Πως να μεγαλώσω τα γένια

Απάντηση
fotisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Ιουν 2015, 18:45
8

Καλησπέρα! είμαι καινούριος στο φόρουμ! Είμαι 18 χρονών και είμαι φοιτητής.
θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας, θέλω να αποκτήσω γένια! βγάζω κανονικά τρίχες στον λαιμό και πρόσωπο έχω λίγο κενό κάτω στα μαγουλα. Τι να κάνω για να το βοηθήσω να βγουν τρίχες και να βγουν πυκνες και στο υπόλοιπο πρόσωπο; Έχω ξεκινήσει το ξύρισμα έχετε να προτείνεται τιποτα άλλο; έχω ακούσει πως το καστορέλαιο βοηθάει!
Ευχαριστώ εκ τον προτέρον!
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5732 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Το είδος και η πυκνότητα των γενιών εξαρτάται κυρίως από τς γονίδιά.
Η δικη μου συμβουλή είναι η υπομονή,..
Χάρης
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Από 15 χρονών που άρχισα να ξυρίζομαι μέχρι τώρα που είμαι 31, δεν έχω βγάλει γένια σε περισσότερες περιοχές. Η διαφορά -αν υπάρχει- είναι απειροελάχιστη. Απλά εκεί γύρω στα 22 μου, έγιναν πιο πυκνά...
Μάλλον είναι θέμα γονιδίων. Εξάλλου, αν υπήρχε τρόπος να βγουν πιο πυκνά γένια, θα μπορούσε να εφαρμοστεί και στη φαλάκρα, οπότε θα λυνόταν το πρόβλημα εκατομμυρίων ανθρώπων :megagrin
fotisk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 07 Ιουν 2015, 18:45
8

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Οπότε υπομονή υπομονή και υπομονή! :P μήπως γνώριζεται αν όντως το καστορέλαιο θα βοηθήσει στην ανάπτυξη της τρίχας για τα γένια; Έχω διαβάσει πως βοηθά να δυναμόσουν οι τρίχες και στο κεφάλι οπως και εχω ακούσει πως βάζουν και στα φρύδια οι γυναίκες πάλι για να δυναμόσουν. Λέτε να το δοκιμάσω;!! :D
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11321 times
Been thanked: 10750 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Φώτη από τα λίγα που έχω διαβάσει είναι πολλοί οι παράγοντες που επηρεάζουν τα γένια...
Ο ύπνος, αν κοιμάσαι αρκετές ώρες την ημέρα επιτρέπεις τον οργανισμό σου να ανανεώνεται και έτσι τα γένια μεγαλώνουν πιο γρήγορα (σε γενικές γραμμές)
Το φαγητό, αν καταναλώνεις πρωτεϊνούχες τροφές επηρεάζουν την αύξηση της τρίχας.
Άσκηση, με την άσκηση εκτονώνεσαι και το επίπεδο του στρες μειώνεται, με την μείωση του στρες είσαι χαλαρός έτσι βοηθάς στην αύξηση της τρίχα.
Η βιταμίνη Β (1,6,12) βοηθάει επίσης.
Κατανάλωση φρούτων...
Να αφήνεις τα γένια σου, μην τα κόβεις. Ή αλλιώς κάνε υπομονή! Δυστυχώς ή ευτυχώς τα γένια δεν μεγαλώνουν δραματικά από την μία μέρα στην άλλη...

Όλα αυτά είναι πράγματα που έχω διαβάσει από εδώ και από εκεί μην τα πάρεις για δεδομένα σε καμία περίπτωση.
Στην θέση σου θα απέφευγα λάδια ή χημικά.

Αλλά όπως και να χει το καλλίτερο που έχεις να κάνεις είναι...
:google2
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
dim_mousatos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 29 Φεβ 2016, 09:59
8
Τοποθεσία: Βόλος
Been thanked: 15 times
Ηλικία: 34
Επικοινωνία:

Κατα βάση θέλει υπομονή στην αρχή γιατί δεν πρόκειται να γίνεις γορίλας σε 1 νύχτα. Από εκεί και πέρα υπάρχουν κάποια πράγματα που μπορείς να κάνεις για να βοηθήσεις την κατάσταση αλλά με σύνεση και χωρίς να βασίζεις απόλυτα τις ελπίδφες σου , στο ότι υπάρχουν θαυματουργά ελιξήρια. Ρίξε μια ματιά εδώ link
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 29 Φεβ 2016, 11:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: link
Ότι χρειάζεται να ξέρεις για τα μούσια σου σε ένα site
mousatoi.gr
Yiannis67
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 18 Ιαν 2017, 10:15
7
Has thanked: 73 times
Been thanked: 112 times

τι μου θυμίσατε τώρα ρε παίδες! γιέ μ' πάλι ξυρίζεσαι; αφού ακόμα δεν μεγάλωσαν, να το κάνεις όπως ο σπανός. Τι έκανε ο σπανός για να βγάλει τρίχες; Έτριβε το πρόσωπο με αλάτι κι έσκυβε πάνω από έναν κουβά νερό, να διψάσουν οι τρίχες να βγούνε" μου το 'λεγε ο παππούλης μου κι έφευγε γελώντας...
Απ’ ό,τι μπορώ να θυμηθώ, δεν υπάρχει ούτε μια λέξη στα Ευαγγέλια που να επαινεί την ευφυΐα.
Bertrand Russell
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”