Ξύρισμα - Πρώτη Φορά

dhmhtrhs7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Αύγ 2012, 10:37
11

Γειά σας παιδιά, νέο μέλος εδώ!

Είμαι 15 και επειδή έχω βγάλει κάτι σαν μουστάκι (όχι ακριβώς τόσο πυκνό, λίγες τρίχες) θέλω να ξυριστώ. Θέλω να μου πείτε τα ''κόλπα''. Ξυριστική μηχανή ή ξυραφάκι; Επίσης, παίζει ρόλο η μάρκα; Και κάτι ακόμα τί είναι αυτό το ''κόντρα'' ξύρισμα που λένε ΟΛΟΙ ;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
14
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Καλησπερα Δημητρη και καλως ηρθες!

Πρωτα πρεπει να προσδιορισουμε τι εννοεις, με "Ξυριστική μηχανή ή ξυραφάκι". Με ξυριστικη μηχανη εννοεις ηλεκτρικη? Βασικα ΟΛΑ τα μεσα με τα οποια ξυριζομαστε ΕΙΝΑΙ ξυριστικες μηχανες! :megagrin Ενω ως "ξυραφακι" εννοειται συνηθως το απλο BiC. Αλλα τπτ δεν ειναι δεδομενο. Το ξυρισμα διαχωριζεται σε "υγρο" (με τη χρηση νερου δλδ) και "ξηρο" (ηλεκτρικες μηχανες, παρα το οτι αρκετες πλεον μπαινουν και κατω απο το νερο ή ντους).
Υπαρχουν τεσσερις κατηγοριες ξυριστικων μηχανων για υγρο ξυρισμα, αναλογα με τον τυπο τους. Εχουν βεβαια πιο εξειδικευμενες ονομασιες, που προσδιοριζουν την φυση της μηχανης καλυτερα και ειναι "συστημικο ξυραφακι" ή συστημικη μηχανη ξυρισματος" (και εννοουμε τυπου Gillette, Wilkinson, BiC, Dorco κλπ), με κεφαλη που αλλαζει. Επισης μια κατηγορια ειναι τα ξυραφακια μιας χρησης. Οι μηχανες που χρησιμοποιουμε εδω ως επι των πλειστων λεγονται "ξυριστικες μηχανες ασφαλειας" ή safety razor. Μην ξεχναμε το ακομη πιο παραδοσιακο μαχαιρι, ή φαλτσετα (γιατι θα με φανε... χαχαχα)!

Λοιπον. Εξ αρχης να πω, μην μπλεκεις με ηλεκτρικη ξυριστικη μηχανη. Η πιθανοτητα να βγαλεις ingrown hair τωρα που οι τριχες ειναι πολυ μαλακες, ειναι απλα ΠΟΛΥ μεγαλη. Τελος. Σε πρωτη φαση δεν θα σε ποτρεψω να ασχοληθεις με το αθλημα οπως ασχλουμαστε εμεις, και αυτο διοτι πρεπει να ξεκινησεις με μια επενδυση της ταξης των 80€ το λιγοτερο, και αμφιβαλλω αν εισαι σε θεση (δεν θελω απαντηση, ειναι προσωπικο θεμα του καθενος). Θα σε απετρεπα να παρεις κατι παρδαλους δονητες προσωπου a lá Gillette Fusion (Pro Glide - Power), απλα διοτι ειναι ΣΚΟΥΠΙΔΙ! Στον αντιποδα θα σε προτεινα αφοβα ενα Gillette Sensor (ή το Gillette Sensor Excel, αν δεν το βρεις το "απλο") με 2 λεπιδες (εχει και με 3 λεπιδες, αλλα αστο). Η μαρκα δεν παιζει ρολο, αλλα η ποιοτητα.

Απο την αρχη καλο θα ηταν να αποφυγεις τα γκαζομπουκαλα.
1ον γιατι ειναι αχρηστα και το προϊον δεν κανει τη δουλεια που πρεπει,
2ον αναλογικα ειναι πανακριβα,
3ον στο θεμα της οικολογιας μενουν μεταξεταστεα!

Σε αυτο το σημειο αξιζει μια επενδυση της ταξης του 15€ για ενα πινελο, και αλλα 7-10 το πολυ € για μερικες κρεμες (για να εχεις και ποικιλια και να δοκιμασεις).

Το πως θα ξυριζεσαι, και το εχουμε αναλυσει εδω (αφαιρεσε ο,τι δεν σε αφορα και αυτο που μενει ειναι ο χρυσος κανονας. Η προετοιμασια!), αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να στο δειξει καποιος πρακτικα.

Το "κοντρα ξυρισμα" ειναι το περασμα της λεπιδας αντιθετα προς την φορα που φυτρωνουν οι τριχες (καπου εχουμε και μια εικονιτσα).

Ελπιζω να μπορεσα να βοηθησω, ο,τι αποριες εχεις, εδω ειμαστε ολοι, να βοηθησουμε!

Φιλικα
Στεφος
Εικόνα
dhmhtrhs7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Αύγ 2012, 10:37
11

Κατ' αρχήν, ευχαριστώ για την απάντηση (+ για το καλωςορισμα) :)

Ο οδηγός σου είναι τέλειος αν και μου φαίνεται λίγο περίπλοκο το όλο σύστημα, βέβαια στην πράξη μπορεί να ΜΗΝ είναι.

Εσύ δλδ μου προτίνεις το υγρό ξύρισμα για πρώτη φορα? Στο υγρό ξύρισμα οι οδηγίες που πρέπει να ακολουθήσω είναι αυτές που αναφέροντε στον οδηγό;

Να ροτήσω και τον πατέρα μου λες? Να χρησημοποιήσω τα δικά του εργαλία ή να πάρω καινούρια, αυτα που μου πρότινες (gillete senson)?

το πινέλο σε ΤΙ θα μου χρησημέψει? ΔΕΝ ήξερα ΚΑΝ οτι χρησημοποιείτε τέτοιο στο ξύρισμα... :/ after shave ΠΡΕΠΕΙ να βάλω;
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
14
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Οι οδηγιες εκεινες ειναι (αν δεις το κειμενο ως ενα κομματι), οδηγιες για ξυρισμα με safety razor. Αφαιρεσε το κομματι εκεινο, και δωσε βαση στην προετοιμασια, ειτε ξυριζεσαι με συστημικο ξυραφακι, ειτε οχι. Η προετοιμασια ειναι πολυ σημαντικη, διοτι μονο εαν την κανεις σωστα, θα εχεις και σωστο αποτελεσμα.

Αν και το εχουμε αναλυσει το θεμα, θα περιγραψω χοντρικα γιατι ειναι σημαντικη η προετοιμασια. Με το καθαρισμα της τριχας απο το λιπος, της δινεις την δυνατοτητα να απορροφησει νερο. Αυτο, σε συνδυασμο με ενα αλκαλικο σαπουνι (ξυρισματος) ή μια κρεμα ξυρισματος, την μαλακωνει, και την κανει να κοβεται πιο ευκολα. Απλο! :megagrin

Δεν ξερω τι χρησιμοποιει ο πατερας σου. Καλυτερα να εχεις το δικο σου σετ, γιατι μην ξεχνας οτι ο πατερας σου ξυριζεται μερικες δεκαετιες, αρα το δερμα του ειναι συνηθησμενο! Το δικο σου ομως οχι! Ρωτησε τον για την διαδικαστικη λειτουργια, απο το ιντερνετ, οσο καλα και να τα εχουμε περιγραψει, τιποτε μα ΤΙΠΟΤΕ δεν μπορει να αντικαταστησει live εκμαθηση!

Με το πινελο δημιουργεις την κρεμα (αφρο) στο προσωπο σου. Στον συνδεσμο που εδωσα πιο πριν, πηγαινε στο σημειο 5. Οπως και να εχει, επειδη τα εχουμε εξηγησει και συζητησει πολλακις, θα προτεινα να αφιερωσεις λιγο χρονο να κατσεις να διαβασεις τα νηματα!

Το after shave εχει σαν σκοπο να καθαρισει και να απολυμανει το "τραυματισμενο" δερμα, γιαυτο και θα σε τσουξει. Ειναι φυσικο, και εφοσον τσουζει, ΟΛΑ ειναι οπως πρεπει να ειναι! :megagrin

Φιλικα,
Στεφος
Εικόνα
dhmhtrhs7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Αύγ 2012, 10:37
11

^ χιλια ευχαριστω! θα τον ροτησω τον πατερα μου και θα ψαξω οσο μπορω και στο forum. Και παλι thanks. :thankyou :thankyou :thankyou :thanks
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10622
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26809 times
Been thanked: 26335 times

Καλωσήρθες Δημήτρη και από εμένα. Χαίρομαι που τις εύλογες απορίες σου τις μοιράζεσαι μαζί μας, είναι "σταθμός" το πρώτο ξύρισμα στην ζωή ενός άντρα. Ακολούθησε τις συμβουλες του Στέφανου, δεν χρειάζεται να μπλέξεις με πολλές πληροφορίες άμεσα και εδώ είμαστε για ότι χρειαστείς. Όσο για το πολύπλοκο που λες, μπορεί να φαίνεται αλλά ουσιαστικά δεν είναι. Μια καλή προετοιμασία 5 λεπτών (στην ουσία αφιερώνεις 5 λεπτά στον εαυτό σου) δεν είναι χρονοβόρα.
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Φιλε μου καλως ορισες , επειδη τα εχω προσφατα , πριν λιγα χρονια ειχα μαθητη τον γιο μου, Η γνωμη μου ειναι να πριν ξυριστεις να κανεις μερικες δοκιμες και να προσπαθησεις να δημιουργησεις αφρο με την κρεμα και ενα απλο πινελο (σε Σκλαβενιτη θα βρεις πινελο μαρκας ΩΜΕΓΑ περιπου 7-10 ευρω καθως και καποια κρεμα π.χ κολυνος -prosar .βρεξε καλα το προσωπο μουλιασε το πινελο με χλιαρο νερο και τιναξε το, επειτα βαλε λιγο κρεμα στο προσωπο 1 εκατοστο σε καθε μαγουλο ειναι υπερ αρκετο και ξεκινα να κανεις κυκλικες κινησεις σαν μασαζ (δεν εχει σημασια η φορα του πινελου , με τον καιρο θα γινει συνηθεια και θα βρεις πως σε βολευει) , εαν δεις οτι οι κινησεις δεν δημιουργουν ενυδατικο αφρο αλλα πολυ στεγνο
ριξε λιγο ζεστο νερο στο πινελο και περνα παλι απο πανω . Μην κανεις το λαθος και βαζεις πολυ νερο σκοπος ειναι να κανεις εναν αφρο για να φουσκωσουν οι τριχες και να γλυστραει η μηχανη . θα διαπιστωσεις εαν ειναι νερουλος επειδη θα σου τρεχει στο λαιμο αφρος θα καταλαβεις εαν θελει νερο απο την ενυδατωση στο προσωπο .
Αφου κανεις κτημα σου τον τροπο αφρου πιστευω με κρεμα σε 4-5 δοκιμες θα εισαι οκ μετα ξεκινας το ξυρισμα , μαλακά χωρις ιδιαιτερη πιεση ακολουθωντας την φορα των τριχων , επαναλαμβανεις την διαδικασια αλλη μια φορα και εισαι οκ . Κοντρα αστο για αργοτερα βημα-βημα για να μαθαινεις απο τα λαθη σου και να ξερεις τι εφταιξε . Δεν ειναι τιποτε παντως, εαν εχει λιγα χρηματα καλο θα ηταν να παρεις μια merkur 34c ή κατι αναλογο πιστευω οτι εαν το μαθεις απο την αρχη καλα σε ολη σου την ζωη μετα θα σε ακοπλουθει το παραδοσιακο ξυρισμα.
και παλι καλως ηρθες και οτι θελεις ολοι ειμαστε διαθεσιμοι για οποια απορια .

Υ.γ προταση προς τους διαχειριστες . Εαν κατι περισσευει απο το πακετο οδοιπορος ας διατεθει στον νεαρο
π.χ καποιο ξυραφακι - κανενα after shave ή οτι αλλο, μαθητης φανταζομαι θα ειναι οποτε που λεφτα .
Εγω εχω κατι να σου δωσω οποτε εαν θελεις στειλε την διευθυνση με πμ να σου ταχυδρομισω οτι μπορω .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
14
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Δεν ειναι ασχημη ιδεα, αλλωστε ειχα σκεφτει να του στειλω εγω καποια πραγματακια απο εδω, ηθελα το ΣΚ να δω τι υπαρχει διαθεσιμο στο κασελακι μου... :megagrin
Εικόνα
dhmhtrhs7
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 20 Αύγ 2012, 10:37
11

Παιδια και παλι ευχαριστω για το καλωςορισμα και τις απαντησεις!!

Ενας φιλος μου που ροτησα μου ειπε οτι ΔΕΝ χρειαζομαι το πινελο κ οτι το μονο που θελω ειναι αφρο και ξυραφι κ αν εχω after shave.. ΔΕΝ ξερω, τι να πω... Εγω βασικα ξαναλεω ΔΕΝ εχω γενια στο προσωπο (οποτε στα μαγουλα ΔΕΝ χρειαζεται να ξυριστω), μονο τριχες πανω απο τα χειλη κατι σαν μουστακι.
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
14
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Kαλησπερα Δημητρη. Το ακολουθο ισως φανει αποτομο (τωρα που το διαβαζω και παλι θεωρω οτι ειναι αποτομο αλλα δεν θα το αλλαξω), αλλα να ξερεις οτι δεν ειναι ο σκοπος μου να ειμαι αποτομος μαζι σου. Απλα εχω κουραστει να βλεπω νεο κοσμο να παρασυρεται απο το μαρκετινγκ και τα πολυχρωμα μπιχλιμπιδια που πλασαρει αυτο, και μετα απο κανα 2 χρονια το πολυ να κλαιγεται οτι εχει προβλημα με το δερμα και συνδεεται με το ξυρισμα.

Κοιτα θα μπορουσαμε να σε πουμε, τραβα παρε ενα Fusion Pro Glide Power για 14€, μια οκταδα κεφαλες για 30€, και εναν αφρο ξυρισματος (διαλεγεις και παιρνεις) απο 2 εως 6€. Και αλλο ενα δεκαρικο για το ASL. Και ετσι θα σε καναμε τη μεγαλυτερη ζημεια που θα μπορουσαμε. Εδω μεσα, ολοι σχεδον λιγο ή πολυ περασαμε απο τα συστημικα ξυραφακια, οπως ειπα αλλος περισσοτερο, αλλος λιγοτερο, οι ελαχιστοι σχεδον καθολου. Εαν θες, μποριες να δινεις το εξαμηνο 40€ και να ξυριζεσαι με χειριστης ποιοτητας προϊοντα - οσο πιο πολλες οι λεπιδες, τοσο ποιοτικα κακιστο το προϊον. Γιατι? Γιατι η P&G δεν χρειαζεται να εχει τελειες λεπιδες στις μηχανες της. Στις 5 λεπιδες, οι 2 να ειναι οπως πρεπει, φτανει. Με αλλα λογια οι αλλες 3 ειναι σκαρτες και αφου τις πουλαει δεν εχει χασουρα. Αρα εχουμε και λεμε: Πουλαει για 3,5 εως 3,75 την κεφαλη, την ωρα που το κοστος παραγωγης ειναι 20 λεπτα. Φανταζεσαι το κερδος? Και η κεφαλη θα σε βγαλει τωρα στην αρχη αντε 30 ξυρισματα (απλα γιατι ειναι μαλακες και λιγες οι τριχες, αφου θα κανεις μονο το μουστακι. Οταν σκληρυνουν και θα κανεις και το υπολοιπο προσωπο θα εισαι happy αν ειναι 5). Ο φιλος σου πιστευει οτι ενα παρδαλο μαντζαφλαρι ειναι trendy και ο,τι το καλυτερο και μαλλον επειδη ειναι συνομιληκος (ή εστω κανα δυο χρονια πιο μεγαλος) το λεει λογω απειριας και λογω marketing της Procter&Gamble. Ειναι δικαιωμα του, και ειναι η τσεπη του. Οι συστημικες μηχανες δεν δημιουργηθηκαν γιατι μεχρι τοτε οι αντρες ξυριζονταν σκαρτα! Δημιουργηθηκαν γιατι μειωσαν δραστικα το κοστος παραγωγης και εκτοξευσαν το κερδος (καταραμενη Wilkinson)!!! Εδω θα δεις μελη τα οποια ξυριζονταν με συστημικα ξυραφακια, μεχρι που ανακαλυψαν το φορουμ και πηραν την αποφαση να αλλαξουν καποια πραγματα. Και δεν το μετανοιωσαν - αντιθετα. Τωρα εαν ο φιλος σου θεωρει οτι τα χρηματα που επενδυουμε σε πινελο και κρεμα ειναι περιτα, να του θυμισεις οτι δεν ειναι η τσεπη του. Γκαζομπουκαλα με αφρο και gel θα βρεις πολλα. Ολα ανευ εξαιρεσης ειναι απο πλευρας ποιοτητας προϊοντος σκουπιδια μπροστα στην πιο απλη κρεμα ξυρισματος! Και αυτο στο λεω εγγυημενα. Ξερω ατομα που δεν θελουν να αποχωριστουν το Mach 3 τους γιατι τους εχει βολεψει, αλλα και παλι εχουν επενδυσει σε πινελο και "software". Μονο με το καταλληλο software μπορεις να πετυχεις αυτο που πρεπει να πετυχεις. Να καθαρισεις την τριχα απο το λιπος και με τη βοηθεια της κρεμας που εχεις παρασκευαει να την φουσκωσει και μαλακωσει. Τα γκαζομπουκαλα απλα το μονο που διαφημιζουν ειναι οτι "γλυστραει σα σε βουτυρο το ξυραφακι" και οντως ειναι ετσι. Γιατι εαν δε μεινει η κρεμα μερικα λεπτα στην τριχα, δουλεια δεν γινεται. Και σιγουρα δεν γινεται με ενα gel ή εναν αφρο που τα απλωνεις και "ξυριζεσαι".

Μπορεις (αν θες βεβαια - δεν σε πιεζουμε) να μαθεις να ξυριζεσαι. Ή να ακουσεις τον φιλο σου και να μαθεις να "ξυριζεσαι". Η διαφορα ελπιζω να ειναι κατανοητη!

Φιλικα παντα,
Στεφος
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”