Το πρωτοχρονιατικο ξυρισμα 2014-2015

Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

Χτες βράδυ, ανήμερα Πρωτοχρονιά:

Semogue 2015
Merkur Progress @4,5
Shark Super Chrome (#2)
Col Conk Mug
Speick Men sc
Speick Men asl

Μπορεί να είναι ιδέα μου, αλλά οι polsilver μου δίνουν βαθύτερο ξύρισμα με την progress, ακόμα και σε πιο χαμηλή ρύθμιση, απ' ότι οι SSC...
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Δεν ειναι ιδεα σου Βασιλη - οι Polsilver Super Iridium ειναι standard επιλογη για πιο επιθετικες μηχανες :-)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
digibill
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1296
Εγγραφή: 02 Απρ 2014, 15:20
10
Τοποθεσία: Πολίτης του κόσμου
Has thanked: 2206 times
Been thanked: 2875 times
Ηλικία: 40
Επικοινωνία:

herco έγραψε:Δεν ειναι ιδεα σου Βασιλη - οι Polsilver Super Iridium ειναι standard επιλογη για πιο επιθετικες μηχανες :-)
Μου έκανε σχετική εντύπωση γιατί στις πιο ήπιες EJ & Merkur 42 οι SSC μου φαινόντουσαν αρκετά επιθετικές λεπίδες - ίσως και πιο επιθετικές από τις polsilver, αλλά όχι τόσο γλυκιές όσο οι δεύτερες... Γι' αυτό και η μικρή απόδοσή τους στην 500άρα (χτες στο 4,5 και μου έδωσαν ξύρισμα του επιπέδου που μου έδινε η EJ DE86 με μέτριες λεπίδες, όπως πχ οι persona super) με ξένισε κάπως....
Άρα, οι επιθετικές μηχανές θέλουν και επιθετικές λεπίδες;
Άβαταρ μέλους
herco
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6407
Εγγραφή: 04 Σεπ 2013, 14:12
10
Has thanked: 12159 times
Been thanked: 12133 times
Ηλικία: 53

Οι επιθετικες μηχανες θελουν τις καλυτερες κατασκευαστικα λεπιδες. Οταν η λεπιδα "περισσευει" πολυ ή το gap ειναι χαοτικο, εκει θα ξεχωρισουν οι "λαμαρινες απο τα ατσαλια". Γινομαι κουραστικος που το γραφω συχνα - αλλα σε πολυ επιθετικες καταστασεις (R41, Fatip, Futur/Progress στο τερμα, κλπ) μονο 2-3 ξυραφακια δουλευουν οπως πρεπει. Τα υπολοιπα (που μας φαινονται εξαιρετικα στις ηπιες) σε ταλαιπωρουν χωρις λογο.

Αυτα τα 2-3 ξυραφακια ειναι τα Feather, τα Posilver Super Iridium και πιθανα καποιο ακομα που θα ψαξεις και θα κανει στο δικο σου προσωπο. Κατι BIC κατι Personna, κατι Astra κατι Lord, Shark, Dorco, Supermax κλπ κλπ δεν αντεχουν - και γδερνουν. Ακομα και καποια πολυ κοφτερα οπως τα Nacet δεν ειναι τα καταλληλοτερα. Θελει ψαξιμο.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”