθουν την παλια λογικη και συνταγη του ογκοδους αφρου ομως πολλες φορες μετα απο ξυρισμα με αυτα τα προιοντα δεν θελω καν balm ενυδατικη η αλλο προιον οποτε μπορεις να πεις οτι κι αυτα συμφερουν
Tallowας απο κουνια
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3153
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28387 times
Been thanked: 29686 times
Ηλικία: 64

Καλημέρα Ανδρέα.
Δεν τα έχω πλέον, από τότε που αποφάσισα ότι ένα σαπούνι ανά κατασκευαστή και ποτέ δεύτερο. Εξαίρεση βέβαια έχω κάνει στα Varesino, που έχω δύο και προσπαθώ να μην πάρω τρίτο. :P
Εχουν περάσει από τα χέρια μου το Sandpiper κα το Pharaoh's Dreamsicle και έχω μείνει με το Duke.

Ο πιό ασφαλής τρόπος για να αποφασίσεις ποιό άρωμα της Stirling θα πάρεις, είναι να μπεις στο site να διαβάσεις τις αρωματικές νότες και να "φανταστείς" πως μυρίζει, ακριβώς γιατί ο καθένας έχει, όπως λες, διαφορετική μύτη.

Πλέον, πλην του Duke, ενός Zingari και ενός A&E, ξυρίζομαι με σαπούνια της Ευρωπαϊκής αγοράς και προτιμώ απλά και μονοσήμαντα αρώματα

Αυτό που έχει σημασία στα Stirling είναι πως είναι τα πλέον "τίμια" και vfm Αμερικάνικα με άπειρη γκάμα αρωμάτων, που μπερδεύει για να πω την αλήθεια.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9174 times
Ηλικία: 47

Για τη σχέση ποσότητα-τιμή είναι πολύ καλά σαπούνια.Εξαίρετη ολίσθηση ( πρωτεύουσα & δευτερεύουσα ) ,υπολείπονται ολίγον ( κατ' εμέ ) σε 'προστασία' ( cushion) και σε μετά-ξυριστική περιποίηση και φροντίδα.
Για γένια 3 ημερών και άνω ,μια χαρά
σαπούνια είναι .

Είχα κάπου στα δέκα ,έμεινα με τα μισά .Αγαπημένα αρώματα τα Deton-8 ,Stirling Gentleman και Arkadia .
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”