Σκέψεις

Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Σήμερα άφησε την πνοή του στην άσφαλτο ακόμη ένας νέος άνθρωπος...
Ο Παντελής Παντελίδης έφυγε με τον ίδιο εκκωφαντικό τρόπο με αυτόν που ήρθε στις ζωές μας.
Στην πορεία αυτών των χρόνων δημιούργησε πιστούς οπαδούς αλλά και “εχθρούς”.
Το σίγουρο είναι ότι άφησε το Στίγμα του.
Θα είχε συμβεί αυτό εαν δεν αποφάσιζε ξαφνικά να αφήσει την καριέρα του στο πολεμικό ναυτικό και να ασχοληθεί με το τραγούδι? Μάλλον ΟΧΙ.
Αφησε λοιπόν το Στίγμα του. Αφησε μουσική και στίχους. Τα τραγούδια ξέρουμε όλοι οτι είναι Αθάνατα. Αρα στο διηνεκές η φωνή και η ψυχή του θα υπάρχουν .
Θα είναι εκεί για να μας θυμίζουν την παρουσία του. Την παρουσία ενός ανθρώπου που αγαπήθηκε και κατακρίθηκε. Την παρουσία ενός ανθρώπου που έζησε το όνειρο του.
Πόσο κράτησε? Δεν έχει σημασία. Σημασία έχει οτι άφησε το Στίγμα του.
Στο πρόσωπο του Ανθρωποι βρήκαν τον αποδιοπομπαίο τραγο, βρήκαν την ευκαιρία να βγάλουν την χολή τους, βρήκαν τον εκφραστή των ‘’σκυλάδων”, βρήκαν όμως και αυτόν που μόνος του παρέα με μια κιθάρα κατάφερε να γίνει ίδαλμα, βρήκαν το καλό παιδί, βρήκαν αυτόν που με τους στίχους του μιλούσε στην καρδιά τους, βρήκαν, βρήκαν , βρήκαν.
Εγώ θα ήθελα να καλέσω όλους μας, και αυτούς που σήμερα συγκινήθηκαν και έκλαψαν , αλλά και αυτους που θελημένα ή άθελα σκέφτηκαν – ξεστόμισαν κάτι αρνητικό για τον Παντελίδη, να σκεφτούν το εξής:
Εαν στο επόμενο λεπτό κόβονταν ξαφνικά το νήμα της ζωής τους, αφήνουν ενα Στίγμα πίσω τους? Αφήνουν πίσω τους ανθρώπους εκτος απο τον οικογενειακό τους περίγυρο που θα τους θυμούνται με νοσταλγία?
Αφήνουν κάτι που να δείχνει οτι άξιζε που έζησαν?
Γιατί εαν έρθεις και φύγεις χωρίς να αφήσεις το Στίγμα σου τότε δεν άξιζε που έζησες.

Καληνύχτα Παντελή!
Άρης
desperado
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1437
Εγγραφή: 23 Ιούλ 2014, 23:22
9
Has thanked: 3820 times
Been thanked: 4323 times

Ας αναπαυτεί η ψυχή του παληκαριού.
Ευτυχώς που δεν πήρε και κάποιον άλλο μαζί του.

Η διαχείρηση της "Δόξας" είναι πολύ δύσκολο πράγμα, υποθέτω.
Θοδωρής

"Keep your friends close, but your enemies closer" - The Godfather
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4479 times
Been thanked: 5443 times

Arisk έγραψε: Γιατί εαν έρθεις και φύγεις χωρίς να αφήσεις το Στίγμα σου τότε δεν άξιζε που έζησες.
Αρούλη μου ξέρεις πόσο σε εκτιμώ αλλά δεν φαντάζεσαι και πόσο διαφωνώ με αυτό που είπες χωρίς να θέλω να επεκταθώ όμως γιατί θα πάμε σε άλλα μονοπάτια.
Όπως και να έχει πάντως εξέφρασες την άποψη σου η οποία είναι απολύτως σεβαστή . :)
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

εγω να κανω μια χαζη(πολυ χαζη)ερωτηξη;
τα 3 παλικαρια(αξιωματικοι του ελληνικου πολεμικου ναυτικου) που χαθηκαν τοσο αδοξα απανω στο καθηκον φυλασοντας θερμοπυλας,τους θυμαται κανεις περα απο τις οικογενειες τους; αραγε αφησαν το στιγμα τους`η εσβησε πανω στη βραχονησιδα κιναρος;
οι Βλαχακος,Καραθανασης,Γιαλοψος εζησαν και πεθαναν ασκοπα γιατι(πιστεψτε με)δεν τους θυμαται ανθρωπος περα των συγγενων;
ο σμηναγος Κωνσταντινος Ηλιακης αξιζε που εζησε`η οχι;
αποψη μου ειναι οτι καθε ζωη εχει αξια.οσο διασημος`η αγνωστος ειναι αυτος που εφυγε.
προχθες εσβησε το αγγελουδι ενος φιλου σε ηλικια 4 ετων. μπορουμε να πουμε οτι δεν αξιζε που εζησε;
και τελος στο Ιερο Μνημειο Του Αγνωστου Στρατιωτου,υπαρχει μια επιγραφη η οποια αναφερει:
''ΜΙΑ ΚΛΙΝΗ ΚΕΝΗ ΦΕΡΕΤΑΙ ΕΣΤΡΩΜΕΝΗ ΤΩΝ ΑΦΑΝΩΝ''
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

"Ποιο νόημα έχετε δώσει στη δική σας ζωή;

Είμαι γιατρός, δάσκαλος και γονέας. Προσπαθώ να είμαι δημιουργικός ως συγγραφέας ώστε να βοηθάω και άλλους, περισσότερους ανθρώπους.

Η αγωνία για «αιώνια» αναγνώριση αποτελεί κίνητρο σε ό,τι κάνετε;

Είναι ωραίο για μένα να γνωρίζω ότι η ζωή μου υπήρξε χρήσιμη. Αλλά πόσους από εμάς θα μας θυμούνται πραγματικά οι επόμενες γενιές, μετά τα παιδιά και τα εγγόνια μας;"

Οι παραπανω απαντησεις ανηκουν στον Ιργουιν Γιαλομ.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Μαχο τοσο εγώ οσο και αρκετοι γνωστοί μου τους θυμομαστε αρα φυσικά και άξιζε που έζησαν.
Μην με παρερμηνευεις πάντως. Το στίγμα - αποτύπωμα στην κοινωνία που εγώ ανέφερα δεν εχει καμια σχέση με την δημοσιότητα.

Added in 8 minutes 51 seconds:
Αφήνω στην άκρη τον Θεό γιατι θα μπουμε σε Θεολογικά μονοπατια.
Το σημερα που ζούμε ειναι το συνολο των αποτυπωματων που άφησαν οι προηγούμενες γενεές. Οσοι περισσοτεροι προσπαθησαν να αφήσουν ενα θετικό στιγμα τόσο καλύτερο το σήμερα.
Άρης
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

οκ κατανοητο.αλλα δεν παρερμηνευσα εσενα.ενα προβληματισμο και απορια( ταυτοχρονως)εξεφρασα σχετικα με την αξια της ανθρωπινης ζωης και υπαρξης.ποιανου η ζωη εχει μεγαλυτερη αξια; ενος 2χρονου,10χρονου,30χρονου`η ενος 80+χρονου σοφου;
να ζει κανεις`η να μη ζει.that's the question.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Κάθε ζωή έχει την ίδια αξία.
Να ζει κανείς και να δημιουργεί. Στάσιμος να μην μένει.
Άρης
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Να ζει και να προσφερει μονο ετσι θα σε θυμουνται.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

οποτε εγω που ειμαι στασιμος δεν αξιζω να ζω(με βαλατε σε σκεψεις).
επισης σε σε μια πολυ αναπτυγμενη χωρα(οχι πνευματικως) υπηρχε ενα κεντρο εθελουσιας(με το ζορι)αποχωρησης απο τον κοσμο τουτο με το σκεφτικο(σκεψη) οτι οποιοι ειναι αχρηστοι,διαφορετικοι`η τελως παντων δεν προσφερουν σε αυτη τη κενωνια ρε παιδι μου πρεπει να σβηνουν.το κεντρο αυτο απεξω ειχε μια ωραια(τροπος του λεγειν)πινακιδα που εγραφε'' ARBEIT MACHT FREI'' -'' Η ΔΟΥΛΙΑ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΙ''. ηταν δε τοσο καλοι ανθρωποι οι'' υπευθυνοι''αυτου του κεντρου που ελεγαν οτι οποιος δεν προσφερει σε αυτο το κοσμακι(κενωνια μπαμπεσα) δεν εχει θεση.και τη θεση του θα την επερναν αλλοι ανωτεροι και πιο χρησιμοι ανθρωποι.κατι σαν και αυτο που γινεται τωρα να πουμε. :hb
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”