EJ 89 - Ένας μύθος καταρρίπτεται (;)

Άβαταρ μέλους
katsam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 21:58
9
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1258 times
Ηλικία: 41

Προβοκατόρικος ο τίτλος και εξηγούμαι:

Ξεκίνησα το πξ το 2015 βρίσκοντας τυχαία το παρόν φόρουμ και διαβάζοντας για τις ευεργετικές επιπτώσεις του στο δέρμα. Με τί μηχανή να ξεκινήσω όμως; Τα κουκιά ήταν (και είναι) μετρημένα για κάποιον που δεν έχει ιδέα από το άθλημα και θέλει να ξεκίνησει από το άλφα για να πάει στα επόμενα γράμματα χωρίς περιπέτειες.

Ή μία εκ των 89 (EJ / Muhle) ή την 34. Διάλεξα την πιο ήπια από τις 3, την αγγλική.

Περνώντας ο καιρός και δοκιμάζοντας προϊόντα αντιλήφθηκα ότι κάτι δεν με ικανοποιούσε. Οι ερεθισμοί στον λαιμό ήταν κάτι σχεδόν δεδομένο, 9 στα 10 ξυρίσματα ήταν εκεί, παρόντες άλλοτε έντονα και άλλοτε αμυδρά.

Εντάξει, λέω, άσχετος είμαι, δεν φταίει η μηχανή, θα φταίει η τεχνική. Δοκίμασα διαφορετικές γωνίες, λιγότερη ή περισσότερη πίεση, λιγότερα περάσματα, ζεστό νερό, χλιαρό νερό, κρύο νερό, ό,τι τέλος πάντων διάβαζα ότι μπορεί να επηρρεάσει. Τσου.

Οκ, είπα, δεν παίζει να ευθύνεται η μηχανή, θα φταίνε οι λεπίδες. Δοκίμασα και δοκίμασα, από gillette branded (minora, 7 o clock, nacet) και θυγατρικές gillette (perma, astra) μέχρι αιγυπτιακές, πακιστανικές, κινέζικες και μπαγκλαντεσιανές, γλυκιές και...ξινές, ήπιες και επιθετικές. Ασφαλώς και υπήρχαν διαφορές μεταξύ τους, ασφαλώς και πήρα κάποια καλά ξυρίσματα, αλλά και πάλι...όχι.

Ε δεν μπορεί, ξαναείπα, αποκλείεται να φταίει η μηχανή. Όλοι πίνουν νερό στο όνομά της. Δεν μπορεί μόνο εγώ να έχω το πρόβλημα. Ας δοκιμάσω σαπούνια και κρέμες με περισσότερη ολισθηρότητα, να κάνει ice skating η λεπίδα να σωθώ. Ε, ούτε.

Για κάποια μεγάλη περίοδο λόγω έλλειψης χρόνου το παράτησα το άθλημα. Θεωρούσα και θεωρώ το πξ αγχολυτικό, ψυχοθεραπεία και όλα αυτά που αν τα άκουγε κάποιος πριν 5-6 χρόνια, την προ-Σταρόβα εποχή σου έλεγε: "μα καλά βαρεμένος είσαι, βλέπεις βιντεάκια με ανθρώπους που ξυρίζονται;;;"
Ήταν κάτι που δεν μπορούσα και δεν ήθελα να κάνω διεκπεραιωτικά.

Πριν κάποιους μήνες όμως ο χρόνος επανήλθε, όπως και η διάθεσή μου να χωθώ και πάλι με τα μούτρα, να διαβάσω κριτικές, να δοκιμάσω σαπούνια, after shave, να βρω καινούρια ή και vintage προϊόντα να δω βιντεάκια να τα αγοράσω όλα, ΟΛΑ! Και κυρίως να τα βρω με την 89. Η άρνησή μου να αγοράσω μια άλλη μηχανή ήταν πλέον θέμα τιμής...Όχι, εκεί που τα έχουν καταφέρει όλοι (άλλοι περισσότερο και άλλοι λιγότερο) δεν θα τα παρατήσω εγώ!

Το αποτέλεσμα όμως ξανά μέτριο.Όχι κακό, αλλά μέτριο. Ότιδήποτε πέραν του πρώτου περάσματος συνέχιζε να μου προκαλεί στον λαιμό άλλοτε μικρούς και άλλοτε έντονους ερεθισμούς.

Και φτάνω στο σήμερα. Και στο ερώτημα που μου τριβελίζει το μυαλό. Μήπως η 89 ΔΕΝ είναι για όλους; Μήπως το άγιο δισκοπότηρο των νεοεισερχόμενων στο πξ δεν είναι τελικά και τόσο άγιο; Μήπως ταλαιπωρούμαι άδικα και πρέπει να βγω στη γύρα για αναζήτηση επιθετικής (41, gc 84), adjustable (variant, flexi), se (hawk, oneblade) ή high end super duper (blackland, tatara) μηχανής;
Μήπως πρέπει να παραδεχτώ ότι η 89 με νίκησε και ότι είναι απολύτως αδύνατον να βρω το sweet spot της;

Ή μήπως υπάρχει ένας μύθος; Μήπως δηλαδή ο συνδυασμός "ξεκίνημα στο πξ/89" είναι για κάποιους απλά...λάθος;
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@katsam .... εύλογοι οι προβληματισμοί σου... λίγο έως πολύ το έχουμε βιώσει όλοι στο παραδοσιακό ξύρισμα και πάντα υπάρχει η απορία για την ύπαρξη άλλου καλύτερου συνδυασμού μηχανής - λεπίδας - σαπουνιού κ.λπ. Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και την RAZOROCK MENTOR , κλειστού τύπου μηχανή, με ήπιες λεπίδες ASTRA, DERBY, ή όποια βρίσκεις εσύ αρκετά ήπια για το δέρμα σου. Είναι μηχανή αποτελεσματική και ταυτόχρονα ήπια. Δυστυχώς, με ανάγνωση και παρακολούθηση βίντεο θα αργήσει να έρθει η εξοικείωση με το παραδοσιακό ξύρισμα. Θέλει υπομονή και πρακτική. Καλή συνέχεια....
Άβαταρ μέλους
katsam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 21:58
9
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1258 times
Ηλικία: 41

Ευχαριστώ για την απάντηση και για την πρόταση. Πάντως η ερώτησή μου (η καλύτερα το κατεβατό που έγραψα :) ) είχε να κάνει συγκεκριμένα με την 89 και κατά πόσο έχουν κι άλλοι θέμα γιατί από πρακτική άλλο τίποτα. Όπως θα διάβασες έχω δοκιμάσει κάθε πιθανό τρόπο με τη μηχανή και αν βγάλεις τα μεσοδιαστήματα που είχα σταματήσει το πξ λόγω χρόνου είναι σχεδόν 4,5 χρόνια, σίγουρα δεν είναι μεγάλο το διάστημα αλλά δεν είναι και μικρό, θεωρώ δηλαδή ότι δεν είναι θέμα εξοικίωσης πια, αυτό θα έλεγα ότι ήρθε μέσα στα πρώτα δύο χρόνια.

Με μια ματιά στον πίνακα που δίνει η Razorock, την Mentor δεν την έχει και για τόσο ήπια, την έχει στις Medium-Aggressive μηχανές της. Άρα έχεις διαφορετική εμπειρία με τη συγκεκριμένη; Την βλέπω και σε καλή τιμή.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39282 times
Ηλικία: 54

Καμία μηχανή δεν είναι για όλους. Ούτε και υπάρχει μηχανή/πινέλο/σαπούνι 'Άγιο Δισκοπότηρο', προφανώς όλα έχουν να κάνουν με το ταξίδι και τις εμπειρίες που αποκομίζεις κατά τη διάρκειά του.

Μου φαίνεται πως ήρθε η ώρα να πας παρακάτω και να δοκιμάσεις άλλη μηχανή.

Η DE89 ήταν η πρώτη μου μηχανή στο ΠΞ. Στην αρχή είχα ερεθισμούς και κοψίματα. Τώρα, λέω απλά ότι δεν ξυρίζει. Ποτέ δε μου έκατσε καλά η συγκεκριμένη, ευτυχώς το κατάλαβα σύντομα και πήγα στην επόμενη.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 14773 times
Ηλικία: 54

@katsam Για να ερεθίζεσαι κάτι λάθος έχεις στην τεχνική σου ή υπερβολικά ευαίσθητο δέρμα, πιθανόν μία πιο αποδοτική μηχανή που σημαίνει λιγότερα περάσματα σε συνδυασμό με καλή τεχνική κυρίως με εφαρμογή ελάχιστης πίεσης να είναι η λύση στο πρόβλημά σου.

Την 89 δεν την έχω δοκιμάσει, πρώτη μου μηχανή ήταν η Parker 91R η οποία αν και έχει τη φήμη "επιθετικής" δεν με προβλημάτισε από την αρχή και πλέον είναι πολύ ήπια για τα γούστα μου και ίσως αξίζει να δοκιμάσεις.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@katsam πράγματι, ήρθε η ώρα για το επόμενο στάδιο αγοράς μηχανής. Θα σου πρότεινα, από τη μικρή μου εμπειρία, τις : Razorock Mission, Merkur 34c & Razorock Mentor, με σειρά προοδευτικής επιθετικότητας/ αποτελεσματικότητας, σε τιμή σχετικά προσιτή.
Άβαταρ μέλους
katsam
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 12 Μαρ 2015, 21:58
9
Has thanked: 37 times
Been thanked: 1258 times
Ηλικία: 41

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Parker 91r και Razorock Mentor στις υποψήφιες. Είναι και στην ίδια τιμή. Απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον πρέπει να πάω σε κάτι πιο επιθετικό γι' αυτό και θα απορρίψω την 34.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1739
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13779 times
Been thanked: 14773 times
Ηλικία: 54

Tην mentor δεν την έχω δοκιμάσει οπότε δεν έχω άποψη, αν αποφασίσεις όμως για Parker έχε υπόψη σου ότι όλες οι closed comb έχουν την ίδια κεφαλή με διαφορετικές λαβές, η 91R έχει 97mm και αν αγόραζα Parker σήμερα θα προτιμούσα την 94R ή την 97R στα 77mm.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
NYC1920
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1402
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 19:42
5
Τοποθεσία: Βόλος
Has thanked: 11522 times
Been thanked: 9174 times
Ηλικία: 47

Η δική μου πρόταση είναι να αλλάξεις
τύπο μηχανής .Δοκίμασε κάποια με
άκαμπτη λεπίδα .

Fatip oc για παράδειγμα ,
αν και απαιτεί προσοχή και σεβασμό
η συγκεκριμένη .

Πολύ καλός συνδυασμός είναι και
η vintage Gillette Tech με λεπίδα Feather .Πιο ανέμελο και χαλαρό
ξύρισμα από την Fatip oc .

Οι ερεθισμοί στο λαιμό με ήπιο ξυράφι ,
συνήθως προκαλούνται είτε από
αλλεπάληλα /επίμονα περάσματα στο
ίδιο σημείο ,είτε από πίεση του ξυραφιού στο δέρμα ,
είτε τα γένια ή/και η τεχνική σου αναγκάζουν την λεπίδα ( μόνο σε ξυράφια που την αναρτούν και δεν τη σφίγγουν ) να χορεύει ζεϊμπέκικο .Είτε φυσικά εξαιτίας όλων των πιθανών συνδυασμών των παραπάνω .
Άβαταρ μέλους
inevitable
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Ιαν 2021, 16:54
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 52 times

Καλησπέρα.
Διαβάζοντας την ανάρτησή σου νόμιζα πως περιγράφεις εμένα στα ξεκινήματά μου. Σε εμένα η μηχανή που δεν έκατσε καθόλου καλά ήταν η Merkur 34g.
Έχοντας δοκιμάσει πολλούς συνδυασμούς κι εγώ, θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην Timor G&F 136* (το αστεράκι για τον τελευταίο αριθμό γιατί υπάρχουν αρκετές εκδόσεις του συγκεκριμένου μοντέλου). Άπο όσες μηχανές κλειστού τύπου έχω, μπορώ να πω πως με αυτήν έχω πάρει τα καλύτερα αποτελέσματα απο θέμα ερεθισμών. Ακόμα και με αρκετά περάσματα στο ίδιο σημείο δεν μου προκαλεί κανέναν ερεθισμό. Θα σου την πρότεινα ανεπιφύλακτα.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Double edge razors”