Old Spice shaving soap

Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26765 times
Been thanked: 26280 times

Πρώτη δοκιμή για το Old Spice σήμερα. Είναι άλλωστε και το πρώτο vintage σαπούνι που δοκιμάζω. Κατασκευασμένο τέλος δεκαετίας ’60 με αρχές δεκαετίας ’70, είναι από εκείνα τα σαπούνια παλιάς κοπής, βασισμένα σε tallow, πριν κάνουν την εμφάνισή τους οι νέες τάσεις, που ήθελαν τα σαπούνια πιο vegan και απέτυχαν πλήρως φυσικά.

Εικόνα

Αρωματικά το σαπούνι δεν είναι ιδιαίτερα έντονο, λογικό αν αναλογιστεί κάποιος ότι μιλάμε για 50 χρονών προϊόν! Καθαρίζοντάς του λίγο τις επιφάνειες για να φύγει το πάνω στρώμα έφερε πιο έντονο το άρωμα, το οποίο έκανε πιο αισθητή την παρουσία του κατά την επαφή του με το ζεστό νερό. Αρωματικά δεν χρειάζεται περιγραφή, είναι η κλασική χαρακτηριστική μυρωδιά του old spice, ταιριάζει σε μεγάλο βαθμό με τα σύγχρονα προϊόντα της εταιρείας. Μου έκανε εντύπωση εξ’ αρχής το κιτρινωπό του χρώμα και το πόσο καλά ήταν γενικά διατηρημένο, μετά από τόσα χρόνια. Η αίσθηση που είχα στα χέρια με την πρώτη επαφή, δεν μου άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης για την ποιότητά του. Βροντοφώναξε:

«Είμαι πρωτοκλασάτο άλογο παλιάς σχολής, γεννημένος πρωταθλητής»

Και είχε απόλυτο δίκιο. Στο ξυριστικό μέρος ήταν φανταστικό, ενυδάτωση και προστασία καταπληκτική, ένοιωθες πραγματικά ότι είχες κάποιον σύμμαχο που σε βοηθούσε να έχεις ένα άνετο ξύρισμα. Είναι σαν να έχεις καθαρό λίπος στο δέρμα σου. Καθόλη την διάρκεια του ξυρίσματος, ταξίδεψα πίσω στον χρόνο, έγινα ένας από αυτούς τους γέρους ναυτικούς που έφαγαν τις θάλασσες με το κουτάλι και αναπολούν τα περασμένα χρόνια.

Για την δε κούπα τι να πει κανείς, ένα μικρό έργο τέχνης. Την ήθελα από καιρό, μετά μου προέκυψε και το σαπούνι. Ιδανικό μέγεθος για ένα σαπούνι, στον πάτο έχει ραβδώσεις (όπως το μπολάκι του Tabac) για καλύτερη συγκράτηση του σαπουνιού, είναι ο ορισμός της ποιότητας που συνάντησε την τέχνη.

Εικόνα

Από τα σύγχρονα σαπούνια τα μόνα που θα τολμούσαν να συγκριθούν με αυτό, είναι κατά την γνώμη μου το Tabac, που μοιάζουν αρκετά σε όλες τις κατηγορίες και λιγότερο το MWF. Τουλάχιστον από αυτά που έχω δοκιμάσει εγώ μέχρι τώρα. Τα υπόλοιπα απλά είναι μη συγκρίσιμα.

Αν και είχα αρχικά ενδοιασμούς αν θα έπρεπε να το πάρω, μετά μόλις μια δοκιμή, μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι θα έκανα τεράστια χαζομάρα αν δεν το αποκτούσα τελικά!
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ευχαριστουμε μας εκανες :drool

Το μονο κακο ειναι το βαπορι ειναι το Turk και δεν το γουσταρω. Θα ψαξω το αλλο.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
stelakis1914
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1241
Εγγραφή: 12 Σεπ 2011, 19:00
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 597 times
Been thanked: 496 times

Μας ξεσηκώνεις Αντώνη!
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Eγω δεν ξεσηκώνομαι! :megagrin Ετσι και αλλιώς είμαι στον θάλαμο, και μόνο για ενα σαπούνι θα βγώ, και μετά θα ξανακλειστώ για την επόμενη 3ετία!!

Κατα τα άλλα φανταστικό το review Αντώνη μου!! Ιδίως με το ... έγινα ένας από αυτούς τους γέρους ναυτικούς που έφαγαν τις θάλασσες με το κουτάλι με έστειλες αδιάβαστο... :bigsmilie

Πραγματικά να το χαίρεσαι και απίθανα ξυρίσματα να έχεις!!
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26765 times
Been thanked: 26280 times

Ότι γράφω στα review Άρη τα εννοώ και το ξέρεις. Ε, λοιπόν αυτό το σαπούνι είναι πράγματι σπουδαίο, με ταξίδεψε, είναι κάτι το διαφορετικό σε σχέση με τα σύγχρονα. Ειλικρινά δεν το περίμενα τόσο καλό. Του βάζω σε όλα 10'.
Άβαταρ μέλους
Πάνος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1898
Εγγραφή: 24 Ιαν 2012, 09:43
12
Τοποθεσία: Κέρκυρα
Has thanked: 157 times
Been thanked: 426 times

Όχι βρε φίλε...καλύτερο και από την κολυνός ?????????????????? :shocking
Ταπεινοφροσύνη είναι η ντροπή που νοιώθεις όταν λες στους άλλους πόσο υπέροχος είσαι.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10615
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26765 times
Been thanked: 26280 times

:beah2 :megagrin
Άβαταρ μέλους
νικος
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1994
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2012, 02:41
11
Τοποθεσία: ΣΙΦΝΟΣ
Has thanked: 42 times
Been thanked: 241 times
Ηλικία: 54

:bravo Αντωνη μονο ενα τετoιo review θα μπορουσε να εχει αυτο το σαπουνι. Που θα παει θα το βρω και εγω!!
Ολα ειναι δρομος
Άβαταρ μέλους
Arisk
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2119
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 19:39
13
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 1273 times
Been thanked: 790 times

ΚΑι μου έκανες τον ζόρικο στην αρχή Αντώνη... Δεν ξέρω, θα το σκεφτώ, να το δοκιμάσω πρώτα...
Άρης
Άβαταρ μέλους
aris22
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: 30 Απρ 2012, 07:08
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη
Has thanked: 4477 times
Been thanked: 5443 times

Ε τι βρε συνονόματε........Vintage Εικόνα στο σακί θα έπαιρνε ο Αντώνης μας. Να μην το δοκιμάσει???? :megagrin
Άρης

Ζούν ανάμεσα μας........
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”