Σπυρακια-Στιγματα τους τελευταιους 3 μηνες

christos_99
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Φεβ 2016, 13:37
8
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 32

Καλησπερα σας.!! Παρακολουθω το φορουμ σας καιρο τωρα (σαν επισκεπτης), ομως ποτε δεν ειχα κατι να γραψω-συμπληρωσω, γιατι βλεπω οτι ολοι χρησιμοποιητε τελειως διαφορετικο τροπο και μηχανες ξυρισματος απο αυτες που χρησιμοποιουν οι περισσοτεροι ανθρωποι (η ετσι νομιζα τοσο καιρο, θυμα των διαφημισεων κι εγω), οποτε μονον μαθαινα απο οσα γραφετε εσεις. Προσωπικα ξυριζομαι με ξυραφακια συστηματος τα τελευταια 8 χρονια. Εχω αλλαξει αρκετες μηχανες Gillette blue 2, sensor, mach 3 turbo, fusion. Wilkinson quattro, sword sensitive και Bic metal.
Σχετικα ευχαριστημενος και δεν ειχε περασει απ το μυαλο μου να παω σε ΠΞ μηχανη, γιατι τις φοβαμαι αρκετα μην σφαχτω, εδω με σφαζει το bic metal.

Παμε στο προβλημμα, τον τελευαιο χρονο ειμαι φανταρος (αεροπορεια 12μηνο) και τους τελευταιους 3 μηνες βγαζω κοκκινα μεγαλουτσικα σπυρια με πιον, οχι σε ολο το προσωπο αλλα καθε εβδομαδα θα βγει κι απο ενα, το σπαω και βαζω σπαθολαδο. Οι γιατροι της μοναδας (οχι δερματολογοι) που με ειδαν, ο ενας ειπε οτι ειναι απλο στιγμα και ο αλλος οτι μπορει να με πειραζει το νερο της μοναδας, λογω χλωριου, και να βαζω μπεταντιν και θα φευγουν. Με στειλανε σε δερματολογο, εκεινος ειπε πως μπορει να φταιει το ξυραφακι, οτι εχει αχινοκοκκο (καπως ετσι, δεν το πολυκαταλαβα) και να συνεχισω με σπαθολαδο. Τωρα χρησιμοποιω αφρο που μας δινουν απ την μοναδα, Gillette schiuma rasierschaum κοκκινο και πρασινο μας δινουν, παλιοτερα μας εδιναν nivea μπλε αλλα κι μ εκεινον εβγαζα ασπρα πολυ μικρα σπυρακια.

Επισης εχω και θυλακιτιδα, οι τριχες στο λαιμο βγαινουν απ την ριζα προς τα πανω και μου προτεινε εναν αφρο μαρκας HYFAC απο φαρμακειο που κοστιζει 10 ευρω και οχι κοντρα. Διαβασα πως το σαπουνι Proraso το απρο το εχετε προτεινει για ευαισθητες επιδερμιδες, πως ειναι καλο και σκεφτομαι να παω απο ενα hondos center να το δοκιμασω κι αυτο. Επισης καπου σε καποιο θεμα ειχα διαβασει για την κρεμα prosar, την δοκιμασα αλλα δεν ηταν οπως την περιμενα, ειχα ερεθισμους. Ξερω οτι φταιει το γεγονος πως δεν χρησιμοποιω καταλληλες κρεμες για προετοιμασια, ξυριζομαι μετα το μπανιο κι αφου εχω σαπουνισει με σαμπουαν το προσωπο.

Ποια ειναι η αποψη σας βρε παιδια.? Φταινε οι αφροι επειδη ειναι φτηνιαρικοι.? Τα ξυραφακια γινετε να μολυνθηκαν ολα.? για after shave χρησιμοποιω nivea sensitive 0% οινοπνευμα και μου καθετε καλα στην περιοχη του λαιμου ομως παλι εχω αρκετες μικρες κοκκινιλες στις ριζες της τριχας.

Και ολα αυτα ξεκινησαν απο τοτε που μπηκα φανταρος, πριν μπω αφηνα κατα περιοδους γενια -οχι καλρινογαμπρος- λιγο μουσακι, και θεωρω πως επειδη δεν ξυριζομουν τοσο συχνα ηταν πιο ηπιο το δερμα μου.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Καταρχην καλως ηρθες στην παρεα μας.
δυσκολα τα πραγματα Χρηστο. πρωτα απο ολα πετα οτι αφρο`η τζελ εχεις.ειναι τιγκα στα συντηρητικα και τα προωθητικα αερια.παρε μια κρεμα`η σαπουνι(κρεμα καλυτερα) proraso green tea & oatmeal(την λευκη).ειναι πολυ καλη και για ευαισθητα δερματα.στην ιδια σειρα υπαρχει και κρεμα που εφαρμοζεις πριν το ξυρισμα(pre shave).βοηθαει παρα πολυ κατα την γνωμη μου.επισης θα σε συμβουλευα να κοιταξεις και για πινελο ξυρισματος.
τωρα το γεγονος οτι κοβεσαι σημαινει ειτε οτι δεν εχεις καλη τεχνικη στο ξυρισμα,ειτε οτι δεν κανουν για σενα τα πλαστικα ξυραφακια μιας χρησης.
δεν γνωριζω τι τριχοφυια εχεις αλλα θα σε συμβουλευα και εγω να μην ξυριζεσαι κοντρα.οταν με το καλο απολυθεις απο το στρατο θα μπορεσεις να βρεις πιο καλα αυτο που σου ταιριαζει. ;)
φιλικα macho.

Added in 19 minutes 1 second:
Χρηστο μηπως σου αναφερε για σταφυλοκοκκο;
αν σου ειπε ετσι θα πρεπει να ακολουθησεις θεραπεια.η σταφυλοκοκκιαση ειναι σοβαρη και ενεχει κινδυνους(δεν θελω να σε τρομαξω).απλα προσεξε το.
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7336 times
Been thanked: 9879 times
Ηλικία: 54

Χρήστο καλώς όρισες!

Το συχνό (τουλάχιστον 5 φορές τη βδομάδα) Π.Ξ. μου εξαφάνισε τα ingrown hairs και τα σπυράκια από το λαιμό κυρίως αλλά και αλλού. Προς το παρον ενα φτηνό πινέλο Ω και μια κρεμα Nivea ή Prosar από σχεδόν όλα τα μεγάλα σουπερ μάρκετ είναι ικανά έστω και με συστημική μηχανή να κάνουν διαφορά. Ένα καλό aftershave με αλκοόλ για απολύμανση (κι όχι απαραίτητα ακριβό, π.χ, Αqua Velva, Str8, Denim κλπ. που βρίσκονται ευκολα σε όλα τα σουπερ μαρκετ) λογικά θα είσαι οκ προς το παρόν .Φυσικά αν υπάρχει θέμα μόλυνσης των ξυραφιών, αν τα ακουμπάς π.χ.σε πάγκο στους λουτηρες ή άλλη αμφιβόλου καθαριότητας επιφάνεια, να τα αλλάζεις σε κάθε ξύρισμα! Γιατρός δεν είμαι οπότε αν το πρόβλημα συνεχιστεί, καλό θα είναι να ξανασυμβουλευτεις άλλο δερματολόγο για μια 2η γνώμη, αν και κάποια μικρή τουλάχιστον διαφορά θα δεις. Και προσοχή, ξύρισμα χωρίς βιασύνη! Δεν είναι ανάγκη να σφάζεσαι για να προλάβεις την αναφορά, βγες ελέυθερος ξυρίσματος στην ανάγκη.
any shave you can walk away from, is a good shave!
christos_99
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Φεβ 2016, 13:37
8
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 32

Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας.!

Ματσο νομιζω ναι κατι τετοιο μου ειπε, αλλα το σωστο δεν θα ταν να με εβαζε σε προγραμμα θεραπειας ο δερματολογος.? Γιατι να μου πει πως δεν υπαρχει προβλημμα.? Επισης λιγο που κοιταξα στο ιντερνετ για την σειρα που προτεινεις βρηκα αυτό. Eιναι λογικη η τιμη? γιατι δεν ξερω ποσο κοστιζουν γενικοτερα τετοια υλικα, καλυτερα να τα αγορασω ενα-ενα ξεχωριστα απο καποιο καταστημα εδω Θεσσαλονικη.? Εχω ακουσει για ενα στην Μητροπολεως που εχει ξυριστικα και επαγγελματικα ειδη κομμωτηριου, αν θελει καποιος να μου προτεινει καποιο γνωστο στην Θεσσαλονικη ας μου στειλει με πμ για να μην θεωρηθει διαφημηση. Πινελο εχω ενα BodyShop εδω και χρονια, μου φαινετε σχετικα καλο μετριας ποιοτητας.

Ingrown hair δεν εχω παρουσιασει ποτε στην ζωη μου, δεν νομιζω να κινδυνευω και απο αυτο, βεβαια ποτε δεν ξερεις ποτε θα τυχει. Και τωρα μου θυμησες μια φορα το καλοκαιρι ενας φανταρος μου ειχε δωσει απ το δικο του after shave μαρκας str8 οταν με ειδε ψιλοκοκκινο, ειχε απαλυνει αρκετα τον λαιμο μου. Κρεμα prosar εχω μια καφε χρωματος, την ειχα παρει πριν τις γιορτες οταν διαβασα μεσα στο φορουμ πως ειναι καλη σε ενα αλλο thread, ομως δεν γλιστρουσε το ξυραφι οπως το ηθελα κι ετσι την αφησα στην ακρη, θα αρχισω να την ξαναχρησιμοποιω μεχρι να παρω ενα καλο σετ.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

το πακετο που λες εχει λογικη τιμη. μπορεις βεβαια να τα παρεις και ενα ενα απο καποιο hondos center και να γλυτωσεις 2-3€ επιπλεον.
οσο αφορα το σταφυλοκοκκο ο δερματολογος σιγουρα ξερει καλυτερα.
δεν γνωριζω αν εχεις τη δυνατοτητα να παρεις μηχανη ασφαλειας(πχ merkur,muhle,jagger) .αν μπορεις θα απογειωσει το ξυρισμα σου και θα βοηθησει το προσωπο σου.στο στρατιωτικο βεβαια ειναι λιγο πολυτελεια αυτο και χρειαζεται ησυχια και χρονο για να την μαθεις, αλλα σου λεω μια σκεψη μου.
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Δεν έχω να προσθέσω κάτι σε αυτά που σου είπαν τα παιδιά, το μόνο που θέλω να σου πω είναι αν ο δερματολόγος που σε είδε ήταν της μονάδας (κανένας πιτσιρικάς που δεν έχει πάρει ακόμα δίπλωμα όπως όταν ήμουν εγώ φαντάρος που ο γιατρός της μονάδας ήταν φοιτητής και λίγο έλειψε να με στείλει ) πήγαινε καλύτερα στο στρατιωτικό νοσοκομείο να σε δει κάποιος έμπειρος. Δεν σου λέω για ιδιώτη γιατί οι φαντάροι συνήθως είναι ζορισμένοι οικονομικά. ...εξασφάλισε πρώτα ότι δεν είναι κάποια πάθηση που χρειάζεται θεραπεία και μετά εξέτασε τον τρόπο που ξυριζεσαι
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
christos_99
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Φεβ 2016, 13:37
8
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 32

Μηχανη ασφαλειας εχω μια παλια την οποια ειχα βρει τυχαια στο σπιτι μας στο χωριο, ειναι μια Gillette brit pat 694093, αυτο γραφει πανω, δεν νομιζω οτι ειναι καμια της προκοπης γιατι απ οτι βλεπω στο εβαυ αλλοι την πουλαν φθηνα και αλλοι σχετικα ακριβα, εσεις τι αποψη εχετε για την συγκεκριμενη.?
Σκοπευω να δοκιμασω λοιπον μ αυτη που εχω στα χερια μου και αν τα παω καλα θα το σκεφτω στο μελλον για καποια καλυτερη, δεν το κανα τοσο καιρο γιατι φοβαμαι παρα πολυ οτι θα σφαχτω. Ειχα μια συζητηση παλιοτερα μ εναν φιλο που χρησιμοποιει τετοιου ειδους μηχανη και μου λεγε κι εκεινος τις δικες του εμπειριες για σφαξιματα στον λαιμο και στις γωνιες του σαγονιου και τρομαξα αρκετα. Θα παρω μου φαινετε πρωτα την πρε σαβε και την κρεμα που μου προτεινες, αν δεν εχει την κρεμα θα παρω το σαπουνι για αρχη, και τα υπολοιπα λοσιον και το αλλο για τα κοψιματα ισως αργοτερα. Θα παω να παρω και ξυραφακια για την μηχανη και ειδωμεν.

Μακαρι να καθαρισει και το προσωπο απο τα σπυρακια και τον ερεθισμο γιατι δεν γινετε να κυκλοφορω εξω ετσι, αισθανομαι παρα πολυ ασχημα τοσο καιρο, και το ξυρισμενο και καθαρο προσωπο ειναι κατι που απο τοτε που παρουσιαστηκα στρατο μου αρεσει σαν διαδικασια, φρεσκαδα βρε παιδι μου. Και συνηδητοποιω πως ταιριαζει καλυτερα στην προσωπικοτητα μου και τον χαρακτηρα μου.

Οι δυο γιατροι που με ειδαν αρχικα ηταν της μοναδας και ΟΧΙ δερματολογοι, αλλα επειδη με ειδαν ανησυχο, με εστειλαν στο 424 με παραπεμπτηκο κι εκει με ειδε δερματολογος και μου ειπε για το μολυσμενο ξυραφι και τον αφρο HYFAC που κανει και 10 ευρα στο φαρμακειο.
Αν και σκεφτομαι το ενδεχομενο να με πειραζει το νερο της μοναδας (αυτο που μου ειπαν οι πρωτοι γιατροι της μοναδας), λογω χλωριου περισσοτερο, εδω καλα καλα δεν μας αφηνουν να το πινουμε.

Ευχαριστω για τον χρονο και την διαθεση.!!
Άβαταρ μέλους
__Nikolas
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2015, 17:55
8
Has thanked: 7336 times
Been thanked: 9879 times
Ηλικία: 54

Gillette brit pat 694093
Gillette Rocket (Super Speed)! :
#1: 40’s style Rocket; this razor is the typical Rocket and is common in places like Canada, England where they were made and Australia. These razors came in the clear/red styrene case above and cardboard boxes like the early Super Speeds. These can say patent pending or have Brit. Pat. 694093 stamped in the blade tray, 63 grams in weight
http://theshaveden.com/forums/threads/g ... d-de.8590/
Και σε Red Tip: Εικόνα
Το #1:Εικόνα
Μιας και είναι οικογενειακό κειμήλιο :dance: : καθάρισμα, απολύμανση και όρμα! Αλλά όχι στο στρατόπεδο, τα οικογενειακά κειμήλια δε ρισκάρουμε να χαθούν! Όπως ανέφεραν και οι προλαλήσαντες, ακολούθησε τις οδηγίες του δερματολόγου να φύγει το πρόβλημα, και όταν έχεις χρόνο και ηρεμία, ξεκίνησε το ταξίδι στον μαγικό κόσμο του Π.Ξ.!
any shave you can walk away from, is a good shave!
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Χρήστο Καλημέρα...
Ξερω οτι φταιει το γεγονος πως δεν χρησιμοποιω καταλληλες κρεμες για προετοιμασια, ξυριζομαι μετα το μπανιο κι αφου εχω σαπουνισει με σαμπουαν το προσωπο.
Αυτό και μόνο είναι ένας λόγος ώστε,να ακολουθήσει από απλός/μικρός ερεθισμός έως μεγάλος,εξαρτάτε πάντα το πρόβλημα και το δέρμα,τα σαμπουάν είναι κατασκευασμένα για το τριχωτό του κεφαλιού,έως εκεί,απαγορεύεται να σαπουνίζεις το πρόσωπο σου με σαμπουάν,εμένα μόνο που έσταζε λίγο από το κεφάλι στο πρόσωπο,μου έκανε κοκκινίλες,θα πάρεις ένα σαπουνάκι για αυτήν την δουλεία,πχ ένα παπουτσάνης το καραβάκι,είναι και φτηνό.

Πες και λίγα πράγματα για το πρόσωπό/γένια σου,πχ.λιπαρό; ξηρό; γένια σκληρά;μαλακά;
Αυτό το πρόβλημα με την θυλακίτιδα,(οι τρίχες στο λαιμό βγαίνουν απ την ρίζα προς τα πάνω) δεν το κατάλαβα,
η θυλακίτιδα είναι Φλεγμονή του θύλακα της τρίχας,αυτό πρέπει κατά την γνώμη μου να κοιτάξεις πρώτα.

Πας κατευθείαν σε δερματολόγο να σε δεί και να σου πεί τι έχεις,αν έχεις σταφυλόκοκκο που αναφέρει και ο φίλος Μάχος,θέλει άμεση αντιμετώπιση.

Και μια ερώτηση πριν μπεις στον στρατό,ή αφού μπήκες,σου έκαναν κάποιο-α εμβόλιο-α;

Σου εύχομαι περαστικά και καλός πολίτης,ότι θέλεις ρώτα εδώ είμαστε.
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
christos_99
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Φεβ 2016, 13:37
8
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 32

Καλησπερα στην παρεα.!!

Φιλε Τονυ ομολογω πως δεν γνωριζα αυτο που λες για το σαμπουαν, περιεργο μου ακουγετε αλλα στεκει, ευχαριστω και για την συμβουλη.! Το δερμα μου ειναι απαλο, οχι λιπαρο και αρκετα ευαισθητο στην δεξια περιοχη του λαιμου, στο μερος δλδ που βγαινουν περιεργα οι τριχες. Οταν λεω βγαινουν αναποδα, καταρχην δεν εχουν ολες οι τριχες την ιδια φορα, στο δεξι μαγουλο βγαινουν προς τα πισω προς την μερια του αυτιου, στο αλλο μαγουλο εχουν κατευθυνση προς τα χειλια, στο πιγουνι προς δεξια, στο αριστερο κομματι του λαιμου και αναμεσα στο πιγουνι και στο μηλο του αδαμ προς τα δεξια, και στο δεξι κομματι του λαιμου απο κατω προς πανω και δεξια προς το αυτι. Αν μπορεσα να σας δωσω να καταλαβαιτε ολες οι τριχες εχουν μια κυκλικη φορα απο αριστερα προς τα δεξια σε ολο το προσωπο, μονο στο μουστακι βγαινουν σωστα.

Οσο για την θυλακιτιδα που ειπε και ο γιατρος, στο κομματι του λαιμου που τα παιρνω κοντρα, οταν η τριχα παει να βγει και ζοριζετε κανει αυτη την κοκκινιλα, δηλαδη οταν σπαει το τοιχος του δερματος, οταν περασει απο το δερμα ολα καλα, ουτε κοκκινηλες ουτε τιποτα.
Στην Τριπολη την πρωτη μερα που παρουσιαστηκα μου εκαναν 2 εμβολια, δεν ηθελα αλλα ηταν αναγκαστικο... ενα στο δεξι μπρατσο κι ενα στο αριστερο, τι σημασια εχει ομως.? Ευχαριστω πολυ, τον Απριλιο παιρνω ταυτοτητα.!!

Λοιπον, πηγα χθες στο Χοντος στον Ευοσμο, και πηρα Proraso απρο σαπουνι (δεν ειχε κρεμα) και pre shave λευκη που γραφει πανω πως κανει και για after shave, εναντι 3 και 6 ευρα αντιστοιχα (λιγο τσουχτερη η pre shave), ειχε και πρασινη και μεγαλη ποικιλια απο ξυριστικα για οποιον ενδιαφερεται (και πολυ εξυπηρετικες και γλυκητατες πωλητριες, τι γινετε εκει μεσα... μονο μοντελα παιδια) σημερα θα τα δοκιμασω, ευχομαι να πανε ολα καλα. Θα χρησιμοποιησω Bic Metal, ακομη δισταζω να χρησιμοποιησω το ΠΞ, θα δω πως θα παει και ισως μεσα στην βδομαδα να το τολμησω ΠΞ.

Εικόνα

Και αυτο ειναι το κειμηλιο:

Εικόνα

Για την απολυμανση του ΠΞ, που ανεφερε ο φιλος πιο πανω, πιστευω θα βρω ευκολα καποιο σχετικο θεμα στο φορουμ και να το κανω μονος, αν και παλιοτερα που ειχα ψαξει καπου ειχε πεσει το ματι μου οτι με οδοντουβουρτσα μπορει να καθαριστουν τα δυσκολα σημεια, και να μην χρειαστει καποιο ειδικο υγρο η καποιο μηχανημα (πχ σαν αυτο που εχουν οδοντιατροι)

Φιλοι σας ευχαριστω για την βοηθεια και προθυμοτητα να βοηθησετε.! Να ειστε ολοι καλα.!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”