Πατέρα συγγνώμη!!!

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Θέλω να ζητήσω από τον πατέρα μου ένα μεγάλο συγνώμη!

Παλιά έβλεπα τον πατέρα όταν ξυριζόταν να παίρνει το πινέλο και να το μουσκεύει στο μικρό μεταλλικό μπολάκι.
Ύστερα έπαιρνε το ξυραφάκι το έβγαζε προσεκτικά και σχεδόν ευλαβικά από τη χάρτινη θηκούλα που πριν από λίγες μέρες το είχε βάλει πίσω.
Συναρμολογούσε την ξυριστική μηχανή αργά και σταθερό σαν κάτι να περιμένει, μετά αφού ολοκλήρωνε την συναρμολόγηση,
έβαζε και την μηχανή μέσα στο ίδιο μπολάκι παρέα με το πινέλο.
Ρύθμιζε τον καθρέπτη, έκανε μερικές γκριμάτσες ενώ ταυτόχρονα ψηλάφιζε με το χέρι του τα γένια του.
Έπιανε το πινέλο και αφού έσταζε το νερό που είχε απορροφήσει πάλι πίσω στο μεταλλικό μπολάκι έβαζε μια γενναία δόση αφρού.
Έχοντας βρέξει πριν το πρόσωπό του, άρχιζε σιγά σιγά με κυκλικές κινήσεις να καλύπτει τα γένια του με αφρό.
Αφού μετά από λίγα λεπτά τελείωνε με το άπλωμα του αφρού, έπιανε την μηχανή στο χέρι του από την άκρη της και άρχιζε να ξυρίζεται.

Θυμάμαι τώρα πια κάθε φορά που ξυρίζομαι αυτήν την τελετουργία.
Ο ήχος που κάνει το ξυράφι την ώρα που κόβει τα γένια μου δεν με αφήνει να το ξεχάσω.
Ελπίζω να μην με αφήσει ποτέ.

Αυτός ο χαρακτηριστικός ήχος, που είχα καιρό να ακούσω μιας που πλέον δεν μένω με τους γονείς μου.
Όταν πριν περίπου από ένα μήνα ξυρίστηκα για πρώτη φορά με τον πατροπαράδοτο τρόπο "wetshave", μου ήρθε να δακρύσω.
Γιατί τότε θυμήθηκα αλλά και κατάλαβα γιατί ο πατέρας μου την ώρα του ξυρίσματος ήταν σαν να πετούσε.

Τώρα όμως οφείλω μία συγνώμη στον πατέρα μου.
Γιατί εγώ ο αδαής και ανήξερος τότε γιος του.
Του πρόσφερα κάτι τυποποιημένα ξυραφάκια, λέγοντας του, μπαμπά πάρε αυτά, είναι καλύτερα από αυτά που έχεις.

Μπορεί να ακούγομαι μελοδραματικός αλλά εγώ όταν το σκέφτηκα αυτό που έκανα.
Είπα από μέσα μου,
Αν ο πατέρας μου δεν ξυριζόταν τότε με μηχανή και ξυράφι αλλά με τα τυποποιημένα ξυραφάκια.
Θα είχα κάποιο ερέθισμα να τον θυμάμαι;

Ο πατέρας μου πλέον ξυρίζεται με αυτά που του έδωσα εγώ :(
Μία προσπάθεια που έκανε λέει να γυρίσει σε ξυράφια ασφαλείας κατακόπηκε! :oops:
Ενώ εγώ ελπίζω να είμαι εκεί και να τύχει μία μέρα που θα ξυρίζεται με ξυράφι ασφαλείας, και να μην είναι απλό ο ήχος για να μου θυμίζει τα παλιά.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Λίγο πολύ όλοι έχουμε μνήμες από παραδοσιακό ξύρισμα είτε από τον πατέρα μας είτε από τον παππού μας (οι νεώτεροι). Η αλήθεια είναι ότι πλέον και οι περισσότεροι άνθρωποι αυτής της γενιάς, πέρασαν αναπόφευκτα στα νέα καταναλωτικά προϊόντα….
Παρόλα ταύτα το παραδοσιακό ξύρισμα είναι εδώ. Ως άνθρωπος που ξυρίζομαι παραδοσιακά τα 2 τελευταία χρονιά, αλλά και τα προηγούμενα 16 που ξυριζόμουν με κοινά εμπορικά προϊόντα πάντοτε έψαχνα μεθόδους να τελειοποιήσω το ξύρισμα, έχω να πω ότι δεν ξαναγυρίζω σε κανένα κοινό εμπορικό προϊόν….
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Αλέξουρος
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 476
Εγγραφή: 25 Ιαν 2011, 10:42
13
Has thanked: 3 times
Been thanked: 9 times

Ξεθάβω αυτό το όμορφο νοσταλγικό νήμα, για να πω ότι αντίστοιχες εμπειρίες έχω κι εγώ από τον παππού μου. Βέβαια είναι αχνές (θυμάμαι το πινέλο που έκανε αφρό), μιας και τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιούσε Bic μίας χρήσης. Μάλιστα έλεγε ότι η κόψη τους χαλάει πριν καν τελειώσει το πρώτο ξύρισμα.

Τώρα που μπήκα στο κλασσικό ξύρισμα, στενοχωριέμαι που δεν κράτησα τις ξυριστικές μηχανές ασφαλείας που είχε σε μία ντουλάπα. Σα μικρό παιδί το άνοιγα και τις περιεργαζόμουν, όταν πια τις είχε παροπλισμένες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλέξουρος την 11 Φεβ 2011, 19:55, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

Ξεκινησα με Bic ασπρο,πινελο του πατερα μου και σαπουνι πλακα του σπιτιου.
Με τον καιρο περασα στην ξυριστικη μηχανη του πατερα μου,ξυραφακι Astor.
Παραδοξως στα πρωτα ξυρισματα το πηγαινα καλα,μικροεκδορες ειχα.Το πρωτο ασχημο κοψιμο ηταν στην φαβοριτα,πολυ γερο,αιμα πολυ,ιωδιο,πειραγμα στο σχολειο και ντροπη.
Δεν χρησιμοποιησα την Sick Injector που ειχε αλλα μου εμεινε ο καυμος που ο πατερας μου ουτε καν στο 1ο αλλα ουτε και πιο μετα μου εδειξε εστω τα βασικα.
Εμαθα μονος μου χωρις να εχω κανεναν να μου δειξει εστω τα αδερφια μου,αυτοι μου οφειλουν μια συγνωμμη.
:!@#!
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Μικρός θυμάμαι να παρακολουθώ τον πατέρα μου με το Gillette μπλε και να μου βάζει αφρο στο πρόσωπο και να μου το δίνει με το καπάκι για να μάθω τις κινήσεις! Μιλάμε 5-6 χρονών το πολύ. Έχω παρακολουθήσει και τον παππού μου, τη μηχανή το οποίου τώρα χρησιμοποιώ εγώ!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Αλέξουρος έγραψε: στενοχωριέμαι που δεν κράτησα τις ξυριστικές μηχανές ασφαλείας που είχε σε μία ντουλάπα.
Νομίζω ότι πιο πολλοί το ίδιο έχουμε πάθει και βέβαια το έχουμε μετανιώσει.
Δορυφέρων έγραψε:Εμαθα μονος μου χωρις να εχω κανεναν να μου δειξει
Για αυτό φτιάξαμε το forum, οπως λέει και ο Mantic What your father didn't teach you about shaving :megagrin
calmato έγραψε:Έχω παρακολουθήσει και τον παππού μου, τη μηχανή το οποίου τώρα χρησιμοποιώ εγώ!
Δημήτρη είσαι απο τους τυχερούς!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
JohnnyBlade
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2010, 20:16
13
Τοποθεσία: Μεγαρα
Has thanked: 38 times
Been thanked: 20 times
Ηλικία: 43

Δημητρη ποια ειναι η μηχανη του παππου σου που εχεις τωρα εσυ?
Άβαταρ μέλους
Δημήτρης
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4000
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2010, 15:23
13
Τοποθεσία: Αγρίνιο
Has thanked: 156 times
Been thanked: 181 times

Η Merkur 33c Γιάννη. Δεν την είχε πολλά χρόνια τη συγκεκριμένη, είχε μια open comb αγνώστου ταυτότητος πριν η οποία του χάλασε και δεν την πρόλαβα, αλλά τουλάχιστον σώθηκε η Μerkur, τα μπολάκια του και το πινέλο. Κλασσική διαδικασία, ζέσταινε πάντα νερό σε ένα τσίγκινο δοχείο στο πετρογκάζ, έκανε αφρό με πράσινο σαπούνι σε πλαστικό μπολάκι και χρησιμοποιούσε το τσίγκινο για να ξεπλένει τη μηχανή. Ποτέ δεν θα ξεχάσω τον ήχο από τα γένια που κόβονταν, κάθε φορά που τον ακούω και μάλιστα από τη δική του μηχανή τν θυμάμαι.
Εικόνα
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1161 times
Been thanked: 836 times
Ηλικία: 63

Πατέρα συγνώμη , γιατί το 1991 12 χρόνια μετά τον θάνατό σου ,πέταξα στα σκουπίδια ύστερα από προτροπή ενός κολλητού μου 1) μία gillette ρυθμιζόμενη μηχανή 2)ένα πινέλο χοίρου με κοκκάλινη λαβή 3)ξυραφάκια wilkinson 4) κρέμα ξυρίσματος kolynos ,και όλα αυτά για ένα gillette blue με δύο λεπίδες και έναν αφρό ξυρίσματος που ούτε θυμάμαι τι μάρκα ήταν .Ηαππυ εντ. Ευτυχώς τα είχε βρεί ο συγκάτοικός μου στο καλαθάκι της τουαλέτας ,ο οποίος με ρώτησε σχετικά και τα πήρε. ΣΥΓΝΩΜΗ.
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Πατέρα συγνώμη, γιατί νόμιζα οτι σου έκανα δώρο αγοράζοντας σου ένα ξυριστικό σετ με την stag sr1 και σε έκανα να αφήσεις (σε συνδυασμό με την μουρμούρα της μάνας μου) την Gillette super slim twist που είχες μια ζωή.

Τώρα του έδωσα μια no name μηχανή (δεν βρίσκω καμία πληροφορία online) και το κακό είναι οτι δεν δέχεται με τίποτα δώρα για να του πάρω κάποια άλλη...
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”