Ήρθε η ώρα να πάρω την πρώτη μου μηχανή

Άβαταρ μέλους
Tasos123
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 543
Εγγραφή: 21 Αύγ 2016, 17:43
7
Has thanked: 2421 times
Been thanked: 2409 times

Εγώ που και που χρησιμοποιώ την Rockwell 6c. Πλέον την μηχανή την έχω δώσει και την χρησιμοποιεί η κοπέλα μου. Σε κάθε ξύρισμα της όπως και δικό μου, αλλά και πέραν των ξυριστικων μηχανών, ψαλίδια, νυχοκοπτες, τσατσαρες, χτενες οτιδήποτε κωμοτηριακό μπαίνει μέσα και απολυμαίνεται. Έχω αγοράσει κανονικότατα δοχείο το μεγάλο γυάλινο επαγγελματικό μαζί με το barbicide και τους αλλάζω τα φώτα. Πότε δεν αντιμετώπισαμε πρόβλημα.
"Certainty ? Nothing is certain except death and taxes."
~Benjamin Franklin
makhs.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Μάι 2020, 19:50
4
Has thanked: 30 times
Been thanked: 9 times

emminad έγραψε: 20 Αύγ 2020, 17:47 Αφού την θέλει για μια στο τόσο Του παίρνεις δώρο μια Lord L6 στα 8€ και είσαι άρχοντας!
Καλή δείχνει, έχει καλές κριτικές. Ευχαριστώ !!
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Αυτή είναι η καλύτερη λύση.
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Επανέρχομαι στο θέμα μου και αφού με την 23c τα πάω αρκετα καλά Κάτι με ξύνει και σκέφτομαι να παρω και μια open comb μηχανή για το κλικ παραπάνω και για την συλλογή σιγαααα σιγά...Σαν οικονομική αλλά φουλ επιθετική διαβάζω για την fatip piccolo.Αξιζει ή τζάμπα 15€ και να δώσω κάτι παραπάνω για μια πιο καλή;Επίσης να πάω σε open comb ή σε κάποια ρυθμιζόμενη;
Άβαταρ μέλους
gchalk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2020, 21:35
3
Has thanked: 959 times
Been thanked: 1380 times
Ηλικία: 48

Την χρησιμοποιώ από το Μάϊο και είναι η μόνη που είχα μέχρι πολύ πρόσφατα που αγόρασα μια progress. Είναι καλή παρόλο που στην αρχή απογοητεύτηκα, όταν όμως την έμαθα και βρήκα τον κατάλληλο συνδυασμό με ξυραφάκι την απόλαυσα. Δεν είναι για καθημερινό ξύρισμα, ιδανική για γενιά 3ων ημερών και άνω.
Άβαταρ μέλους
civ-shaves
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: 01 Αύγ 2019, 10:16
4
Has thanked: 3018 times
Been thanked: 496 times

Καλησπέρα, αγαπητέ φίλε. Επειδή ασχολούμαι με το π.ξ. 3 χρόνια, θα σε συμβούλευα να απολαύσεις τη μηχανή που ήδη έχεις και να κοιτάξεις για κάτι άλλο (αν όντως σου χρειάζεται) μετά τον 1ο χρόνο, διότι τώρα δεν έχεις την εμπειρία να αξιολογήσεις ό,τι έχεις (ούτε εγώ είχα). Στο χρόνο επάνω θα βλέπεις τα πράγματα πολύ διαφορετικά και ίσως μετανιώσεις για αγορές που έκανες στις πολύ αρχές σου. Βέβαια, δική σου η τσέπη και ό,τι θέλεις κάνεις.

Καλά ξυρίσματα!
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Ευχαριστω για τις απαντήσεις! Φίλε @civ-shaves η αλήθεια πως δεν έχω κανένα παράπονο με την merkur ως τώρα Απλα στον λαιμό που έχω άγριες και ατσαλες τρίχες κάνω αρκετα περάσματα για να κοπούν (για bbs δεν το συζητώ καν)με αποτέλεσμα να έχω ψιλό ερεθισμούς..Πολύ χρήσιμη η συμβουλή σου πντως σχετικά με τον χρόνο και το να "μάθω" τις δυνατότητες της μηχανές.Ειναι και ο ενθουσιασμος που με παρασερνει! Ισως κρατηθώ λίγο και δοκιμασω πιο κοφτερές λεπίδες..
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 413
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 556 times
Ηλικία: 43

Καλησπερα κ απο εμενα φιλε.μην βιαστεις.εγω ξεκινησα το 2012 με safety razor με muehle r89.ξυριζομουνα αποκλειστικα με αυτη μεχρι το 2018!με αυτην εμαθα τα παντα κ δοκιμασα οτι λεπιδες υπηρχουν στην ελληνικη αγορα!οτι μηχανη και αν πηρα μετα μου φανηκανε παιχνιδακι.ο λογος ειναι οτι ειχα τριφτει πολυ με αυτην την μηχανη.σκεψου οτι σημερα που μιλαμε εχω 10 μηχανες!οι εξι απο αυτες ρυθμιζομενες!για αυτο θα σου προτεινα να μαθεις αυτην με κλειστα ματια κ μολις το κανεις παρε μετα μια ρυθμιζομενη κ εισαι ο.κ.Εκτος αν το δεις σαν χομπυ και ξεκινησεις κ εσυ να παιρνεις οτι σου γυαλιζει!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Πάρε ότι σου γυαλίσει(εγώ αυτό έκανα στην αρχή).

Πλάκα κανω.οτι σου ανάφεραν οι από πάνω κύριοι ισχύει.Αν αρχίσεις να πειραματιζεσαι με μηχανές χωρίς να βελτιώσεις την τεχνική σού θα μπερδευτεις (όπως μπερδεύτηκα και εγώ σε κάποιο σημείο).
Πειραματισου λίγο με τη μηχανή και διάφορες λεπίδες
και μετά από κάποιο λογικό χρονικό διάστημα κάνε την κίνηση σου.εκτος φυσικά και σ' αρέσει να μαθαίνεις από τα λάθη :)
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Άσε κι έχω μάτι που μου γυαλίζουν εύκολα τα πραγματα.Θα προσπαθήσω να βάλω στην άκρη την επιπολαιότητα μου όσον αφορά την μηχανή,αλλά θα κοιτάξω να πάρω λεπίδες και κάνα σαπουνάκι..Ευχαριστω για την βοήθεια σας!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”