Ποιο σαμπουάν;

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11321 times
Been thanked: 10750 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Γεια χαρά σε όλους! :P

Ήθελα εδώ και καιρό να γράψω αλλά όλο βαριόμουν.

Με τα μαλλιά μου έχω ένα μικρό θεματάκι.
Αν δεν τα λούσω την δεύτερη μέρα αρχίζουν και λαδώνουν πάρα πολύ και αν τα αφήσω και μακρύνουν πάνω από τα 4 τέσσερα δάκτυλα αποκτάω φαγούρα και ξηροδερμία.

Κάποιος μου σύστησε να χρησιμοποιήσω ένα φαρμακευτικό σαμπουάν.
Φουνγουράλ φουνγκοράλ κάπως έτσι.

Εσείς έχετε να μου προτείνετε κάποια/ο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
greedy
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 31 Ιαν 2009, 15:42
15

Με φουνγκοραλ λουζομουν πριν απο καποια χρονα .Αν θυμαμαι καλα ειανι κορτιζονουχο και δεν ξερω αν κυκλοφορει ακομα.
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11321 times
Been thanked: 10750 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Μια χαρά κυκλοφορεί και το χρησιμοποιώ που και που.
Με φουνγκοραλ λουζομουν πριν απο καποια χρονα
Δηλαδή τώρα τι άλλαξε και δεν λούζεσαι;;; :?:
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

αν είναι κορτιζονούχο καλό θα ήταν να το αποφύγεις....
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7407
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11321 times
Been thanked: 10750 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Χμμμμ!

Αυτό δεν το έχω κοιτάξει.
Ευχαριστώ!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
GrPsycho
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 29 Οκτ 2012, 10:39
11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Ένα καλό σαμπουάν για λιπαρά μαλλιά είναι το Logistics For Men Everyday Shampoo by Anthony.
Πολύ καλό!
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
11
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Αλλο ειναι οτι λαδωνουν τα μαλλια και αλλο οτι εχεις ξηροδερμια. Το φουγκοραλ ειναι για την ξηροδερμια και φυσικα ειναι για μια η δυο φορες την βδομαδα. Το χρησημοποιουσα καποτε. Νομιζω ομως οτι πρεπει να λαδωνει το κεφαλι. Υπαρχουν βεβαια τα σαπουαν για λιπαρα μαλλια αλλα μηπως αυτα φερνουν την ξηροδερμια? Δεν εχω κατι να προτεινω. Καποτε μου ειπαν οτι επειδη δεν ειναι καλο να λουζεσαι καθε μερα μια λυση ειναι μερα παρα μερα να λουζεις τα μαλλια σου με νερο μονο και να βαζεις contitioner μονο που ειναι πιο "αγνο" . Εγω παντως λουζομαι με σαπουνι ελαιολαδου. Λαδωνει το κεφαλι μου οχι πολυ ομως και ετσι και αλλιως λουζομαι καθε μερα. Η ξηροδερμια βεβαια δεν υπαρχει και το φουγκοραλ ειναι στα σκουπιδια χρονια τωρα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ηλία ρίξε καμιά πρόταση!
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
NavalArchitect

Δε με λένε Ηλία :beah2 αλλά στην επόμενή σας παραγγελία από το Connaught βάλτε κι ένα Pashana, είναι μιά χαρά σαμπουάν...
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Παιδιά πρέπει να ξεχωρίσετε πρώτα απο όλα σε τι κατηγορία βρίσκεται το μαλλί σας.Πολλοί μπερδεύουν τη πυτιρίδα με τη ξηροδερμία.Η ξηροδερμία χονδρικά σκάει το δέρμα και σε προχωρημένη μορφή υπάρχουνε κοκκινίλες ώστε όταν το ξύσεις λίγο βγάζει κάποια ξερά κομματάκια σαν τη πυτιρίδας!Γι 'αυτό πολλλοί μπερδεύονται με αυτά τα δύο, οπότε πρέπει να διακρίνεται σωστά σε ποια κατηγορία υπάγεται το μαλλί σας ώστε να πάρετε το αντίστοιχο σαμπουάν.
Επίσης κάτι για τη λιπαρότητα που θέλω να διευκρινίσω, δεν υπάρχουν λιπαρά μαλιά αλλά λιπαρό δέρμα και απο κει εξαπλώνεται το όλο θέμα.Τόσο η λιπαρότητα τόσο και η ξηροδερμία είναι κάτι που οφείλεται στον οργανισμό μας, αν δε κάνω λάθος μια ουσία που εκκρίνεται απο σμηγματογόνους αδένες και ανάλογα με αυτή την ουσία προσδιορίζεται η λιπαρότητα κτλπ (πως τα λέω ο πούστης :bigsmilie ).Οπότε με τα σαμπουάν περιορίζουμε το αντίστοιχο προβλημά μας.Επίσης λιπαρα μαλιά συγκατάλεγονται τα μαλιά που λούστηκαν σήμερα το πρωί και το απόγευμα -βράδυ είναι λαδωμένα, σε κάθε άλλη περίπτωση είναι σε κατηγορία κανονικών μαλλιών.Μην ακούω μαλακίες του στυλ ότι λούστηκα σήμερα και μετά απο δύο μέρες λαδώσανε, τι ήθελες ρε μεγάλε να κάνουνε :lachtot !Σήμερα το πρωί λούζομαι και αύριο θέλουνε πάλι λούσιμο πάμε σε κανονικά μαλιά εκτός σε ιδιαίτερες περιπτώσεις λεπτών μαλλιών !Κάποια tips για τη λιπαρότητα: αποφεύγετε δια ροπάλου σαμπουάν 2σε1 , conditioner (εκτός και αν έχετε μακριά μαλλιά) , να πιάνετε-χαιδεύετε τα μαλλιά σας με τα δαχτυλά σας και στο τέλος κάθε λουσίματος όσο κρύο νερό αντέχετε ώστε να κλείσουνε καλά οι πόροι (κάτι σας θυμίζει αυτό) και να εμποδίζετε η λιπαρότητα!

Οπότε όταν έχουμε κάποιο απο τα παραπάνω προβλήματα προτιμάμε κάποιο σαμπουάν κομμωτηρίου που έχει καλύτερα συστατικά απο ένα του εμπορίου,Ας είναι πιο ακριβό στην ουσία δεν είναι.Αυτά του κομμωτηρίου είναι πιο συμπυκνωμένα και χρειάζεται λιγότερη ποσότητα απο αυτή του εμπορίου (μπορεί κι κατα το ήμισυ) , χώρια θρεπτικές ουσίες κτλπ.Αν δοκιμάσουμε κάποια καταπρότιμηση LOREAL-WELLA και δε μάς κάνουνε τότε καταφεύγουμε σε ένα δερματολόγο και πάμε σε πιο εξιδεικευμένα σαμπουάν Fungoral-Propoline κλτπ, προσοχή τα φαρμακευτικά σαμπουάν δεν είναι για πάντα και όποτε θέλουμε εμείς , ότι σας πει ο δερματολόγος.

Προσωπικά έχω αυτά της WELLA της σειράς SP Just Men που έχει ολοκληρωμένη σειρά, σαμπουάν , ζελέδες , θεραπείες τονωτικές και ξηροδερμίας καθώς και αφρό πολύ καλό για γκριζομάλληδες :bigsmilie και τα προτείνω ανεπιφύλακτα!

Αυτά , αν έχετε οποιαδήποτε απορία και μπορώ να σας βοηθήσω!

Ο αγαπημένος σας κομμωτής σας , Ηλίας!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Καθαριότητα και περιποίηση σώματος και μαλλιών”