Διαχείριση και Επεξεργασία Φωτογραφιών

Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Ανοίγω το θέμα για να συζητήσουμε για το λογισμικό που χρησιμοποιούμε στην οργάνωση και επεξεργασία των φωτογραφιών.

Μετά την πρόσφατη μετάβασή μου από windows σε OS X, προβληματίζομαι για το λογισμικό που θα πρέπει να εγκαταστήσω.

Μετά και το πάγωμα της εξέλιξης του Aperture από την Apple, προφανώς η ιδανική επιλογή θα ήταν Adobe Lightroom + Photoshop, αλλά υπάρχει το θέμα του ιδιαίτερα κόστους αγοράς, καθώς και του «βάρους» των εφαρμογών αυτών, ειδικά για την ερασιτεχνική χρήση που κάνω.

Προσανατολίζομαι λοιπόν για χρήση του iphoto, το οποίο έχει αρκετά καλές δυνατότητες οργάνωσης των αρχείων και προσφέρει ένα βασικό editing που καλύπτει το 90% των αναγκών μου. σε συνδυασμό με το (δωρεάν) gimp για τυχόν περισσότερη επεξεργασία. Ενδεχομένως να εγκαταστήσω και το (επίσης δωρεάν) Nikon Capture για βασική επεξεργασία των RAW αρχείων.

Οι φωτογραφίες που έχω αυτή τη στιγμή είναι περίπου 40GB, αλλά αυξάνονται με γεωμετρική πρόοδο με τα 24Mpixel της Nikon D7100 οπότε σύντομα θα πρέπει να μεταφέρω μέρος ή το σύνολο της βιβλιοθήκης φωτογραφιών σε εξωτερικό δίσκο.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 496 times

Και το iPhoto θα αντικατασταθεί Χάρη από το photos που θα είναι ο διάδοχος του.

Η beta έκδοση 10.10.3 περιλάμβανε μια έκδοση του photos αλλά δεν την έχω δοκιμάσει.

Ελπίζω σε κάθε περίπτωση να γεφυρωθεί το χάσμα που υπήρχε ανάμεσα στο iPhoto και το Aperture.
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

Εγώ εχω αγορασμενο το photoshop elemets και με υπερκαλυπτει
Άρης
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Για το photo, ναι το γνωρίζω. Από ότι καταλαβαίνω, το νέο photo θα παρέχει είναι λίγο περισσότερες δυνατότητες επεξεργασίας, με πλήρη συνεργασία με το iOS και backup (εφόσον το θέλει κανείς) στο iCloud. Νομίζω ότι βασικός στόχος τους είναι να μαζέψουν χρήμα από ενοικίαση χώρου στο cloud.

Άρη το Elements κάνει και οργάνωση φωγραφιών;
Χάρης
Άβαταρ μέλους
dimitris
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4142
Εγγραφή: 08 Μάι 2012, 09:04
12
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 149 times
Been thanked: 1807 times
Ηλικία: 47

Εγώ χρησιμοποιώ το Picasa. Δεν μου αρέσει καθόλου το iPhoto.
Ερασιτέχνης σαπωνοποιός
Συχνές ερωτήσεις για το φόρουμ
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Νομιζω το Photoshop ειναι το καλυτερο προγραμμα με πολλες δυνατοτητες . Το θεμα ειναι εαν καποιος χρειαζεται αυτες τις δυνατοτητες διοτι ειναι ενα επαγγελματικο προγραμμα και για να το μαθεις εστω και στα βασικα χρειαζεται χρονος,
Εγω το χρησιμοποιω πολλα χρονια αλλα μονο για συγκεκριμενα πραγματα που τα εχω μαθει και εφαρμοζω μηχανικα . Οταν θελω να κανω κατι νεο ψαχνω το φτιαχνω αλλα μετα το ξεχναω πως το εκανα αφου μπορει να το ξαναχρειαστω μετα απο χρονια.
Το σημαντικο με αυτα τα προγραμματα που πρεπει να δουμε ειναι η πιστοτητα των χρωματων γιατι αλλο βλεπουμε στην οθονη και αλλο στο χαρτι . Η επιλογη του καταλληλου πρωτοκολου της adobe στην επιλογη των χρωματων ειναι καθοριστικο για το τι θα παρουμε.
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 496 times

Για επεξεργασία των φωτογραφιών προτείνω το Pixelmator. Είναι ένα πρόγραμμα που συγκεντρώνει αρκετές λειτουργίες του Photoshop αλλά απευθύνεται κυρίως στον ερασιτέχνη.
Άβαταρ μέλους
Harry
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4711
Εγγραφή: 14 Σεπ 2012, 20:30
11
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 5735 times
Been thanked: 6984 times
Ηλικία: 49

Έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια για το pixelmator, αλλά δεν έχω καταλάβει το βαθμό που δουλεύει με αρχεία RAW.
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Ύδραστις
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2014, 21:06
9
Has thanked: 114 times
Been thanked: 209 times
Ηλικία: 43

Το picasa το βρίσκω εύκολο, πρακτικό με δυνατότητες επεξεργασίας που καλύπτουν κάθε ερασιτέχνη επαρκώς.

Ο ερασιτεχνισμός από την άλλη δε έχει όρια :megagrin
Οπότε και ένα photoshop για τους πιο απαιτητικούς δεν βλάπτει, χωρίς να το έχω χρησιμοποιήσει ο ίδιος.

Πάντα όμως θα λέω αυτό το οποίο έχω πια υιοθετήσει για τα καλά: δεν πειράζω τις φωτογραφίες μου, προσπαθώ να εξασκήσω την τεχνική ώστε καμμία διόρθωση να χωράει. Τα πάντα είναι το μάτι του φωτογράφου και αυτό πρέπει να δημιουργεί την φωτογραφία.

Βέβαια προς τέρψιν της ευχαρίστησης του πνεύματος, όλα επιτρέπονται.
Δεν υπάρχουν ιδέες, υπάρχουν μονάχα άνθρωποι που κουβαλούν τις ιδέες, κι αυτές παίρνουν το μπόι του ανθρώπου που τις κουβαλάει.
Νίκος Καζαντζάκης
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Παλιότερα είχα ασχοληθεί με το Picasa που είναι εύκολο και με κάλυπτε. Πλέον μπορώ να γράψω ότι έμαθα να φωτογραφίζω με τον 35mm 1.8g Nikon, άλλο πράγμα ο σταθερός φακός. Γενικά δεν μου αρέσει να πειράζω τις φωτογραφίες με φίλτρα κτλ, μου αρέσει όπως είναι, άντε να βγάλω σε b/w τίποτα άλλο.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία”