Πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα

Yannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 23:30
14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Σε αυτό το φόρουμ όλοι αναφερόμαστε στα πλεονεκτήματα του ξυρίσματος με τις παραδοσιακές μηχανές. Αντικειμενικά όμως γιατί υπερτερεί από τις σύγχρονες με τις πολλές κεφαλές;


EDIT: Γιάννη έγραψα το ποστ με μικρά γράμματα και πάλι, αλλά είναι η εξαίρεση. Την επόμενη φορά, ποστ με αμιγώς κεφαλαία θα διαγραφεί χωρίς προειδοποίηση.. Δεν έχω κάτι εναντίον σου, απλά πρέπει να διατηρηθεί μια τάξη. Σύντομα θα αναρτηθούν οι όροι του φόρουμ. Σε ευχαριστώ για την κατανόηση! - Στέφος
:hellas1
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ωραίο θέμα!
Νομίζω ότι θα ακουστούν πολλές διαφορετικές απόψεις, και σίγουρα δεν υπάρχει αντικειμενικό κριτήριο, για αυτό άλλωστε και ο περισσότερος κόσμος ξυρίζεται με νέου τύπου μηχανές.
Οι μηχανές DE προσφέρουν σίγουρα πιο βαθύ ξύρισμα και με λιγότερους ερεθισμούς, όταν όμως το ξύρισμα γίνει σωστά. Και για να γίνει το ξύρισμα σωστά θέλει πολύ δουλεία, οπότε ο σύγχρονος τρόπος ζωής και σκέψης δεν επιτρέπει κάτι τέτοιο για τον πιο πολύ κόσμο.
Για εμένα προσωπικά οι μηχανές DE εκτός από το παραπάνω, την ποιότητα δηλαδή του ξυρίσματος, υπερτερούν στην αισθητική, αλλά και στην οικονομία (αν κάποιος θέλει να έχεις μόνο μια μηχανή και δεν κάνει το Hobby και συλλεκτικό).
Να πω όμως ότι οι μηχανές από μόνες τους δεν κάνουν την διαφορά. Για να κάνεις την διαφορά χρειάζεσαι όλο το πακέτο: Μηχανή DE, Πινέλο, Γνώση, Χρόνο και βέβαια τρόπο σκέψης μη συμβατικό με τον σύγχρονο τρόπο ζωής.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Για να απαντήσω στο ερώτημα σου φίλε Γιάννη...

Αντικειμενικα: 1 λαμα σε ερεθίζει λιγότερο απ'ό,τι 3,4 και 5. Εαν το δουλέψεις σωστά, οπως έχει ήδη παρουσιαστεί. Τα double edge ξυραφάκια είναι πιο φτηνά απ'ό,τι τα ξυραφακια συστήματος. Με μια κεφαλή Fusion (η οποία έχει πολλές λάμες και όχι κεφαλές ;) ) ας πούμε ότι θα κάνεις πόσα? 20 1Α ξυρίσματα? 30? Ας πω 30. Blade master δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις στη Fusion, δεν έχει σχεδόν καθόλου σίδηρο! 30 λοιπόν. 8 κεφαλες στη Γερμανία κάνουνε 23€ μέσο όρο, στην Ελλάδα δεν είναι πολύ διαφορετικά. Βγαίνει στα σχεδόν 3€ ανα κεφαλή. Εγώ βλέπω εδώ και εδώ, όμως τι? Στην πρώτη περίπτωση 10 double edge ξυραφακια να κάνουν κάτω απο 1€! Και πίστεψε με, τα platinum που βλέπεις είναι εφάμιλλα των κόκκινων! Τα 10, φτάνουνε για 70 ξυρίσματα μέσο όρο. Ανάλογα με τα γένια σου και πάντα προϋποθέτοντας σωστή προετοιμασία (παίρνω αυθαίρετα ένα μέσο όρο 7 ξυρίσματα ανα ξυραφάκι, μπορεί να είναι πιο πολλά, μπορεί πιο λίγα. ). Με 3€ για 30 ξυρίσματα με τη Fusion (που δεν σε εγγυώμαι αν θα τα βγάλει) έχει σαν αντιστάθμισμα 210 ξυρίσματα με τα Personna! Θες 7 κεφαλές Fusion για να κάνεις 210 ξυρίσματα! Αν δεις, γλυτώνεις 20€!!!! Αν είσαι καπνιστής καταλαβαίνεις τη διαφορά του να έχεις το 20ρικο! (μιλάω ως πρώην καπνιστής). Τα ASTRA είναι επίσης πρωτοκλασσάτα ξυραφάκια, τα παρέθεσα για να δεις οτι και στο μισό να είναι, πάλι έχεις κάνει οικονομία!! Δεν θέλω καν να αναφερθώ στην οικολογική διάσταση του θέματος, εκεί σβήνουν απλά ΟΛΑ τα ξυραφάκια συστήματος!!!

Στο μεσοδιάστημα είδα ότι ο minor έχει γράψει ήδη ένα post. Αναφερόμενος στο ποστ του λοιπόν, να πω πως ό,τι αφορά την ποιότητα στο ξύρισμα, εάν κάνεις σωστή προετοιμασία, δεν υπάρχει μηχανή συστήματος που να κάνει παρόμοιο ξύρισμα. Και έχω δοκιμάσει ΠΟΛΛΕΣ!

Είναι ένα διαφορετικό αίσθημα, μια κουλτούρα, είναι κάτι το οποίο ο κάθε άντρας πρέπει να κάνει δώρο στον εαυτό του. Όταν ξυρίζομαι χαλαρώνω αφάνταστα και ηρεμώ. Από τότε που ξυρίζομαι με safety razor δεν έχω κοπει ούτε μια φορα (εξαίρεση με τις Souplex εχθές αλλά το έσωσα στο παραπέντε!), ούτε καν στις αρχές! Μέχρι να συνηθήσει το δέρμα είχα λίγα burns αλλά τα έσβηνα καλά με ASL! Η σημερινή εποχή και κοινωνία μας έχει κάνει αγχοπλακωμένους, να ζούμε υπό χρονική πίεση, να κάνουμε τα πάντα στα γρήγορα. Πού μένει ο χρόνος για ΕΜΑΣ ρε γαμώτο? Όλοι οι άλλοι θέλουν, θέλουν θέλουν από εμάς, και εμείς αγνοούμε τι θέλει ο εαυτός μας από εμάς. Και ναι... Με το ξύρισμα χαλαρώνω, βρίσκω χρόνο να σκεφτώ για μένα, να σχεδιάσω κάποια κίνηση στη δουλειά κλπ. Ηρεμώ. Απολαμβάνω τα αρώματα απο τις κρέμες, τα σαπούνια, τα ASL μου.


Ξέρω ότι την μισή επιπλέον ώρα που παίρνω για τον Στέφο για να φτιάξω τη μουσουδα μου, ο εαυτός μου με ευγνομονεί.... Αντικειμενικά...
Εικόνα
Yannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 23:30
14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Δεν γνώριζα ότι δεν πρέπει να βάζουμε κεφαλαία συγνώμη.
Σωστα λεπίδε κι όχι κεφαλές.
Φίλοι μου θέλω να είμαι ειλικρινής με το μονό ξυραφάκι τα γένια βγαίνουν γρηγορότερα από ότι με το Μ3 Power π.χ. που χρησιμοποιώ ενίοτε. Συμφωνώ βέβαια ότι ως διαδικασία η μονή λεπίδα δίνει άλλη απόλαυση. Επείσης δεν μπορώ να συμφωνήσω με την άποψη ότι έχει λιγότερους ερεθισμούς διότι με την μονή λεπίδα για να μου φύγουν τα γένια πρέπει να περάσει τρεις με τέσσερις φορές.
:hellas1
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Βασικος κανονας 1, σε ο,τι αφορα το ποσες φορες θα περασεις. Σε μενα αρκουν 2. Αλλα η προετοιμασια.. Το εαν το δερμα εχει λιγοτερους ή οχι ερεθισμους ειναι και παλι σχετικο, μιας και ο καθενας μας εχει διαφορετικο δερμα. Με το ιδιο safety razor, το ιδιο ξυραφακι, εσενα να σε κανει γυαλι, εμενα να με σφαξει! Αλλωστε ποιος ξερει τι μπαντζουνια εχουν οι lubri stripes της καθε κεφαλης συστηματος.. Σιλικονες σε καθε περιπτωση, για να γλυστραει. Και οι σιλικονες ειναι ο θανατος τοων πορων του δερματος....

EDIT: Μην αγχωνεσαι για τα κεφαλαια, δεν παιρνουμε κεφαλια (τουλαχιστον οχι με την πρωτη! :P :mrgreen: :lol: )
Εικόνα
Yannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 23:30
14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, σήμερα με την Merkur έκανα την εξής "μαγκιά" από τις πέντε σκάλες που έχει έβαλα την 3 και είδα αλλαγή, ξυρίζει πολύ πιο βαθιά αν και είναι πιο σκληρή, λογικό είναι, και τα περάσματα ήταν λιγότερα. Θέλω να αγοράσω την καινούργια Feather ίσως είναι ακόμα καλύτερη...
:hellas1
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Ειχες το Progress στο 5?!??? :o :o :o

Δεν ξεκινουσες να ξυριζεσαι με μαχαιρι? :mrgreen: Ποια Feather την stainless? Υπαρχει στην Ελλαδα? :shock:
Εικόνα
Yannis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: 26 Φεβ 2010, 23:30
14
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Συγνώμη 1 εννούσα το 5 είναι μαχαίρι.
Αυτή π.χ. http://shaving101.com/index.php/product ... azor-.html είναι καλύτερη από τις Merkur?
:hellas1
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Yannis έγραψε:μονό ξυραφάκι τα γένια βγαίνουν γρηγορότερα από ότι με το Μ3 Power π.χ. που χρησιμοποιώ ενίοτε.
Αυτό είναι απόλυτα λογικό καθώς η DE ξυρίζουν στην επιφάνια του δέρματος, ενώ οι Mach 3 κ.λπ. τραβάνε την τρίχα από πιο βαθιά, την ξεριζώνουν δηλαδή. Αυτό το ρόλο παίζουν και οι ραβδώσεις που έχουν πλέον αυτές οι μηχανές. Και η διαδικασία αυτή είναι ο κύριος υπόλογος για τις τρίχες που γυρνάνε προς τα μέσα (ingrown hairs). Για αυτό τον λόγο πολλοί, κυρίως μελαχρινοί παραπονιούνται ότι το DE δεν κάνει βαθύ ξύρισμα.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ξυραφάκια συστήματος - μιας χρήσης”