Rockwell Model T vs 6S και Futur για αρχάριους

JohnnyJ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2021, 21:59
3
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Καλησπέρα,

Είμαι νέος στον χώρο του παραδοσιακού ξυρίσματος και ξεκινώντας προσφάτως αγόρασα μια Merkur Futur όπως επίσης και ότι χρειαζόμουν για να αρχίσω. Μεγάλο λάθος ωστόσο η Futur ακόμη και στο χαμηλότερο επίπεδο είναι πολύ επιθετική με αποτέλεσμα να με δυσκολεύει πολύ ως αρχάριο. Σε καμία περίπτωση δεν είναι κακή η μηχανή πιστεύω ξεκάθαρα ότι αφορά θέμα εμπειρίας. Δυστυχώς προς το παρών διστάζω να την χρησιμοποιήσω λόγω της επιθετικότητας της. Ίσως να την δώσω μεταχειρισμένη αλλά σίγουρα δεν θα την πρότεινα σε αρχάριο. Ωστόσο είπα να ψαχτώ κι'άλλο να βρω κάτι που θα με βολέψει και έπεσα πάνω στις ρυθμιζόμενες Rockwell. Διαβάζοντας κριτικές αντιλήφθηκα πως και η 6S και η Model T αποτελούν φοβερές μηχανές ακόμη και για αρχάριους διότι δίνουν smooth ξύρισμα σε όλα τα επίπεδα. Αν κάποιος έχει κάποια απ'τις δύο ή και τις δύο θα ήθελα μια γνώμη για να διαλέξω ανάμεσα τους όπως επίσης θα ήθελα να μάθω αν όντως είναι τόσο smooth και καλές μηχανές ακόμη και για αρχάριους.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17399 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου Rockwell 6s με κλειστά μάτια θα με θυμηθείς τις είχα και τις τρεις και κράτησα μόνο Rockwell 6S είναι μια μηχανή για όλα τα γούστα
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@JohnnyJ έχει δίκιο ο φίλος @Καλατζος επιπλέον, θέτω υπόψη σου και την Rockwell 6C, εφόσον δεν έχεις θέμα με την έκδοση stainless steel... ενώ είναι και οικονομικότερη...
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17399 times
Been thanked: 7037 times

Παιδιά μόνο έλεγχο καλό στις χρωματιστές γιατί εγώ την πάτησα και την πήρα από εξωτερικό καί τό ένα πλακάκι είναι λίγο φθαρμένο το χρώμα είχα ανεβάσει και φωτογραφίες
Γιώργος
JohnnyJ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2021, 21:59
3
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

gkarave έγραψε: 16 Ιαν 2021, 23:05 @JohnnyJ έχει δίκιο ο φίλος @Καλατζος επιπλέον, θέτω υπόψη σου και την Rockwell 6C, εφόσον δεν έχεις θέμα με την έκδοση stainless steel... ενώ είναι και οικονομικότερη...
Ίσα ίσα ως stainless steel δεν αποτελεί μια μηχανή που θα σου "μείνει" ατόφια; Ήταν από τα πρώτα χαρακτηριστικά που με τράβηξε. Επίσης να ρωτήσω εάν θελήσω κάπως να πουλήσω την futur ξέρει κανείς αν υπάρχουν site για πώληση; Δεν γνωρίζω εάν εδώ γίνονται αγοραπωλησίες κλπ. Επίσης έχει παραγγείλει κανείς από το site της rockwell; Πόσο καιρό κάνει να έρθει και αν υπάρχει έξτρα κόστος/τελωνεία επειδή απ'όσο κατάλαβα είναι Αμερική.
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 969
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17399 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου τα μαγαζιά εδώ στην Ελλάδα μια χαρά έχουν τις τιμές αν παραγγείλεις από Rockwell έχει τελωνείο θα περιμένεις μέρες και πια είναι η διαφορά στην τιμή ? Δεν αξίζει καν να ασχοληθείς
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αυτή τη στιγμή δεν έχουν απόθεμα (τουλάχιστον τα 4 πιό γνωστά μας που είδα μόλις)
δές στο Ισπανικό Yourshaving, τα ταχυδρομικά θα είναι γύρω στα 6 ευρώ άν δεν περάσεις
το μισό κιλό βάρος δέματος.
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

@JohnnyJ καλησπερα και καλωσορισες στην παρεα μας!
Εχω στην κατοχη μου rockewll model t,merkur progress,και προσφατα αγορασα την feather as-d2.
Με την rockwell αντιμετωπησα προβληματα εχω σχολιασει σε αντιστοιχο θεμα.Σχεση τιμη ποιοτητας δεν την προτεινω.(αν εν τελει παρεις αυτην μην κανεις το λαθος να την παρεις σε gunmetal.παρε την white chrome.)
Η feather για μενα εγινε η αγαπημενη μου φοβερη ποιοτητα και υψηλης ακριβειας!!(οι ιαπωνες φημιζονται γιαυτο σε οτι κατασκευαζουν) αλλα ακριβη..(εκτος και αν εισαι τυχερος και την βρεις μεταχειρισμενη οπως εγω)
Και τελος η merkur καταπληκτικη μηχανη δευτερη αγαπημενη μου!Πολυ πιο φθηνη απο τις αλλες δυο..
Aν το κοστος ειναι αγκαθι παρε την merkur με κλειστα ματια.
Αν οχι παρε την feather!!
Για την rockwell 6c που προτεινουν και τα παιδια παραπανω την εχω παραγγειλει,περιμενω να μου ρθει οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη αν και εχω ακουσει τα καλυτερα γιαυτο και την πηρα!
Να συμπληρωσω η rockwell model t ,6c και η merkur ειναι ρυθμιζομενες,η feather οχι.
Ελπιζω να βοηθησα.
Άβαταρ μέλους
chris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: 18 Δεκ 2020, 05:36
3
Τοποθεσία: Αλιμος-Αθηνα
Has thanked: 579 times
Been thanked: 634 times
Ηλικία: 44

Καλημέρα @JohnnyJ έχω και τις δυο μηχανές στην κατοχή μου( model T - 6s ) εγώ θα σου πρότεινα 6s με κλειστά μάτια .Μάλιστα βρίσκω την 6s πιο ήπια .Και εγώ δεν την έβρισκα πουθενά και επειδή δεν έχω και πολύ υπομονή πήρα την μαύρη .Προς το παρον δεν έχω κάποιο πρόβλημα στο χρωμα
Χρηστος
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39282 times
Ηλικία: 54

@JohnnyJ Καλώς όρισες! Όταν συμπληρώσεις 20 ποστ θα έχεις πρόσβαση στις αγγελίες. Μπορείς να δεις ΕΔΩ τις προϋποθέσεις αναλυτικά.

Όσο για τις μηχανές, πράγματι η Futur είναι κάπως extreme για αρχάριους. Οι άλλες δυο που αναφέρεις είναι ήπιες, κατάλληλες για ξεκίνημα στο ΠΞ αλλά και για αργότερα αν χρειαστεί να ανεβάσεις ρύθμιση. Η Μόντελ Τ δεν αγαπήθηκε από το κοινό μάλλον γιατι παραείναι μαλακή. Θα πρότεινα και εγώ την 6. Τώρα αν θα είναι stainless ή chrome είναι θέμα budget.

Υπάρχουν και οι κλασσικές επιλογές για ξεκίνημα Lord L6, EJ89, κάποια από τις Merkur safety bar με πιο δημοφιλή τη 34c. Μην τις αγνοήσεις.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”