Rockwell model T2

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα!Σκέφτομαι να προβώ στην αγορά της συγκεκριμένης μηχανής.Την έχει κανείς στην κατοχή του να μας πει δύο λόγια,ιδίως τι διαφορές έχει με την model T.
Ευχαριστώ.

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 23 ώρες 41 λεπτά 56 δευτερόλεπτα:
Δεν υπάρχει ούτε ένα παιδί που να έχει αυτή τη μηχανή να μας πει δύο λόγια?
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
1
Has thanked: 115 times
Been thanked: 108 times
Ηλικία: 49

Την αγόρασα πρόσφατα εγώ.
Για διάφορες σχετικά με το πρώτο μοντέλο δεν γνωρίζω αρκετά, πέρα από το ότι έχει μια διαφορά στην κεφαλή, δηλαδή στην Τ2 φαίνεται το "ταυ".
Έχω εμπειρία από R41, Rockwell 6c, fatip SE, αλλά και σαβετα.
Στην ρύθμιση 6 υπάρχει αρκετή αίσθηση λεπίδας, που προσωπικά μου αρέσει, χωρίς να τρομάζει όπως στην R41. Δίνει ένα αρκετά καλό ξύρισμα, και δεν βλέπω να υστερεί σε τίποτα. Αυτή η αίσθηση της λεπίδας υπάρχει θα έλεγα μέχρι και την ρύθμιση 4, ίσως και 3,5. Δεν κόπηκα ούτε μια φορά, χωρίς να χρειάζεται να πιέζω την μηχανή. Βασικά ούτε με την R41 κόβομαι, αλλά η αίσθηση είναι ότι παραμονεύει σε κάθε λάθος.
Οι λεπίδες που χρησιμοποιώ είναι κυρίως BIC, Astor και περιστασιακά Feather, Gillette platinum.

Αρνητικό δεν έχω βρει. Ίσως το ότι την καθαρίζω κάθε δεύτερο ξύρισμα, γιατί βλέπω μια θαμπάδα στο εσωτερικό της κεφαλής και ίσως δεν φαίνεται καλά το βέλος που δείχνει την ρύθμιση. Αλλά από την άλλη, άρχισα να μην βλέπω καλά στην….κοντινή σκάλα..
Αν την αγόραζα ξανά; Σίγουρα ναι.
Τις ρυθμίσεις τις κάνω με τα "πορτάκια" χαλαρά, έως ανοιχτά. Μου φαίνεται ευκολότερο και καλύτερο. Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι, ελπίζω να σε βοήθησα.
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”