Phoenix Artisan CK6

freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Έψαξα, αλλά δεν βρήκα θέμα αφιερωμένο για τα phoenix artisan CK6! (Σίγουρα θα υπάρχουν πολλές δημοσιεύσεις διάσπαρτες, αλλά δεν διευκολύνει τα νεότερα μέλη που μπορεί να μην διαβάζουν όλα τα νέα ποστ).

Ακούω και διαβάζω τόσο καιρό σε forum & youtube για τις post shaving ιδιότητες ενός σαπουνιού και είχα αρχίσει να πιστεύω οτι είναι bullshit metric καθώς δεν έχω καταλάβει διαφορά με κανένα από τα περίπου 15 σαπούνια μου.
Ήθελα να δοκιμάσω και ένα PAA σαπούνι και ήμουν ανάμεσα στην κλασική φόρμουλα ή την ck6 που είναι +10 ευρώ.
Τελικά πήρα ck6 για να δοκιμάσω κάτι πιο premium.
Γύρισα από διακοπές και έκανα ξύρισμα στο κεφάλι μετά από 6 μέρες με Parker semi slant και feather σε δεύτερη χρήση.
Omg... ήταν το καλύτερο ξύρισμα που έχω κάνει μέχρι σήμερα. Τέρμα smooth, τέρμα αποδοτικό.
Η απόλυτη προστασία. Δεν ένιωσα απολύτως τίποτα στο πέρασμα με alum block.
Ένιωσα οτι ήταν πραγματικά τροφή για το δέρμα και ήταν η πρώτη φορά που δεν ένιωθα την ανάγκη να βάλω after shave.
Έβαλα απλά λίγο lucky tiger μετά από ώρα γιατί ένιωθα περίεργα να μην βάλω τίποτα.
Η αίσθηση στο κεφάλι μου ήταν τέλεια μέχρι και 2 μέρες μετά!
Κατάλαβα για πρώτη φορά τι είναι το "post" λοιπόν...

Σχετικά με το άρωμα τώρα, πήρα το atomic bay rum. Έλεγε 5 χρόνια in development μπλα μπλα μπλα και περίμενα κάτι συγκλονιστικό.
Τελικά μοιάζει η μυρωδιά σαν και χριστουγεννιάτικα τσάγια με μπαχάρια που είχα παλιά (τα λεγόμενα chai). Cool, απλά περίμενα κάτι άλλο.
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Πολύ καλή φόρμουλα η CK6, απο τις καλύτερες vegan θα έλεγα, μολονότι προτιμώ τα tallow σαπούνια η απόδοσή του είναι εφάμιλλη και καλύτερη κατα περίπτωση. Εύκολο στο δούλεμα με πλούσια παραγωγή μαρέγκας αμερικάνικου τύπου ενώ συγκρατεί πολύ νερό κάτι που αναζητώ στα σαπούνια μου και το θεωρώ σημαντικό. Σε γλίστρα και residual είναι υποδειγματικό, premium απόδοση την οποία καλείσαι να πληρώσεις σε premium τιμή- τουλάχιστον το συγκεκριμένο την δικαιολογεί με τις ιδιότητές του και την ποσότητα του προιόντος. Εκεί που υστερεί το σαπούνι, για εμένα, είναι η προστασία του που προφανώς είναι πολύ καλή αλλά όχι premium. Τέλος, το post shave καταλαβαίνουμε οτι έχει να κάνει με τον παράγοντα τύπος επιδερμίδας του εκάστοτε χρήστη, όπως με όλα τα σαπούνια φυσικά - εν προκειμένω και στην δικη μου λιπαρή επιδερμίδα μου άρεσε πολύ η μεταξυριστική αίσθησή του. Σίγουρα την προτείνω την συγκεκριμένη φόρμουλα, είναι απο τα πολύ καλά σαπούνια.. :twocents-mytwocents:
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
katsam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 21:58
9
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1258 times
Ηλικία: 41

Κατά τη γνώμη μου, αλλά και πολλών άλλων, τα συγκεκριμένα είναι εκπληκτικά σαπούνια και τα αφτερ σέιβ του διαρκούν όσο λίγες λοσιόν στην αγορά.
Είναι βέβαια αμφιλεγόμενος ο ιδιοκτήτης (ο Ντάγκλας) εν μέρει δικαίως μιας και κάποιες πρακτικές του στο παρελθόν θα τις έλεγε κανείς...αντιεπαγγελματικές. Από την άλλη είναι αναμφίβολα ένα ταλαντούχο άτομο το οποίο γράφει ολόκληρες ιστορίες για να υποστηρίξει κάθε νέα του παραγωγή, σίγουρα δεν θα τον έλεγες βαρετό, οπωσδήποτε one of a kind.

Αρκετά όμως με το οφ-τοπικ, έχουν γραφτεί ποταμοί κειμένων για το θέμα στο νετ και όποιος θέλει να κουτσομπολ...εχμ να ενημερωθεί μπορεί να το κάνει.

Τα προϊόντα του για μένα είναι και πρωτότυπα (star jelly) και χρήσιμα (preshave cube) και τα σαπούνια του από τα καλύτερα εκεί έξω.
Άβαταρ μέλους
Zissis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 01:54
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 204 times
Been thanked: 299 times
Ηλικία: 50

Πρώτη γνωριμία σήμερα με την PAA. Πηρα το Future Fiction με την ck-6 φόρμουλα. Φόρτωσα το ασβουδακι απο το μπολ του σαπουνιού και το πρώτο πέρασμα στο πρόσωπο είχε μια υφή στόκου. Με προσθήκη νερού σιγά σιγά όμως και με υπομονή δημιουργήθηκε ενας εξαιρετικος παχύς αφρος. Μου έκανε εντύπωση οτι διψούσε αρκετά το σαπούνι. Εξαιρετικο πάντως σε όλα του.
Λέτε να δοκιμάσω στο μπολ την άλλη φορα ή να συνεχισω σε face lathering?
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4749 times
Been thanked: 4724 times

Η ck6 πρέπει να δοκιμαστεί και να συγκριθεί σε κάπως μακρά χρονική περίοδο για να δικαιολογήσει τη φήμη και το κόστος της
ή
Αν η ck6 δεν είχε τα θετικά της, τα PAA θα ηταν 'για κλάματα' και μόνο τα ASL άξιζαν αγορά

χρησιμοποιώ μια φορά την εβδομάδα (σπανιότερα δυο), το Future Fiction (απίστευτα γλυκό άρωμα, μάλλον ανοιξιάτικο - καλοκαιρινό) και το High Jump (φθινοπωρινό, ούτε βαρύ ούτε ελαφρύ). Το Future Fiction το φορτώνω απευθείας από το μπολ ενώ στο High Jump αφαιρώ μικρή ποσότητα και αφρό κάνω σε μπολ.

χρειάζεται πολύ νερό για να ικανοποιηθείς στο ξύρισμα - πράγμα όχι κατ ανάγκην κακό.

Πια τα θετικά: Σταθερά και πάντα, καλή προστασία με οποιονδήποτε συνδυασμό μηχανής - λεπίδας. Σχετικά με τη γλύστρα, αν δεν δεχθεί αρκετό νερό είναι μάπα, αν δεχθεί το αναγκαίο νερό είναι υπέροχη και άφθονη. Το ίδιο ισχύει και για την μεταξυριστική. Post: υπάρχει πάντα, μπορείς να το "ρυθμίσεις" σε ελαφρύ, βαρύ και ενδιάμεσο αναλόγως της ποσότητας νερού. Για αυτό απαιτούνται δοκιμές - αν ξυρίζεται κανείς κάθε μέρα θα το βρει γρήγορα, αν όχι η εύρεση θα αργήσει λίγο)

Έχω την αίσθηση (έστω ψευδαίσθηση) ότι η δημιουργία αφρού σε μπολ στην ck6 είναι προτιμότερη, απ ότι στο πρόσωπο απευθείας.

Τα αρώματα υπέροχα

Τα μειονεκτήματα: πάρα πολύ ακριβά - ενώ την ίδια στιγμή υπάρχουν άλλα φθηνότερα και (υπό προϋποθέσεις) καλύτερα, όχι μόνο σε διάρκεια, αλλά και στην ποιότητα του αφρού, συνολικά του ξυρίσματος [σε άλλες αναρτήσεις θα υπάρξει αναλυτικότερη αναφορά]. Δεν συμπεριφέρονται πάντα με τον ίδιο τρόπο ακόμα και στο μπολ που ο έλεγχος στο φτιάξιμο του αφρού είναι καλύτερος, ελάχιστο παραπάνω νερό και ο αφρός γίνεται μια γλίτσα που δεν στέκεται στο μάγουλο ούτε ... με πριτσίνια, παρόλο που στο μάτι δεν είναι όπως λέμε 'σπασμένος' (δηλ. διατηρεί με ένα τρόπο την συνοχή του).

Θα ακολουθήσει σύγκριση με άλλα σαπούνια πιο απλής σύνθεσης (με και χωρίς ζωικό λίπος) αλλά χρειάζεται πολύς χρόνος για να είμαι σίγουρος, οι πρώτες ενδείξεις είναι υπέρ των απλούστερων συνθέσεων, με μόνη εξαίρεση το TABAC (παλιό και νέο) που είναι μια κατηγορία μόνο του ή αν προτιμάτε δίνει πάντα καλό αποτέλεσμα και για αυτό θα μείνει εκτός σύγκρισης.

Νομίζω ότι αυτή η σύγκριση είναι αναγκαία ανεξάρτητα από τον υψηλό βαθμό υποκειμενισμού που κυριαρχεί στα εμπειρικά συμπεράσματα (διαφορετικός τύπος δέρματος, διαφορετικός εμπορικός στόχος του κατασκευαστή, διαφορετικό πινέλο/πινέλα και συνήθειες στο ξύρισμα κλπ κλπ) διότι ναι μεν καλή η ck6 χωρίς όμως να δικαιολογεί πρώτον, τον μεγάλο ντόρο που γίνεται για αυτή και δεύτερον, το τόσο υψηλό κόστος
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Το άρωμα στο High Jump 47 είναι εμπνευσμένο (και πολύ κοντά) από το "Le Male" του Jean Paul Gaultier..
Για μένα το πιο πετυχημένο τους αρωματικά..
Αυτό και έχω και παρότι συνήθως αφαιρώ ποσότητα σε άλλο bowl απ' τη συσκευασία..
με το συγκεκριμένο Crown King 6 φορτώνω σύντομα από μέσα..
Λέω σύντομα γιατί απολαμβάνω καλύτερα το άπλωμα και το σταδιακό βρέξιμο ελαφρώς στο πινέλο
και το πρόσωπο..
Εάν το παρακάνεις με το φόρτωμα είναι ανούσια σπατάλη εδώ..
Κάποτε το σετάρισα με τον κύβο (που οι τελευταίες εκδόσεις έχουν στοιχεία της παραπάνω φόρμουλας..)
Τρόμαξα από την πολύ πλούσια δημιουργία αφρού ενώ είχε να δώσει ακόμα περισσότερο..
Βούτυρο στο ψωμί των ασβών..
Την επόμενη ξυρίστηκα μια χαρά μόνο με τον κύβο.. (κι ας πλασάρεται ως pre-shave!)
Ένα "αόρατο πέρασμα" σε βρεγμένο πρόσωπο θα εμφανίσει αρκετό και πυκνό αφρό!
Το κάθε σαπούνι τριγύρω έχει το δικό του χαρακτήρα στην παραγωγή αφρού εξάλλου!
Με τα CK6 της Phoenix απλά θα πνιγείς στους αφρούς εάν έχεις μάθει από άλλα να φορτώνεις χωρίς αύριο..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Bob Dens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 08 Οκτ 2022, 20:18
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 70 times
Been thanked: 164 times

Το Future Fiction το φορτώνω απευθείας από το μπολ ενώ στο High Jump αφαιρώ μικρή ποσότητα και αφρό κάνω σε μπολ.
Fusarium υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για αυτό;

Προσωπικά, έχω αδυναμία στο fresco. Σετάκι.
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4749 times
Been thanked: 4724 times

Αγαπητέ Bob Dens καταρχήν συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση

Δεν υπάρχει κανένας λόγος, απλά ήθελα να δω αν θα υπάρχει κάποια μεταβολή στο σαπούνι από τον τρόπο φορτώματος γιατί είναι πολύ μαλακό και μου ηταν άγνωστη η CK6 όταν την πρωτοπήρα.

Η μόνη διαφορά που εντοπίζω εγώ είναι ότι όταν αφαιρείς μια ποσότητα απο μέσα και κάνεις τον αφρό στο μπολ δεν χρειάζεται - όπως είναι λογικό - να αφήσεις μετά το σαπούνι να στεγνώσει ανοιχτό.

ελπίζω να βοήθησα
Άβαταρ μέλους
Bob Dens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 08 Οκτ 2022, 20:18
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 70 times
Been thanked: 164 times

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φυσικά και βοήθησες.
Εγώ που το δουλεύω στο μπολ, αλλά δεν το αφήνω ανοιχτό να στεγνώσει είναι πολύ λάθος;
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8840 times
Been thanked: 11966 times
Ηλικία: 55

Στο ΠΞ υπάρχουν πολλά πράγματα που είναι σχετικά. Αυτό είναι στάνταρ λάθος. Η εγκλωβισμένη υγρασία ευνοεί τη δημιουργία βακτηρίων. Θα χαλάσει το σαπούνι κ πιθανώς η μούρη....
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”