Είναι τελικά τόσο σημαντικό το πινέλο???

Nik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2021, 22:19
2
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Καλησπέρα σε όλους, διαβάζω διαφορα για τα πινέλα, κατηγορίες, συνθετικά αλόγου και τα σχετικά, βλέπω κάτι τιμές τρελλες.... Τελικά πόσο συμαντικο είναι ένα καλό πινέλο, αξίζει να επενδύσεις?έχει αντοχη? Κάνει διάφορα στο ξύρισμα? Η πινέλο από 5 ευρό και βλέπουνε...
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5931
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27636 times
Been thanked: 39152 times
Ηλικία: 54

Τόσο μια Πόρσε όσο κι ένα Ζάσταβα την ίδια δουλειά κάνουν και θα σε πάνε στη δουλειά σου.
Η αξία που τους δίνεις εσύ προσωπικά, η ποιότητα και τελικά η απόλαυση είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά.

Έτσι και στα πινέλα, όλα κάνουν λάδερ. Άλλα πιο γρήγορα, καλύτερα και με πιο ευχάριστη αίσθηση στο πρόσωπο, άλλα όχι τόσο.

Προτάσεις για πρώτο πινέλο, όπως λες κι εσύ, θα βρεις πολλές στα σχετικά νήματα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13718 times
Been thanked: 14698 times
Ηλικία: 54

Από τη μικρή μου πείρα αν κάνεις αφρό στο πρόσωπο και θέλεις να το απολαύσεις αξίζει να δώσεις κάτι παραπάνω, διαφορά στο ξύρισμα πάντως δεν έχω καταλάβει.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Η διαφορά από πινέλο σε πινέλο (το μάθαμε και οι νουμπάδες πλέον) είναι ότι μεταξύ ενός γουρουνοπίνελου κι ενός καλής ποιότητας ασβού ή συνθετικού, θα έχεις ταχύτερο και περισσότερο αφρισμό στο ίδιο σαπούνι/κρέμα.

Εγώ από τότε που πήρα το γιάκι συνθετικό δεν παρατηρώ ποιο σαπούνι έχει δύσκολο αφρισμό. Προηγουμένως, με ένα nom Gustav χοίρου (αξιοπρεπέστατο κατά τα άλλα), μου έβγαινε η παναγίτσα στα δύσκολα.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 579
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7205 times
Been thanked: 7658 times
Ηλικία: 41

Το πινέλο είναι ένα μέσο ευχαρίστησης στο face lathering
είναι αυτό που έρχεται σε επαφή με το πρόσωπο και κάνει ένα είδος μασάζ εκτός από μέσο αφρισμου...
Όποτε είναι σημαντικο για ένα απολαυστικό ξύρισμα
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Ένα πινέλο ασβού θα κρατήσει περισσότερο ζεστό νερό μέσα στο θύσανο με αποτέλεσμα πιο γρήγορη δημιουργία αφρού και σαφώς καλύτερη αίσθηση στο πρόσωπο.
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 859
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7657 times
Been thanked: 7064 times
Ηλικία: 45

Διαφωνω με το ακριβο η φθηνο, για παραδειγματικα τα συνθετικα της yaqi που στοιχιζουν απο 5 - 25 ευρω ειναι πολυ ανωτερα σε αισθηση ακομα και απτο ακριβοτερο χοιρο...
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13264 times
Been thanked: 13903 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Η διαφορά σε ποιότητα υλικών και κατασκευής των πινέλων - χοίρου, ασβού, συνθετικά ή όποια άλλη σκεφτεί κάποιος φίλος - είναι δεδομένη. Σε γενικές γραμμές, δεν μπορεί να έχει κάποιος "καλό" πινέλο με λίγα λεφτά. Βέβαια, από την άλλη, το ακριβό πινέλο δεν εξασφαλίζει και την καλύτερη αίσθηση ή και το τελικό αποτέλεσμα στο ξύρισμα, από αυτό που νιώθει ο καθένας με προηγούμενα φθηνότερα πινέλα - κάθε κατηγορίας - που έχεις στην κατοχή του. Ισχύει, λοιπόν και το περί ορέξεως... κλισέ αλλά αλήθεια και αυτό.
Άβαταρ μέλους
Theo 1985
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 10:02
3
Has thanked: 227 times
Been thanked: 594 times
Ηλικία: 39

Μερικές φορες αυτό που πληρωνεις στα ακριβά πινέλα είναι οι ώρες που έφαγε ο αρτιζανος να φτιαξει την λαβή ή τον θυσανο αν μιλάμε για χειροποίητο.
Μπορεί να πληρώνεις υλικό αν εχεις μια ασημένια λαβή ή ενα απο κέρατο.
Το θέμα αντοχή είναι σχετικό και έχει να κανει με την ποιότητα και την συντήρηση, υπάρχουν ακόμα vintage πινέλα που είναι σε λειτουργική κατάσταση.
Το θέμα απόλαυση είναι και αυτό σχετικό, σε άλλον αρέσει η φασολάδα, σε άλλον το σουβλάκι και σε μερικούς και τα δυο.
Αν ξεκινας τώρα ίσως καλό είναι να κανεις όλο το ταξίδι ξεκινώντας με το πινέλο των 5 ευρώ και περνάς σταδιακά στα πιο ακριβα.
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 454
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1139 times
Been thanked: 721 times
Ηλικία: 52

Δεν έχω δώσει πολλά λεφτά για πινέλο. Το πρώτο γουρουνάκι Omega που πήρα πριν 7 χρόνια, νομίζω πως είναι πλέον το πιο απαλό και εύχρηστο που έχω. Υπάρχει ακόμα ένα Semogue γουρούνι (ακόμα το στρώνω) και ένα LS ασβός (LioJun ή κάπως έτσι Κινέζικο).
Πιστεύω ότι υπάρχουν άνθρωποι πιο κατάλληλοι από εμένα να απαντήσουν, αλλά αυτή είναι η δική μου γνώμη, σαν χρήστης.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”