Ariana & Evans (kaizen)

Απάντηση
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Ψήνομαι να αγοράσω κάποιο σαπούνι, αλλά έχω μπερδευτεί λίγο με τις φόρμουλες.
Πέρα από το ομώνυμο σαπούνι με την kaizen φόρμουλα, βγαίνει κάποιο άλλο scent με αυτήν την φόρμουλα;
Επίσης κάτι διαβάζω και για kaizen 2 φόρμουλα και μπερδεύονται ακόμα πιο πολύ.
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Καλησπέρα @freestyler !
Στην ελληνική αγορά παίζουν τρείς φόρμουλες του Mr. A&E.

-Η τελευταία του φόρμουλα (vegan) σε ψηλότερο βαζακι "cosmetology" , μινιμαλ αισθητικής χωρίς περίτεχνα γραφιστικά και σχέδια.

Οι άλλες δύο φόρμουλες που κυκλοφορούν ( στην Ελλάδα) είναι:
-Η kaizen και
- Η πρό Καιζεν.
επίσης με ζωικά λίπη , γάλατα κλπ.

Αυτές οι δύο φόρμουλες κυκλοφορούν σε ίδια πλαστικά βαζακια τύπου PET χαμηλού προφίλ, 10cm διαμέτρου, με σχέδια , γραφιστικά κλπ.
Επειδή στα καταστήματα απ' ότι βλέπω δεν τις διαχωρίζουν, μπορείς να "φωτογραφίσεις" τα συστατικά του kaizen με τη συγκεκριμένη σειρά που αναγράφονται και να ρωτήσεις τους πωλητές.
Ή εάν υπάρχει περιγραφή της συνταγής στις ιστοσελίδες να επιβεβαιώσεις εσύ το άν πρόκειται για "Καιζεν" η για την προηγούμενη ταλλου φόρμουλα του κατασκευαστή.
Απ'όσο θυμάμαι όταν πρωτοήρθαν στην Ελλάδα ήταν ανακατεμένα και δεν μπορούσε να διακρίνει κανείς εκ πρώτης όψεως ποίο είναι ποίο.

• KAIZEN
Ingredients: Stearic Acid, Beef Tallow, Aqua, Goats Milk, Potassium Hydroxide, Kokum Butter, Shea Butter, Castor Oil, Cocoa Butter, Sodium Hydroxide, Glycerin, Manteca, Aloe Juice, Avocado Oil, Hemp Seed Oil, Apricot Kernal Seed Oil, Lanolin, Agave, Slippery Elm, Sodium Lactate, Xanthan Gum, Silk Amino Acid, Tussah Silk, Marshmallow Root

• Προηγούμενη Ταλλου a&e
Ingredients: Stearic Acid, Aqua, Shea Butter, Potassium Hydroxide, Kokum Butter, Glycerin, Beef Tallow, Manteca (Pig Fat), Castor Oil, Avocado Oil, Cocoa Butter, Sodium Hydroxide, Coconut Oil, Lanolin, Hemp Oil, Apricot Kernel Seed Oil, Sodium Lactate, Aloe Leaf Juice, Goats Milk, Agave, Xanthan Gum, Tussah Silk, Slippery Elm, Marshmallow Root, Silk Amino acid
► Εμφάνιση spoiler
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@freestyler Εξαιρετικά σαπούνια ! Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο @Bill the butcher . Έχω δοκιμάσει σε βάση kaizen : Turkish coffee , London Gin Club, Barberie Sophisticato (το πιο ιδιαίτερο barbershop άρωμα που έχω δοκιμάσει) εξαιρετική προστασία και ωραία αρώματα...όμως έντονα και με μια ιδιαίτερη/ πιπεράτη αίσθηση στο πρόσωπο(ιδιαίτερα το Turkish coffee ). Δοκιμάζεις ανεπιφύλακτα !
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Πήρα το πρώτο μαγαζί τηλέφωνο και δεν ήταν σίγουρος αν ήταν kaizen ή όχι, οπότε κοιτάξαμε τα ingredients.
Το tallow δεν ήταν 2ο όπως στην λίστα του Bill, οπότε δεν προχώρησα σε αγορά.

Πήρα στο 2ο μαγαζί τηλέφωνο και αφού τσέκαραν μου είπαν οτι είναι σε kaizen τα scents που με ενδιέφεραν.
Τα παρήγγειλα και σήμερα ήρθαν. Παραθέτω την φόρμουλα σε φωτογραφία. (όπου επίσης δεν είναι 2ο το tallow)
Τελικά είναι ή όχι kaizen αυτά τα σαπούνια;...

Εικόνα
Εικόνα
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Στο επίσημο σαιτ το Asian Plum αναφέρεται ως Kaizen Base, παραθέτω φωτό:

Εικόνα

Το Barbiere δεν το βρήκα εκεί. Εάν έχει την ίδια λίστα συστατικών, προφανώς είναι.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εξ όσων γνωρίζω η βάση των σαπουνιών της Ariana & Evans, για τα συγκεκριμένα που αναφέρθηκαν, είναι σε βάση Kaizen. Ο συνδυασμός συστατικών και ελαίων που χρησιμοποιούνται στα σαπούνια είναι κοινός. Το δυνατό τους σημείο, εφόσον αρέσκεται κάποιος σε αυτό, είναι το ιδιαίτερο άρωμα που διαθέτουν αρκετά δυνατό θα έλεγα.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Χαίρετε κύριοι.

Ας τα βάλουμε πάλι σε μια σειρά.
Τα σαπούνια που παρέλαβε ο φίλος @freestyler ΔΕΝ είναι στη φόρμουλα Kaizen.
Είναι σε προηγούμενη φόρμουλα.

Η φόρμουλα Καιζεν βγήκε στην κυκλοφορία πριν από ενάμιση χρόνο περίπου κι έκανε ντεμπούτο με το άρωμα "Kaizen"( εσπεριδοειδή με ζύμη αρτοζαχαροπλαστικης).
Στο γαλάζιο- πράσινο - λευκό - κόκκινο γραφιστικό με την λυγερόκορμη Γιαπωνέζα που καβαλα τον δράκοντα.


Στην ελληνική αγορά ήρθε πριν από περίπου 9-10 μήνες.
Εκείνη τη περίοδο τα διαθέσιμα αρώματα σε φόρμουλα Καιζεν, ήταν λιγοστά.
Δλδ κατά την εισαγωγή ήρθαν 3-4 αρώματα( καινούργια) σε φόρμουλα Καιζεν και 5-6 αρώματα( προϋπάρχοντα) στην προηγούμενη φόρμουλα.
Έπειτα ο κατασκευαστής επανεξεδωσε και τα παλιά του αρώματα στην τελευταία του φόρμουλα (Καιζεν).
Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο ο φίλος @Giwrgis παρατήρησε ότι στην ιστοσελίδα του a&e όλα τα αρώματα είναι σε βάση Καιζεν πλέον.

Το Turkish coffee που ανέφερε ο Γιώργος, το Peach and cognac και κάποια ακόμα αρώματα , κυκλοφόρησαν αποκλειστικά στη βάση Καιζεν καθώς δεν προϋπήρχαν σε προηγούμενες φόρμουλες.
Τα a&e που υπάρχουν στο ελληνικό εμπόριο (προηγούμενη φόρμουλα), όπως αυτά που παρέλαβε ο @Giwrgis δεν παράγονται πλέον, γι'αυτό και δεν υπάρχουν στην ιστοσελίδα του κατασκευαστή.
Ούτε τα προϊόντα, ούτε περιγραφή της φόρμουλας κλπ.
Προσωπικά τα προτιμώ από τα Καιζεν.
Και είναι και collector's items πλέον :dance:

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 17 δευτερόλεπτα:
*
"όπως αυτά που παρέλαβε ο"@freestyler
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Εγώ πάντως ξενέρωσα λίγο.
Δεν είναι οτι είναι θα είναι τεράστιες οι αλλαγές και οτι μόνο το Kaizen θα μου άρεσε, αλλά νιώθω οτι με εξαπάτησε το μαγαζί.
Όταν κάνεις τηλεφωνικές επικοινωνίες μέχρι να βρεις αυτό που θες, σε επιβεβαιώνουν και μετά σου στέλνουν λάθος προϊόν, το θεωρώ πολύ άσχημο.
Δεν είναι και φθηνά σαπούνια...

Δεν νομίζω οτι θα το ξαναπροτιμήσω.
Σε ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινίσεις.
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Ευχαριστούμε @Bill the butcher για την αναλυτική διευκρίνηση! Δεν έχω A&E ούτε είχα σκοπό να πάρω, προσπάθησα να προσφέρω βοήθεια στον φίλο μας, μετέδωσα λανθασμένες πληροφορίες οπότε σε ευχαριστώ και προσωπικά για την διόρθωση!
Embrace the steel..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”