Rockwell Model T vs 6S και Futur για αρχάριους

Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1572
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13304 times
Been thanked: 13957 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@JohnnyJ ...εννοούσα την 6S ως stainless, η οποία προτείνεται ως πρώτη επιλογή, ενώ η 6C είναι απο κράμα ... βέβαια, αυτήν έχω και ειναι επίσης εξαιρετική.... Τώρα, για αγορές από εξωτερικό δεν γνωρίζω, όμως σίγουρα είναι πιο περίπλοκος και αργός τρόπος.... Από τα δικά μας ηλ. καταστήματα με ξυριστικά έχω καλά λόγια να πω... και οι τιμές καλές...μια έρευνα αγοράς αρκει...
Άβαταρ μέλους
Νώντας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2987
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 23:20
10
Τοποθεσία: Χαλκιδική
Has thanked: 801 times
Been thanked: 6048 times

Αν μου επιτρέπετε να πώ τη γνώμη μου όταν μιλάμε για ξεκίνημα στο ΠΞ (δεν με αρέσει πολύ η λέξη αρχάριος στο ΠΞ)
Δέν είναι πανάκεια οι πολύ ήπιες μηχανές για ξεκίνημα, χωρίς να θέλω να πώ βέβαια ότι πρέπει να ξεκινήσεις με πχ Ikon Tech
που είναι πολύ επιθετική/αποτελεσματική.
Παίζει και ρόλο το τί θα κόψουν. Αν έχει κάποιος πολλά και σκληρά γένια, θα τον βολέψει η Feather που είναι πολύ ήπια,
ή ασπούμε οι Vintage Gillette Tech, Merkur 15c, 11c, και άλλες;;;;;
Ναι οι Lord, Jagger/Muhle 89/ Merkur 34 είναι κάπου εκεί στη μέση και μπορεί να τις έχουν όλοι, και για αρχή αλλά και
για αργότερα που ίσως πάνε σε πιό επιθετικές, ίσως και όχι. Πολλούς τους έχει βολέψει αυτή η κατηγορία για χρόνια μετά.
Σε αυτούς με πολλά και σκληρά που ανέφερα πιό πάνω, ίσως και οι τύπου V3a (Maggard, Yaqi κλπ) ή μιά Parker με μπάρα
να τους βολέψουν ΚΑΙ στο ξεκίνημα.
Εννοείται ότι και οι ρυθμιζόμενες όπως οι Rockwell που προτείνετε εδώ, αλλά και η Progress και άλλες είναι μιά καλή επιλογή.
ΠΟΚ βέβαια πάντα, αλλά νομίζω κάποιο μικρό δίκιο το έχω...
JohnnyJ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2021, 21:59
3
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Antonio.mfp έγραψε: 17 Ιαν 2021, 03:07 @JohnnyJ καλησπερα και καλωσορισες στην παρεα μας!
Εχω στην κατοχη μου rockewll model t,merkur progress,και προσφατα αγορασα την feather as-d2.
Με την rockwell αντιμετωπησα προβληματα εχω σχολιασει σε αντιστοιχο θεμα.Σχεση τιμη ποιοτητας δεν την προτεινω.(αν εν τελει παρεις αυτην μην κανεις το λαθος να την παρεις σε gunmetal.παρε την white chrome.)
Η feather για μενα εγινε η αγαπημενη μου φοβερη ποιοτητα και υψηλης ακριβειας!!(οι ιαπωνες φημιζονται γιαυτο σε οτι κατασκευαζουν) αλλα ακριβη..(εκτος και αν εισαι τυχερος και την βρεις μεταχειρισμενη οπως εγω)
Και τελος η merkur καταπληκτικη μηχανη δευτερη αγαπημενη μου!Πολυ πιο φθηνη απο τις αλλες δυο..
Aν το κοστος ειναι αγκαθι παρε την merkur με κλειστα ματια.
Αν οχι παρε την feather!!
Για την rockwell 6c που προτεινουν και τα παιδια παραπανω την εχω παραγγειλει,περιμενω να μου ρθει οποτε δεν μπορω να εκφερω γνωμη αν και εχω ακουσει τα καλυτερα γιαυτο και την πηρα!
Να συμπληρωσω η rockwell model t ,6c και η merkur ειναι ρυθμιζομενες,η feather οχι.
Ελπιζω να βοηθησα.
Η επιλογή να είναι ρυθμιζόμενη είναι "κλειδί" για μένα οπότε θέλω να κοιτάξω τις ρυθμιζόμενες. Πιστεύω ότι μου δίνει μπόλικες επιλογές για να εξοικειωθώ και να πειραματιστώ με τα διάφορα επίπεδα που προσφέρουν. Όσο για την gunmetal επειδή αυτή είχα στο μάτι ποιος είναι ο λόγος που προτίμησες την white chrome; Υπάρχει θέμα στο χρώμα ή κάτι αντίστοιχο;

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
Vavous έγραψε: 17 Ιαν 2021, 05:49 @JohnnyJ Καλώς όρισες! Όταν συμπληρώσεις 20 ποστ θα έχεις πρόσβαση στις αγγελίες. Μπορείς να δεις ΕΔΩ τις προϋποθέσεις αναλυτικά.

Όσο για τις μηχανές, πράγματι η Futur είναι κάπως extreme για αρχάριους. Οι άλλες δυο που αναφέρεις είναι ήπιες, κατάλληλες για ξεκίνημα στο ΠΞ αλλά και για αργότερα αν χρειαστεί να ανεβάσεις ρύθμιση. Η Μόντελ Τ δεν αγαπήθηκε από το κοινό μάλλον γιατι παραείναι μαλακή. Θα πρότεινα και εγώ την 6. Τώρα αν θα είναι stainless ή chrome είναι θέμα budget.

Υπάρχουν και οι κλασσικές επιλογές για ξεκίνημα Lord L6, EJ89, κάποια από τις Merkur safety bar με πιο δημοφιλή τη 34c. Μην τις αγνοήσεις.
Καλώς σας βρήκα! Ανοίγοντας το Link για τις "προϋποθέσεις" μου βγάζει gif εικόνα XD . Ευχαριστώ πολύ για την γνώμη περί Model T ωστόσο ακόμη δυσκολεύομαι ανάμεσα στις 2 (6S,Model T). Ναι μεν η 6s έχει αγαπηθεί πολύ απ'όσο βλέπω αλλά παρατηρώ μια ευκολία στην Model T για την εναλλαγή ανάμεσα σε επίπεδα όπως επίσης και στο να βάλεις λεπίδα εφόσον είναι στυλ 'butterfly' και όχι 3 piece όπως η 6S. Απ'την άλλη αυτό που μετράει εν τέλει είναι ποια αποδίδει καλύτερα από τις δύο καθώς σημασία έχει να εξοικειωθώ και μετέπειτα βγάζω και τα γούστα μου. Όσο για τις αγγελίες καθώς δεν είδα κάτι ψάχνοντας το forum υπέθεσα ότι δεν υπάρχουν.
stefanara
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 193
Εγγραφή: 17 Δεκ 2011, 20:22
12
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ, ΟΑΚΑ
Has thanked: 48 times
Been thanked: 262 times
Ηλικία: 47

Για να κυριολεκτουμε η rockwell 6 δεν ειναι ρυθμιζομενη - ειναι πολλες μηχανες σε μια συσκευασια- η model-t και η progress ειναι. Και απο τις δυο rockwell εμεινα δυσαρεστημενος, πιστευω οτι γινεται πολυ ντορος για το τιποτα. Δεν δικαιολογουν την τιμη τους ειδικα η model-t. Και οι δυο ειναι ηπιες εως ανικανες να κοψουν στις χαμηλες σκαλες- αρα ποιος ο λογος υπαρξης αυτων...Ειδικοτερα η model-T ειχε διαφορετικη κλιμακωση στις σκαλες δλδ το 2->3 και 3->4 δεν ειχε την ιδια κλιμακωση με 4->5 και 5->6. ποιοτητα κατασκευης των χρωματιστων 6 ειναι για γελια, ξεβαφουν λες και ειναι μηχανες των 10 ευρω. Απο εμενα λοιπον ενα μεγαλο ΟΧΙ. Ομως και οι δυο rockwell κανουν ενα γλυκο -οχι βαθυ - ξυρισμα.Αν θες ντε και καλα rockwell παρε την white chrome.

η Futur ειναι σφαχτης, πανω απο την 3η σκαλα αφηνεις και μαγουλο, δεν ειναι για αρχαριους.
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

JohnnyJ έγραψε: 17 Ιαν 2021, 16:04 Υπάρχει θέμα στο χρώμα ή κάτι αντίστοιχο;
εχει θεμα η gunmetal ναι.Χαραζεται πολυ ευκολα και ξεφτιζει η επιμεταλλωση που εχει..υπαρχει post Rockwell model T.Μπες να διαβασεις.
Για μενα αφου θες ρυθμιζομενη και η ρυθμιση να γινεται στο φτερο χωρις να αλλαζεις κεφαλες τσεκαρε οπωσδηποτε την merkur progress θα μεινεις πολυ ευχαριστιμενος!στο δικο μου προσωπο ειναι πιο smooth απο την model t..
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5938
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27682 times
Been thanked: 39282 times
Ηλικία: 54

@JohnnyJ ΟΚ έφυγε ο Garfield και διορθώθηκε το link. Τις αγγελίες θα τις δεις αφού συμπληρώσεις 20 ποστ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
JohnnyJ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2021, 21:59
3
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

stefanara έγραψε: 17 Ιαν 2021, 16:42 Για να κυριολεκτουμε η rockwell 6 δεν ειναι ρυθμιζομενη - ειναι πολλες μηχανες σε μια συσκευασια- η model-t και η progress ειναι. Και απο τις δυο rockwell εμεινα δυσαρεστημενος, πιστευω οτι γινεται πολυ ντορος για το τιποτα. Δεν δικαιολογουν την τιμη τους ειδικα η model-t. Και οι δυο ειναι ηπιες εως ανικανες να κοψουν στις χαμηλες σκαλες- αρα ποιος ο λογος υπαρξης αυτων...Ειδικοτερα η model-T ειχε διαφορετικη κλιμακωση στις σκαλες δλδ το 2->3 και 3->4 δεν ειχε την ιδια κλιμακωση με 4->5 και 5->6. ποιοτητα κατασκευης των χρωματιστων 6 ειναι για γελια, ξεβαφουν λες και ειναι μηχανες των 10 ευρω. Απο εμενα λοιπον ενα μεγαλο ΟΧΙ. Ομως και οι δυο rockwell κανουν ενα γλυκο -οχι βαθυ - ξυρισμα.Αν θες ντε και καλα rockwell παρε την white chrome.

η Futur ειναι σφαχτης, πανω απο την 3η σκαλα αφηνεις και μαγουλο, δεν ειναι για αρχαριους.
Ακριβώς για τον λόγο ότι κάνουν smooth και όχι τόσο βαθύ ξύρισμα επικεντρώνομαι σε αυτές. Ήταν από τα χαρακτηριστικά που με τράβηξε απευθείας μόλις είδα reviews κλπ. Προς το παρών το ενδιαφέρον μου τείνει προς την 6s μιας και όπως είπες δεν αποτελεί "ρυθμιζόμενη" ακριβώς αλλά είναι σαν πολλές μηχανές μαζί οπότε μπορώ να πειραματιστώ ως αρχάριος. Η futur θα συμφωνήσω είναι σφάχτης την έχω ρυθμισμένη στο 1 και πάλι είναι πολύ επιθετική τουλάχιστον για τα γούστα μου. Σίγουρα όπως προείπα είναι και θέμα εμπειρίας. Για το δικό μου πρόσωπο πάντως δεν είναι μια ευχάριστη μηχανή.

Προστέθηκε μετά από 42 δευτερόλεπτα:
Vavous έγραψε: 17 Ιαν 2021, 17:14 @JohnnyJ ΟΚ έφυγε ο Garfield και διορθώθηκε το link. Τις αγγελίες θα τις δεις αφού συμπληρώσεις 20 ποστ.
Ευχαριστώ πολύ θα τσεκάρω το link!

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
Antonio.mfp έγραψε: 17 Ιαν 2021, 16:54
JohnnyJ έγραψε: 17 Ιαν 2021, 16:04 Υπάρχει θέμα στο χρώμα ή κάτι αντίστοιχο;
εχει θεμα η gunmetal ναι.Χαραζεται πολυ ευκολα και ξεφτιζει η επιμεταλλωση που εχει..υπαρχει post Rockwell model T.Μπες να διαβασεις.
Για μενα αφου θες ρυθμιζομενη και η ρυθμιση να γινεται στο φτερο χωρις να αλλαζεις κεφαλες τσεκαρε οπωσδηποτε την merkur progress θα μεινεις πολυ ευχαριστιμενος!στο δικο μου προσωπο ειναι πιο smooth απο την model t..
Κρίμα και έβαλα την gunmetal Model T στο μάτι. Θα κοιτάξω και την progress αλλά να σου πω την αλήθεια δεν είναι του γούστου μου το handle της. Εμφανισιακό μεν κόλλημα αλλά ναι. Τείνω προς 6s χωρίς χρώμα αυτή τη στιγμή.
stelios veni
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 02 Μάι 2020, 20:05
4
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 137 times
Been thanked: 218 times
Ηλικία: 57

Έχω την 6s σε κόκκινο χρώμα και έως τώρα δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα.
Και για τις 2 μηχανές έχουν γραφτεί πολλά στο φόρουμ που θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.
Κάτι ακόμα που συνηγορεί υπέρ της 6s είναι ότι εάν δεν σου κάνει τελικά θα είναι πιο εύκολη στην μεταπώλησή της(άποψή μου).
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

JohnnyJ έγραψε: 17 Ιαν 2021, 19:53 Κρίμα και έβαλα την gunmetal Model T στο μάτι. Θα κοιτάξω και την progress αλλά να σου πω την αλήθεια δεν είναι του γούστου μου το handle της. Εμφανισιακό μεν κόλλημα αλλά ναι. Τείνω προς 6s χωρίς χρώμα αυτή τη στιγμή.
Αν δεν μπαινει στην μεση το χρηματικο αξιζει να δεις και την feather as-d2 θα εκπλαγεις!μετα την χρηση της feather σκυλομετανιωσα που πηρα και της δυο rockwell model t και 6c..κοιτα πρωτα την χρησιμοτητα και μετα την ομορφια.οπως μπορω να φανταστω πηρες την futur(ειμαι σχεδον σιγουρος χρυση) γιατι σου αρεσε εμφανισιακα,ομως στο φιναλε αποδεικτηκε φιασκο η αγορα..μην βιαστεις..ρωτα οτι απορια εχεις,εδω ειμαστε για να σε βοηθησουμε να παρεις την σωστη αποφαση!

Παντα φιλικα.
JohnnyJ
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 16 Ιαν 2021, 21:59
3
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

stelios veni έγραψε: 17 Ιαν 2021, 20:31 Έχω την 6s σε κόκκινο χρώμα και έως τώρα δεν μου έχει βγάλει το παραμικρό πρόβλημα.
Και για τις 2 μηχανές έχουν γραφτεί πολλά στο φόρουμ που θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.
Κάτι ακόμα που συνηγορεί υπέρ της 6s είναι ότι εάν δεν σου κάνει τελικά θα είναι πιο εύκολη στην μεταπώλησή της(άποψή μου).
Σίγουρα είναι ένα προτέρημα αλλά ήδη απογοητεύτηκα με την futur και το να μπαίνω στη διαδικασία να την πουλήσω(να βρω άτομο κλπ.) είναι μια ταλαιπωρία οπότε θέλω να είμαι σίγουρος για την επόμενη αγορά μου.

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 43 δευτερόλεπτα:
Antonio.mfp έγραψε: 17 Ιαν 2021, 21:01
JohnnyJ έγραψε: 17 Ιαν 2021, 19:53 Κρίμα και έβαλα την gunmetal Model T στο μάτι. Θα κοιτάξω και την progress αλλά να σου πω την αλήθεια δεν είναι του γούστου μου το handle της. Εμφανισιακό μεν κόλλημα αλλά ναι. Τείνω προς 6s χωρίς χρώμα αυτή τη στιγμή.
Αν δεν μπαινει στην μεση το χρηματικο αξιζει να δεις και την feather as-d2 θα εκπλαγεις!μετα την χρηση της feather σκυλομετανιωσα που πηρα και της δυο rockwell model t και 6c..κοιτα πρωτα την χρησιμοτητα και μετα την ομορφια.οπως μπορω να φανταστω πηρες την futur(ειμαι σχεδον σιγουρος χρυση) γιατι σου αρεσε εμφανισιακα,ομως στο φιναλε αποδεικτηκε φιασκο η αγορα..μην βιαστεις..ρωτα οτι απορια εχεις,εδω ειμαστε για να σε βοηθησουμε να παρεις την σωστη αποφαση!

Παντα φιλικα.
Η αλήθεια είναι ότι ήδη ξόδεψα μεγάλο budget για όλα τα σύνεργα που πήρα με μια μεγάλη απογοήτευση όσον αφορά την Futur. Βγαίνω κατά πάρα πολύ εκτός budget με την Feather ακόμη και να την προτιμούσα από τις υπόλοιπες. :( Έχω πολλές απορίες είναι η αλήθεια και χαίρομαι που υπάρχει αυτό το community να με βοηθήσει και εμένα και όποιον ξεκινάει στο ΠΞ.
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”