Ένας ακόμα αρχάριος! Απόψεις περί εξοπλισμού και άλλα!

Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

Χαιρετώ και επίσημα την κοινότητα.

Σαν αρχάριος θα ήθελα να ρωτήσω αν έκανα καλά με τις επιλογές μου περί εξοπλισμού και πώς θα αποφύγω τα σπυράκια.

Λοιπόν έχω:

Lord L6
Omega 49 χοίρου
Proraso preshave πράσινο
Proraso σαπούνι κόκκινο
Λεπίδες feather Και μια lord
Aftershave Str8
Balm Noxzema Cool Carbon

Είμαι καλά για αρχή ή να κάνω επιπλέον αγορές?

Επίσης και με την gilette mach 3 που είχα και (λιγότερο) με την Lord όταν ξυρίζομαι κόντρα βγάζω σπυράκια κυρίως γύρω από το στόμα και στην γωνία του προσώπου δηλαδή στην ευθεία του σαγονιού και προς τα έξω και από τις δύο πλευρές. Τι να κάνω για να έχω και βαθύ ξύρισμα και πρόσωπο ελεύθερο από σπυριά? Ερεθισμούς και άλλα δεν έχω, μόνο μικρά σπυράκια.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι καλά ξυρίσματα σε όλους και καλή προσαρμογή σε εμάς που ξεκινάμε!

Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7336 times
Been thanked: 9879 times
Ηλικία: 54

Trial and error ειναι ο μονος τροπος.
Δεν υπαρχουν μαγικες συνταγες ουτε μαγικα φιλτρα ουτε κυριως μαγικος εξοπλισμος. Δοκιμαζεις, βελτιωνεσαι και σιγουρα θα κανεις καλυτερο ξυρισμα απο πριν. :handgestures-thumbupright:
:text-welcomewave:
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@__Nikolas

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Οκ καταλαβαίνω το trial and error και ότι η τεχνική μου έχει ακόμα προβλήματα αλλά ρωτώ/καταχρώμαι λίγη από την εμπειρία των παλιότερων όσον αφορά στον εξοπλισμό μου, αν είμαι για αυτό το στάδιο στο ΠΞ καλυμμένος. Ήθελα να ξεκινήσω με budget πράγματα αλλά όχι για να γλιτώσω λίγα ευρώ να μαχαιρωθώ ή να αποκτήσω ερεθισμούς κτλ. Κύριο μου θέμα είναι τα πολλά μικρά σπυράκια με πύον. Αυτά τα είχα πάντα βέβαια ό,τι και να έκανα αλλά ήλπιζα πως θα τα αποφύγω με το ΠΞ. (και πιστεύω πως όντος έτσι θα γίνει). Απλά ρωτώ για το Peace of mind.

ΥΓ. Μετά από οδηγούς που διάβασα πρώτον συμπέρανα ότι έχω ακόμα πολλά να μάθω και πως είναι απορίας άξιο πώς δεν κόπηκα. Μάλλον με προστάτεψε ο Mild χαρακτήρας της Lord L6 και ήταν ένας από τους λόγους που την διάλεξα γιατί ομολογώ αρχικά ήμουν πολύ επιφυλακτικός/φοβισμένος.

Σίγουρα με την κατάλληλη προσέγγιση οι λεπίδες feather θα δείξουν τον πραγματικό χαρακτήρα και αξία τους υποθέτω. Επίσης υποθέτω με τον καιρό και τα συνεχή ξυρίσματα η επιδερμίδα θα συνηθίσει. Ελπίζω να απαλαγώ από τα κωλοσπυράκια :P

Ευχαριστώ και πάλι!
Κάθε βοήθεια ευσπρόσδεκτη!

Προστέθηκε μετά από 22 ώρες 18 λεπτά 35 δευτερόλεπτα:
Χαιρετώ!

Ένα μικρό update!

Μετά από άπειρους οδηγούς που διάβασα online, έμαθα τι κάνω λάθος και γενικά τι να προσέξω και πώς να κανονίζω την γωνία κοπής που παίζει από ότι είδα τεράστιο ρόλο.

Πήγα μια βόλτα από τον Σκλαβενίτη και πήρα το σετ Wilkinson sword classic. Μια μηχανή και πέντε λεπίδες και μια πεντάδα bic astor κόκκινες. Τις bic δεν τις δοκίμασα ακόμα αλλά ξυριστηκα μετά από δύο τρεις μέρες αποχής με την Wilkinson.

Νομίζω τίμιο εργαλειακι και δεδομένης της τιμής πολύ καλό. Δεν έχω εμπειρία από άλλες μηχανές πλην τις lord l6 αλλά μου άφησε θετικές εντυπώσεις.

Ερεθισμούς δεν είχα εκτός από τα προϋπάρχοντα σπυράκια που τα ερέθισα ειδικά με το πλαγιαστό πέρασμα. Κόντρα δεν έκανα αλλά θα περιμένω να κάνω όταν τα σπυράκια εξαφανιστούν.

Πάντως με τον καιρό το μαθαίνεις το σπορ και από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ πιο λεπτοδουλειά το ΠΞ σε σχέση με cartridge ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
BlackCat
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 24 Ιουν 2020, 12:56
3
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 813 times
Ηλικία: 41

Ένα από τα πρώτα που έκανα ήταν να "χαρτογραφισω" τη φορά των τριχών σε όλο το πρόσωπο και στο λαιμό και για αρχή να μυρίζομαι μόνο με τη φορά που βγαίνουν. Ίσως να σε βοηθήσει μια τέτοια προσέγγιση.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Γνώμη μου να μη δοκιμάσεις ακόμα τις astor!Εγω έμεινα αρκετα δυσαρεστημένος από την εν λόγω λεπίδα γιατί με τραβούσε και με ερέθισε χωρίς καν να έχω σπυριά,όποτε αφού έχεις τα σπυράκια από το προηγούμενο ξύρισμα για μενα να μη τις χρησιμοποιήσεις ακόμα.Περίμενε αν θέλεις να ηρεμήσει τελείως το πρόσωπο σου και μετά την βάζεις και θα βγάλεις και τα δικά σου συμπεράσματα για την λεπίδα.Επίσης ,νομίζω πως Επειδη τόσα χρονια ξυρίζεσαι με πολύλεπίδα εκτος της γωνίας κοπής έβαζες και δύναμη.Το πξ δεν θέλει πίεση και ίσως οι ελαφριές μηχανές όπως η sword να μη βοηθανε στο ξύρισμα με το "βάρος" της μηχανής όποτε εχε το νου σου να μη πιέζεις πολύ..
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@BlackCat

Ναι όντος πιθανόν μια τέτοια προσέγγιση να βοηθάει αλλά έχω δοκιμάσει έτσι και θέλω πιο βαθύ ξύρισμα. Ίσως με καλύτερη μηχανή να το επιτύχω μόνο με το πρώτο χέρι.

@emminad

Καταλαβαίνω, αλλά ξέρεις κάτι? Η Wilkinson δούλευε και έτσι. Δηλαδή απλά με το βάρος κι ας μην είναι βαριά. Ίσως ταιριάζει σε εμένα καλύτερα η λεπίδα αυτή ή απλά επειδή ήταν καινούρια έκοβε με τα χίλια. Σίγουρα έχω πάψει να πιέζω και εκτός αυτού προσέχω και παρατηρώ πώς η αλλαγή γωνίας επηρεάζει το ξύρισμα. Πολύ ενδιαφέρουσα η όλη διαδικασία και όσο μαθαίνω τόσο μου αρέσει.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Καλώς ήρθες, όπως λένε καί τά παιδιά πιό πάνω, δοκιμές !!
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Καλώς ήρθες Μιχάλη.
Ο εξοπλισμός σου φτάνει και περισσεύει.
Άνοιξε καλά τα αισθητήρια σου, τα "λάθη" και ότι δε σου ταιριάζει θα τα καταλάβεις μόνος σου.
Υπομονή , επιμονή και θα ανταμειφθείς :handgestures-thumbupright:
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@yiannischris
@Billy the butcher

Καλώς σας βρήκα. Ελήφθη! Δοκιμάζω και βλέπουμε στην πορεία!
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

Xαιρετώ και πάλι!

Ήθελα να ρωτήσω κάτι τους πιο έμπειρους.

Πώς υπολογίζετε την γωνία κοπής να είναι 30 μοίρες? Σίγουρα θα μου πείτε κανείς δεν πάει για ξύρισμα με μοιρογνωμόνιο αλλά ενώ έχω δει αρκετούς οδηγούς για αυτό το θέμα, ακόμα δυσκολεύομαι να την υπολογίσω έστω και κατά προσέγγιση. Επίσης κατάλαβα πως τα πράγματα αλλάζουν από μηχανή σε μηχανή. Πχ η Lord l6 λυγίζει την λεπίδα ενώ η πλαστική η wilkinson classic καθόλου. Συνεπώς το να επιτύχουμε γωνία 30 μοιρών μεταξύ λεπίδας και προσώπου είναι κάτι διαφορετικό σε κάθε μηχανή. Χθες αγόρασα και σε καλή τιμή μια Wilkinson Vintage, την μεταλλική, πεταλούδα και εκείνη λυγίζει την λεπίδα αλλά λιγότερο από τη Lord. Ξέρω ότι σε αυτό το στάδιο δεν πρέπει να κάνω σύντομες αλλαγές στον εξοπλισμό μου αλλά ήταν διαθέσιμη στον Χόντο της πόλης μου δεν μπήκα στον πειρασμό γιατί ήταν και φθηνή. Δοκιμάζω διάφορες γωνίες με τις μηχανές μου και δεν ξέρω πού να σταματήσω. Επίσης είναι δύσκολο να διατηρήσεις τη γωνία όταν περνάς από μέρη του προσώπου που έχουν διαφορετική κλίση. Συγκεκριμένα με την Wilkinson vintage και feather (ξέρω είπαμε όχι ακόμα feather αλλά με έφαγε η περιέργεια!! :D ) είχα μικροκοψιματάκια και μάτωσα και κάποια σπυράκια! Τώρα θα αφήσω αρκετές μέρες να ηρεμήσει τελείως το πρόσωπο! Μπορεί να έφταιγε και μια καινούρια κρέμα wilkinson που αγόρασα η οποία ξεραίνεται εύκολα και αφήνει το πρόσωπο στεγνό. Τα ματώματα τα είχα όταν επιχειρήσα το πλάγιο πέρασμα. Σε κάποια σημεία μου προκαλεί πόνο.

Τι λέτε? Ειδικά το θέμα της γωνίας με απασχολεί.

Προστέθηκε μετά από 2 ώρες 1 λεπτό 20 δευτερόλεπτα:
Σύντομο Update.

Παρήγγειλα πολλές διαφορετικές λεπίδες έτσι να δω ποια μου ταιριάζει πιο πολύ:

Astra Superior blue platinum
Perma sharp
derby blue
bic chrome platinum
personna platinum
gilette silver blue
derby extra
astra superior platinum

Για να δούμε!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”