Ήρθε η ώρα να πάρω την πρώτη μου μηχανή

Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Καλησπέρα παιδιά,είμαι ο Μανώλης,νέο μέλος (που δεν ξυριζόμουν και πολύ μόνος,πήγαινα στο μπαρμπέρικο) και έχει μια εβδομάδα περίπου που έπεσα κατα λάθος σ ενα βίντεο πξ στο youtube και μου έχει κεντρίσει το ενδιαφέρον και είπα να ξεκινήσω και μόνος. Έχει λοιπόν μια εβδομάδα που ψάχνω και διαβάζω και νομίζω πως ήρθε η ώρα να πάρω και την πρώτη μου μηχανή και όπως είναι λογικό είμαι σχετικά μπερδεμένος.Τα γένια μου είναι μέτρια σε πυκνότητα και δεν θα τα χαρακτήριζα ιδιαίτερα σκληρά.Για 2-3 φορές την εβδομάδα ξύρισμα ποιά μηχανή θα μου προτείνατε;; Από ξυράφια θα πάρω 2-3 διαφορετικά έτσι ώστε να δώ και τι θα μου ταιριάζει καλύτερα.
μιχαλησ @
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 23 Οκτ 2018, 21:30
5
Has thanked: 467 times
Been thanked: 422 times

προτείνω Merkur 34c η Rockwell 6C που είναι ρυθμιζόμενη,αλλά μπορείς να πάρεις μια Lord L6 που είναι αρκετά οικονομική για να δεις αν σου ταιριάζει .
Mihalis21
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 02 Μάι 2012, 01:00
12
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Has thanked: 92 times
Been thanked: 643 times
Ηλικία: 32

Καλησπέρα, καλώς ήρθες στο forum! Και εγώ καινούριος είμαι, περίπου 1,5 μήνα στο σπορ...
Καταρχάς θα ήταν καλό να θέσεις ένα budget έτσι ώστε να μπορέσεις να πάρεις καλύτερες απαντήσεις...

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις άρθρα για τα βασικά, όπως διαφορές των closed-comb με τα open comb, εκτός άμα τα γνωρίζεις ήδη...

Τώρα, μιας και δε θες να ξυρίζεσαι κάθε μέρα, μια open comb θα ηταν καλή για σένα. Ειναι πιο επιθετικές (η λεπίδα είναι περισσότερο εκτεθιμένη) και είναι καλύτερες για ξύρισμα πολλών ημερών. Απλά θέλουν προσοχή στην αρχή γιατί είναι πολύ εύκολο να κοπείς αν δεν προσέξεις. Μερικές γνωστές open comb είναι η Muhle R41 και η Merkur 15c.

Αν για κάποιο λόγο σου φαίνονται πολύ επιθετικές, υπάρχουν οι closed-comb που είναι πολύ πιο ήπιες, με λιγότερη "εμφάνιση" λεπίδας και είναι τέλειες για καθημερινή χρήση και όχι μόνο... Εμένα προσωπικά με βόλεψε μια closed-comb με μία sharp λεπίδα και ξυρίζομαι μέρα παρά μέρα. Παραδείγματα οι edwin jagger de89, merkur 34c.

Ξαναλέω όμως, αν γινεται να μας πεις ενα budget γιατί μπορεί να θελεις να ξοδέψεις περισσότερα στον υπόλοιπο εξοπλισμό (πινελο, κρεμα/σαπουνι, preshave, aftershave κλπ)
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Καλωσήρθες! Από επιλογές άλλο τίποτα... Θέσε ένα budget, διάβασε μερικά threads και τα ξαναλέμε. Από αυτά που λες πάντως δε φαίνεται να χρειάζεται κάποια πολύ επιθετική μηχανή που δε θα ήταν καλή ιδέα ούτως ή άλλως, δεδομένου ότι δεν έχεις ακόμα εμπειρία. Πάντως open comb δε σημαίνει κατ' ανάγκη επιθετική, π.χ. η 15c είναι απ' τις πιο ήπιες (περισσότερο από πολλές closed comb) ενώ η R41 το εντελώς αντίθετο.

Σε κάθε περίπτωση αν πας σε κάποια απ' τις γνωστές μηχανές δύσκολο να κάνεις κακή επιλογή. Πιο πολλή σημασία έχει η εξάσκηση.

Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1127
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12769 times
Been thanked: 8715 times
Ηλικία: 44

Με Merkur 34C ξεκινησα και συνεχιζω ακομη. Εχω γενια ουτε πυκνα ουτε αραια και σχετικα μαλακα. Ειναι μια μηχανη φιλικη ακομα και με κοφτερες λεπιδες οπως Feather.
Ford Focus MkII f/l 2008
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
4
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Φίλε μου επειδή και εγώ ξεκίνησα πρόσφατα το παραδοσιακό ξύρισμα και έχω πάρει ήδη 3 μηχανές και έχω ήδη αποφασίσει ποιες θα είναι οι επομενες 3-4 μηχανές μιας και το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα θα σου πρότεινα για αρχή να πάρεις μία ρυθμιζόμενη που να είναι πιο ευέλικτη όσον αφορά την επιθετικότητα και θα μπορείς να πειραματιστείς περισσότερο σχετικά με τις λεπίδες που είναι φτηνές. Βέβαια είναι λίγο πιο ακριβές οι ρυθμιζόμενες. Επίσης υπάρχουν και μηχανές αρκετά φτηνές για αρχή (με τέτοιες ξεκίνησα εγώ) όπου με 6-16 ευρώ μπορείς να ξεκινήσεις. Οπότε παρακάτω σου φτιάχνω μία λίστα με τις μηχανές που θα αγόραζα εγώ με την λίγη εμπειρία που έχω αν ξεκινούσα από την αρχή το παραδοσιακό ξύρισμα.

Για αρχή λοιπόν κάποιες πολύ φτηνές για να δεις αν σε βολεύει το ΠΞ (παραδοσιακο ξύρισμα)
1)Lord L6 περίπου 7-8 ευρώ
2)wilkinson sword classic (την έχω) περίπου 6 ευρώ κάνει.
3) feather popular (με αυτήν ξεκίνησα εγώ) περίπου 13-17 ευρώ.

Μετά μπορείς να πας σε κλασσικές closed comb μηχανές χρωμιωμένες στα 30-40 ευρώ όπου οι περισσότεροι αυτές προτείνουν για πρώτη μηχανή.
1) τέτοιες είναι η muhle r89 (εγώ σε αυτή την κατηγορία αυτή θα αγόραζα διότι με επιπλέον 20 ευρώ παίρνεις έξτρα κεφαλή και την μετατρέπεις σε open comb r41 και ουσιαστικά έχεις 2 μηχανές. Αυτή είναι και από τις επόμενες μηχανές που θα αγοράσω.) 30-35 ευρώ περίπου
2)edwin jagger de89 αντίστοιχη με την muhle r89 νωμίζω φοράνε και τις ίδιες κεφαλές αλλά μπορεί και να κάνω λάθος. Και αυτή στα 30-35 ευρώ
3)Merkur 34c επίσης στα 30-35 ευρώ περίπου αλλά απο reviews που έχω διαβάσει νομίζω είναι λίγο χειρότερη η ποιότητα κατασκευής χωρίς όμως να έχει πρόβλημα.

Και τέλος οι ρυθμιζόμενες όπου ανεβαίνουν στο κόστος αλλά σου δίνουν περισσότερες επιλογές.
1)Rockwell 6c από τις καλύτερες μηχανές βάση reviews κοντά στα 50 ευρώ. Υπάρχει και η 6s που είναι από stainless steel και ανεβαίνει τιμή στα 100 ευρώ περίπου. Αυτή ουσιαστικά έρχεται με πολλές κεφαλές που αλλάζουν την επιθετικότητα.
2)merkur progress ρυθμίζεται με μία ροδελίτσα. Κατασκευάζεται πάνω απο 50 χρόνια και είναι αναγνωρισμένη μηχανή. Προσωπικά δεν μου αρέσει εμφανισιακά αλλά αυτό είναι θέμα γούστου και δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι κορυφαία μηχανή.
3) feather adjustable πιο φτηνή μιας και είναι εν μέρη πλαστική και έχει μονο 2 επιλογές στις ρυθμίσεις αλλά στοιχίζει περίπου 35 ευρώ.
4) Merkur future ξεφεύγει σε τιμή περίπου 90 ευρώ αλλά για μένα έχει χοντρή κεφαλή και έχω ακούσει ότι σε όλες τις ρυθμίσεις είναι γενικά πολύ επιθετική. Υπάρχει και ένας κλώνος όπου στοιχίζει μόλις 20 ευρώ νομίζω και κάποιοι λίγοι λένε ότι είναι καλύτερη μηχανή αλλά οι περισσότεροι ότι είναι χειρότερη. Σε γενικές γραμμές όμως δεν πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά.
5) Parker variant δεν ξέρω πολλά για αυτή αλλά έχει καλή τιμή και είναι γνωστή μηχανή γενικά
6) Υπάρχουν και άλλες πιο ακριβές ρυθμιζόμενες αλλά οι παραπάνω νομίζω είναι από τις καλύτερες επιλογές ειδικά για αρχή.

Να ξέρεις πως όποια μηχανή και αν πάρεις από τις παραπάνω την δουλειά σου θα την κάνεις αρκετά καλά. Επίσης θα είναι μια και έξω. Δεν θα χρειαστεί να ξανααγοράσεις μηχανή εκτός και αν κολήσεις το μικρόβιο του ΠΞ και ξυρίζεσαι για χόμπι και αγοράσεις ότι μηχανή υπάρχει. Γενικά κρατάνε για μια ζωή αυτές οι μηχανές αν τις προσέχεις. Ακόμη και οι φτηνές που έχουν και πλαστικά κομάτια δεν χαλάνε αν τις προσέχεις λίγο (εννοώ να μην σου πέσουν από μεγάλο ύψος ή να μην κάνεις κανιβαλισμούς). Μετά θα χρειαστεί να αγοράζεις μόνο λεπίδες που είναι πολύ φτηνές και βγάζουν από 3 έως και 15 ξυρίσματα η λεπίδα ανάλογα.

Επίσης πολύ καλό και πολύ οικονομικό πινέλο για να ξεκινήσεις είναι το proraso ή το omega 48 pro. Στοιχίζει κάτω απο 10 ευρώ και δεν θα χρειαστείς κάτι περισσότερο. Τέλος μία οικονομική βασούλα(2-5 ευρώ) για το πινέλο ώστε να στεγνώνει σωστά κρεμασμένο. Θα χρειαστείς ίσως και ένα μπολ για να φτιάχνεις τον αφρό αν δεν τον φτιάχνεις στο πρόσωπο σου ή στο μπολ που περιέχει το σαπούνι αλλά αντί να αγοράσεις κάποιο μπορείς να χρησιμοποιήσεις μία κούπα ή ένα πύλινο μπολ απο γιαούρτι οπότε δεν θα σου στοιχίσει τίποτα.

Τέλος τα αναλώσιμα όπως σαπούνι ή κρέμα ξυρίσματος που υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε τιμές από 1,5 έως και 50+ευρώ , after shave , pre shave ,λεπίδες που μπορείς να βρεις απο 0.70-5 ευρώ το πακετάκι που συνήθως περιέχουν 5 ή 10 λεπίδες και θα σε βγάλουν άνετα 1 μήνα το πακετάκι.

Και κάτι πολύ χρήσιμο ειδικά για αρχή είναι κάποιο αιμοστατικό gel ή μια alum block (προσωπικά προτειμώ το gel) γιατί σίγουρα κάποιες μικρές αμυχές θα τις έχεις ειδικά στην αρχή.

Υπάρχουν κάποια entry level σετ για να ξεκινήσεις (πχ της proraso) που περιέχουν σαπούνι ή κρέμα, pre shave, after shave , αιμοστατικό gel και μπορεί και το γνωστό proraso πινέλο. Και εγώ με ένα τέτοιο ξεκίνησα και είναι μια χαρά για αρχή ειδικά και πολύ value for money.
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Παιδιά καλησπέρα!Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.Τελικά σήμερα πήγα έκανα την αγορά μου και με συζητήσεις στο κατάστημα και αφού συζητήσαμε διάφορα και παρέθεσα και τις απόψεις σας, μου πρότειναν ως καλύτερη επιλογή για αρχή της merkur 23c στην οποία και κατέληξα!Επίσης πήρα ένα πινέλο αλόγου,ένα pre shave σε κρέμα edwin jagger,μια κρέμα της cella με αλόη κι ένα after shave balm της ίδιας σειράς πάλι με αλόη.Τέλος για λεπίδες για μου δώσανε astra (τις οποίες μου είπαν να χρησιμοποιήσω και να δώ αν θέλω πιο ήπιες ή πιο επιθετικές) και της perma sharp.Μίας και έχω σχετικά ευαίσθητη επιδερμίδα ,μου είπαν ότι με το Πξ με 1-2 μήνες προσαρμογής θα αλλάξει τελείως το πρόσωπο μου και δεν θα ερεθίζεται τόσο εύκολα.Ας ελπίσουμε να το ευχαριστηθώ και να το γουστάρω!!!
Άβαταρ μέλους
ElGreco
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 688
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 14:24
6
Τοποθεσία: Πρέβεζα
Has thanked: 4443 times
Been thanked: 4705 times
Ηλικία: 48
Επικοινωνία:

Καλή αρχή!!!
Τάσος
looʞ ɐʇ ʇɥıuƃs pıɟɟǝɹǝuʇlʎ
-----------------------------
https://metamatiakleista.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
vstromini
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 439
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 11:12
4
Τοποθεσία: thessaloniki
Has thanked: 5255 times
Been thanked: 2494 times
Ηλικία: 53

Λίγη υπομονή και προσοχή στην αρχή και θα μείνεις σίγουρα ευχαριστημένος
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Σήμερα έγινε το πρώτο ξύρισμα και στέφθηκε με επιτυχία(δεν κοπηκα!!!)..Έχω όμως μερικές απορίες.Οταν ξυριζόμουν έμενε ο αφρός (σαν κρεμα) στο κάτω μέρος της μηχανής κι έπρεπε να τον πάρω με τα χέρια.Ετσι γίνεται; Επίσης στο τέλος άνοιξα την μηχανή και το ξυράφι ήταν γεμάτο αφρό-κρέμα και τρίχες.Τι πρέπει να κάνω όταν τελειώνω; Ετσι θα έπρεπε να είναι ή έκανα κάτι λάθος; Σιγουρα δεν μου πέτυχε πολύ καλά ο αφρός,δεν ήταν τόσο ''σαντιγί''.. Μετά το ξύρισμα ξεπλένω την μηχανή και την αφήνω έτσι απλά στην άκρη;Θέλει κάποια ιδιαίτερη φροντίδα όπως το πινέλο πχ που το αφήνω ανάποδα να στεγνώσει στην θήκη του; Σόρρυ αν κάποιες από τις ερωτήσεις είναι λίγο ''χαζες''
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”