Πρόταση για ένα καλό pre-shave;

Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ένα καλό pre-shave; Είχα εκείνο της Floyd. Είχα μείνει ικανοποιημένος αλλά τώρα που δεν το βρίσκω πουθενά τι να πάρω, τι προτείνετε;
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

εγω θα σου προτεινω πριν πασ σε κατι ακριβο δοκιμασε το Proraso το άσπρο ,ειναι αρκετα καλο και οικονομικο, βεβαια πολλα χρονια δεν χρησιμοποιω pre-shave για να τα ξερω τι βγαζουν τωρα.
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

@μιχαλησ @
Θα το δοκιμάσω. Από ακριβά είχα δοκιμάσει το Truefitt&Hill αλλά με τη ποσότητα που χρειαζόταν για να κάνει δουλειά βγήκε πάρα πολύ ακριβό.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27688 times
Been thanked: 39283 times
Ηλικία: 54

Έχω δοκιμάσει αρκετά ώστε να καταλήξω στο συμπέρασμα ότι αν χρησιμοποιείς καλό σαπούνι, το preshave είναι αχρείαστο.

Αυτά που μου άρεσαν περισσότερο είναι ο κύβος της PAA και το απλό σαπούνι γλυκερίνης Παπουτσάνη.
Το χειρότερο ήταν ένα λάδι της Simpson, ενώ το πλέον αδιάφορο/άχρηστο το Myrsol emulsion.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Εάν σου έκανε δουλειά το Floyd και σου άρεσε πες μου να στο στείλω, 3 φορές απο 5 σταγόνες είχα βάλει. Πέραν αυτου, θα συμφωνήσω με τον Ανδρέα και επίσης έχοντας χρησιμοποιήσει το γλυκερίνης που αναφέρει ήταν μιά χαρά. Πλέον δεν χρησιμοποιώ ούτε εγώ..
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8836 times
Been thanked: 11956 times
Ηλικία: 55

Όταν έχω κέφι χρησιμοποιώ το Proraso Sensitive με πράσινο τσάι κ βρώμη. Έχει δροσερό όξινο άρωμα, ταυτόχρονα ομως τόσο ουδέτερο που να μην μπλέκεται με τα υπόλοιπα που ακολουθούν τη διαδικασία του ξυρίσματος.Τα άλλα του μπραντ μου φαίνονται βαριά κ μπλέκονται με τα αρώματα του σαπουνιού. Μάλλον συμφωνώ με τον @Vavous πως δεν προσθέτει ιδιαίτερα στην προστασία αν χρησιμοποιείς καλό σαπούνι. Επίσης χρησιμοποιώ σαπούνι Γλυκερίνης Παπουτσάνης, κυρίως γτ ξυρίζομαι χωρίς προηγούμενο ντουζ. Αρωματικά όμως υστερεί πολύ σε σχέση με το Proraso Sensitive. Σίγουρα δε θα έδινα κάτι παραπάνω από όσο κοστίζει το Proraso το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί κ σαν After Shave.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Συμφωνώ με τον Ανδρέα @Vavous .... αξίζει πραγματικά ο κύβος της PAA και η εκδοχή mentholated για το καλοκαίρι , αλλά και η κανονική της έκδοση . Δροσιά, εξαιρετικό γλίστρημα στο ξυράφι, και άριστη προετοιμασία για το ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Μάλλον θα πάω κι εγώ για ένα PAA ή τίποτα. Το preshave ήταν συνήθεια και μάλλον θα το κόψω μιας και το σημερινό ξύρισμα ακόμα και με το ταπεινό σαπουνάκι Proraso (κόκκινο), πήγε μια χαρά.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Το ανακάλυψα τώρα τελευταία και βρίσκω πως είναι καταπληκτικό.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Unironically, το καλύτερο pre που έχω βάλει, μεταξύ πολλώωωων σαπουνιών γλυκερίνης, είναι το ξενοδοχειακό κλασικό σαπουνάκι που υπάρχει σε τετράγωνο σχήμα και έχει την κλασική μυρωδιά. Εικάζω ότι έχει να κάνει με το πόσο στυπτικό είναι. Δευτερευόντως, μου έκατσε αρκετά το καραβάκι του παπουτσάνη, το κλασικό.
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”