Anemoesa "Mr Barba" oil (Η γιατρειά από ερεθισμούς)

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Αναζητώντας την ιδανική λεπίδα, είτε με διάφορες μηχανές.. είτε με κάποια ρυθμιζόμενη..
σίγουρα θα υπάρξει κάποια που θα αφήσει ερεθισμούς..
Δραστική αντιμετώπιση με την εφαρμογή ολίγων σταγόνων επιτυγχάνεται με απόλυτη επιτυχία από ένα ελληνικό προϊόν
τής Anemoesa.
Το Mr Barba.. Μάλιστα η εταιρία το προωθεί ως pre-shave & after shave..
Όπως λένε οι ίδιοι.. μετά το ξύρισμα και αφού ανακινήσουμε καλά (έχοντας ζουλήξει το καπάκι πρώτα.. έτσι ώστε να ανακινηθεί όλο το λάδι..)
καταπραΰνει, τονώνει και διατηρεί απαλή την επιδερμίδα, ενώ χάρη στο ενεργό συστατικό Dragon’s Blood έχει ισχυρή επουλωτική και αναπλαστική δράση σε πληγές, σημάδια και ουλές, αυξάνοντας παράλληλα την ελαστικότητα της επιδερμίδας.

Συστατικά: Αμυγδαλέλαιο, βιταμίνη Ε, ενεργό συστατικό Dragon’s Blood, έλαια αβοκάντο & μακαντάμια,
καστορέλαιο, αιθέριο έλαιο σανταλόξυλο και άρωμα μακαντάμια & κακάο.


Εικόνα
50 ml / 18,20€
Χωρίς υπερβολές.. είναι για μένα.. απόλυτα αυτό το οποίο προορίζεται να κάνει..
Θα μπορούσε να βρίσκεται μέσα σε ένα κουτί πρώτων βοηθειών..
Η θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σιωπηλά μαγικό..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Killing joke mode on
:think: Dragon’s Blood :doh: βρε τον καημενούλη τον δράκο... :D
Killing joke mode off

Η εταιρία αυτή πλασάρει με μεγάλη επιτυχία διάφορα λάδια για γενειάδες, με έλαιο κάνναβης σε τιμές 'φαρμάκι' ανά (30ml).

Το αίμα αναδύθηκε πολύ γρήγορα στην βιομηχανία, όπου έγινε trend πλέον, και συμπεριλαμβάνεται σε μια ποικιλία διαφορετικών προϊόντων.

Η δύναμη του Dragon’s Blood αλλά και η πρόσφατη εμμονή της βιομηχανίας σημαίνει ότι, δεδομένου ότι πρόκειται για ένα φυσικό συστατικό,
πιθανότατα δεν είναι επιβλαβές, εκτός και αν έχετε χρόνια ιατρικά προβλήματα.

Είναι γενικά κατάλληλο για όλους τους τύπους δέρματος, αλλά δοκιμάστε το με προσοχή, ιδίως αν έχετε αλλεργία στο λατέξ.
Καθώς το λατέξ και το Dragon’s Blood προέρχονται από παρόμοια δέντρα, (ρητίνη) που είναι πάρα πολύ αλλεργιογόνα.

ΥΓ: Πάντως το «αίμα του Δράκου» μπορεί να ακούγεται σαν κάτι που βγήκε από το Game of Thrones... :d
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Το αίμα του Δράκου είναι μια κόκκινη ρητίνη που μπορεί να προέρχεται από πολλά διαφορετικά δέντρα που συχνά αναφέρονται ως δέντρα δράκων.
Το αίμα του Δράκου έχει χρησιμοποιηθεί ιατρικά για αιώνες και συνεχίζει να χρησιμοποιείται στην παραδοσιακή ιατρική - συμπεριλαμβανομένης της κινεζικής ιατρικής - μέχρι σήμερα.
Αυτή η κόκκινη ρητίνη μελετάται επίσης για την πιθανή χρήση της ως φυσικού συντηρητικού τροφίμων και ακόμη και ως αντικαρκινική θεραπεία.
Οι εταιρείες περιποίησης του δέρματος περιλαμβάνουν όλο και περισσότερο το αίμα του δράκου σε προϊόντα σχεδιασμένα για αντιφλεγμονώδη, αντιγηραντικά και καταπραϋντικά αποτελέσματα.
Ένα συστατικό αίματος δράκου από το είδος Croton lechleri, έχει αξιολογηθεί για χρήση στη θεραπεία του καρκίνου.
Τα κύρια χημικά συστατικά του αίματος του δράκου είναι τα φλαβονοειδή, οι φαινόλες, τα στεροειδή και τα τερπενοειδή.
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κωνσταντίνε δεν συμφωνούμε σε όλα, αλλά δεν πειράζει μικρό το κακό. :)

Ειδικά για την κινεζική παραδοσιακή ιατρική, άστο φίλε (μην το ακουμπάμε) είναι για πολλά γέλια.

Αστειευόμενος απάντησα, όσο για την συγκεκριμένη ρητίνη δυστυχώς την γνωρίζω και από 1ο χέρι.

Και μίας και έγραψες πολύ καλά λόγια, εσύ τα έχεις δοκιμάσει τα λάδια του μίστερ μπάρμπα;

Και αν ναι, εκτός από αυτά που μας λένε αυτοί οι ίδιοι, εσύ τι γνώμη έχεις; αξίζουν; είδες καμία σούπερ βελτίωση;
Ως προς τις ιδιότητες τους ρωτώ, συμπεριλαμβάνοντας βέβαια και την τιμή απόκτησης τους.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Γειά σου Αντώνη!
Στο δικό μου ευαίσθητο δέρμα εξαφανίζει κυριολεκτικά τυχόν ερεθισμούς ταχύτατα.. οπότε επιβεβαιώνω πώς είναι ισχυρό και αποτελεσματικό
όπως αναφέρομαι παραπάνω.
Η γνωριμία μου ξεκίνησε με το συγκεκριμένο προϊόν μέσω δείγματος από το Kosmosman σαν δωράκι.
Κατευθείαν στη συνέχεια το αγόρασα από το Anemoesa Cosmetics Laboratory.
Με ταπεινότητα όπως το γλυκό του άρωμα είναι πραγματικά ταχύτατα δραστικό..
Θέλησα να μοιραστώ την ικανοποίηση μου προτείνοντας το ανεπιφύλακτα και δεν διαφωνώ με ότι αναφέρεις σε καμία περίπτωση μιάς και δεν έχω
προσωπικό όφελος από την διαφήμιση του..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Αλήθεια τι άρωμα έχει; Το λάδι για τα γένια της σειράς είναι πυκνό τόσο που κολλά και δεν απλώνεται και μυρίζει πολύ άσχημα.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Το άρωμα του είναι μακαντάμια & κακάο..
Δέν μπορώ να το περιγράψω.. αλλά σίγουρα δέν είναι δυσάρεστο..
Είναι ευχάριστο και γλυκό κάπως ιδιαίτερο στα ρουθούνια μου..
Θα το έλεγα και unisex..
Ο όποιος ερεθισμός θα απορροφήσει τίς σταγόνες..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Κανονικά έπρεπε να βγω και να το "κράξω" σύμφωνα πάντα με την δική μου εμπειρία, χρήση και αποτελέσματα.

Δεν το έκανα όμως, απλά αστειεύτηκα, κατανοώντας πως στα αλλεργιογόνα, υπάρχουν διαφορετικοί τρόποι απόκρισης,
και τα αλλεργιογόνα λειτουργούν διαφορετικά στον καθένα μας.

Την ρητίνη αυτήν μου την είχε προτείνει κάποτε ο γνωστός κ.Ορέστης, το έψαξα αρκετά, αλλά οι γνώμες διίστανται,
ως προς το αποτέλεσμα, και σχετικά με αυτό συστατικό, οι μελέτες που διάβασα δεν ήταν καθόλου πειστικές, ώστε να
κάνω το βήμα να το εμπιστευτώ - προσθέσω στα δοκιμασμένα συστατικά που χρησιμοποιώ σε ιδιοσκευάσματα μου.

Το συγκεκριμένο λάδι (?) όμως μου το έφεραν ως δώρο, και αφού ξέρουν πλέον την τρέλα μου και για τα asb, μπορεί να
γράφω σπάνια, αλλά έχω δοκιμάσει τα 'καλύτερα' και ίσως τα περισσότερα balms από όλους μας εδώ μέσα.

Μετά από ένα εξαιρετικό ξύρισμα, έγινε η εφαρμογή του μπάρμπα, σκέτο χωρίς asl ώστε να μπορώ να καταλάβω τις όποιες ιδιότητές του.
Σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο καιγόμουν, οι κοκκινίλες έφτασαν μέχρι τον λαιμό χαμηλά, έριχνα άφθονο παγωμένο νερό αλλά η ζημιά του
είχε ήδη προχωρήσει, και τα εξανθήματα έκαναν σχεδόν τρείς μέρες να εξαφανιστούν.

Ναι ok είπα, το έχω ξαναδεί το έργο, έχω υπέρ-ευαίσθητο δέρμα, είμαι αλλεργικός σε κάποια συστατικά, και επιπλέον δεν έκανα και την
απαραίτητη δοκιμή πριν από την χρήση του, που κάνω (βιαζόμουν) πάντα, την (μα)καντάμια μου μέσα... :hb

Ο φίλος που μου το έφερε με ρώτησε πως μου φάνηκε, μα ήταν ένα όνειρο... :D και του εξήγησα, έτσι το πήρε πίσω γελώντας, και χωρίς να ξέρει
τι τον περίμενε, διότι ως ένας άλλος περίεργος του ΠΞ το δοκίμασε και ο ίδιος, και σχεδόν μία από τα ίδια, 2/2 με ένα κλικ λιγότερη αντίδραση.

Τέλος το λάδι πήρε ένας τρίτος περίεργος του ΠΞ, με την διαφορά ότι δεν συνέβη τίποτα από όλα τα παραπάνω, απλά δεν του άρεσε το άρωμα.

Όπως κατάλαβες Κωνσταντίνε, δεν βγήκα 'τυχαία' να απαντήσω, και εννοείται πως δεν είναι κάτι προσωπικό, δεν μπορώ να κατηγορήσω λοιπόν
την συγκεκριμένη ουσία, (δεν υπάρχουν μελέτες) αν και μου φαίνεται αχρείαστη και ας υπάρχει παντού, από την αρωματοποιία μέχρι το μελάνι.

Δεν μπορώ να κατηγορήσω ούτε τον μπάρμπα, όλα φυσικά παίζουν τον ρόλο τους, χημεία είναι αυτή, ακόμα και η μη τήρηση μίας δόσης συχνά
μας δίνει αντίθετα και ανεπιθύμητα αποτελέσματα από αυτά που αναμένονται.

Καταθέτοντας και εγώ την εμπειρία μου, πιστεύω πως βοηθώ όποιον διαβάσει αυτό το νήμα, ώστε να μπορεί να φιλτράρει τις γνώμες, και να
αποφασίσει αν το μπουμπουνίσει ή όχι, το συμπέρασμα είναι γνωστό άλλωστε, και πιστεύω πως συμφωνούμε όλοι πάνω σε αυτό, και αφού το
διαμάντι ή η γιατριά κάποιου γίνεται το σκουπίδι ή η αρρώστια σε κάποιον άλλον, άρα το γνωστό και αλάνθαστο YMMV καλά κρατεί... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Σε ευχαριστώ Αντώνη που αφιέρωσες πολύτιμο χρόνο να μοιραστείς γνώμη και εμπειρίες..
Να συμπληρώσω πώς στο κάθε τι, εάν δεν το δοκιμάσει κάποιος στο δικό του δέρμα και τα δικά του ρουθούνια παραμονεύουν αντίστροφες καταστάσεις από αυτά που θα έχει διαβάσει.. είτε θετικά είτε αρνητικά.
Εγώ στάθηκα τυχερός όσον αφορά το λάδι και εύχομαι στον καθένα να βρει αυτό που ταιριάζει εξίσου στο πρόσωπο του και λειτουργεί!
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”