Promotion και Κριτικές

Ζάχος

Τέθηκε το θέμα αυτό στο Σπλέντιτ από τον μπαρμπέρη του φόρουμ αλλά είμασταν τελείως εκτός θέματος και απορώ που μας άφηναν τόση ώρα οι διαχειριστές...

Στο λοιπόν. Ποιά η γνώμη σας για το promotion aka χάρισμα που μπορεί να κάνουν κάποιοι επαγγελματίες σε μέλη φόρουμ για να προωθήσουν προϊόντα να τα κάνουν πιο αναγνωρίσιμα με λίγα λόγια. Συνήθως επιλέγονται μέλη με μια κάποια εμπειρία που μπορεί να επηρεάσουν γνώμες. Το κάνουν και ορισμένοι μικροί παραγωγοί σαπουνιών υπάρχουν παραδείγματα. Μπορεί να συμβαίνει στα πρώτα βήματα αλλά πολλοί είναι αυτοί που το συνεχίζουν και στην πορεία. Μέχρι και youtubers γίνονται αποδέκτες τέτοιων δώρων, οι πιο αναγνωρισμένοι και αγαπητοί βέβαια. Έβλεπα ένα video τις προάλλες που έλεγε ένας το είχα δοκιμάσει παλιότερα αυτό το σαπούνι, δεν είχα σχηματίσει καλή άποψη αλλά το είδε ο τάδε παραγωγός και μου είπε δεν γίνεται να το βρήκες κακό, θα σου στείλω άλλο να το δοκιμάσεις πάλι. Ως δια μαγείας, αυτό ήταν πάρα πολύ καλό. Δεν ξέρω πόση αντικειμενικότητα μπορεί να υπάρχει σε τέτοιες κινήσεις. Ότι συμβαίνει συμβαίνει όμως. Κάποιοι το παραδέχονται κάποιοι όχι. Είναι λίγο taboo γιατί υποτίθεται ότι έτσι αμαυρώνεται η αντικειμενικότητα και η εικόνα του μέλους φόρουμ/ youtuber ότι τα παίρνει με λίγα λόγια.

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι έχει τα θετικά έχει και τα αρνητικά του. Δεν το επικροτώ πάντως να λέμε και του στραβού το δίκιο. Διάβαζα ένα άρθρο σχετικό προχτές και επηρεάστηκα κάπως.

Κάποιος κανόνας δεν νομίζω να παραβιάζεται τους διάβασα λίγο, συζήτηση χαλαρή.
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Για μικρούς παραγωγούς σαν και εμένα, είναι ένας εύκολος τρόπος να μαθευτεί το προϊόν σου. Όμως αυτό μπορεί να γυρίσει ανάποδα αν η κριτική δεν είναι καλή, και έχει συμβεί ουκ ολίγες φορές.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2710
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 1671 times

Λογικό είναι αυτό που γίνεται.Εμένα προσωπικά δεν με έχουν επιλέξει αν και θα μου άρεσε να γίνει με 1-2 προιόντα.
Για εμένα το θέμα είναι να είσαι αντικειμενικός κριτής και όχι να εκθειάζεις μέτρια ή απλά καλά προιόντα επειδή τα πήρες τζαμπέ.Έχω δεί κρτικές στο youtube όπου δεν μάσησαν τα λόγια τους οι παρουσιαστές.
Μια τελευταία παρατήρηση είναι οτι έτσι γίνονται γνωστά προιόντα που αξίζουν,αλλά δεν παίζει να μαθευτούν.Εγώ π.χ αν δεν "σκύλιαζα" να μιλάω για τις λεπίδες viking's sword,πόσοι από εδώ θα τις είχαν δοκιμάσει?Αμφίβάλλω και αν τις ήξερα πολλοί.Όμως αφού μου άρεσαν και έχω δύσκολο δέρμα το έκανα.Σήμερα δεν ξέρω έναν να μην τις θεωρεί τόπ λεπίδες.
Έτσι γίνεται με προιόντα λιγότερο γνωστά στο ευρύ κοινό.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

τη σημερον και επιδης το ασκουσα για καμποσα χρονια το επαγγελμα(οχι το promotion στο φορουμ)ολα εχουν να κανουν με την αναγνωρισημοτητα καποιου προιοντος.για μενα αυτο ειναι θεμιτο και επιβεβλημενο.αν κατι θελει να ακουστει και να μαθευτει θελει και το σωστο προμοταρισμα`η κοινως στην καθομιλουμενη''πλασαρισμα''.το αν κατι θα΄΄πιασει''`η ελληνηστι θα παρει μεριδιο στην αγορα εχει να κανει με πολλους παραγοντες,ενας απο αυτους ειναι και το promotion.το αν κατι θα παραμεινει ομως δεν εξαρταται μονο απο αυτο αλλα απο παρα πολλους παραγοντες που εχουν να κανουν με το ιδιο το προιον και οχι μονο.θα μπορουσα να αραδιασω καμποσους απο αυτους αλλα δεν νομιζω οτι ενδιαφερει καποιον.το σιγουρο παντως ειναι οτι οταν μιλαμε για νοημονες ανθρωπους και μαλιστα ενηλικες θα πρεπει η κριση τους να ειναι ανεπτυγμενη ωστε να μπορουν να ξεχωριζουν καποια πραγματα και να μην παρασυρονται απο τους τυχον promoters.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39282 times
Ηλικία: 54

Ακριβώς. Επαφίεται στην κρίση, οξυδέρκεια αλλά και στη διάθεση του καθενός αν θα παρασυρθεί ή όχι σε αγορά προϊόντος ή φίρμας που πλασάρεται. Εφόσον η παρουσίαση ή έμμεση / γκρίζα διαφήμιση παραμένει διακριτική, είναι σίγουρα ένας καλός και θεμιτός τρόπος να μαθαίνουμε για νέα ή ακόμα και παλαιά ξεχασμένα ξυριστικά είδη. Προσωπικά, εάν διαπιστώσω κάποτε ότι το φόρουμ οδεύει σε ατραπούς εμπορευματοποίησης, μετά λύπης θα την κάνω με ελαφρά.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
RAZORBLADE
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 22 Απρ 2015, 14:38
9
Τοποθεσία: Αθήνα-Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 130 times
Been thanked: 205 times
Ηλικία: 45

Επιτρέψτε μου να κάνω και εγώ μια προσέγγιση απο λίγο διαφορετική σκοπιά, ασπάζομαι τον προβληματισμό σας αλλά μέχρι ενός σημείου.

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ έχω παρασυρθεί σε αγορές,ενδεχομένως ασυναίσθητα να έχω επηρεαστεί και απο παρουσιάσεις με έμμεση διαφήμιση ενός προίοντος, αλλά μέχρι εκεί.

Η τελική απόφαση είναι στο χέρι του καθενός και πώς κρίνει και ξεχωρίζει τις ανάγκες του και τα θέλω του.

Οφείλω να καταθέσω οτι σε κατ ιδίαν κουβέντες με παλαιότερα μέλη του forum προχθές στον καφέ αλλά και με επαγγελματίες εμπόρους του χώρου ( δεν είναι και πολλοί) μου το επεσήμαναν ''' πρόσεξε μην ξεφύγεις ,δεν χρειάζεσαι πολλά και ακριβά''

Φίλοι μου είμαστε λίγοι, κάτι παραπάνω απο 1000 μέλη που ζήτημα τα ενεργά να είναι πάνω απο 100,προσωπικά δεν έχω δεί ποτέ να είναι πάνω απο 20 σε σύνδεση , άντε να μας διαβάζουν και άλλοι τόσοι εκτός σύνδεσης.

Συνυπολογίστε τώρα οτι τα μαγαζιά του χώρου είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού συν οτι οι πιο πολλοί κάνουν αγορές απο εξωτερικό και θα δείτε οτι είμαστε αμελητέα ποσότητα για να μπορέσουμε να αποτελέσουμε στόχους επιχειρηματικών συμφερόντων και εμπορικών τακτικών.

Εγώ λέω μακάρι να να είμαστε περισσότεροι και να υπήρχε οικονομικός πόλεμος για εμάς
Γιώργος
Ζάχος

RAZORBLADE έγραψε:Επιτρέψτε μου να κάνω και εγώ μια προσέγγιση απο λίγο διαφορετική σκοπιά, ασπάζομαι τον προβληματισμό σας αλλά μέχρι ενός σημείου.

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ έχω παρασυρθεί σε αγορές,ενδεχομένως ασυναίσθητα να έχω επηρεαστεί και απο παρουσιάσεις με έμμεση διαφήμιση ενός προίοντος, αλλά μέχρι εκεί.

Η τελική απόφαση είναι στο χέρι του καθενός και πώς κρίνει και ξεχωρίζει τις ανάγκες του και τα θέλω του.

Οφείλω να καταθέσω οτι σε κατ ιδίαν κουβέντες με παλαιότερα μέλη του forum προχθές στον καφέ αλλά και με επαγγελματίες εμπόρους του χώρου ( δεν είναι και πολλοί) μου το επεσήμαναν ''' πρόσεξε μην ξεφύγεις ,δεν χρειάζεσαι πολλά και ακριβά''

Φίλοι μου είμαστε λίγοι, κάτι παραπάνω απο 1000 μέλη που ζήτημα τα ενεργά να είναι πάνω απο 100,προσωπικά δεν έχω δεί ποτέ να είναι πάνω απο 20 σε σύνδεση , άντε να μας διαβάζουν και άλλοι τόσοι εκτός σύνδεσης.

Συνυπολογίστε τώρα οτι τα μαγαζιά του χώρου είναι μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού συν οτι οι πιο πολλοί κάνουν αγορές απο εξωτερικό και θα δείτε οτι είμαστε αμελητέα ποσότητα για να μπορέσουμε να αποτελέσουμε στόχους επιχειρηματικών συμφερόντων και εμπορικών τακτικών.

Εγώ λέω μακάρι να να είμαστε περισσότεροι και να υπήρχε οικονομικός πόλεμος για εμάς
Μόνο που οι πληροφορίες δεν είναι προσβάσιμες μόνο στα μέλη, είναι ελεύθερες... Τα μέλη έχουν το προνόμιο ότι μπορούν να γράφουν κιόλας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 21 Οκτ 2015, 16:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: διεγραφει μερος του ποστ λογω του οτι απευθυνεται στον barberis
Ζάχος

Για να πούμε και κάτι εντός θέματος, να προσθέσω πως για μένα έχει διαφορά αν κάποιος παραγωγός ή επαγγελματίας κάνει έναν διαφανή διαγωνισμό που να δωρίζει κάποια από τα προϊόντα του με μοναδικό αντάλλαγμα μια αντικειμενική κριτική, με το να τα χαρίζει επιλεκτικά σε συγκεκριμένα άτομα για να πάρει μόνο καλό feedback. Επιπλέον, ο καλός παραγωγός και ο σωστός επαγγελματίας δεν έχει να φοβηθεί κάτι από τις κριτικές αν αυτό που προσφέρει αξίζει, άλλο αν ένα δυο περιπτώσεις δοκιμαστών μπορεί να έχουν κάποιο θέμα αλλεργικό/ δερματικό με τα συστατικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 21 Οκτ 2015, 16:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: απευθυνεται στον barberis
Άβαταρ μέλους
meletios
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: 17 Σεπ 2013, 14:43
10
Has thanked: 36 times
Been thanked: 57 times

Ζάχος έγραψε: Για να πούμε και κάτι εντός θέματος, να προσθέσω πως για μένα έχει διαφορά αν κάποιος παραγωγός ή επαγγελματίας κάνει έναν διαφανή διαγωνισμό που να δωρίζει κάποια από τα προϊόντα του με μοναδικό αντάλλαγμα μια αντικειμενική κριτική, με το να τα χαρίζει επιλεκτικά σε συγκεκριμένα άτομα για να πάρει μόνο καλό feedback. Επιπλέον, ο καλός παραγωγός και ο σωστός επαγγελματίας δεν έχει να φοβηθεί κάτι από τις κριτικές αν αυτό που προσφέρει αξίζει, άλλο αν ένα δυο περιπτώσεις δοκιμαστών μπορεί να έχουν κάποιο θέμα αλλεργικό/ δερματικό με τα συστατικά.
Και να συμπληρώσω πως μιλάμε για προϊοντα του δεκάρικου άντε κοσάρικου....
:ot Τι να πούμε για την φάουβε και την γκόφλο (για τους μη μυημένους vw kai golf) :ot
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

First of all I want to make a preface, writing down what is my personal relationship with Giuseppe (Joe) of Italian Barber. Since this question has been asked me so many times by a lot of people on this board, here you are. We are great friends, only great friends. Our friendship started right here on B&B, as soon as we registered on this beautiful site and much time before he opened his on-line shop. To be more precise, Giuseppe always repeats that it really was my passion and love for wet shaving in general and Italian made products in particular that inspired him on opening Italian Barber. We were, and obviously still are, in continous contact for discussing about shaving questions. And, time ago, Giuseppe told me his intention to introduce some new Italian made products on his store, with his copyrighted RazoRock logo. He also said that I “necessarily” had to try them and let him know my thoughts. Therefore he was kind enough to send me a free pack with some of his new items. Last week I received his new artisan soap, his new RazoRock XXX and his new AS Wax.

Λεει ο Marco στο review του για το razorock xxx, και ρωτάω εγώ είναι αυτό κακό? είναι η οχι απόλυτα ξεκάθαρος? αν τώρα καποιος ειναι χαϊβάνι και πει ααα! αφού τα λέει ο marko άρα έτσι είναι και πάει και παρει το προιόν και δεν του κάτσει καλά, θα φταίει ο marco?
Πιθανον βέβαια να υπάρχουν και περιπτώσεις που ο άλλος δεν ξεκαθαρίζει την θεση του και προσπαθει ύπουλα να διαφημισει ενα προιόν. Πιστευετε οτι δεν θα το βρεί μπροστά του κάποια στιγμή? αντε και επεισε 5-10-20 να παρουν κατι πο ειτε δεν ανταποκρινοταν στο value for money είτε ηταν σκάρτο προιόν, δεν θα βγουν αυτοί να το πούν?
Εαν μια υπερβολική εκθειαση ενος προιοντος ανεβαζει χ % τις πωλησεις του, ελάχιστη δυσφήμιση το ρίχνει στα τάρταρα. Η αγορά διέπεται απο αγραφους κανόνες και αυτορυθμίζεται πάντα.

ΥΓ. Ας γυρισουμε στο θέμα επιτέλους γιατί καταντησε αηδία.
Άρης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”