Πλήρης εξοπλισμός μεχρι 50 ευρώ.

Nik
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2021, 22:19
2
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Καλησπέρα παιδιά, είναι εντελώς νέος στο χόμπι και θα ήθελα της προτάσεις σας για ένα πλήρη εξοπλισμό (μηχανή - σαπουνι ξυρίσματος-aftersave-και πινέλο) μέχρι 50 ευρώ γιατί και οι εποχές είναι δύσκολες. Αναμένω με ανυπομονησία της προτάσειις σας.. Ευχαριστώ. :thankyou

.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39281 times
Ηλικία: 54

Καλώς όρισες Νικ. Η ερώτηση αυτή έχει απαντηθεί δεκάδες φορές. Αν διαβάσεις τα σχετικά νήματα θα πάρεις πολλές ιδέες.

Η δική μου πρόταση βάσει των δικών μου προτιμήσεων και γούστων: Μια closed comb Parker, συνθετικό πινέλο Γιάκι, σαπούνι Haslinger, λοσιόν Ακουα Βέλβα.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
poseidon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2021, 06:57
2
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 31

Επειδή καταλαβαίνω την ερώτηση.
Θα χρειαστείς στα βασικά ~15€:
-Μπωλ ξυρίσματος (~7€) διαστάσεων περίπου 11-12εκ πλάτος 6-7εκ βάθος. Μπορεί να είναι κούπα καφέ, κάποιο φτηνό από ξυριστικό μαγαζί ή τζάμπο.
-Λεπίδες ξυρίσματος (~6€). Προτείνω μια ποικιλία από Perma sharp, Astra Platinum, Bic Astor, Personna Platinum και feather/kai για αργότερα.
-Στυπτικό στικ (~2€)

Τώρα έχουμε ~35€ για τα υπόλοιπα.
-Πινέλο (7-17€)
Αυτό μπορεί να είναι ένα omega 10065 ή 10048 ή ένα συνθετικό yaqi, Razorock, κλπ.
-Μηχανή (8-25€)
Μπορεί να είναι μια Lord L6, Feather Popular, Gillette King C, αν ψάχνεις κάποια μέχρι 15€ ή αν δώσεις κάτι παραπάνω ανοίγουν οι επιλογές.

Και μένει το σαπούνι και το AS (5-20€)
-Σαπούνι-Κρέμα
Μπορεί να είναι ένα στικ αρκο στα 2€, μια κρέμα ΛΕΑ στα 3€ ή θα προτιμούσα ένα haslinger με το κουτάκι του στα 6.5€
-After shave
Εδώ εγώ θα πρότεινα μια απλή Nivea sensitive Balm στα 7€ από σούπερ μάρκετ.

Συνήθως το πρώτο κομμάτι του hardware αγνοείται και είναι σημαντικό για την πρώτη επαφή στο ΠΞ, οι λεπίδες είναι αυτές που ξυρίζουν και πρέπει να βρεθεί κατάλληλη, το στικ αυτό που θα σε "γιατρέψει" και το μπολ για να δεις τι εστί ΠΞ!
Οπότε θα πρότεινα ένα απλό πινέλο omega, μια οικονομική μηχανή και να επενδύσεις λίγο παραπάνω σε σαπούνι και ASB με άρωμα της αρεσκείας σου. Τα haslinger αποτελούν εξαιρετικο VFM, ειδικά όταν έχεις στενό budget, ωστόσο αν γίνουν περικοπές στο hardware, μπορείς και να δεις για σαπούνια ή κρέμες στα 12-13€.
Άβαταρ μέλους
zanxion
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 155
Εγγραφή: 27 Μάι 2021, 10:05
3
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 333 times
Been thanked: 341 times
Ηλικία: 51

Wilkinson Classic Πεταλούδα 13€ (από τις φτηνές η καλύτερη)
Proraso Shaving Soap (4€) ή Cella Shaving Cream (6€)
Πινέλο χοίρου Nom Gustav 41 (6€)
Λεπίδες ξυρίσματος (από 0.60€ η πεντάδα, και όσο σηκώνει η τσέπη σου)
Proraso After SHave Lotion (7€)
Για μπολ, κάνει μια χαρά και μια μεγάλη/φαρδιά κούπα.

Σύνολο 36-38€.
Θα κάνεις μια καλή κι ευχάριστη αρχή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 30 Ιούλ 2021, 15:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
“Whenever I feel the need to exercise, I lie down until it goes away.”
― Paul Terry
Άβαταρ μέλους
Giwrgis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 542
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 11:24
5
Has thanked: 2412 times
Been thanked: 2661 times

Προσωπικά, με τα Yaqi πλέον διαθέσιμα Ελλάδα(καθαρά για το κόστος η επιλογή), δεν θα πρότεινα φθηνό πινέλο χοίρου. Τα πλεονεκτήματα του συνθετικού είναι γνωστά και ειδικά για αρχάριους το θεωρώ πολύ πιο safe επιλογή.
Ενδεικτικά, την προηγούμενη εβδομάδα ξεκίνησε ένας νεαρός φίλος το π.ξ και με το Ω49, δουλεμένο και σπασμένο, συνάντησε δυσκολίες με αποτέλεσμα να με παίρνει τηλέφωνο ψάχνοντας τα λάθη. Μόλις πήρε συνθετικό (Yaqi Sagrada) του φάνηκε παιχνιδάκι..
Για τα υπόλοιπα, ο Ανδρέας @Vavous έγραψε ακριβώς ότι πρότεινα και εγώ στον νεαρό με διαφορά στην μηχανή που υπήρχε ήδη και στο aftershave που είχε ήδη, όπως όλοι προφανώς.
Embrace the steel..
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Τι 50 ευρώ;;;! Εδώ κάναμε σετ(άρα) με 22:

-Feather Popular μηχανή (11,50 από χόντο τον Απρίλιο)
-Κρέμα nivea sensitive (1,50)
-Άφτερ nivea protect & care (2,80 σε προσφορά ΑΒ πριν ένα μήνα)
-Πινέλο nom Gustav (6,20)

Λεπίδες δεν υπολογίζω, είναι ταχέως αναλώσιμο και οικονομικό προϊόν.

Yaqi μόνο από ali παιδιά, ο μαλλοφτιάχτης τα φέρνει 20 ευρώ ξερωγω, ενώ ο κατασκευαστής πουλάει με ελαττώματα αισθητικής φύσεως (στο δικό μου δε βρίσκω καν) και σε άψογη λειτουργική κατάσταση...7 Ευρώ ΜΕΤΑ φόρων, με γρήγορο εκτελωνισμό και μεταφορικά (πλέον, αφού δεν υπάρχει τελωνείο για αγορές <150 από Αλί και εβαυ).
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Θα συμφωνήσω με τον [mention]mbakurin [/mention] ειδικά για αρχή μέχρι να δεις και αν όντως σου αρέσει ώστε να επενδύσεις αργότερα σε κάτι καλύτερο αυτό το σετ θα σου πρότεινα κι εγώ.
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Vavous έγραψε: 30 Ιούλ 2021, 07:26 Καλώς όρισες Νικ. Η ερώτηση αυτή έχει απαντηθεί δεκάδες φορές. Αν διαβάσεις τα σχετικά νήματα θα πάρεις πολλές ιδέες.

Η δική μου πρόταση βάσει των δικών μου προτιμήσεων και γούστων: Μια closed comb Parker, συνθετικό πινέλο Γιάκι, σαπούνι Haslinger, λοσιόν Ακουα Βέλβα.
+ κι απο εμένα με εξαίρεση το συνθετικό. Νομίζω για αρχή ένα Omega 80097 (Γαλαξίας) θα ήταν κατάλληλο, μετά θα έρθουν και οι ασβοι και τα συνθετικά.
Και το 80097 θα είναι πιθανότατα και μετά από 1, 2 και 5 χρόνια στο ροτέϊσο :D
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 580
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7218 times
Been thanked: 7676 times
Ηλικία: 41

Μηχανες:Feather popular, lord,Rapira
Πινέλα:Omega,Kent(συνθετικά)
Σαπούνια:Hasliger,Proraso
Aftershave Lavish,Floid
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
poseidon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2021, 06:57
2
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 31

Γενικά σε ξυράφι και πινέλο μπορείς να ξεκινήσεις οικονομικά και να αναβαθμιστείς στην συνέχεια.
Εκεί που δεν "αξίζει" να τσιγγουνευτείς είναι το σαπούνι/κρέμα και οι λεπίδες. Αυτά κάνουν το 70%+ του ξυρίσματος. Αν δεν σου αρέσει το ξύρισμα δοκίμασε και άλλες λεπίδες, κάνουν τεράστια διαφορά!
Επίσης το σαπούνι εκτός των ιδιοτήτων που πρέπει να κάνει δουλειά είναι αυτό που θέλεις να μυρίζεις και να βάζεις πάνω σου. Εγώ πολλές φορές πάω για ξύρισμα για να σαπουνιστώ και όχι λόγω τριχών!!!
Αυτά θα σε κρατήσουν στο ξύρισμα αν σου αρέσουν.
Από κει και πέρα ένα μπωλ χρειάζεται, είτε από κορνφλεικς, είτε ξυρίσματος με 4-5€ για αρχή και ένα στυπτικο για τα δεδομένα κοψίματα..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”