Αγορά ξυριστικής μηχανής

nektariosgoulas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2020, 14:22
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Γεια σας και καλώς σας βρήκα! παρακολουθώ το πολύ ενδιαφέρον φορουμ και πραγματικα εχω κατατοπιστεί σε πολλες από τις απορίες μου σχετικά με το παραδοσιακό ξύρισμα.Σαν αρχάριος, θα ήθελα τη συμβουλη σας για αγορα καλυτερης μηχανης απο αυτη που χρησιμοποιω τον τελευταιο μήνα. Μια καινουρια wilkinson κλασσικη μεταλλικη αγορασμένη 12,95 ευρω από ΑΒ. Είμαι μεταξυ των Timor 1352, Muhle R89 grande και Rockwell 6c. Όλες κλειστου τύπου γιατι ακόμα δεν νιωθω σιγουρος αλλά θέλω και να κόβει.... Αν έχετε κάποια αλλη προταση θα χαρώ να την ακούσω. Τα γένια μου είναι πολυ σκληρά και πυκνά και ξυρίζομαι κάθε 2 μέρες με ξυραφακι feather. Με την fusion που χρησιμοποιουσα μέχρι πρόσφατα, επρεπε να ξυριστώ κάθε μερα και στόμωνε στο 3-4 ξύρισμα. Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Άβαταρ μέλους
Βασίλης Τ
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1262
Εγγραφή: 13 Απρ 2019, 14:32
5
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 6781 times
Been thanked: 11069 times
It’s my birthday
Ηλικία: 25

Η r89 δεν ξυρίζει και η timor 1352 είναι σαν την 3η ρύθμιση στην rockwell. Πάνε για 6c καλύτερο value for money.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση άνισων ανθρώπων.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Merkur progress.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39282 times
Ηλικία: 54

6c αβλεπί.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

6c , variant, progress.

Q: πόσο καιρό ξυριζεσαι με de ?
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Βασίλης Τ έγραψε: 27 Αύγ 2020, 14:19 Η r89 δεν ξυρίζει και η timor 1352 είναι σαν την 3η ρύθμιση στην rockwell. Πάνε για 6c καλύτερο value for money.
Συμφωνώ απόλυτα !!

:hellas3
Γιάννης
nektariosgoulas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2020, 14:22
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Billy the butcher έγραψε: 27 Αύγ 2020, 15:47 6c , variant, progress.

Q: πόσο καιρό ξυριζεσαι με de ?
Περίπου 2 μηνες
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Φίλε Νεκτάριε, εάν τα γένια σου είναι πραγματικά σκληρά και πραγματικά πυκνά, νομίζω πως η μετάβαση κάποια στιγμή σε μια εκ των muhle r41 και fatip oc θα είναι λυτρωτική.
Αυτό βέβαια προϋποθέτει να έχεις εξοικειωθεί με τη τεχνική σου και να έχεις αποκτήσει τη μυϊκή μνήμη έτσι ώστε οι χρόνοι ξυρίσματος να παραμείνουν στα επιθυμητά για σένα επίπεδα. Τώρα, μέχρι να φτάσουμε εκεί, ότι και να διαλέξεις απ' αυτά που σου πρότειναν παραπάνω οι συμφορουμιτες, θα είναι σίγουρα μια μεγάλη αναβάθμιση στον εξοπλισμό σου για τη δεδομένη στιγμή. Καμιά από τις ρυθμιζόμενες ή και εναλλασσόμενες δε θα σε απογοητεύσει και σίγουρα θα βρεις σε αυτές το "γλυκό σημείο" που θα σου δίνει ικανοποιητικά ξυρισματα.
Εγώ προσωπικά σαν Βασίλης θα πήγαινα σε ρυθμιζόμενη (progress, variant) αντί της καταπληκτικής κατά τα άλλα 6c, διότι μου αρέσει το γεγονός ότι ρυθμίζεις "on the go" και στα ανά δύο μέρες ξυρισματα μου, συνηθίζω να ξεκινάω με υψηλή ρύθμιση και να τελειώνω με κόντρα σε χαμηλή.
Στη Καναδέζα νομίζω πως μετά από καιρό θα κατασταλαξεις κάπου στη πλάκα "4 " ίσως και στη "5" και θα καταλήξει μια "στάνταρτ" μηχανή . Αυτό βέβαια δεν αναιρεί τον μοναδικό της χαρακτήρα και το ότι δίνει γλυκά και αποδοτικά ξυρισματα.
Ότι και να διαλέξεις , είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς.
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Για την fatip piccolo τι έχετε να πείτε ;αξίζει σαν vfm;
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Νεκτάριε καλώς όρισες.!

Η fatip piccolo εμφανισιακά είναι μία κούκλα, έως εκεί όμως, να μην στεναχωρήσουμε και τους κατόχους της.

Όλες αυτές που σου προτείναμε είναι μία και μία, λόγω του συνδυασμού, πολύ σκληρά και πυκνά γένια, και ξύρισμα ανά δύο ημέρες, θα σου πρότεινα την Merkur progress.!

Όχι γιατί η Rockwell 6 είναι κακή, αλλά γιατί η Progress στις υψηλές ρυθμίσεις της, είναι πιό επιθετική από την Rockwell, όποια και αν σου αρέσει απ' αυτές χτύπα την, είναι σοφές επιλογές, και να θέλεις να κάνεις λάθος δεν... :)

ΥΓ: Με την καινούρια wilkinson πως τα πας; παίρνεις καλά ξυρίσματα; (με δύο λόγια).
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”