Παραδοσιακό Ξύρισμα: Η μόδα του μέλλοντος;

Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Μη βιαστείτε να πείτε "όχι!"

Η ζωή κάνει κύκλους. Και είναι μαθηματικά βέβαιο ότι η μόδα της αξυρισιάς, που ειδικά στην Ελλάδα κάνει θραύση εδώ και χρόνια (αποτέλεσε το ιδανικό άλλοθι για τη γενικότερη βαριεστημάρα της νέας γενιάς), θα εκλείψει. Αλλά για να εκλείψει, θα χρειαστεί να δοθεί ένα ισχυρό κίνητρο για επιτευχθεί η αλλαγή συνηθειών.

Προσωπικά και κρίνοντας από τη δική μου περίπτωση, αυτό μπορεί να συμβεί μόνο μέσα απ' το παραδοσιακό ξύρισμα. Είμαι βέβαιος ότι πολύς κόσμος είναι σαν κι εμένα: θέλει να ξυρίζεται τακτικά για τους χ, ψ λόγους (επειδή του πάει περισσότερο, για να μην τον ενοχλούν τα γένια, για λόγους υγιεινής κ.λπ.), αλλά ΒΑΡΙΕΤΑΙ θανάσιμα να το κάνει και μένει αξύριστος για μέρες, επειδή η διαδικασία με τα cartridges είναι τόσο βαρετή, που τον αποτρέπει από το να ασχοληθεί. Μέχρι που δεν πάει άλλο και αναγκάζεται, πια, να πιάσει το ξυραφάκι και να κάνει τη δουλειά σαν να είναι η πιο βαριά αγγαρεία.

Το Π.Ξ., αντίθετα, με όλα τα μπιχλιμπίδια του, μπορεί να δώσει το κίνητρο που ψάχνουν όλοι αυτοί για να πάψει το ξύρισμα να αντιμετωπίζεται ως ψυχαναγκασμός και να μετατραπεί σε μία ευχάριστη στιγμή μες στην καθημερινότητά τους. Δεν νομίζω να είναι τυχαίο, λοιπόν, ότι οι άνθρωποι που στρέφονται στο Π.Ξ. ολοένα και αυξάνονται, επειδή αποφασίζουν κάποια στιγμή να ψάξουν λίγο παραπάνω το πράγμα, για να έχουν καλύτερο αποτέλεσμα. Θα το έχουν παρατηρήσει και δημιουργοί/συντονιστές του φόρουμ με τις αυξανόμενες εγγραφές νέων μελών τους τελευταίους μήνες.

Εδώ όμως ελλοχεύει ο κίνδυνος. Να γίνει το Π.Ξ. η νέα μόδα και από ουσιαστική διαδικασία προσωπικής περιποίησης (η πιο βασική, αναμφίβολα, για έναν άνδρα), να μετατραπεί σε ένα αέναο παιχνίδι. Και ο κόσμος που θα εισέρχεται στο "κλαμπ" να μην έχει ως πρώτο μέλημα το πώς θα επιλέξει έναν απλά αξιόλογο εξοπλισμό για να μάθει να ξυρίζεται σωστά και να βρει την υγειά του, αλλά να μπει σε διαδικασία συναγωνισμού με τους άλλους, ως προς την αγορά και δοκιμή "ψαγμένων" προϊόντων ή συλλογή σπανίων αντικειμένων κ.λπ.

Απαραίτητη διευκρίνιση: με αυτό το τελευταίο δεν πετάω "μπηχτή" για κανέναν εδώ, διότι όσοι έφτασαν στο σημείο να γίνουν συλλέκτες κ.λπ., ανέβηκαν ένα-ένα τα "σκαλοπάτια" του Π.Ξ., δοκίμασαν άπειρα προϊόντα μέσα σε διάστημα αρκετών ετών μέχρι να βρουν τι τους ταιριάζει καλύτερα και αφού πέρασαν απ'τα χέρια τους σχεδόν τα πάντα, είπαν να δουν το πράμα ΚΑΙ σαν χόμπι και να αφιερώσουν περισσότερο χρόνο και χρήμα. Απολύτως κατανοητό, απολύτως σεβαστό. Οταν χρησιμοποιώ τη λέξη "μόδα", δεν αναφέρομαι σ' αυτούς τους παλιούς.

Πρόβλημα θα διαπιστωνόταν αν εγώ, ως νέωπας, αντί να κοιτάξω πώς να μάθω να φτιάχνω καλό αφρό ή πως θα πετύχω την ιδανική γωνία με την ξυριστική μηχανή, νοιαζόμουν περισσότερο να αγοράσω δέκα πινέλα ασβού μέσα σε διάστημα ενός μηνός ή άλλες πέντε μηχανές για να χρησιμοποιώ διαφορετική, κάθε ημέρα της εβδομάδας. Ναι, δεν έχω παρατηρήσει τέτοια ακραία φαινόμενα εδώ, αλλά ομολογώ ότι ακόμα κι εγώ, που πιστεύω πως είμαι ολιγαρκής (ίσως και λόγω ανάγκης), συλλαμβάνω καθημερινά τον εαυτό μου να παρασύρεται και να ψάχνει κάθε μέρα στο ίντερνετ για νέο πινέλο, νέα κρέμα, νέα ξυριστική μηχανή (άσχετα αν δεν παίρνω).

Ελπίζω να αντιλαμβάνεστε τον (καλοπροαίρετο) προβληματισμό μου. Ναι, ασφαλώς και θα συστήσω σε κόσμο που ξέρω το Π.Ξ., οπωσδήποτε θα τον παραπέμψω στο φόρουμ για να μάθει τα βασικά, αλλά μήπως ο βομβαρδισμός πληροφοριών που παρέχει το ίντερνετ γενικότερα, μπορεί να οδηγήσει στον λάθος δρόμο, δηλαδή τον άσκοπο καταναλωτισμό; Οπως συνέβη και με την αξυρισιά, δηλαδή, που είδαν μια μέρα τον Κλούνεϊ με μούσι, είδαν ότι γουστάραν οι γκόμενες και όλοι πλέον αφήνουν αδιαφορώντας για να τα σουλουπώσουν λίγο. Με συνέπεια να μοιάζουν με ναυαγούς και, φυσικά, χάνουν την ουσία.

Ισως αν δεν υπήρχε η οικονομική κρίση, γιατί το χόμπι απαιτεί να έχεις μία ικανοποιητική τσέπη, να εξέφραζα τη βεβαιότητα ότι το Π.Ξ. μπορεί να γκρεμίσει την αξυρισιά και να γίνει αυτό η νέα μόδα (η αξυρισιά είναι απείρως πιο οικονομική, αφού δεν κάνεις κυριολεκτικά τίποτα και δεν ξοδεύεις φράγκο). Ειδικά αν εμφανιζόταν κάποιος διάσημος να μιλήσει για τα πλεονεκτήματα του safety ή του straight razor, θα ήταν θέμα χρόνου να αλλάξουν άρδην οι συνήθειες. Βλέπουμε, πάντως, να εχουν ανοίξει τα τελευταία χρόνια (δήθεν) παραδοσιακά μπαρμπέρικα, ενώ γενικότερα η ρετρό αισθητική σε πολλούς τομείς έχει σουξέ τα τελευταία χρόνια (χαρακτηριστικό παράδειγμα η μουσική βιομηχανία, όπου το βινύλιο κερδίζει σταθερά πόντους ξανά).

Προσωπικά δεν θα εκπλαγώ με τίποτα, αλλά, ειλικρινά, θα σας άρεσε να φτάσουμε σ' αυτό το σημείο; Ή προτιμάτε να μείνει το κλαμπ "κλειστό" και να εισέρχονται σ' αυτό μόνο όσοι "νιώθουν" και ασχολούνται με το Π.Ξ. για ουσιαστικούς λόγους;
tiguansm
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 237
Εγγραφή: 12 Μάι 2014, 18:45
10
Τοποθεσία: Θρακομακεδόνες
Has thanked: 215 times
Been thanked: 93 times

Νομίζω πως για κάποιους να είναι υπερβολικό να έχουν παραπάνω από ένα πινέλο μία κρέμα και μία ξυριστική μηχανή και άντε κάνα δυό asl και κάποιοι άλλοι να μην ικανοποιούνται με τίποτα και να θέλουν να δοκιμάζουν.
Προσωπικά δυστυχώς ή ευτυχώς ανήκω σους δεύτερους, παλαιότερα ασχολιόμουν πολύ, ερασιτεχνικά πάντα, με τη φωτογραφία η οποία κόστιζε πολύ περισσότερο απ' ότι το παραδοσιακό ξύρισμα όταν όμως βρήκα αυτά που με κάλυπταν σταμάτησα.
Πιστεύω πως υπάρχει χώρος για όλους και για τους ολιγαρκείς και για τους ανικανοποίητους και σίγουρα δεν πρέπει να σνομπάρουμε τους ολιγαρκείς που ξέρετε μπορεί να τους κολλήσουμε το μικρόβιο >:)

Έχω δει καινούργια μπαρμπέρικα άλλα πιο μοντέρνα άλλα πιο κλασικά να ξεφυτρώνουν .
Νομίζω πως ο οι άνδρες προσπαθούν να αποφύγουν τον ψυχαναγκασμό του ξυρίσματος (αυτό το είχα και εγώ για χρόνια, μία ατελείωτη βαριεμάρα και μάχη με δερματικά προβλήματα). Φυσικά κάποιοι γνωστοί και φίλοι τους 'άρεσε η ιδέα του Π.Ξ. και το ακολουθούν άλλοι " καλά είμαστε με την ηλεκτρική" :xp1

Όσον αφορά το βινύλιο όταν ανέφερα πριν από χρόνια ότι έδωσα αρκετά χρήματα για ένα πικάπ για να ακούω βινύλιο φίλοι και γνωστοί με κοιτάζανε με μία απορία - λύπη - συμπάθεια στο βλέμμα .

Τώρα όσοι άκουσαν αναλογικό ήχο που βγαίνει από το πικάπ και τον μικρό (2χ18w) λαμπάτο ενισχυτή που έχω από καλά ή και μέτρια βινύλια δεν πιστεύαν στα αυτιά τους.

Σίγουρα οι πιο νέοι δεν έχουν γνωρίσει λόγω ηλικίας αυτά, όμως και εμείς οι παλαιότεροι ;) τα είχαμε ξεχάσει και χρειάστηκε επανεκκίνηση και εκπαίδευση από την αρχή.

:megagrin
Άβαταρ μέλους
Petros.Mp
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1704
Εγγραφή: 15 Απρ 2012, 16:22
12
Τοποθεσία: Νίκαια - Πειραιάς - Αθήνα - Κέντρο
Has thanked: 1131 times
Been thanked: 2138 times
Ηλικία: 41

Στην Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο να αλλάξει η μόδα της αξυρισιάς. Να εξηγήσω τους λόγους :

Η μόδα του μουσάτου δεν έχει φύγει, αντίθετα βλέπω να έχει ριζώσει για τα καλά και όσοι άνδρες είναι αξύριστοι να έχουν δέσει το γάιδαρό τους, εκεί είτε λόγω κόστους, είτε λόγω ευκολίας - χρόνου, είτε λόγω βαρεμάρας.

Τα νεο μπαρμπεράδικα - φτου Κύριε δεν έχουν καμία σχέση με τα κλασικά ΕΛΛΗΝΙΚΑ κουρεία που μεγαλώσαμε και πασχίζουμε να βρούμε για να μας ρίξουν ένα κούρεμα με ψαλίδι - σβήσιμο, αντίθετα μουσάτοι κάγκουρες - χιπστεράδες ανοίγουν ένα κομμωτήριο (!) και προσφέρουν κούρεμα με μια ηλεκτρική μηχανή και ξύρισμα είτε με μηχανή είτε και καλά παραδοσιακά αλλά σίγουρα χωρίς το αναμενόμενο αποτέλεσμα μιας και δεν έχουν εμπειρία και δεν έχουν διδαχθεί την τέχνη όπως οι παλαιότεροι.

Ο βομβαρδισμός του στερεότυπου : 6pack κοιλιακοί-μουσάτος άνδρας γεμάτο τατουάζ αλλά άτριχος παντού μαζί με γυαλί μέγεθος τζαμιού πούλμαν.

Ο στρατός : Να εξηγήσω, όταν για ένα χρόνο ξυρίζεσαι βιαστικά και με 445435λέπιδα, το πρόσωπο σου έχει γίνει σαν τον κώλο της μαιμους μετά την απόλυση, δεν θες να δεις ξυραφάκι ούτε ζωγραφιστό !

Η παντελής γνώση στο θέμα ξύρισμα : όταν ξεκίνησα να ξυρίζομαι, ο Πατέρας μου μου έδωσε ένα πινέλο και μια κρέμα κολυνος, εγώ σαν βλαμμένο της εποχής - έφηβος θεωρούσα κακώς ότι αυτό το ξύρισμα κάνουν οι και καλά παππούδες / μεγάλοι και εγώ σαν νέος θα πρέπει να μπω στα πρότυπα της εποχής, αφρό και πολύ λέπιδο. Τώρα βέβαια το αναγνώρισα το λάθος μου και φυσικά "στα λεγα" μου απάντησε.
Πέτρος

Ὁ κόσμος μᾶς ἔλεγε τρελλούς. Ἡμεῖς, ἂν δὲν εἴμεθα τρελλοί, δὲν ἐκάναμεν τὴν ἐπανάστασιν.
paratairosexthros
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1652
Εγγραφή: 07 Ιουν 2012, 16:42
11
Has thanked: 3384 times
Been thanked: 5292 times

Αυτό που είπε ο Πέτρος για το στρατό,πόσο δίκιο έχει..Ακριβώς αυτή είναι και η περίπτωσή μου,όπως και άπειρων ακόμα Ελλήνων ανδρών.Πως να μην μείνω αξύριστος μετά για 6 χρόνια..
Τα πάντα θα μπορούσαν να είναι εντελώς διαφορετικά.Αλλά,και πάλι,θα είχαν απολύτως την ίδια σημασία.
Άβαταρ μέλους
Roadrunner
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1139
Εγγραφή: 22 Οκτ 2014, 10:20
9
Has thanked: 3611 times
Been thanked: 4505 times
Ηλικία: 47

Petros.Mp έγραψε:Τα νεο μπαρμπεράδικα - φτου Κύριε δεν έχουν καμία σχέση με τα κλασικά ΕΛΛΗΝΙΚΑ κουρεία που μεγαλώσαμε και πασχίζουμε να βρούμε για να μας ρίξουν ένα κούρεμα με ψαλίδι - σβήσιμο
Aυτό ακριβώς είναι ένα παράδειγμα της μόδας με την κακή έννοια που θέλω να θίξω με αυτό το thread.

Μπορεί, δηλαδή, το Π.Ξ. να "γκρεμίσει" την αξυρισιά, αλλά αν γίνει μόδα με αυτήν τη μορφή (trendy μουσάτοι να ξυρίζουν πρόχειρα με σαβέτα) έχει κανένα νόημα;

Το ιδανικό για μένα θα ήταν να βρεθεί τρόπος να πειστεί όλος ο απλός κόσμος να αφιερώσει χρόνο στο ξύρισμα και να μην το βλέπει σαν αγγαρεία, αλλά δεν νομίζω ότι είναι εύκολο.
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

ο στρατος για μενα αποτελει δικαιολογια.αν δεν εχεις μαθει να ξυριζεσαι πριν το στρατο,ουτε στον στρατο θα μαθεις.σιγουρα πολλοι με το καθημερινο καταναγκαστικο ξυρισμα να το αντιπαθησουν .πιστευω ομως οτι επειδη ακριβως δεν ηξεραν απο πριν να ξυριζονται γι'αυτο και το αντιπαθουν.οσο αφορα την αξυρισια,δεν νομιζω οτι θα αλλαξει κατι γιατι δεν υπαρχει παιδεια πανω στο θεμα.στην ελλαδα το μουσι θεωρειται must και κανενας δεν ασχολειται.στο εξωτερικο( ειδικα στις ΗΠΑ ) το να μοστραρει καποιος μουσι δεν θεωρειται αποδεκτο(ειδικα σε χωρο εργασιας)και εισαι υποχρεωμενος να εχεις ενα clean cut look. σε παρα πολλες και μεγαλες εταιριες ειναι κανονας οτι για να σταδιοδρομησεις πρεπει να εισαι καθαρος,καλοντυμενος και ξυρισμενος.
σημ:δεν εχω κατι με τους μουσατους,τουλαχιστον μ'αυτους που συνειδητα και λογω ιδεολογιας το αφηνουν.με ενοχλουν ολοι οι υπολοιποι,οι οποιοι το ''παιζουν''.
Άβαταρ μέλους
yakoumis
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 561
Εγγραφή: 09 Μαρ 2014, 17:37
10
Τοποθεσία: Καλαμάκι
Has thanked: 1197 times
Been thanked: 1280 times
Επικοινωνία:

Φίλε μάχο, μαζί σου, αλλα το να αναπαράγουμε γενικότητες του στυλ "στο εξωτερικό [...] το μούσι δεν θεωρείται αποδεκτό" δε βοηθά - γιατί προφανώς το εξωτερικό, έτσι γενικά, δεν υφίσταται. Υπάρχουν πολιτισμικές διαφορές που δεν μπορούμε να παραγνωρίσουμε.

Στο Η.Β που η προβολή της προσωπικής έκφρασης και επιλογής(*) θεωρείται απαύγασμα της φιλελεύθερης σκέψης, με ροζ φράντζα και φουντωτές παντόφλες να σκάσεις στη δουλειά, δεν θα γυρίσει κανείς να σε κοιτάξει - ειδικά αν είσαι "παραγωγικός/ή" σε αυτό που κάνεις. Μην αρχίσουμε όμως την περιπτωσιολογία γιατί δε βγάζει πουθενά - ο μουσάτος γιατρός με ράστα και τατού που έχω δει εγώ μπορεί να μην ανταποκρίνεται στις παραστάσεις του τάδε ή του δείνα..

Θα συμφωνήσω πάντως οτι ορισμένα επαγγέλματα δε συγχωρούν τις τρίχες - είτε για λόγους ασφάλειας (π.χ. πυροσβέστης με μακριά μουσάδα;) είτε γιατί πλέον το επιβάλει η ριμάδα ή επικοινωνιολογία (π.χ. πολιτικός με μούσια, εκτός Μεσης Ανατολής, δύσκολα θα 'έγραφε στο γυαλί').

Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας, και σύμφωνα με κάτι που κότσαρα νωρίτερα στο φόρουμ, θεωρώ οτι η στροφή στο ξύρισμα (γενικώς, όχι στο Π.Ξ) είναι θέμα χρόνου, και για την Ελλάδα. Εδώ θα είμαστε να το δούμε.

Μακάρι να το γυρίσουν όλοι στο Π.Ξ για να το παίζουμε όλοι εδώ πρωτοπόροι και γκουρού! Τσάμπα τα λεφτά που δώσαμε; ;)

*υπεραπλουστεύω, το ξέρω.
Nobody goes there anymore. It's too crowded. - Yogi Berra (1925-2015)
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Γιακουμη μαζι σου ειμαι και συμφωνω με αυτα που λες .στο''εξωτερικο''ναι υπαρχουν και αυτα( ραστα,ροζ φραντζα κ.α.)αλλα και εκει ακομα που αποδεχονται την ιδιαιτεροτητα του καθε ατομου(και πολυ καλα κανουν),αυτα δεν αποτελουν τον κανονα αλλα την εξαιρεση.εδω αν δεν εχεις μουσι trendy σε κοιταζουν σαν καθυστερημενο.και ειναι ο κανονας οχι η εξαιρεση.
Άβαταρ μέλους
Fotakas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4045
Εγγραφή: 31 Αύγ 2011, 17:49
12
Τοποθεσία: Ηλιούπολη
Has thanked: 1362 times
Been thanked: 4911 times
Ηλικία: 41

macho έγραψε:ο στρατος για μενα αποτελει δικαιολογια.αν δεν εχεις μαθει να ξυριζεσαι πριν το στρατο,ουτε στον στρατο θα μαθεις.σιγουρα πολλοι με το καθημερινο καταναγκαστικο ξυρισμα να το αντιπαθησουν ...
Το παραπάνω με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Επίσης, έχω φίλους που λόγω θητείας, αντιπάθησαν το κοτόπουλο με πατάτες στον φούρνο (άσχετο αλλα αληθές).

Πιστεύω οτι αν ποτέ μας αφήσει αυτή η μόδα (δεν ξέρω γιατί, αλλά βαθιά μέσα μου το απεύχομαι), τι πιθανότερο είναι να συμβεί κάτι απο τα παρακάτω (ή και τα δυο):

1) Οι πολυεθνικές για να εκμεταλλευτούν το νέο "ρεύμα" θα κυκλοφορήσουν προϊόντα δήθεν ρετρό, αλλά με τις δικές τους μοντέρνες πινελιές. Ποιός απο εμάς θα ήθελε να δει μοντέρνο DE Gillette στο οποίο η (φτου κακα) P&G θα έχει ενσωματώσει δόνηση, λάμπες LED, διάφορα χρώματα και ένας Θεός ξέρει τι άλλο μπορεί να σκεφτούν?

2) Όσοι θέλουν να ακολουθούν την μόδα θα καταφύγουν σε άλλες μεθόδους. Αν κάποιος κάνει laser αποτρίχωση σε στήθος και πόδια για να δείχνει μοδάτος, το πιθανότερο είναι να κάνει το ίδιο και στο πρόσωπο, αφού απώτερος σκοπός του είναι το look και όχι η διαδικασία. "Ο προορισμός και όχι το ταξίδι" για να παραφράσσω και τον Καβάφη.
Όσο κι αν κανείς προσέχει, όσο κι αν το κυνηγά
Πάντα πάντα θα 'ναι αργά, δεύτερη ζωή δεν έχει.

(Ο.Ε.)
Άβαταρ μέλους
Wazzaa
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1226
Εγγραφή: 20 Ιούλ 2014, 17:55
9
Τοποθεσία: Αθήνα Γαλάτσι
Has thanked: 795 times
Been thanked: 1061 times
Ηλικία: 32

Φοβερό άρθρο αυτό που έγραψες και ωραίο topic άνοιξες φίλε.

Να πω και εγώ με την σειρά την γνώμη μου.

Δεν θέλω να γίνει μόδα το Π.Ξ.
Οι λόγοι είναι λίγοι και απλοί.
1) Για να γίνει κάτι μόδα, θέλει διαφήμιση από την τηλεόραση, το Ιντερνετ κτλ.... Αυτομάτως θεωρώ δύσκολο να γίνει ένα τέτοιο "promotion" προς το Π.Ξ. που δεν συμφέρει καμία "Gillete".
2) Δεν μου αρέσει ποτέ να πηγαίνω με το μπούγιο!!! Πάντα προσπαθούσα να ξεχωρίζω. Αυτή την στιγμή, ξεχωρίζω και χαίρομαι για αυτό. Είμαι 22 χρονών και σε αυτή την ηλικία ανήκω στο 10% (ίσως λέω πολύ) που ξυρίζεται, στο 5% που ξυρίζεται τόσο συχνά (κάθε 1-2 μέρες) και στο 1/10.000 που του αρέσει να ξυρίζεται τόσο συχνά.
Δεν με απασχολεί τι κάνουνε οι άλλοι, εγώ κάνω ότι αρέσει σε εμένα και επειδή είμαι μικρός, θα σας πω τι ισχυεί με την μόδα.
Ο λόγος που ο περισσότερος κόσμος (ειδικά στην ηλικία μου) ακολουθάει την μόδα είναι για να γίνεται πιο ποθητός προς το αντίθετο φύλο. Αν το καλοσκεφτείτε αυτό που είπα, θα καταλάβετε τι εννοώ. Άρα λοιπόν επιστρέφω σε αυτό που έγραψα πιο πάνω.
Κάνω ότι μου αρέσει και σε όποιον αρέσει.
Κωνσταντίνος

Όσο πιο πολλά ενδιαφέροντα έχει ένας άνθρωπος τόσο πιο πολύ καλυτερεύει και τον εαυτό του.

Μου αρέσει να φροντίζω ότι αγαπάω.
Κωνσταντίνος 2015
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”