Αλλαγη τεχνικης;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Συμφωνα με τα βιντεο του Mantic η λαβη της DE πρεπει να κρατιεται σχετικα απο την ακρη ετσι ωστε η κεφαλη με το βαρος της να ξυριζει το προσωπο χωρις πιεση.

Χθες εκανα μια αλλαγη και κρατησα την 34ρα μου λιγο πιο πανω στην μεση περιπου της λαβης. Φυσικα ξυριστικα με ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΗ πιεση και πιστευω οτι ειχα ελαφρως μεγαλυτερη ευκολια στον χειρισμο της. Επιπροσθετα στο πηγουνι μου τα πηρε πιο βαθεια, καθως εκει εχω και τα πιο πολλα σκληρα γενια.
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

O Mantic και ο καθε Mantic εχει την τεχνικη που εχει και την εχει προσαρμοσει στις δικες του αναγκες. Εγω αναλογα με το βαρος της μηχανης, το παχος της λαβης, κλπ, την κραταω και διαφορετικα, και την κινω διαφορετικα.


Δοκιμασε, δοκιμασε, δοκιμασε, μεχρι να δεις τι λειτουργει πανω σου τελεια!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Συμφωνω απολυτα....ισως το λαθος μου ηταν οτι στην αρχη θεωρησα "νομο" οσα ελεγε ο Mantic.

Σημερα ξαναξυριστηκα με τον τροπο που ανεφερα παραπανω και θεωρω οτι το ξυρισμα μου εχει βελτιωθει κατα 10-15% ....την διαφορα την βλεπω κυριως στο πηγουνι οπου η astor εκανε ενα αρκετα καλο "καθαρισμα"
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
stavros
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2010, 08:33
13
Been thanked: 2 times

Εγω επειδη εχω προβλημα στο λαιμο,πανε εντελως αναποδα τα γενια απο ακρη ως ακρη,δινω τωρα τελευταια σχεδον οριζοντια κλιση με το λαιμο, και ενοειτε με τη φορα της τριχας,ασε που το νιωθω το ξυραφι αερινο ελαχιστοποιουνται και οι ερεθισμοι(μπερδεγουει τα γενια μου).Συμφωνω με τον Αρη και το Στεφανο το καθε προσωπο θελει την δικια του τεχνικη,εγω εχω πχ οστεωδες προσωπο με πολλες γωνιες και πρεπει συνεχεια να αλλαζω την κλιση και την πιεση ,ενω εχω δει κατι αλλους που εχουν σχεδον φλατ προσωπο-λαιμος,σαφως και δεν θα θελει τον ιδιο τροπο ξυρισματος;Κατι τετοιο φαινετε το προσωπο του μαντικ,για φερτονα να με ξυρισει να δουμε ποσες φορες θα με ματωσει;
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4997
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22702 times
Been thanked: 7787 times
Ηλικία: 67

Εξαρτάται και από την μορφή της λαβής, το βάρος ίσως κλπ. ΙΜΟ δεν βολεύει να κρατάς από την άκρη μια μακριά λαβή όπως πχ. της Futur. Αντίθετα, όταν η λαβή είναι μεσαία-κοντή, προσωπικά συνηθίζω να βάζω το μικρό δαχτυλο κάτω από την βάση της για περισσότερη στήριξη...
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Εγώ γενικά κρατάω ψηλά ότι λαβή και να είναι, για αυτό και δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος της λαβής...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Aris
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2071
Εγγραφή: 04 Ιαν 2010, 12:46
14
Τοποθεσία: Χαλάνδρι, Αθήνα
Has thanked: 34 times
Been thanked: 48 times
Ηλικία: 46

Apostolos έγραψε:Εγώ γενικά κρατάω ψηλά ότι λαβή και να είναι, για αυτό και δεν με ενδιαφέρει το μέγεθος της λαβής...
To εφαρμοσα σημερα. Κρατησα την Μερκουρ λιγο πιο πανω απο τη μεση προς την κεφαλη...Το ξυρισμα βγηκε παλι αψογο.

Πίεση ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΗ
My Ammo
Μηχανή: Edwin Jagger DE89L
Πινέλα: Boar Omega 10018, 10048, 2x10065, Edwin Jagger pure badger
Κρέμες: Body Shop Maca Root, Nivea
Σαπούνια: Valobra, Mama Bear Lavender
Λοσιόν: 4711, Floid Suave
Balm: Body Shop Maca Root
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

iogi έγραψε:Αντίθετα, όταν η λαβή είναι μεσαία-κοντή, προσωπικά συνηθίζω να βάζω το μικρό δαχτυλο κάτω από την βάση της για περισσότερη στήριξη...
Πολυ σωστη σκεψη.
Αυτο ισχυει και για την λαβη στα πιστολια μικρου σκελετου.
Το μικρο δαχτυλο ειναι τελικα "μεγαλος" ρυθμιστης ασχετα αν δεν του δινεται η δεουσα σημασια απο την πλειοψηφια των χρηστων.

Σε μια μεγαλη λαβη ξυριστικης μηχανης θεωρω θα βοηθα αυτο με μια μικρη πιεση στο "κατεβασμα" της κεφαλης μιας και η κινηση απο τον αντιχειρα-δεικτη μπορει να εχει μεγαλυτερο απο το επιθυμητο ποσο πιεσης.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”