Άρωμα Σαπουνιού

Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

@Vavous +2 !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Πέρα από υποκειμενικά κριτήρια, πχ όντως σε κάποιον μπορεί να αρέσει υπερβολικά όντως το άρωμα καθαριότητας του Mwf (είμαι ένας από αυτούς), οι προτάσεις του vavous όντως είναι μονόδρομος για ενδιαφέροντα και έντονα αρώματα στα φτηνά σαπούνια. Που να έχουν μια πολυπλοκότητα κιόλας.
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Στην του Ανδρέα πρόταση, να προσθέσω και την Cella.
Άβαταρ μέλους
Thanos87
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 27 Δεκ 2020, 10:09
3
Has thanked: 8 times
Been thanked: 66 times
Ηλικία: 37

Orestis ssl έγραψε: 30 Δεκ 2020, 23:34 Ναι για το δεύτερο εννοώ,έχεις δίκιο είναι υποκειμενικό.Απλά κατά γενική ομολογία μερικές φορές υπάρχουν αρώματα που είναι σε πολλούς αρεστά και ειναι ένα κλικ παραπάνω σε κριτικες κλπ.Κατι τέτοιο εννοώ αν καταλαβαίνεις.
Σχεδόν όλα τα προϊόντα, έχουν ένα αρωματικό προφίλ. Οπότε μπορείς να κάνεις μια επιλογή αρχικά με βάση αυτό το προφίλ και τις δικές σου προτιμήσεις. Για παράδειγμα αν σου αρέσουν τα light φρουτώδη αρώματα, μπορείς να ψάξεις για προϊόντα με αρκετά εκχυλίσματα φρούτων στο προφίλ τους. Για κάτι πιο γήινο μπορείς να δεις προς σανδαλόξυλο μεριά που είναι πολύ δημοφιλές και πάει λέγοντας.

Και πάλι φυσικά, ακόμη κι εκεί υπάρχει διαφοροποίηση με τη χροιά και την ένταση του κάθε αρώματος. Οπότε για να αναπαράξω το κλισέ, μόνο με δοκιμές θα καταλήξεις τι ικανοποιεί εσενα...
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Ίσως με αυτά που άκουσα μέχρι τώρα να επιλέξω με βάση τα aftershave που έχω.Έχω το floid black και το speick και εν καιρό θα πάρω και το vigorosso.
Με αυτά ποιά παίζει να ταιριάζουν γενικά αρωματικά σε τιμή προσιτή;(Επειδή είμαι σχετικά νέος στο φορουμ αν η ερώτηση είναι εκτός θέματος ας μου το πείτε να ανοίξω άλλο)
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27688 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Προτείνω να ανοίξεις νέο νήμα ή να κάνεις την ερώτησή σου στη 'Σούπα Β''.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Καλησπέρα σε όλους είμαι από χτες σε δίλλημα για το ποιά κρέμα ή σαπούνι να επιλέξω και σκέφτηκα να το πω και εδώ μήπως βοθηθώ κάπως.(Σε ότι έχω ρωτήσει επειδή είμαι αρχάριος έχω καλυφθεί και ευχαριστώ πολύ το φόρουμ για αυτό ;) )Είμαι ανάμεσα σε:
1)RAZOROCK EMPEROR
2)TRUFITT AND HILL NO.10
3)TOBS jermyn street
4)Speick cream
5)Άλλο;
Τα κριτήρια που θέλω να πληρούνται είναι το άρωμα να είναι κάπως μοντέρνο(με ότι μπορεί να σημαίνει αυτό)και εννοείται καλές ξυριστικές και μεταξυριστικές ιδιότητες.Αλλά με σειρά με ενδιαφέρει πρώτα το άρωμα και μετά τα υπόλοιπα.Περιμένω απόψεις και ίσως και καινούριες προτάσεις.Υποκειμενικά ο καθένας εννοείτε.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27688 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Όλοι μας εδώ μέσα μπορούμε να σου προτείνουμε από τουλάχιστον 300 σαπούνια ή κρέμες ο καθένας με τα κριτήρια που θέτεις. Η υποκειμενικότητα είναι η μόνη σταθερά στα γούστα.
Γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος. π.χ. Κρέμα ή σαπούνι; Άρωμα, βαρύ, ελαφρύ, λουλουδάτο, ξυλώδες, λεμονάτο; κ.ο.κ. Από τιμούλες για μέχρι πόσο μιλάμε;
Μήπως να παραγγείλεις μερικά δείγματα π.χ. από shavedash.com ή αν είσαι σε μεγάλη πόλη να πας τώρα που ανοίγουν σιγά σιγά τα ξυριστομάγαζα να πάρεις μυρωδιές ο ίδιος;

Αν διαβάσεις λίγο τα δεκάδες νήματα που υπάρχουν ήδη για σαπούνια και κρέμες, θα βοηθηθείς πολύ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Orestis ssl
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: 13 Δεκ 2020, 02:36
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 28 times

Απλά λέω απ'τα σαπούνια που ανέφερα ποιο από τα παραπάνω θα διάλεγε ο καθένας με βάση τα υποκειμενικά του κριτήρια και ίσως αν πει και 2 λόγια για αυτό που διαλέγει βοηθηθώ.Αν τώρα μπορεί κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο μου αρέσουν αρώματα σε όλα αυτά που ανέφερες εκτός λουλουδάτο ας πούμε και απο τιμή μέχρι 16-17 ευρώ.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27688 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Δεν μου αρέσει κανένα απ'τα παραπάνω. Θα πήγαινα σε κάποιο Ελληνικό όπως είναι τα Φαένα, τα Κερκίνη και τα Savon Mystere. Θα βρεις πολλές πληροφορίες για τα συστατικά και τα αρώματά τους σε πολλές αναρτήσεις.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”